Park Gorkého

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1983, 130 min

Michael Apted

Předloha:

Martin Cruz Smith (kniha)

Dennis Potter

Paul Sylbert

Kostýmy:

Richard Bruno
  • Gekacuk

Absolutně špatný film. Neuvěřitelně nereálné a překombinované. Nechápu, že jsem to dosledoval do konce. Doslova fantasmagorické vyjádřní sovětských reálií. Snaha více přiblížit ruskou mentalitu vedla amerického režiséra k implantování patosu, tak známého skoro ze všech sovětských filmů té doby. Zde ale působí spíše jako cizorodý prvek. Nevím, jestli se podařilo nalákat diváky na záběry obětí. Mě to spíše odrazovalo. Je poznat, že autoři neměli o skutečném reálném životě za železnou oponou ani páru. Měli raději film pojat jako parodii. Je to zkrátka blbost o pašování sobolů, kvůli nimž zemře mnoho lidí. Ale co chcete od Amíků, kteří si pletou například Čečnu a Česko? Několik chyb: 1) Ikdyž nemůžete auto nastartovat, tak vám bez problémů fungují stěrače. 2) Bouřka a liják v Moskvě pokryté sněhem. 3) Americký naivní bratr je nejméně o 20 let mladší, než americký detektiv volně pátrající v Rusku. Opravdu reálné, jako ze života. Jedna hvězda za hudbu.(12.5.2013)

• Tsunami_X

Nehoráznej a navíc i blbě zrežírovanej televizák. Alespoň je to sem tam prdel s espézetkou 1984, Lee Marvinem jako poživačným Američanem v Moskvě (styl) a syndromem generálova syna, kterým trpí chudák Hurt. Nic moc na film, ve kterým musíme podstoupit cca tří minutovou (brrrr) sexuální scénu a závěrečné vypouštění kožichové zvěře.(13.3.2012)

Politický thriller, odehrávající se v SSSR, má ještě prvky staré školy. Hodně vyšetřování a jedna až dvě přestřelky. Brian Dennehy si zde střihnul svoji typickou roli amerického kovboje a Lee Marvin na sebe v každé scéně upoutává pozornost. Rutinní režie nedokáže ani přes kvalitní obsazení vyvést film z průměru. Shlédnuto na AMC. 3*(22.7.2017)

Nikdy som nechápal praktický význam ruských baraníc. Ja nosím čiapku v zime najmä preto, že mi je zima na uši. Niet divu, že aj Hurt ju po čase odloží a začne chodiť v mrazoch s elegantne ulízanými mokrými vlasmi. No a americké krimi v 80 rokoch bez Briana Dennehyho v úlohe kriminalistu, to by bolo ako si dať údené bez chrenu. Pomerne netradičná detektívka, ktorá sa niekedy po polovici stáva krimi, pretože sa odhalí vrahova identita. Film potom neprekvapivo končí tuctovou prestrelkou.(15.11.2015)

Jistě zajímavý pokus o pohled zvenčí na něco, co se odehrávalo za železnou oponou. Je téměř vždy bizarní, když se Američané pokoušejí zpracovat ruské téma. Ovšem tohle není Zločin a Trest. Takže dobře vystihnutá atmosféra v Rusku s mírně nepatřičným šéfem policie, tady milice, který je konfrontován s atypickým zločinem, který už od počátku nese stopy díla KGB. Jak se do případu noří objevují se další hráči z různých institucí a s rozdílnými motivacemi. Vespod je, jak to už bývá žvanec nebo politika. Zde to první. Poněkud naivní Irina s nepatřičnou láskou k Arkašovi, Rusovi, který staví vlast a sebe nad lásku.....No a gauneři končí s kulkami v těle..........,a s mrtvými soboly na sněhu. Aaspoň ti žíví prchají z otevřených klecí na svobodu do švédských lesů......Slušný film.(27.12.2013)