Veteráni

Oldboys

Drama / Komedie / Road movie

Dánsko / Švédsko, 2009, 97 min

• lena60

Nevím čím to je, ale podobné milé "antidepresivní" snímky mi poslední dobou připadají čím dál méně čerstvé a osvěžující. Prsty v tom má pravděpodobně moje přesycenost severskou kinematografií, a pak také skutečnost, že ve valné většině příběhů outsiderů a podivínů postrádám překvapení a alespoň minimální hodnověrnost.(3.1.2011)

Hezkej a milej film, kterejch je dneska hodně málo. Říkám si ale, že kdyby to natočili Američani, tak to bude s bídou na jednu *. Otázkou je, jestli pak za mým hodnocením, resp. za tím, jak se mi film líbil, stojí jenom moje (potom ovšem nekritická) obliba v severský kinematografii a nebo to, že to v Dánsku prostě umí...(30.11.2012)

Příjemný film, ve kterém hraje velkou roli parta důchodců, ale primárně to o stáří není. Spíš o bilancování života a změně pohledu na některé problémy. Vagn a John (a vlastně i krásná Jeane) jsou lúsři k pohledání a jejich roadmovie za ujetým autobusem je chvílemi veselá, chvílemi smutná, ale skoro po celou dobu zábavná. Úplný kilo to není, vidím to na 84 %.(5.9.2011)

Tak za Oldboys pětku prostě musím dát. Bylo mně s těmi seniory a Vagnem s Johnem moc fajn. Střídavě jsem se smála, abych vzápětí žmoulala kapesník v ruce, ale celkově jsem byla skandinávským snímkem opravdu nadšená. Nečekala jsem tak pohodový, milý a vtipný film a díky za něj. Souhlasím s Enšpíglem, že to byla skutečně příjemná pusa na dobrou noc. "Každý den je dar, uchopte ho a vymáčkněte z něj každou malou kapku radosti a lásky".(9.9.2012)

Pekný film so svojskou "zapletačkou". Aj keď bolo mnoho absurdných momentov, príliš som sa nenasmial. Z pohľadu dramatu nijak mimoriadne depresívny počin, ba priam naopak, odľahčene, priam ľudsky podaný príbeh z ktorého Vás rozhodne hlava bolieť nebude. "Oldboys" je ideálnou rozprávkou na dobrú noc prezentujúcou starosti rôznej vekovej kategórie, respektíve pohlavia. Morálne nabáda k náprave svojho konania či k zlepšeniu postavenia v spoločnosti. Osamelý starý chlap, mladý vyvrheľ, slobodná matka. Napriek tomu, že majú svoje vlastné problémy, jedno majú spoločné - dobré srdce. I keď je snímkom pohodovým, ktorý občas vyčaril úsmev na tvári, vzhľadom k tunajšiemu hodnoteniu som očakával predsa len viac.(30.5.2016)

• - Ve scéně, kdy se tým po příjezdu do Švédska rozhodně pohřbít řidičova psa, jsou silniční značky dánské, přestože se postavy již nachází v jiné zemi. (Spectateur)

• - Film získal Diváckou cenu deníku Právo na 45. MFF Karlovy Vary. (morgos)