Trabantem napříč Afrikou

• angličtina Trabant Goes to Africa
všechny plakáty

Sny – malé, velké, nesplnitelné… Kde ale je hranice nesplnitelného? Zkuste ji překročit a uvidíte. Tohle je vyprávění o jejím překročení. O cestě, kterou prý nejde uskutečnit. 20 000 kilometrů a jedenáct afrických států – Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Co obnáší projet ji v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena? Co se dělo v trabantech a okolo nich? Jak jsme auta stavěli, jak jsme spali, co jsme jedli, co jsme opravovali, jak jsme opravovali, kdo nás naštval, kdo nás okradl i kdo nás potěšil. (Doc Alliance Films)

Olík

Nevědět, že se Ježíšek dívá, tak doslova a do písmene opíšu Enšpíglův komentář. Tahle banda má moji hlubokou úctu a stokrát smeknutý klobouček - Dan Přibáň a zbytek osádky legendárního Zwickauského dvoutaktu jsou to frajeři, blázni, podivíni, hazardéři.....ale ne dokumentaristé. Myslím....ne jinak, troufám si tvrdit, že na svých cestách zažili atraktivnější podívanou, než jejich fanoušci posléze. Každopádně to byla jízda, závidím, fandím, držím palce a těším se na další bakelitové road movie.....a dáli velký trabant, tak třeba i s lepší dokumentací. Když jsem na začátku zmínil Enšpíglův komentář, tak závěrem ještě ocituji část od I.AM.NOT: " jako plnohodnotný dokument zcela dostačující"......pod to se s čistým předním sklem můžu také podepsat, protože "dostačující" je to slovo. ()

owwidius

Perfektny dokument o perfektnej ceste. Fakt odporucam videt. Bezalo to v telke ale po 5min som sa od toho nevedel odtrhnut a hrozne som to hltal. Fakt uzasne a neskutocne veci co zazili a prezili, v tomto smere uplne wow! No a okrem toho je to aj hrozna prdel :) Hodka a pol ubehne jak nic. Snad jedine co mi na tom vadilo je ze az trochu moc tlacia ten claim, ako im vsetci predtym vraveli, ze "to sa neda a oni to ajtak dokazali". [#5/2015] ()

Raziel_cz

TIA. Až jsem zaslzel. Krásný, vtipný, dojemný a inspirativní dokument z nejexotičtějšího světadílu. A s trabanty! Myslím, že Zikmund a Hanzelka mají dobré nástupce. Technická stránka, která mi tolik vadila u Hedvábné stezky, tentokrát perfektní. Těším se na další cesty. ()

dandislav1991

Svěží, satirické, odvážné nebo taky lehkovážné, nebezpečné ať tak nebo tak. Já jsme byl překvapen kolik se toho za (ne)málo peněz dát natočit :) ()

Pesosek

Excelentní dokument. Skupinka dobrodruhů, se spolu se dvěmi východoněmeckými papundekly, nezbytným odhodláním a pověstnými šikovnými českými ručičkami, vydají poměřit síly s nesnázemi na cestě skrz černý kontinent. Atraktivní obsah zabalený ve vkusné formě doprovázen vtipným a výstižným komentářem. ()

siloalampa

Bolo to možno aj na viac, ale môj subjektívny postoj napriek akýmsi antisympatiám k hlavným hrdinom mi o jednu hviezdičku viac pridať nedovolí. Dokumentárne cestopisy mám celkom rád a myslel som, že táto road movie bude tak trochu poučná sranda, ale ono to bol iba akýsi nafúknutý vývar z výfuku trabanta. Nič prevratné sa nekonalo. To, že sa trabanty kazia a neprejdú náročnejším terénom, to vieme aj u nás. Chýbalo mi viac exotiky, zážitkov, nevtieravého humoru, prirodzenej charizmy... Pozor, ale až tak zlé to zasa nebolo, len moje očakávania boli podstatne niekde inde... ()

VerenaLord

Naprostý luxus! Geniální, skvělé, neotřelé, originální! Tohle dokázat chce fakt notnou dávku odvahy a velmi silných nervů. Kdo říká, že cestopis musí být snímek se zvířátky, kytičkami, stromečky...?? Perfektní dokument vybočující z řady nudných a stereotypních děl. Jen tak dál! A filmoví ,,znalci" hodnotící odpadem a podobně, jen do toho, ať každý vidí, jak jste šikovní. Ne každý snímek musí být z řad oceňovaného režiséra a ne vše musí přeci být ve stejných zajetých kolejích jako stovky jiných. A co, že se jedná jen o záznam, jak v Africe všechno jde a nejde?! Vždyť, kdo má zájem, rád se podívá, skeptici a ti, kterým se nelze zavděčit, se dívat přeci nemusí (aspoň si ušetří nervy, že?)... ()

bif

Popravdě celkem nuda. Je to sice hezký dobrodružný dokument, ale čekal jsem víc momentů, kdy se divák může vžít do toho, jaké to je řídit takové auto v takových podmínkách atd. Více surovosti by neuškodilo. Nicméně celá posádka je sympatická a klobouk dolu, co dokázali. ()

truby

Úžasný dokument, sice vám neřekne tolik o Africe a Afričanech, jako o dvoutaktním motoru, ale dokáže vás strhnout a dolsova vtáhnout do kabiny trabantu. Tento dokument je skvělý, díky lidem, kteří ho dělají a prožívají, nechybí jim nadhled, humor a to i v nejprekérnějších situacích. Přiznávám se, že jim toto dobrodružství docela závidím a že chci taky trabanta. ()

FOCKE_WULF

Líbilo se mi to střídání nálad, naštvanost na byrokracii a na úmorné shánění víz, radost z cesty a z dobrodružství, nasranost na domorodce, že se je pořád jen snaží okrást, drogové uvolnění a zastavení času při návštěvě rastafariánského krále, zoufalství z neopravitelnosti trabanta uprostřed pustiny a konečná euforie z dosažení cíle. Fajn film. ()

Lucas87

Dokumenty jako tyto, snadno v každém z nás probudí touhu po dobrodružství. Dobrodruzi jsou nejlepšími herci, nejlepší scénář je dobrodružství plné nástrah i zážitků. Líbílo se mi to tak, že sem si objednal jejich DVD. ()

Hightower

Co víc psát, když už vše zde bylo vylíčeno. Snad jen za připomenutí stojí to, že z dokumentu opravdu bylo cítit dobrodružství. A když pak bylo vidět starší manželský pár na motorce se saidkárou, pak jen dodat, že dobrodružství lze zakoušet v jakémkoliv věku. Jen mít dobrodružného ducha, najít správné lidi a odhodlání dát všanc třeba i tu kuchyň...Mám rád dálkové pochody, takže někdy slýchávám něco podobného: jsi blázen, panebože; ale ono TO za to stojí! ()

P. J. D.

Peckový cestopis rovnající se Ewan McGregor: Na mašině kolem světa a různým speciálům Top Gearu podaný v českém stylu, kvůli čemuž v kvalitě trochu zaostává. Rozhodně je zajímavým zpestřením, neurazí, pobaví a určitě stojí za to. Pokud se rozhodnete na tento film kouknout, rozhodně tím nepromarníte svůj čas (ačkoliv v něm jde spíše o vizuální složku, než o tu vědomostní). Čtyři hvězdičky. ()

Darckol

O poznanie uponáhľanejšie ako cez Južnú Ameriku a tým pádom sa stráca pôžitok zo spoznávania jednotlivých krajín a ich obyvateľov. Z môjho pohľadu by sa lepšie hodila forma seriálu. Vtip je taktiež troška v úzadí (pravdepodobne absencia poľského dialektu :) ). Ale to všetko je v rámci porovnávania - je to síce slabší odvar (alebo decoctum?), ale stále účinný :) 7,0/10 ()

gazogazo

Kdybych to viděl dřív než seriál z jižní Ameriky tak bych šel asi na víc, ale tohle je moc zkratkovity a nedotahly ()

Enceladus

Úžasný dokument o Afrike, ktorý by si mal pozrieť každý dobrodruh. Človek sa dozvie o Afrike veľmi veľa vtipným spôsobom priamo od aktérov, ale aj náhodných ľudí z prvej ruky a uvedomí si, ako ľuďom stačí málo, aby boli šťastní. Mladí si plnia sen a preto je to takto jednoducho pojaté a s nadhľadom povedané. Oceňujem takéto cestopisy a určite si pozriem ďalšie diely Trabantem.... "Všechny Českí holky jsou dobrí, až na nejaký výnimky. Nekterí jsou třeba mrtví. U nás žádna rybačka ješte nebyla. Žádná pusa jóóó... Žádna libačka, šukačka... Je to pro mně peklo!!" :D ()

Hpatrik

Fajn, ale tomuhle dokumetu by víc slušel seriálový formát, stejně jako u jejich pozdějších výprav. Tohle je průjezd Afrikou jako z rychlíku. ()

Design

nemuzete to srovnavat s dokumenty BBC a National Geographic apod... ale jde o to, že prostě banda normálních lidí přeruší práci školy a odprostí se od toho co jim společnost nutí dělat a jedou na dobrodružství. Super něco takového bych chtěl taky prožít. Velmi inspirativní... a ono to že to nejde ? .. fajn :) ikdyž tam nejsou nějak krásné scenérie k vidění tak sem se skvěle bavil :))))) ()

milhouse333

Dokument, na který se dá velmi příjemě koukat u kterého se dá velice zdravě závidět a navíc vyprávěné srdcem Čecha a né National Geographic. Škoda jen, že díky množství reklam a lidi co na tom dělalo, jsem nevěřil tomu, že cesta byla ve stylu "u iva nám řekli, že to nejde, tak jsme vyjeli dokazat, že to jde" I tak skvělý počin! Pátá hvězdička je za hudbu, která se víceméně opakuje, ale sedí k tomu dobře. ()