Viditelný svět

Viditeľný svet

Visible World

Drama / Thriller / Psychologický

Slovensko, 2011, 104 min

Ten film se strašně moc chce tvářit jako psychologický thriller, ale jednotlivé postavy jsou stejně jen pouze karikatury. Nějak nechápu, proč by někdo měl vůbec milovat Trojanovu postavu, protože je prostě divná a divně se chová celou dobu. Nesnaží se na nikoho něco hrát, prostě je děsivý introvert neustále. Proč by mu měl někdo důvěřovat? Strašně mi to šustí papírem. Ale určitá atmosféra se tomu vzít nemůže.(6.2.2015)

CITÁT - Někdy spolu můžeme jít i na pivo........ Ivan Trojan (Oliver Fabián) jako letecký dispečer žije osamělý život, plný smutku a závisti. Je cítit, že kdysi prožil nějaké trauma a stále se s ním nevyrovnal. Z příběhu je cítit vliv především dvou filmů. Tím jsou Samotáři a Okno do dvora. Zde Fabián sledu převážně jednu sousedskou rodinu svým dalekohledem. Fabián (Ivan Trojan) má ve svém bytě neustále puštěnou televizi. Okolo 52 minuty v ní můžeme vidět a slyšet seriál Simpsonovi. CITÁT - Vždycky jsem chtěla vědět, jaký jsou sousedi odnaproti....... Škoda toho podivného jakoby nedodělaného konce, jinak bych dal filmu za pět. Tady to chtělo nějaké překvapení.(21.12.2014)

S Ivanom trojanom strávime v tomto filme veľa času a on ho využil na 100%. Ak niečo vo filme nefunguje, tak rozhodne nie herectvo Trojana, ktorý je v zábere v jednom kuse. Bavilo ma sledovať ho. Podobný film kedysi natočil K. Kieslowski a to - Krátky film o láske. Samozrejme Kieslowského film je lepší, ale aj tu ma zaujímalo ako sa bude príbeh vyvíjať a kam je Trojan a jeho postava ochotná zájsť. Film má pomerne nízke hodnotenie, ale ja by som to tak tragicky nevidel. Film má pomalé tempo, ale kamera M. Štrbu dokáže zaujať a pulzujúca hudba vie navodiť atmosféru. Myslím, že film patrí k tomu lepšiemu čo u nás za posledné roky vzniklo a je rozhodne lepší než preceňovaný a cenami ovenčený -Môj pes killer. Prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam, ale súhlasím, že bez Trojana, by to bolo o hviezdu menej. 70%.(26.10.2015)

Příběh samotáře, který si koupí triedr a šmíruje protější okna v paneláku. Náboj to dostane, jakmile se zaměří na šťastnou rodinku a trošku začne "přikládat polínka do kotle" osudu. Film má velmi pozvolné tempo a není jednoduché čekat na ten konec, jelikož náš hrdina coby uzavřený člověk příliš nepobaví, ani moc nenamluví. Celkově žádný velký majstrštyk, ale 70% v klidu.(8.3.2015)

• Greenpeacak

Čo napísať o slovenskom filme, v ktorom hrá hlavnú postavu Čech?(!) Treba však oceniť tvorcov za inovatívnosť v slovenskej kinematografii. Tí sa rozhodli nestaviť na zaúžívaných rapujúcich holohlavých frajerov v mikinách o dve čísla väčších, ovešanými falošnými pozlátenými reťazami, so slúchatkami na ušiach, potulujúcich sa po grafitami zdevastovaných častiach Bratislavy, a snažili sa do filmu prepašovať čosi iné než na čo sme zvyknutí.(21.9.2013)

• - Seriál, ktorý počuť a vidieť v televízii na začiatku filmu, je Dva a pol chlapa (od r. 2003). Neskôr sa v nej objaví napríklad aj seriál Simpsonovci (od r. 1988) alebo film Pán prsteňov: Dve veže (2002). (Greenpeacak)

• - Režisér a zároveň scenárista tohoto snímku vycházel při sepisování námětu z okamžitého nápadu, který se objevil během posezení s přítelkyní na balkóně a položení otázky, co se asi děje za těmi okny okolo. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Oliver navigátor (Ivan Trojan) je vlastně předobraz Petra z Příběhů obyčejného šílenství (2005), kde praví, že pracoval na navigační věži.Obě postavy pak mají společné,  že jejich normalita je velmi diskutabilní. (sator)