Reklama

Reklama

Láska, chamtivost, nenávist a Joan Crawfordová v hlavních rolích klasického amerického westernu. Americký western Johnny Guitar, natočený podle stejnojmenného románu Roye Chanslora z roku 1953, byl v době své premiéry v červnu 1954 jednoznačně odmítnut odbornou kritikou i diváckou veřejností. Prvním, kdo se filmu zastal a rozpoznal jeho kvality, byl francouzský kritik (a později slavný režisér) Francois Truffaut, který ve své dobové recenzi mj. napsal, že mu snímek připomíná Krásku a Zvíře s tím, že Kráskou je tu Sterling Hayden (představitel titulní postavy) a Zvířetem Joan Crawfordová, která s gustem ztělesnila majitelku saloonu Viennu. Dnes je Johnny Guitar právem pokládán za klasické dílo padesátých let, které svým příběhem i zpracováním předběhlo dobu. Příběh tvrdé Vienny a její bývalé lásky, pistolníka Johnnyho Logana, který si teď říká Johnny Guitar, se sice odehrává ve westernových reáliích (natáčelo se v okolí arizonského městečka Sedona s proslulými červenými skalními útvary), ale svým laděním spíš inklinuje k tehdy populárnímu filmu noir. Příběh snímku není ani tak příběhem jeho titulního hrdiny, který je tu v podstatě vedlejší postavou, jako příběhem dvou navzájem se nenávidějících žen – Vienny a zběsilé rančerky Emmy (vynikající Mercedes McCambridgeová), která svoji sokyni chce za každou cenu zlikvidovat. Právě obě ženy jsou nositelkami výbušné agresivity, která v tomto žánru jinak výhradně náleží mužům, a skutečná nevraživost obou hlavních představitelek značnou měrou přispěla k přesvědčivosti jejich postav.
Film, jehož děj dopředu posunují emoce a nikoli akce, bývá také považován za skrytou alegorii mccarthyismu (scenárista Philip Yordan byl známý tím, že svým jménem zaštiťoval práce kolegů, kteří byli na černé listině). Snímek překvapuje nezastřenou sexuální symbolikou (v dobovém hollywoodském kontextu naprosto výjimečnou), vizuální krásou (kamera Harryho Stradlinga) a působivým hudebním doprovodem Victora Younga. Režisér Nicholas Ray (1911–1979) je u nás známý především úspěšným dramatickým portrétem odcizeného mládí Rebel bez příčiny (1955) s Jamesem Deanem. Na sklonku svého života se objevil jako herec v úloze ukřičeného plukovníka ve Formanových Vlasech (1979) a spolu s Wimem Wendersem se podílel na dokumentu o svém životě a smrti, nazvaném Blesky nad vodou (1980). Některé motivy filmu (hlavní hrdina s hudebním nástrojem, ekonomické důsledky postupující železnice či postava tvrdé, soběstačné ženy) si „vypůjčil“ Sergio Leone do svého klasického díla Tenkrát na Západě (1968). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (58)

pepo 

všechny recenze uživatele

Asi najlepší ženský western čo som videl. Vlastne jediné čo mi vadilo, bolo to herecké drevo v titulnej (ale nie hlavnej) úlohe. Dobre napísané s prekvapivo rozostavanými figúrkami, svižne natočené a až na spomínanú výnimku skvelo zahrané. Joan Crawford to neskutočne dáva. A prvý frajerský stret dvoch pištolníkov rozhodne nepripomína klasický western. Ženské role tu hrajú prvé husle a drsňáci si tu svoje vtáky premeriavajú v scéne, ktorá vyzerá približne takto. "Hráš na gitaru tak dobre, ako sa hovorí?" "A ty vieš tak dobre tancovať akú máš povesť?"Tak Johnny Guitar zahrá, Dancing Kid zatancuje a drsné baby čakajú kedy už môžu konečne niekoho odstreliť. 9/10 ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Tohle je přesně ten typ filmů, proč se mi Joan Crawford tak strašně líbí. Silná, sebevědomá a svým způsobem nesmírně krásná. K tomu ještě zajímavý Sterling Hayden a do toho příběh o krutosti lidí a o tom, jak může být život i na divokém západě nespravedlivý. Výborný western ve skvělých barvách, který stojí za vidění. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Podivný, rozporuplný, feministický western, možná spíš divadelní art drama ve westernových kulisách. Johnny Guitar je jedním z filmů, které si buď zamilujete pro jeho výjimečnost a dramatičnost, nebo budete nenávidět pro jeho divadelnost a neustálý svár. Podle mne byl film zpočátku pouhým statickým konverzačním dramatem, ale neustálé hádky mezi (anti)postavami mne brzy vyčerpaly a otrávily. Ve druhé části se děj již rozjede podle pravidel westernového žánru, obě konfikní hrdinky s chlapskými "gulemi" už jsou v pohybu, pomstychtivá fanatička typu Jany z Arku se neustále snaží přesvědčit dav, aby zlynčoval neústupnou majitelku saloonu. Johnny Guitar je pak jen vedlejší hrdina, který se vedle hraní na kytaru chová jako macho, ujme se záchrany konfliktní majitelky a vydrží nezastřelit její oponentku. Symbolickou alegorickou rovinou snímku je pak otázka morálky honu na nepohodlné potenciálně nevinné oběti, což bylo aktuální v době vzniku filmu v Americe, kdy probíhaly nedemokratické soudní procesy s možnými sovětskými špiony. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=yl6pc5de51w ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Klasika, ktorá nechýba v žiadnom rebríčku naj westernov na popredných miestach. A naozaj, je to nádherná akčná dráma s perfektným, na tú dobu dokonca trochu revizionistickým príbehom, luxusne napísanými dialógmi ("Ak sa chlapec hrá so zbraňami, musí rátať s tým, že zomrie ako muž.") a výborným obsadením na čele s úchvatnou Joan Crawford (ktorej postava evidentne inšpirovala Claudiu Cardinale vo Vtedy na Západe) a démonickou Mercedes M.. Keď sa to v poslednom dejstve rozbehne, je to z toho nečakane intenzívna, parádne vydragovaná záležitosť s doteraz fungujúcim napätím. Nečudujem sa, že na film prisahalo toľko velikánov ako Scorsese či Truffaut. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Netradičný western, ktorý zaujme najmä skvelými dialógmi a napätou atmosférou od asi 4 minúty až do konca. Čo sa mu dá vytknúť, je ale chovanie a motivácia postáv. To vážne bola Emma poháňaná len obyčajnou ženskou žiarlivosťou, ktorá ju hnala cez mŕtvoly? A prečo ju všetci chlapi v meste počúvali na slovo a báli sa jej protirečiť? A čo to je za nápad, že keď neprávom obvinia štyroch slušných chlapov zo zločinu, tak tí sa za to rozhodnú zločin spáchať a tak potvrdiť tie podozrenia, ktoré voči nim obyvatelia majú? Taktiež to priznanie Turkeyho bolo prazvláštne a veľmi málo uveriteľné, že tak spravil kvôli tomu, že sa bál o život (tu za to môže slabý herecký výkon Bena Coopera) a počínanie Toma v okamihu, keď to pre jeho šéfku začínalo vyzerať lepšie tiež rozum neberie... Aj keď je toho, čo mi tu vadilo fakt dosť, stále klady prevyšujú zápory, aj hlavne vďaka obom ženským predstaviteľkám, ako Joan Crawford, tak Mercedes McCambridge. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (7)

  • Natáčení probíhalo v americkém státě Arizona. (Terva)
  • Joan Crawfordová a Mercedes McCambridgeová spolu bojovali i mimo kameru. Jednou v noci Crawfordová v alkoholovém opojení vyházela kostýmy, které nosila McCambridgeová, podél arizonské dálnice. Štáb je poté musel sesbírat. (Mol)

Reklama

Reklama