Zlatovláska (TV film)

Pohádka / Hudební

Československo, 1973, 73 min

Zlatovláska je pro mě nejlepší česká pohádka. Pěkné písně (především Nes mě loďko ke břehu, to by mělo dostat Oscara za nejlepší song, čistá ulice styl ghetto život!), dále pak silný příběh ze života, který chytne za srdce a v neposlední řadě příjemní herci. Díky Zlatovlásce jsem se naučil, že nemám podceňovat rybičky či mravenečky, bo když pro ně něco udělám, tak mi pak oplatí službu. Psaní tohoto komentáře mě navnadilo a proto si du pustit ten "oscarový" song a zapěji si ve vaně.(6.3.2013)

Dívá-li se někdo na pohádky v dospělosti, může porovnat, jak vnímal postavy v dětství a jak je vnímá dnes. U Zlatovlásky se to v mém případě liší velice. Když jsem byla malá, byl král prostě zlý, a Jiřík se Zlatovláskou dobří... Ale ty nuance co do toho vnáší věk (haha)! Například mám za to, že královo největší minus je, že je pyšný, ale vůbec mi nepřipadá divné, že chce Jiříkovi nechat setnout hlavu. Mocný král přece musí mít ke svému kuchaři naprostou důvěru, musí věřit, že mu nenasype jed do pití nebo něco takového, a Jiřík prostě neuposlechl příkaz a důvěryhodnost ztratil. Jiřík z dnešního pohledu je sice pěkný, ale tak trochu trubka. A Zlatovláska... taková unylá a blyštivá s jednoznačně nejhorším repertoárem písniček (Líbí, mně se líbí vs. depresivní Proč jsem jedl rybu? ehm...). Rýpavému oku neunikne ani že 12 dcer krále rybáře nedělí větší časový odstup, takže buď byly dvanácterčata nebo několik vrhů vícerčat brzy po sobě. Není divu, že tam nemají maminku, jen mírně bláznivého otce. Známý příběh tedy není důvod, proč se k pohádce na youtube vracím, tím je hudba, kterou si občas pustím pro zlepšení nálady. Jsem ale zvědavá, co na pohádku řekne další generace (až se dostane ke slovu).(22.1.2015)

Tak tuhle jsem měla jako malá strašně moc ráda...ty loutky alá zvířátka (zlatá ryba, mravenci a moucha), živá a mrtvá voda...sbírání perel...úžasné.. a ty písničky neměly chybu. A nejlepší bylo, když Jiřík poprvé ochutnal hada a slyšel všechny zvířata, husy, mouchy..atd..Páni měla bych se na ni zas podívat, až bude v telce. Prostě výborná česká pohádka (teda na pyšnou princeznu nemá no:)).(17.10.2009)

Do klasických pohádek z padesátých a šedesátých let má Zlatovláska daleko, a i v té "normalizační" éře ji zastínily perly jako Tři oříšky pro Popelku a nebo Šíleně smutná princezna, ale pro mě má tenhle Erbenův příběh zvláštní kouzlo. Jednak díky hercům, zvláště křehká, skoro nadpozemská krása Jorgy Kotrbové mi brala dech tehdy i dnes, a druhak díky výtečnému hudebnímu doprovodu. Tohle je jeden z mála filmů, ve kterém mi muzikálová složka nejenže nevadila, ale dokonce jsem se na ni i těšil. A to nemluvím jen o Nes mě loďko ku břehu, ze které se postupem let stala nepřekonatelná klasika hospodského zpěvu. Jestli vás někdy ve dvě ráno vzbudí parta lidí vyřvávajících tuhle tklivou píseň, tak je dost možné, že v ní budu i já.(5.1.2014)

Pohádka na kterou se rád podívám. Je tam hodně písniček a spousta známých herců. Přesto si nemůžu odpustit to trochu nerozpytvat. První nerozum co mě utkví v paměti je proč mu ta babá nese toho hada? Jaký důvod má? Aby znal řeč zvířat, ale proč ,když za to nic nechtěla. Podle pohádky to měl být bílý had tady je černý a někdo mu říká ryba jiný had je jasné ,že jde o úhoře ,ale vysvětluj to dětem ,který v tom musí mít naprostý zmatek. Další věc Jiřík jde do světa a volají na něj mravenci "Jiříku pomoc nám" jak ho můžou znát jménem? Pak když dojde k těm dvoum rybářům ,tak se hádají o jednu rybu čí je? Tak je Jiřík rozsoudí tím ,že ji koupí a peníze si rozdělí. Pak ale chce po nich lodku a dá jim za něj koňě a rybáři souhlasí ,ale jak si koňě rozdělý najednou neřeší? Vím ,že se v tom moc pitvám ,ale prostě mě to nedá. Ps v pohádce se dozvíme jména jen 8 princezen z 12.(1.1.2008)

• - Petr Štěpánek (Jiřík) uvedl, že film se u nás přibližně patnáct let nesměl vysílat, ale třeba v Sovětském svazu ano, přičemž odtamtud mu chodily děkovné dopisy. (JoranProvenzano)

• - Natáčeno na zámcích Červená Lhota a Sychrov. (M.B)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Jiříkovi (Petr Štěpánek) přinesou živou a mrtvou vodu, rozhodne se je vyzkoušet. Místo aby nalil na pavouka vodu z lahvičky, nalije si trochu mrtvé vody na ruku a pak jej pocáká. To by jej však mělo zabít, protože podobně zemřel král v závěru filmu. (Jacinda)