Park Gorkého

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1983, 130 min

Michael Apted

Předloha:

Martin Cruz Smith (kniha)

Dennis Potter

Paul Sylbert

Kostýmy:

Richard Bruno
  • slunicko2

Starosvětsky natočený ponudnělý špionážní thriller. 1) Velmi americký film používá absolutně neruské dialogy. 2) To nejzábavnější na celé věci jsou autenticky působící sovětské reálie - ulice, jídelna, budovy. Až z titulků pak divák zjistí, že ony sovětské záběry vznikly v Helsinkách. 3) Přemýšlím, kolik stojí sobolí kožešina. Ve filmu za šest kousků chtějí dva emigranty a 200 000 dolarů. Na současném ruském trhu se cena sobolí kožešiny pohybuje od 300 dolarů za kus. Tak nevím... Ostatně i v závěrečné scéně použili kuny lesní místo sobola (poznáme to podle žluté srsti na hrudi).(30.12.2015)

Jistě zajímavý pokus o pohled zvenčí na něco, co se odehrávalo za železnou oponou. Je téměř vždy bizarní, když se Američané pokoušejí zpracovat ruské téma. Ovšem tohle není Zločin a Trest. Takže dobře vystihnutá atmosféra v Rusku s mírně nepatřičným šéfem policie, tady milice, který je konfrontován s atypickým zločinem, který už od počátku nese stopy díla KGB. Jak se do případu noří objevují se další hráči z různých institucí a s rozdílnými motivacemi. Vespod je, jak to už bývá žvanec nebo politika. Zde to první. Poněkud naivní Irina s nepatřičnou láskou k Arkašovi, Rusovi, který staví vlast a sebe nad lásku.....No a gauneři končí s kulkami v těle..........,a s mrtvými soboly na sněhu. Aaspoň ti žíví prchají z otevřených klecí na svobodu do švédských lesů......Slušný film.(27.12.2013)

• Tsunami_X

Nehoráznej a navíc i blbě zrežírovanej televizák. Alespoň je to sem tam prdel s espézetkou 1984, Lee Marvinem jako poživačným Američanem v Moskvě (styl) a syndromem generálova syna, kterým trpí chudák Hurt. Nic moc na film, ve kterým musíme podstoupit cca tří minutovou (brrrr) sexuální scénu a závěrečné vypouštění kožichové zvěře.(13.3.2012)

Politický thriller, odehrávající se v SSSR, má ještě prvky staré školy. Hodně vyšetřování a jedna až dvě přestřelky. Brian Dennehy si zde střihnul svoji typickou roli amerického kovboje a Lee Marvin na sebe v každé scéně upoutává pozornost. Rutinní režie nedokáže ani přes kvalitní obsazení vyvést film z průměru. Shlédnuto na AMC. 3*(22.7.2017)

Gorky Park patří mezi méně známé akční filmy osmdesátých let. Narazil jsem na něj náhodou při listování skladatelské filmografie Jamese Hornera a musím říct - posadil jsem se na zadek. Ne z filmu (šedivý průměr), ale z hudby, která u Jamese opět nezklamala. Hornerovi nadšenci nemůžou nepostřehnout zjevnou podobnost použitých prvků s Commandem (1985), Vetřelci (1986) a dalšíma, pro něj typickýma prvkama nejen akčních filmů. Už při prvním podívání/poslechu se může zdát základní motiv povědomý, nicméně díky své originalitě hudba nenudí a člověk ani nemá až tak velký pocit, že Horner později (byť jen částečně) vykrádal sám sebe. Tomu právě brání velká dávka vlastní invence, která dělá celkové score jedinečným. Pokud je někdo blázen do Hornerovy kompozice, je Gorky Park naprostou povinností (film 65%, hudba 90%).(8.11.2011)