Viditelný svět

Visible World

Drama / Thriller / Psychologický

Slovensko, 2011, 104 min

• Greenpeacak

Čo napísať o slovenskom filme, v ktorom hrá hlavnú postavu Čech?(!) Treba však oceniť tvorcov za inovatívnosť v slovenskej kinematografii. Tí sa rozhodli nestaviť na zaúžívaných rapujúcich holohlavých frajerov v mikinách o dve čísla väčších, ovešanými falošnými pozlátenými reťazami, so slúchatkami na ušiach, potulujúcich sa po grafitami zdevastovaných častiach Bratislavy, a snažili sa do filmu prepašovať čosi iné než na čo sme zvyknutí.(21.9.2013)

Příběh samotáře, který si koupí triedr a šmíruje protější okna v paneláku. Náboj to dostane, jakmile se zaměří na šťastnou rodinku a trošku začne "přikládat polínka do kotle" osudu. Film má velmi pozvolné tempo a není jednoduché čekat na ten konec, jelikož náš hrdina coby uzavřený člověk příliš nepobaví, ani moc nenamluví. Celkově žádný velký majstrštyk, ale 70% v klidu.(8.3.2015)

Asociální šmírák vstupující bez pozvání do života druhých. Rozvleklost zápasící s přednostmi minimalismu, motivy šumící do ztracena (pistole) a solidní herecké výkony (podivín Trojan i zajímavá příčina jeho chvilkového roztání Kristína Turjanová). Psychologizace i vývoj postav nikterak přesvědčivý, ale jako panelákové drama s autorským vkladem si to pozornost zaslouží. Apropo, letový dispečer s podobnými sklony by při odletu partnerky klidně mohl záměrně vynechat první tři slova při pokynu: „Počkejte, až bude dráha volná..“(30.9.2019)

Petera Krištúfka inspirovala současná tendence narušování a hlídaní soukromí. Převážná část filmu se odehrává ve sterilním (Ikeou vybaveném) minimalistickém prostředí Oliverova bytu, které krásně souzní s jeho podobnou, jedním směrem upřenou, myslí. Pravě v tomto jednoduchém prostředí, obyčejného slovenského sídliště na sebe strhávají pozornost hlavní postavy. Sledujeme jejich psychologický vývoj, žádající si skvělé herecké výkony. Možná si i přeji, aby jednou Trojan zklamal a nezvládl svou roli, protože jeho vychvalováním bych už jen opakovala. Film není žánrově jen psychologický, jsou v něm samozřejmě oblíbené česko-slovenské prvky tragikomična. To může vadit některým divákům, které tím odvádí od hlavního příběhu. Ale milovníci suchého humoru si přijdou na své. A také pokud se vám líbily filmy Okno do dvora a Following, snímek určitě nezklame.(12.7.2011)

Má to příliš dlouhou expozici a kvůli tomu ve výsledku nesmyslnou stopáž. Jinak příběh o vyšinutém stárnoucím samotáři, který se rozhodne, že si obstará rodinu tak, že se do jedné funkční nabourá. Nebo se mu tak moc líbila maminka? Nevím. Přitom bych měl vědět, svět hlavního hrdiny se nám snažili představit opravdu zevrubně. Leč... Je to taková bubu story, nejvíc by se mohla líbit výrobcům zastínění. Mě to téma přijde nepodstatné, tím spíš bych stříhal a stříhal. Závěr už měl celkem spád, úvod bych ale nemilosrdně pokrátil.(29.9.2019)

• - Seriál, ktorý počuť a vidieť v televízii na začiatku filmu, je Dva a pol chlapa (od r. 2003). Neskôr sa v nej objaví napríklad aj seriál Simpsonovci (od r. 1988) alebo film Pán prsteňov: Dve veže (2002). (Greenpeacak)

• - Oliver navigátor (Ivan Trojan) je vlastně předobraz Petra z Příběhů obyčejného šílenství (2005), kde praví, že pracoval na navigační věži.Obě postavy pak mají společné,  že jejich normalita je velmi diskutabilní. (sator)

• - Režisér a zároveň scenárista tohoto snímku vycházel při sepisování námětu z okamžitého nápadu, který se objevil během posezení s přítelkyní na balkóně a položení otázky, co se asi děje za těmi okny okolo. [Zdroj: Cinema] (Terva)