Jednou přinesla kořenářka starému králi zvláštní rybu. „Kdo ji sní, porozumí řeči zvířat“, řekla. Kousek ryby, i přes přísný zákaz, snědl mladý králův sloužící Jiřík. Král ho za to potrestal a poslal ho do světa, aby mu přivedl nevěstu, krásnou Zlatovlásku. Klasickou pohádku K. J. Erbena zná v Čechách, na Moravě a ve Slezsku snad každé malé dítě. Tato pohádka patří k těm nejmilovanějším už od roku, kdy se na našich obrazovkách objevila poprvé. Písničky napsali Angelo Michajlov a Eduard Krečmar. Zlatovlásku si zahrála Jorga Kotrbová (zpívá Jitka Molavcová) a Jiříka Petr Štěpánek. (Česká televize)

Zagros

Zlatovlásku jsem neměl nikdy moc rád v žádné podobě a tahle filmová verze tomu moc nepřidala. Absolutně mi nesedlo obsazení. Nevýrazný princ, nehezká princezna a přímo strašidelný král v podání Jiřího Holého (zahrál to ale skvěle) mě spíše odrazovali. Písničky mně taky moc nebraly, a proto hodnocení skončí u slabých tří hvězd. Alespoň na průměr to vytahuje klasický Erbenův příběh s pěkným poselstvím. ()

Finskej

Pohádka by patrně byla o moc lepší, kdyby do ní tvůrci nenacpali ty vlezle unylé písničky. Obecně platí, že jev či umělecký záměr "a teď budou postavy zpívat - proč? - co proč? prostě budou chvíli zpívat" je veliké zlo a dokáže pokazit ledacos, pohádku zvláště. ()

Theraphosa

Krásná pohádka plná skvělého hudebního zpracování.Nemůžu ani opomenout velice roztomilé "efekty" při zpracování ryby,mravenců a jiných... ()

eagle-eye

Příjemná, poeticky natočená klasika, na TV pohádku silný nadprůměr. Prožitek umocňují pěknéné písničky a Třískův zpěv. 70% ()

tereza_p

Zlatovlásko, krásko, chce tě bohatý krááál...když pominu ztvárnění Zlatovlásky, která se mi ale vůbec nelíbí, tak pohádka je to slušná. ()

Merkin

Pohádka mého dětství, na které ujíždím dodnes. Kouzelné písničky, krásné kostýmy a pohádkový zámeček-co víc si přát? Ano, je pravda, že zatímco Jitka Molavcová zpívá jako víla, tak během asi dvou replik Jorgy Kotrbové se bojím, že princeznu někdo očaroval, ale jinak je to geniální:) ()

reditelka

I když malé vady na kráse se Zlatovlásce nedají upřít, je to pohádka s jednoznačně nejkrásnějšími písničkami. ()

duddek

Zlatovláska dlouho unikala i mně. V prvních 10 minutách jsou nahuštěny tři písně, to je neúnosné... i jinak potom hrají hlavně výplňkovou roli, bez nich by se děj vešel do dvaceti minut. Erbenovy předlohy se však drží hodně věrně, to se musí uznat (až na moře-jezero, krále měli setnout atp.). Moje výhrady proto nesměřují ani tak k filmovému zpracování, jako spíš k pohádce samotné: celý děj je podivný – proč stařenka králi jen tak přinese hada? Proč ten Jiříkovi najednou vyhrožuje smrtí, jestliže přelije, nebo nedolije? Jak to, že najednou chce za ženu nějakou Zlatovlásku, o které do té doby nikdy neslyšel? A jak může chtít Jiříkovi srazit hlavu, když přijde zpátky ze světa bez Zlatovlásky? Proč by se v tom případě vůbec vracel? Navíc Jiřík neuposlechne rozkazu neochutnávat, a stejně je za hodného... kde to jsme? A proč jsou zvířata vyobrazena jako úplní tupci (kromě koní), kteří říkají svorně totéž a pořád to opakují? No, chci říct, že Erben má i povedenější pohádky. Nelogičnostem se ovšem nevyhnula ani filmová adaptace (Jiřík po vyplutí na jezero začíná svou písničku slovy "Nes mě, loďko, ke břehu", přitom zámek je uprostřed jezera). Ale berte prosím tenhle komentář s rezervou. :) "Pomoz nám, sestřička si zapíchla trn do prstu." :-o ()

Prochy38

Moc hezká pohádka. Krásné, nádherné písničky... Co víc... Princezna mohla být možnáí hezčí... Ale J. Holý jako král je úžasný. ()

Bety88

Jedna z mála pohádek, která mi ani po letech neleze na nervy a ráda se na ní kdykoliv podívám. Navíc Jiřík je opravdu fešák, né jak ty obludy, které hrají prince dnes. ()

Wishkah

Jedna z klasických pohádek s pěknýma písničkama a sympatickými představiteli. Dějem i stylem je trošku jednodušší než jiné klasiky, ale i tak má své jedinečné kouzlo ()

angloumene

Na této Zlatovlásce je hodně vidět nízký rozpočet. Přesto jsem ale cítila ten správný nádech pohádkovosti a Jiříkovi jsem pořádně držela pěsti. Jasně, člověk se pak musí přenést přes spoustu věcí, jako třeba přes to, že se na Červenou Lhotu nedostaneme jinak než lodí, i když je ve všech záběrech vidět most a další... Ale i tak film stojí za zhlédnutí :) ()

AlchENEMY

Za mlada má nejoblíbenější pohádka. Příběh o Zlatovlásce zná každý a tohle filmové zpracování přesně odpovídá mé dětské představě :-) Vždycky semi tu líbila Marie Rosůlková jako babička :) ()