Zlatovláska (TV film)

Pohádka / Hudební

Československo, 1973, 73 min

Trochu neprávem opomíjená pohádka. Je pravda, že některé scény jsou přeci jen mírně úsměvné (navíc už jako malému mi vrtalo hlavou,asi jako leckomu, proč Jiřík místo hledání Zlatovlásky prostě neodešel z království, čili neemigroval :-)), ale to nic nemění na faktu, že se jedná o jednu z nejzdařilejších českých pohádek. Škoda toho, že se jednalo o televizní film, ta výprava mohla být, ač krásná, přeci jen větší. Ale hezky se na to dívá, herci jsou moc fajn a ty písničky? Angelo Michajlov byl génius.(10.2.2014)

Jedna z těch nejhezčích pohádek, ne tolik kvůli zpracování jako písničkám, které se vpíjí do myslí diváků a mylšenky promlouvání se zvířaty a jejich vděčnosti, ze které pak pomáhaj svému zachránci. Je to pohádkové každým coulem, škoda jen že v té době, nebyly filmové triky takové, aby to bylo ještě lepší. I tak je to krásné.(9.7.2010)

Tak už to v našem zámku chodí každé ráno, každé ráno. Egocentrický král zpívá svým akvarijním rybkám, zlatým akvarijním rybkám. Vůbec je fixovaný na zlato. Ve svém pokročilém stáří se rozhodne oženit se Zlatovláskou. Využije toho, že jeho kuchař se provinil ochutnáním jídla, z čehož je patrné, že král o vaření ví starou belu, a že ten kuchař umí, jak už tak kuchaří obecně, jezdit na koni a může cestovat i na větší vzdálenosti a pošle ho Zlatovlásku hledat. Kuchař Jiřík úkol splní, ale co se tak stane, když se potkají dva mladí krásní lidé. Kvůli rybáři Třískovi byla tahle pohádka dlouho utajovaným pokladem českého filmového fondu. Díky Bohu, že už tomu tak není a čas od času se můžeme podívat, jak Jiřík plní úkoly, aby mu král Pešek dal jednu ze svých dcer, tu zlatovlasou, pro zlého krále.(25.8.2010)

Cením to že je to vlastně neveselá až morbidní pohádka, ale nakonec ze šťastným koncem (tedy pakliže je svatba štěstí:) Poselství je stále stejné "jít za svým srdcem" i když to někdy může dost bolet..."Kotrbové (té dračici) jsem tedy něhu a laskavost nikdy moc nevěřil...Za Michajlovovu hudbu a písničky* navíc...(24.12.2014)

Zlatovláska je jedna z těch pohádek, na které se určitě podívám znovu - líbila se mi jako malé a líbí se mi i teď. Příběh je erbenovská klasika, kterou každý zná a asi se na ní toho ani nedá moc zkazit. Celé je to opravdu působivě zapracované do lehčího příběhu pro děti s morálním ponaučením, obohacené o pěkného prince a spoustu milých písniček (Zlatovlááásko, krááásko, kdo ví, co bude dál?).(19.1.2014)