Finanční krize

• USA Inside Job (více)

Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí finanční krize, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky. (oficiální text distributora)

simoneo

Celkom putavo spracovane, ale na moj vkus az prilis jednostranne. Nemyslim, ze nutne viac regulacie znamena lepsie prostredie, a to nam dokument podsuva. Taktiez napr. hadze za vinu Wall Street stratu zamestnania 10 milionov Cinanov, pricom urcite cast z nich (mozno aj vacsina) by to zamestnanie, o ktore prisli, bez tych machinacii na Wall Street ani nemala. ()

vodkasesemte

Nothing comes without consequences. Ready to kill any argzment you made. This crisis was not an accident. It was caused by an out-of-control industry. Since 1980s the rise of the US Financial sector has led to a series of increasingly severy financial crises. Each crisis has caused more damage, while industry has made more and more money, After the Great Depression the US had 40 yrs of economic growth without a single financial crisis. The financial industry was tightly regulated. Regan administration supported by econimists and financial lobbyists (to je slovo), started a 30-year period of financial deregulation. Allowing them to make risky investments with depositors money. This crysis cost taxpayers 124 billion Dollars. It may be the biggest bank heist in our history. Thousands of executives went to jail for looting their companies. Charles Keating. Přestává mě to bavit. ()

Andre.w

Proti tomuhle je veškerá italská, asijská a jiná mafie dětská školka. Na tohle se přesně hodí Al Caponovův citát: "Capitalism is the legitimate racket of the ruling class". O finanční krizi sem toho věděl poměrně dost, přesto mě šokovalo jak hluboko ten systém sahá a dost mě štve, že jsem nedobrovolným účastníkem dopadů Ponziho schématu, kterej pár lidem zajištuje kontrolu nad finančním systémem. Chudák ten RobbieM@n nade mnou, odmítá si připustit, že neoliberální ekonomové jsou zkorumpovaný a nekompetentní. Sebeklam je mocná zbraň ega. @TheKiw: Když ti dá někdo otrávené jídlo s tím, že ho bude označovat za špičkové a bude se jednat o zdánlivě důvěryhodnou osobu (ratingové agentury a jiní), tak proč ho odmítat. Pak když se popase na tvé mrtvole, těžko mu to můžeš nemít za zlé. Když někomu půjčuju, ověřím si jestli mi to může vrátit, tj. tzv. zodpovědnost. V opačném případě se jedná o hloupost, vypočítavost a chamtivost. Zjevně si dokument vůbec nepochopil. ()

lisma

Dokument mapující počátky a příčiny současného stavu globální ekonomiky. O tom, že lidská chamtivost je bezměrná a v této době více než legální by dlouho mohl vyprávět Gordon Gekko. Na Wall Streetu je toto pravidlem a jestliže je celý systém dodůsledků provázán politicky, za každým rohem čeká kdovíjaké lobby, nezbývá než prohlásit , že lidstvu patří jen to co si zaslouží. Ovšem nejhorší je, že lepší to už asi nebude. ()

Mickel

Kdyby každej z nich dostal facku za každej zpronevěřenej,nebo ´´darovanej´´ mega, tak jim zhořej huby a Obamo styd´ se, takhle jim orat půdu,hned po tý tupý opičce z busche co má na svědomí tolik sajrajtu........ fuj .............nám ostatním, Bůh pomáhej ()

SelfishMan

Manipulativní populárně-naučný "dokument". Všechno je to líčeno tak jednoduše a krásně odpudivě, i pro (nejen)finančně negramotné masy, které sice neví, a nespočítají si že když si berou tu ten úvěr, zaplatí pak zpátky třeba 2x tolik, ale budou zaručeně vědět, že za všechno můžou bankéři, kteří si přece kupují kokain a spí se šlapkama. Hlavně po bitvě najít někoho na koho to svalíme všechno protože vina se táhne až příliš daleko, vybarvit je jako zvířata (nebudu nikoho omlouvat, hajzli jsou přece všude, od těžařských, přes farmaceutické až po stavební firmy). Banky měly ohromný díl na spuštění a stvoření krize (a základní fakta jsou více méně pravdivá), ale autoři s nevěnují stejnou měrou a férově i dalším viníkům. (ratingové agentury, vlády ( extrémně uvolněná imigrační politika, kde každý přivandrovalý hispánec chce svůj dům a tak si vezme úvěr, s tím pak rostou i ceny domů), právníci a taky hloupost samotných lidí, kteří si si úvěr berou i na rohlíky, nemluvě o dovolených (co to je za zhovadilost si vzít úvěr na dovolenou???). Ale že přišli z plechové chatrče někde ze slumu na Haity, neumí pořádně anglicky a hned si chtěli pořídit dům a velké auto na hypotéku nebo leasing, to je normální??). Problém je v nenažranosti lidí, v blbosti, kdy lidi slyší a věří na zázraky (které se nedějí, aspoň ne ve světě financí, nikdo nikomu nic nedá zadarmo) a to nejen CEOs, managerů, bankéřů, ale všech! Každý chce víc než má, a s jídlem holt roste chuť, bují závist. Měkčí nátury si možná poplakaly při záběrech z Číny, jak ztrácí práci kvůli krizi v Americe. V tom stejném dokumentu na jiném místě naopak ukazují, jak přesun výroby do Číny připravuje o práci Američany. WTF? Všichni jsou to holt svině a většina populace ráda uvěří. Ale ono nic není tak jednoduché jak se nám snaží tady tento skvěle podsouvat. 20% ()

david666

určitě se jedná o nadprůměrný dokument - co mě ale vadilo, bylo až moc informací na strávení v rychlém sledu za sebou. ()

RomanT

Zajímavý pohled do světa finančních derivátů. kde už ani lidé, kteří stojí u jejich zrodu netuší, jaké to může mít následky. Anebo tuší a je jim to v rámci své chamtivosti jedno. "A pak v roce 2007, Goldman zašli ještě dál. Začali prodávat CDO tak specificky nastavené, že čím víc peněz zákazníci ztratili, tím víc peněz Goldman vydělali." - to hovoří za vše. Však my vždycky vymyslíme něco, na čem vyděláme. ()

randomvan

Myslím si, že ekonómii celkom rozumiem a vidím dve príčiny finančnej krízy 2008. Prvou je klasický problém manažéra, ktorého záujmy sú iné ako záujmy vlastníkov. Určite ani vlastníci Lehman Brothers nechceli, aby manažéri robili také riskantné obochody, a potom na zle nastavanené kritériá odmien sami doplatili. Druhou, rovnako dôležitou príčinou je FED (centrálna banka USA) a jeho "lacné peniaze". Tlačili príliš veľa peňazí, to oni umožnili nafukovanie bubliny. škoda, že dokument sa zameral len na tú prvú príčinu a druhú nezmienil jediným slovom. ()

nvmzzt

Vynikající snímek, inspirativní (teď se chci stát CEO nějaké finanční instituce ;)), doporučuji všem! Celý dokument se skládá z jednotlivých interview a 2 stěžejních, krizi vysvětlujících, animací (i když podle mě je názornější animace s názvem: Crisis of Credit Visualized - k vidění na youtube). Člověk tak pochopí, o čem krize vlastně byla (a o čem pravděpodobně bude i ta, co nás brzy čeká) a zároveň si může udělat obrázek o některých aktérech - no a přiznejme si, že ten obrázek nebude úplně hezký. Nemusíte být ekonomové, abyste pochopili, co se tu děje (a s největší pravděpodobností i dít bude)! ()

BEJB

Wauuu. Keďže mi občas trošku trvá kým mi dôjde pointa, mala som zo začiatku trošku obavy ale veľmi rýchlo sa vytratili. Skvele natočené, svižne podané a čo je najdôležitejšie hlavne ľahko pochopiteľné. Vďaka tomuto dokumentu mám aký taký prehľad a hlavne odpovede čo sa finančnej krízy týka. No a to, že som neskutočne nasratá na tých nenažrancov snáď ani nemusím pripomínať. ()

WoodoX

Po tomto môžem konečne opodstatnene nadávať na tie nenažrané svine, ktoré sa tam silou mocou válajú donemoty. Je až smutné, kam sa vôbec uberáme. ()

kolly13

Pochopitelné i pro lidi bez znalostí derivátů na trhu, místy poučné, bez patosu a se snahou být objektivní. Dám plný počet, protože tohle se dotýká tolika lidí, že si to málokdo uvědomuje (tato malá adresnost dopadů je asi jediné mínus). ()

BoKo_CzT

Tento film navrhujem za niečo ako "povinné čítanie" v oblasti dokumentárnych filmov. Veľmi dobre vysvetľuje, na akých princípoch funguje trhová ekonomika. A to podotýkam, že som silný antikomunista. ()

Davidaxik

Tohle je něco strašnýho! Vůbec jsem nečekal toto od toho filmu, pouštěl jsem si to s tím že je to jen další obyč dokument kterej po deseti minutách yypnu kvůli tomu že bude strašně napsanej... zhltal jsem ho. ()

chozze008

Ok, jestli chcete jednoduší náhled v klasickém filmovém podání dejte si Big Short (někteří to považují za vtipné, já se nesmál). Jestli chcete vědět mnohem mnohem více, dejte si tohle. Jestli chcete vědět ještě víc, dejte si pauzu, koukněte se kdo mluví a přečtěte si jeho knihu(y). Takovej zvrácenej obdiv maj u mě ty pokrytci co se odvážili mluvit na kameru. Hodně se mi celým filmem promítal citát od Webber(a) tuším, "Vlády se mění, byrokracie zůstává", i když v tomto případě by se spíše dalo říci "elita zůstává", x-lidí co to podělali (nemluvě o tom jak na tom vydělali a že nikdo nebyl stíhán) byli pak v Obamově administrativě znova (Nebylo to jeho volební heslo nějak "Change"?, v South Park je záběr na graffiti, kde je Obama, pod ním "CHANGE" a přesto hrubě červeně nasprejováno "WHEN?") Ok a ted si dejte dokumenty o googlu a facebooku :-) nebo real time COVID, doporučuju na youtube Russell Brand(a) nebo Jordan B Peterson(a) ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky