Zlatovláska (TV film)

Pohádka / Hudební

Československo, 1973, 73 min

Do klasických pohádek z padesátých a šedesátých let má Zlatovláska daleko, a i v té "normalizační" éře ji zastínily perly jako Tři oříšky pro Popelku a nebo Šíleně smutná princezna, ale pro mě má tenhle Erbenův příběh zvláštní kouzlo. Jednak díky hercům, zvláště křehká, skoro nadpozemská krása Jorgy Kotrbové mi brala dech tehdy i dnes, a druhak díky výtečnému hudebnímu doprovodu. Tohle je jeden z mála filmů, ve kterém mi muzikálová složka nejenže nevadila, ale dokonce jsem se na ni i těšil. A to nemluvím jen o Nes mě loďko ku břehu, ze které se postupem let stala nepřekonatelná klasika hospodského zpěvu. Jestli vás někdy ve dvě ráno vzbudí parta lidí vyřvávajících tuhle tklivou píseň, tak je dost možné, že v ní budu i já.(5.1.2014)

Zlatovláska jistě byla kráska. A i přes jistý filmový přístup je tahle (hudební) pohádka spíše o hezkých melodiích zesnulého Angelo Michajlova a zpěvech protagonistů než o pohádkovém vyprávění, které provede nějaký výraznější otisk do divácké paměti. Což o to, herecké obsazení si drží svoji neokoukanost a dvojice Štěpánek &Kotrbová se do rolí hodí a v mnoha ohledech plní divácká očekávání, i když v našich pohádkách bychom jistě našli ještě více nezapomenutelné dvojice. Do toho jim přizvukuje zlý a démonický král Jiří Holý, který je záporákem, jak má být a tudíž z hereckého hlediska je nejzajímavější. Dá se mu i fandit. Obrazově film inklinuje k filmovějšímu pojetí, ačkoliv výprava je přece jen skromnějších poměrů a kostýmy nejsou z těch nejokázalejších. Lyrický styl vyprávění určitě každému hned nesedne. Naštěstí je zde zakomponována celá řada nádherně líbivých a nápaditých melodií se skvělými texty, kterých je pěkná porce, určitě si každý divák vybere tu svoji. Není velká šance, že by se nelíbila ani jedna písnička, která v pohádce zazní. Zkušená matadorka televizních pohádek si na vlastní režijní úsilí vyzkoušela, jak je poměrně nesnadné převádět pohádky českých knižních klasiků na filmový pás. Nejednou je na výsledku znát, jak se s typizovaným knižním pojetím moderní pohádka pere a ne vždy jde z boje jako vítěz. Mnoho režisérů si je toho úskalí vědomo, proto se do dalších adaptací "Zlatovlásky" hned tak naslepo nepustí. Jde tedy režisérce Janečkové ke cti, že se s touhle látkou porvala více než zdatně. Pohádkové kouzlo jest přítomno v přijatelných dávkách. Něco oslnivého, až na hudební složku, tak přítomno není. Zlatovláska ovšem byla pichna. Věděl to Jiřík i král. 60%(5.7.2014)

Tak už jenom kvůli těm písničkám je tohle naprostá nádhera! Samozřejmě nejvíc dává - Veď mě loďko kupředu, jedu jedu pro něhu... Tohle sme si s Vezekmínama zpívali, když sme jezdili na protější břeh pro dřevo na voheň :o). Klobouk dolů před všemi herci, kteří zvládli i skvěle zazpívat. Sice to není uplně bez chybičky, ale má to větší koule, než když to zpívá někdo jinej... Tak jako tak je ten dnešní Štědrej den pěkně nakopnutej hned od bóóóžího rána :o)(24.12.2016)

Jedna z nejhezčích našich pohádek, plná chytlavých písniček, zvířecích loutek a jednom kuchaři, který nakonec přišel ke štěstí v podobě zlatovlasé princezny. Sympaťák P. Štěpánek jako Jiřík, J. Kotrbová (když odečtu její výrazný hlas dustojnice Hooligan z MASH :) tak jí to moc sluší - ale nejsem si jistý, zda písničky zpívá ona. Nejlepší postava ovšem král v podání J. Holého!(20.11.2011)

Když jsem byla dítě, Zlatovláska patřila mezi mé nejoblíbenější pohádky. Možná to bylo tím, že jsem tuto pohádku viděla po Třech oříškách pro Popelku jako druhou, možná to bylo tím, že jsem Jiříkovi záviděla jeho schopnost mluvit se zvířaty a Zlatovlásce její vlasy, ale opravdu jsem tuto pohádku milovala. Postupem času mi sice některé části začaly trochu skřípat, ale do dnes se na Zlatovlásku velmi ráda dívám. Jako dítě bych určitě pohádce pět hvězdiček dala, ale dnes už přece jen některé části nemusím tak jako v dětství. Hlavně ty zpívané ... Sice mi ty písničky úplně nevadí, ale přece jen bych se bez nich obešla ...(28.12.2015)

• - Petr Štěpánek se po natáčení oženil s o 14 let starší režisérkou Janečkovou. (jenik71)

• - Ve scéně, kdy je Jiřík (Petr Štěpánek) mrtvý, je zřetelně vidět, jak dýchá. (Jacinda)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Jiříkovi (Petr Štěpánek) přinesou živou a mrtvou vodu, rozhodne se je vyzkoušet. Místo aby nalil na pavouka vodu z lahvičky, nalije si trochu mrtvé vody na ruku a pak jej pocáká. To by jej však mělo zabít, protože podobně zemřel král v závěru filmu. (Jacinda)