Modré z nebe

Modré z neba

Komedie / Drama

Slovensko / Česko, 1997, 103 min

Som vcelku zaskočený tým množstvom podpriemerných dvojhviezdičkových hodnotení, lebo ono to vôbec nie je zlý film ale práveže vcelku milý, fajn a sympatický. No a v porovnaní s tým, čo ďalšie sa tu ešte v 90. rokoch točilo to je snáď až nadpriemer. Príjemne prekvapený som najmä s ohľadom na to akú hrôzu som od Borušovičovej, po tom čo som od nej zatiaľ videl len jednu poviedku z cyklu 100 percentne čistá láska a to bolo neriedené slovenské filmové peklo, z ktorého sa v noci pomočujem ešte dodnes, očakával. Dokonca aj tá Halčáková, ktorú neznášam už od 90. rokov a ktorej by som za normálnych okolností to uhlie v ktorom sa tam váľa nastrkal do miest kam jej slnko nesvieti a následne zapálil, sa tu dá vydržať.(22.8.2012)

• Prubner

Typicky slovenská představa o uměleckém filmu. Vezmeme tři ujeté postavy, které se chovají hystericky a bez jakékoliv logiky, zasadíme je do nějakého dějiště, vypreparovaného z konkrétního času a prostoru, děj vynecháme, ten není důležitý...a co ještě ? Jo, nějaké snové vize. A máme to. Autorky obšlehly Šulíkovu Zahradu a ani se nezačervenaly. K dovršení všeho režisérka do hlavních rolí obsadí herečky, které spolu neladí a každá hraje úplně jiným stylem. Vedle prvorepublikového zastaralého hereckého stylu Kabátové tu stojí křečovitost a netalentovanost Halčákové, a do třetice jediná slušná herečka Vašáryová, která ovšem zase působí dost nejistě. Sledování výkonů prvních dvou je utrpení. Třeba scéna, kdy Halčáková "spontánně" skáče po zahradě, je příšerná. A Kabátová, když se pouští do nějakých větších akcí, třeba do zpěvu, tak je rovněž k nevydržení. No a režie, bez smyslu pro poezii, to jen dorazila. Klady ? Dlouhá scéna, v níž Halčáková ukazuje prsa. Ta jsou za pět hvězdiček.(14.9.2009)

Tři ženské v jednom baráku, navíc umělecky zaměřené, to nemůže vyústit v normální film. Zita Kabátová hraje tradičně stárnoucí herečku, babičku. Jde jí to náramně. Emília Vašáryová je tu v pětapadesáti ještě pořád pohledná dáma. Jsme svědky dosti potrhlých situací, které nedávají mnoho smyslu, ale výstup to má jasný. Život se musí žít i kdyby nás moc nebavil. Nálev je sladkokyselý, takže optimismus střídá deprese a naopak. Hudba Ivana Krále film skvěle podbarvuje a dávám za ni hvězdu navíc. Osobně mám rád tenhle film kvůli druhé polovině, která je syrová a neúprosná. Slovenské nezávislé léto. 85%(10.2.2016)

Specifický slovenský styl filmů - poetika a běžný život podivně jednajících nevyrovnaných postav. Už několikátý podobného ražení, který jsem viděl. Není to úplně můj šálek čaje, ale jiného to třeba může nadchnout. Film o ženském světě tří generací. Přitroublá emocionálně labilní dcera a hysterické výstupy matky a dcery mi lezly na nervy. Ale i to k ženám patří. Jinak Vašáryová hraje dobře a Zita Kabátová je fajn.(12.6.2015)

Jeden z najlepsich porevulocnych slovenskych filmov, to mi nikto nevezme. Skvele trio hereciek, predstavujuce tri generacie ktore si navzajom lezu na nervy a zaroven jedna druhu potrebuju, dialogy na popukanie ("Co je to?" "To je dazd, paci sa Ti?" "Nie." "Hm, tak si ho vezmi..."), Janos Ban a Slavkine PRSIA!(21.5.2005)

• - Natáčelo se i ve Františkových lázních. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Film Modré z neba sa nakrúcal v Bratislave, na Devínskej Kobyle a na Seneckej ceste pri Bratislave. (dyfur)