Reklama

Reklama

V Dublinu 19. století žije Albert Nobbs, excentrický muž středního věku. Pracuje jako číšník v Hotelu Morrison, který řídí nekompromisní Marge Bakerová. Albert pracuje tvrdě a šetří peníze aby si jednoho dne mohl koupit trafiku a žít vlastní život. Nemá na světě nikoho, kromě svých spolupracovníků. Albert (Glenn Close) je totiž žena, která více než třicet let předstírá, že je mužem. Je mužem, který má své tajemství a ženou, která má svůj sen. Jednoho dne najala paní Bakerová malíře jménem Hubert Page (Janet McTeer), aby vymaloval jeden z pokojů v hotelu. Přinutí ho, aby na jednu noc, dokud nedokončí práci, sdílel Albertovu postel.  Hubert zjistí důvod, proč s ním Albert nechtěl sdílet pokoj. Odhalí mu vlastní- stejné tajemství. Skrývá se v mužském převleku před svým tyranským manželem. Oba jsou uvězněni ve vlastní pasti... (TV JOJ)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (139)

Myshkin

všechny recenze uživatele

Námět a zápletka s vyústěním mně přišly skvělé. Albert Nobbs je společenské drama, jak se patří. Jako postava je Nobbs velmi neobvyklou a náročnou rolí. Glenn Close v ní sice neurazila, ale ani nijak zvlášť nepotěšila. Její Nobbs byl tak nevýrazný, že ji v herectví strčily do kapsy Janet McTeer i Mia Wasikowska. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že tenhle film určitě není jeden z těch běžných. Albert Nobbs je oficiálně chlap, ve skutečnosti ženská. Nejhorší je, že ve filmu není jedinej a chvílemi jsem si během filmu přišel, jak když bych sledoval nějaké panoptikum Jedličkova ústavu. Každopádně nápad vypadal dobře, zpracování už bylo horší. Atmosféra Dublinu se mi úplně nelíbila podle představ a celé to bylo od začátku do konce dost nudný. ()

Reklama

Myrreczech 

všechny recenze uživatele

Zpočátku roztomilý děj se změnil ve skoro traumatický zážitek plný útrap a zrady. Tak moc jsem se těšil na nějaké emoce, které by se daly od takového příběhu očekávat a nedostalo se mi jich. Jak moc mě začátek bavil a přál jsem hlavnímu hrdince splnění snů, tak jsem byl zklamán na konci a tím jak to všechno vlastně dopadlo. Jediné co uchvátí jsou herecké výkony Glenn Close a Janet McTeer, která byla snad i o kousek lepší a práce jejich maskérů. ()

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Neměl jsem problém vžít se do postav ani pochopit Alberta Nobbse, který ostatně svůj příběh jasně sdělí. Film dokáže opět rozšířit naši osobní normu o jiné zkušenosti – těm, kteří se dokáží dívat a mají odvahu překročit indoktrinované škatulky pohlaví, genderu, sexuální orientace… Ač se to možná nezdá, film není o homosexualitě, transvestitismu, transsexualitě… ale např. o utajované revoluční myšlence, že můžete být tím, čím jste… kým chcete být… když vám to jde… že nejsou žádné přirozené kategorie, ale všichni(!) hrajeme a máme své převleky (scéna na maškarním plese je didakticky přesná). O tom, že se lidé mohou milovat, aniž by museli řešit škatulky muž a žena, aniž by dvě ženy musely být lesby… musím podotknout, že mi to připomnělo současnou(!) Albánii. Když v této patriarchální zemi zemře v rodině poslední mužský příslušník, musí nejstarší dcera převzít mužskou identitu. Nepotřebuje k tomu operaci, jako u nás, jen se „stane“ mužem, pro sebe, rodinu, společnost. Obléká se jako muž, používá své tělo jako mužské. Jen je vyžadován celibát, a proto se jim říká „zapřisáhlé panny“. Glen Close byla jako muž tak přirozená, že mě vytrhla scéna na pláži (SPOILER :-), kdy se se svou „kamarádkou“ jedinkrát „převlékne“ ;-) do dámských šatů. Z filmu a la Soumrak dne/Howards End/Panství Downton se najednou stane epizoda z Malé Velké Británie, kdy dva chlapíci dovádí na pláži v dámských šatech, dělají všechny ty „dámské“ věci a „jiný pýčoviny“. Jediný „navíc“ tak asi byl Jonathan Rhys Meyers, který byl tak ve třech scénách asi deset minut celkem… nechápu jeho uvedení v úvodních titulcích… Navíc už místo sebe nechává ve své posteli polehávat raději jiné atletické nahé mladíky ;-)… To jeho první „tudorovská“ manželka Kateřina - Maria Doyle Kennedy - ve filmu zaujme více. Souhlasím s tím…. že film chladný není… možná jsou chladní ti, co se na něj dívají (a raději by se měli vyhnout výše uvedeným "panským" filmům)… Možná ne Albertu Nobbsovi, ale Glen Close se tímto filmem evidentně splnil její sen. I když OSCARa nezískala, její Albert je pamětihodný. ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Konečně zase nějakej pořádnej film a silnej materiál, kdepak, se třema hvězdama ani s modrou barvou mě neošálíte, toto bylo opravdu něco, a Glenn Close vytvořila postavu, která se jen tak nevidí, a jestli ani za toto nedostane Oscara, tak to bude hodně velká smůla. Obávám se ale, že ho nedostane, nikoliv proto, že by její výkon byl slabší, méně pozoruhodný než u M.Streep v Iron Lady, ale proto, že tento film je typicky antikomerční a antioscarový outsider, o to víc je doopravdy kvalitní a silný. Výborná je i Janet McTeer. V podobném typu filmů většinou bodují spíše vedlejší role. Zde bych ale rád viděl oceněné obě herečky, protože předvedly něco mimořádného. ()

Galerie (111)

Zajímavosti (5)

  • Natáčení probíhalo v irském Dublinu a Wicklow. (Saku)
  • Celosvětová premiéra proběhla 2. září 2011 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)
  • Roli Helen měla původně ztvárnit Amanda Seyfried, postavu Joa zase Orlando Bloom. Oba však natáčení opustili z důvodu účasti na dalších projektech. (oje)

Související novinky

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno