Finanční krize

• USA Inside Job (více)

Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí finanční krize, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky. (oficiální text distributora)

lahvi

Diky za ten dokument. Doufam, ze tvurci jeste zijou..Kazdej kdo nema hlavu v pisku a ma svuj vlastni rozum trochu vi, jak to je. Je to o moci a o penezich. O nicem jinem. Par lidi se dostalo tam, kam nemelo. Az na ten nejvyssi mozny stupen a je to tak uz mnoho let a vsechno to co se tu buduje, je jedna velka lez na nas vsechny za uplne stejnym ucelem, jako kdyz vam spolubydlici ukradne z supliku stovku. ()

Kneeler

Povedený dokument. Rozsáhlá a náročná problematika podaná ve velmi dobře stravitelné a jasné formě. Nemusíte mít doktorát z ekonomie abyste dané tématice v rovině filmu porozuměli. Jelikož se jedná o opravdu rozsáhlou problematiku, měl Ferguson přehršel materiálů, z nichž mohl čerpat. Vzhledem k tomu, že ve filmu jsou ve zdravé míře řešeny i jedny z prvotních prapříčin současné krize, naskýtá se tvůrcům opravdu nepřeberné pole jmen, dat, částek, statistik a dalších údajů všeho druhu. Šlo už pak jen o to, co z toho vybrat, aby dokument zůstal dokumentem pro širokou veřejnost a měl hlavu a patu. A to se tvůrcům vcelku povedlo. Jistě, některé části mohly být zmíněny více na úkor jiných, které mi přišly poněkud zbytečné, až občas nic neříkající ("srdcervoucí" úvod nebo problematika drog a prostituce). Nicméně jako celek to působí i přes pár výhrad více než dobře. Krize přišla rychle a pro většinu lidí nečekaně. A rychlost a spád je dobře viditelný i ve filmu. Člověk se zkrátka a dobře po celou dobu nenudí. Nenudí se nejen kvůli spádu, ale i díky pár zajímavým prvkům, jako občasný prostřih se jménem a sumou, jenž si daný člověk "vydělal" díky nebo během krize. Film bych doporučil prakticky každému, ale primárně všem, kdo si myslí, že ví, jak to ve světě chodí, protože se domnívám, že většina z nich bude překvapena, jak to opravdu ve světě chodí. Paradoxem možná je, že film nás nepřímo přesvědčuje, jak jsou ti lidé z Wall Streetu špatní,amorální a nelásky hodní a já jsem si během filmu k nim naopak vypěstoval ohromné empatie a obdiv. Jedná se čistě o subjektivní názor, který většina nebude schopna se mnou sdílet, ale mě tento dokument namotivoval a vzbudil ve mě obdiv vůči většině těch "grázlů". Jestli mi ve filmu něco chybělo, byla to v jistém smyslu i druhá strana mince. Neznalý člověk po shlédnutí nejspíše získá averzi vůči derivátům. Aby taky ne, celý film nám je "vtloukáno" do hlavy, jak ten CDO, CDS a i ostatní deriváty jsou příčinou všeho zla. Chápu, že dokument má jistý cíl a myšlenku, kterou chce zdělit, ale zároveň by měl být co možná nejobjektivnější. Uvítal bych proto alespoň krátkou zmínku i o kladných aspektech derivátů. Věřte mi, že těch kladů mají nakonec nejspíše více, než těch záporů. A na konec, což by se asi do tohoto dokumentu nehodilo, ale měl by se nad tím zamyslet každý, kdo zaujme odsuzovačný postoj vůči osobám zodpovědným za krizi: Kdyby jste Vy měli tu možnost a de facto beztrestně si vydělat ty desítky nebo stovky milionů dolarů touto formou, Vy byste řekli ne? Sečteno a podtrženo: profesionálně zpracovaná problematika pro širší veřejnost s mnoha nápaditými prvky a postřehy. Kdybych měl vypracovat seznam filmů, které by se měli promítat na školách (ať už základních,středních nebo vysokých), rozhodně by v tom seznamu nechyběl Inside Job. Pro mě 90%. ()

Matysek1984

Musím říct, že mě to AŽ TOLIK neobohatilo, bylo to často zmatečné. Sice asi problematiku vysvětlili celkem do hloubky, ale často jsem se v pojmech ztrácel, a pokud bylo něco vysvětlováno, tak velmi rychle a následně se okamžitě skočilo na další. V zásadě jsem princip pochopil, ale doufal jsem, že díky tomuto dokumentu do toho proniknu lépe. ()

RonnieR

Tí, ktorí v tomto filme vystupujú resp.odmietli sa v ňom vyjadriť by si nezaslúžili stámiliónové odmeny, ale hneď z fleku elektrické kreslo! Najväčšou iróniou je, že títo istí ľudia sú naspäť vo vedúcich riadiacich štruktúrach firiem a štátov, Ale to máte aj v meradle Slovenska alebo Česka - vždy sa tam točia stále tí istí "ľudia". 92%. ()

dragon'88

Pohladenie po dusi cynika a mizantropa, len skoda tych poslednych patetickych viet, pretoze ziadna nadej nie je, ak sa sami poriadne nenabalite na ostatnych clueless chudakoch. ()

Krastom

Nemohu dát méně, nežli všech pět hvězd. Informace byly do srozumitelné podoby zpracovány velmi kvalitně. Slovem kvalitně mám na mysli způsobem, že si divák mohl domyslet, který mizera za čím doopravdy stojí. Tolik informací v jednom dokumentárním pořadu bych na téma krize 2008 hledal jinde jen těžko. 100%.. ()

alienable

Čim víc máme, tím víc krademe, až je z toho globální krize. A ještě si vás od vysoký školy vychováne tak, abyste to brali za svý. Vynikající dokument, kde je všechno srozumitelně vysvětleno. Doporučuju kouknout před/po sledování Sazky na nejistotu, dokreslí vám to kontext. Jinak je to naprosto děsivý. Celkem mě pobavily ty pokusy o nějakej morální apel. A když dochází argumentace, vypněte prosím kameru. ()

avogrebnork

Naprosto skvělý a dobře srozumitelný dokument i pro obyčejné lidi. Nic nového pod sluncem. Peníze vládnou světu a hlavně nesmrdí. Vidíme to i u nás. Kdo má milion, chce jich deset, kdo má deset chce sto. Někomu nestačí ani sto padesát nemovitostí že.  Výborný dokument. Přímo povinnost shlédnout. Děkuji. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky