Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. (oficiální text distributora)

dr.horrible

My Slováci, národ hrdý. Čo všetko poprieť dokážeme, na čom sa podieľať, suseda zavraždiť, arizovať pre pol kila múky, Sviatok práce máme. Sme veľkí kresťania, keď treba buzerantov lynčovať, sme veľkí slovania, keď s nejakým rusáckym pseudodiktátorom treba sa tepliť, vlastenci, hrdí na kolaboráciu s Hitlerom. Dokonalí v hľadaní imaginárneho nepriateľa, nenávidiaci všetko okolo. Robotníci, tí nech nám určujú smer! Pologramotní netolerantní idioti, ten bastard malosti, lakomosti, pokrytectva, alibizmu a cynizmu. Sám mám z toho zovšeobecňovania radosť; Musíme sa držať svojich predsudkov, veriť poverám a stereotypom, chrániť svoje hrdé biele korene a selektívne uplatňovanie viery... Aspoň pár dní v roku si môžem klamať. A nehanbiť sa. 161 ()

Marek1991

Vlčie diery neboli zlý film, ba naopak tesne po vojne boli niečím výnimočným, no pre mňa je tento film o povstaní o niečo lepší. Herecky je to niečo výnimočné, profesionálne, kde som si rolu, ktorú hral Chudík ozaj užil. Aj keď nie je všetko v deji správne, však čo vlastne vo vojnových filmoch je úplne správne? Asi nie veľa vecí, tak je to silný film s ktorým sa pohrali, ku koncu 50. rokov na Slovensku skvost. Dokonca sa mi páčil viac, než Oscarom ocenený Obchod na korze. Klasika slovenského a československého filmu, ktorá neprovokuje papierovými tankmi a obsahuje vypaľovanie dedín a pomstu mučením a vraždením na civilnom obyvateľstve, bojové scény, osobné nešťastie, víťazstvo domácich, či hrdinské romantické úmrtie na koniec. Ozaj pozoruhodný film s pamätným preslovom. ()

majo25

Konečne som si našiel čas na tento náš vojnový snímok, ďalší z rady skvelých filmov režiséra Paľa Bielik. A musím uznať, že jak réžia (atmosféra, akčné i dojímavé scény), tak herci (nielen Chudík, ale prakticky všetci) fungovalo a klapalo ako hodinky. Mierne chybičky sa samozrejme dajú nájsť: Rusi a ruština, nedotiahnutý scenár, (ne)gradácia deja...ale silný príbeh to celé ťahá dopredu. Rovnako potreba ukázať, čo za zverstvo boli hlinkove gardy a politici na čele s Tisom. Hodnotenie: 85% ()

kaylin

Slovenský pokus jak se po 14 letech vyrovnat s temným odkazem druhé světové války a s tím, jak Slovensko sympatizovalo s nacisty. Slovenské národní povstání je zde ukázáno se sílou, jakou mělo na lidi, je zde prezentováno jako snaha lidí, kteří si uvědomili, že nacismus je špatný. Vlastenecké a vlastně dobré. ()

gogo76

Mám slabosť pre tento film...Paľo Bielik, veľký talent slovenskej kinematografie, natočil výbornú vojnovú drámu z obdobia SNP. Aj keď mnohých rok výroby 1959 odradí, napriek tomu film ani po rokoch nestratil nič zo svojej príťažlivosti. Dodnes mi nie je jasné ako mohol tento film prejsť vtedajšou cenzúrou. V koľkých filmoch ste videli, že slováci bojovali s fašistami bok po boku? Excelentný hlavný predstaviteľ Ladislav Chudík nesie celý film svojim kvalitným herectvom, ale nielen on, obsadenie je celkovo výborné, miestami vtipné hlášky (No, mário!,.... Ale chlap si,vieš trafiť rovno po hube!) Na dnešnú dobu veľmi realisticky zobrazená poprava dedinčanov, ktorej atmosféru aj dnešní filmári môžu iba závidieť. Nezabudnuteľných scén je tu viac. Zastrelený kôň a pomsta, prestrelka v krčme... . Mám fakt radosť, že to vyšlo na DVD, aj keď dosť zahanbujúco, pretože jeden z najlepších slovenských filmov musel vydať český distribútor Řitka video. ()

• Na nakrúcaní exteriérových scén sa podieľalo asi 400 vojakov Československej armády. (gogo76)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v slovenských mestách Trnava a Bratislava a v ich okolí. (dyfur)
  • Film mal veľký divácky úspech a v kinách ho videli až 2 milióny divákov. (gogo76)

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015