Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

Mockrosh

Srdéčko každého dobrodruha zaplesá. Ano, všichni víme, že podniknout něco podobného může jen málokdo, že útrapy cesty jsou až k nevíře veliké, ale přece jen v každém z nás zůstává kousek kluka, který sní o cestě do Afriky. Sní o tom, že objeví nový druh slona a ožení se s africkou princeznou... Nutno vidět, nutno prožít spolu s Danem Přibáněm a spol. ()

tomikan

Urcite to mohlo byt mnohem delsi, pokud ale tech 90 minut je to nejpodstatnejsi, pak je to skoda.. zkratka mi prislo, ze tu ceskou naturu davali az moc najevo.. na to, co tomu museli obetovat, sem mel pocit jakoby si tu cestu neuzivali, pritom to byl splnenej sen, no ne? Presto trabantum tech 80% dam, pac je to dobrej ulet! ()

007.

Zajímavej dokument. Možná by bylo lepší jej udělat trochu podrobnější. Oceňuji jejich zápal a odvahu. 80% ()

loveless

Nejsem příznivcem úplně všech dokumentů ani cestopisů a možná i pro jeho neotřelost se mi tenhle doopravdy líbil. Nebylo to úpa profesionální, bylo to vtipné a jejich vedoucí expedice chvílema vypadal jako naprostej pesimista, ale byli neskutečně šikovný a určitě si to i úžasně užili. A já jsem z tohohle filmečku získala jsem pocit, že bych strašně ráda vyrazila na nějakou zajímavou cestu, ale že při cestě Afrikou bych asi nedojela živá :) ()

haWranka

Moc hezky natočený dokument - bavila jsem se, neodtrhla jsem se ani na chvilku, celou dobu jsem si přála, abych tam byla s cestovali i já. Těším se, až se kouknu na další trabantový počiny. ()

bearmeedek

V pořadí druhá trabatí cesta po exotickém kontinentu. Teď už vyrovnané vyprávění v poměru cestopis a osobní zážitky cestujících, které ovšem z větší části pohltily nesčetné opravy bakelitových vozítek. Nejnovější poznatek: Vozidlo z dílny soudruhů z NDR bylo konstruováno v plné zátěži pro čtyři vietnamce a 30 kg zavazadel ... ()

Likan7

Napříč Afrikou je mnohem lepší než Hedvábnou stezkou. Mnohem méně času se film zaobírá přírodou a památkami a místo toho nám servíruje co 5 minut nějaký problém, který se trabantům stane. A co si budeme povídat, přesně kvůli tomu na to koukáme. Respektive ona tu nechybí ani ta příroda a nahlížení do afrických kultur, je to ale mnohem vyváženější a nechybí tu ani humor, takže budete mít dobrou náladu od začátku do konce. ()

gemi

Cesta, která ma za cíl dokázat, že všechno je možné, a zejména to, co možné není. Obdivuji. Musí to být skvělé dobrodružství, na které jsem já sám už poněkud pohodlný. Mimochodem, při převážení trabíků náklaďákem jsem měl silné déja-vu a došlo mi, že jsem film už kdysi viděl. Nebylo marné dát si jej znovu. ()

Doomer

Tak je to dobrý divoký západ, krásná příroda, ve městech neskutečný bordel a hodně zvláštních lidí ale většina se snaží turisty co nejvíce oškubat a když se po nich chce nějaká práce tak to taky nestojí za nic. Taky koukám potkali nějakého radikála z islámské rasistické organizace (víceméně černý kukluxklan) který na ně "hajloval" a sociální pracovnice jim říkala že je to komunisická agitka před volbami (haha). Nějak bych řekl že s tou bezpečností měli více štěstí než rozumu. ()

hero_bk

Můj problém asi bylo to, že jsem už předtím slyšel o této expedici živou přednášku, která byla obsáhlejší než film, takže jsem se moc nových věcí nedozvěděl. ()

Chuppa

Pěkný cestopis o neuvěřitelné výpravě trabantů na Střelkový mys v Jižní Africe. Je pravda, že na otázku čeho bych se na té cestě nejvíce obával? bych bez zaváhání odpověděl, těch lidí tam! Štěstí, že na ně někde nevyskočili se zbraněma. Nicméně úžasná cesta! Klobouk dolů, to my (4 lidi a jedno auto) jsme dojeli "jen" do Portugalska, což je v porovnání s tímto za rohem. ()

Miro_CZ

Ani nevím, jestli hodnotím kvalitu dokumentu nebo odvážlivce, kteří si troufli projet Afriku dvěma trábošema. Každopádně dokument nabízí trochu jinej pohled na různé africké státy, než jak se dozvídáme z televizních zpráv a nebo nabídek cestovních kanceláří. Rozhodně lepší než první díl. ()

Smerfetka88

Velice jednoduše a přitom záživně podaný dokument. Klobouk dolů před celou výpravou, která si sáhla psychicky i fyzicky téměř na dno. Odměnou jim (i nám, co jsme to viděli) ale byla nádherná ukázka Afriky, jak ji neznáme. Věřím, že všechno, čím si museli projít, stálo za to. ()

venca206

DalšÍ z důkazů, že Češi prostě umí točit kvalitní dokumenty! Obrovské odhodlání! Akorát by mě zajímalo, jak se dostali zpátky domů.. ()

Tamdydam

Jednoznačně nejlepší a nejvtipnější cestposný dokument, jaký jsem viděl. Naprosto sdílím myšlenku Dana Pribáně. A to sice, že se starýma kraxnama je rozhodně větší legrace a víc zážitků a že bez moderní techniky (GPS apod.) se i v dnešní době dá zažít dobrodružství (pomalu to již archaický výraz). V dokumentu se krásně podařílo zachytit atmosféru cesty. Divák se tak cítí takřka součástí party, jako by Afrikou projížděl s nimi. PS: Doporučuji shlédnout až do konce a vyslechnout si vzpomínání jistého černocha na české holky:-) ()

viviak

O triedu slabšie, ako zatial rozpozerany serial z cesty napriec Južnou Amerikou. Ono, určite bolo tažke spracovať všetok ten natoceny material a natrepat to do 90 minutoveho runtime-u. Je škoda, že aj cesta naprieč Afrikou, nebola spracovana ako serial, lebo vela veci, by som rad videl detailnejsie a nie ako z rychlika. Dalsia slabšia vec je to, že kontinent prevažne puštnej afriky nie je pre mna osobne tak zaujimavy ako Južna Amerika plna pralesov. Taktiež posadka bola strohejsia, nudnejsia a menej vyrazna. Afrika ako taka ma hlavne oslovila od Etiopie až dole po Strelkovy mys. Zaver cesty bol zaujimavy a aj pobavil. Napriek niekolkym nedostatkom sa jedna o zaujimavy dokumentarny film, pri ktorom ma človek možnosť sa dozvediet vela nového :o) 75% ()

dj.coffee

Tvůrci a zároveň aktéři snímku si určitě zaslouží respekt k tomu co dokázali. Postavit se proti většinové skepsi chce slušnou dávku odvahy a odhodlání. Jako dokument mě ale tento počin příliš nenadchnul. Příliš mnoho záběrů, málo příběhů a situací. Chybí mi tam něco, co by člověka vtáhlo do dění. ()