Příběhy obyčejného šílenství (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2009, 146 min

Pokud člověk vidí nejprve film a až poté divadelní představení, nepochybně jej překvapí, jak výrazné rozdíly mezi nimi jsou. Některé motivy zcela zmizely, jiné se proměnily jako chameleon, některé se objevily nově. Zelenka přitom demonstruje svrchované pochopení filmových a divadelních prostředků, neboť zatímco divadlo je jakožto rodná sestra komediantství, poesie a nespoutané imaginativnosti útvar z principu daleko bližší nadsázce a experimentu, film je vizuálnější, šířeji rozkročený, ale zároveň jaksi normálnější a zklidněnější. Obojí je ovšem naprosto přesně chycené a suverénně zpracované... Záležitost neuvěřitelná dvojnásob, uvážíme-li, že jde o Zelenkův divadelní debut... Celkový dojem: 85%(9.2.2012)

Lepší než film. Jedinou drobnou vadu vidím v scénografii. Některá řešení mi přišla samoúčelná, rádoby pokus o experiment. Je však taky možné, že jsem je nepochopil. Jeden příklad: Proč musí Trojan být ve filmu pořád polonahý? Proč se musí pro telefon plazit někam na balkón? Rád bych se scénografa zeptal, co tím myslel.(19.3.2011)

Ať žijí prkna, fakt že jo. Srovnání s filmem se nabízí, protože k té adaptaci jsem se dostala dřív. Nemůžu říct, co se mi zdá lepší, je to jiné. Na divadle se mi líbí nepřítomnost tety. Klára Melíšková je taková vhodnější, energičtější a střelenější Jana. A samozřejmě duo Krobot - Krobotová je kouzelné. Oproti tomu se mi zase sousedi a jejich verze líbili víc ve filmu. Rozhodně je chválihodné, že film nepůsobí divadelně a naopak. Používají si pěkně každý svoje prostředky a všichni jsou spokojení. Paráda.(27.5.2010)

Famózní. Vidět to přímo v divadle a ne v televizi, dal bych maximum bodů (ale to by to sem pak už vlastně nepatřilo...). Bohužel jsem taky napřed viděl film a až potom hru, takže jsem měl trošku pokažený vjem. A trochu mi vadila poněkud strohá scéna. Před Trojanem, Krobotem, Diviškovou a Myšičkou ovšem smekám. Petře, díky!(1.5.2010)

Stejnojmenný film jsem zatím neviděl, ale na podkladě "originálu" divadelní inscenace se na něj určitě při nejbližší repríze v tv podívám. Něco mi však říká, že divadelní verze bude přece jen lepší, a jsem rád, že byla zaznamenána pro televizi. Opět jedna z nejlepších divadelních inscenací posledních let.(2.5.2010)

• - Jde o divadelní autorskou prvotinu Petra Zelenky a zároveň i jeho premiéru v roli divadelního režiséra. (Olík)