Finanční krize

• USA Inside Job (více)

Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí finanční krize, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky. (oficiální text distributora)

barteca

Nadprůměrně zpracovaný dokument. Z těch bilionů a jiných fantastických sum , co vyletěly komínem, aby následně udělaly půlobrat a přistály v těch správných kapsách, se dělá šoufl . A sklíčenost největší nastupuje, když dokument zdokumentuje, že nikdo za to nebyl popohnán k zodpovědnosti a všichni jsou vysmáti. Je to na deprex ! ()

Kjuk

V tomhle dokumentu se jen potvrzuje to, co si už většina lidí dávno myslí. Amíci to prostě nemaj v hlavě v pořádku, to už mi nikdo nevymluví. Jako dobře, mám možnost si nahrabat pěknej balík doláčů, mám možnost zašukat si za firemní prachy. Kdo by do toho nešel že? Ale nechat to dojít až tak daleko a bejt furt nenažranější a nenažranější, když už vím, že dřív nebo pozdějc se celej tenhle systém zhroutí, to už normální není. A když si vezmu tu druhou stranu, která si půjčovala na baráky atd. Tak snad nejsem úplnej idiot a nepůjčím si tolik, když vím, že to nebudu moct splácet! Jenom se divím, že se neobjevují konspirační teorie o tom, že celá ta krize byla uměle a schválně vyvolaná, jelikož nechat to dojít tak daleko a vykládat, jak je tenhle systém hypoték skvělej a neprůstřelnej, to snad nemůže nikdo myslet vážně. A Barack tomu nakonci nasadil korunu fakt, že jo! Jsem nasranej! Doporučuji se na tenhle dokument nedívat, nebo budete vytočení stejně jako já!! ()

Wawer

"Každý, kdo má moc, má obavy z toho, že by o ni přišel" to říkal, už Darth Sidious. Tento dokument o lidech, kteří de facto ovládají americkou legislativu, ukazuje skutečný svět jedné malé minority, která žije ve svém vlastním blahobytu, zkažené morálce a naprostém odcizení a běžné populace, na které parazitují. A divák, který aspoň trochu jeví zájem o problematiku a udrží pozornost, to má trochu problém strávit. O to víc v závěru, kdy je řeč o následcích krize a dalších krocích, ať už samotných bankéřů nebo vlád velkých světových mocností. Inside Job je náročný dokument, je odborný, (min. na první pohled) komplexní a těžko stravitelný, jeho poslední věty zní podobně je závěr Tropa de Elite 2: naivně optimisticky. Ale koneckonců, jak by mohl z těchto okolností znít jinak.. ()

phamphi

Položit sugestivní otázku a udělat střih dříve než tázaní odpoví mi nepřijde jako kvalita hodná ani dokumentu, který se o objektivitu a priori nesnaží a který si v mnoha věcech protiřečí. Film bych zhodnotil jako dobrý tah využívající neurčitou naštvanost lidí na systém a vycházející vstříc poptávce po jasných vinících vhodných k lynči, nejlépe zvrhlých bankéřů udaných newyorskou prostitutkou... (to mluví za vše). ()

Matli

Jako dokument určitě výborný a hlavně pro ty co se vyznají ve finanční politice, ale pro mě nic extra, spousta jmen a odborných výrazů. 61% ()

BOURQUE

Dokumentárny film, čo získal Oscara. 100% súhlasím. Čo sa mi páči najviac, je práve to, že jednoduchým, jednoznačným a zrozumiteľným spôsobom môže človek dostať informácie o tom, ako sa to celé začalo. Na konci filmu Bohužiaľ smutne môžeme skonštatovať len jednu vec: tí, ktorí boli chudobní, sa stali ešte chudobnejším a tí ktorí boli bohatí, tak tí majú stále viac a viac peňazí a sú čoraz a čoraz mocnejší. Skvelý film, odporúčam na to venovať čas a podívať sa na to niekoľkokrát. P.S.: Po tom, ako som videl film, už mám istotu: dnes o zákone rozhodujú bankári a celá finančná scéna. Osobné hodnotenie: 95% (*****) ()

Johny Cash

Výborný dokument.... a to i přesto, že se v ekonomice moc nevyznám a občas sem se trochu ztrácel. Je až neuvěřitelný co lidi dokážou... ()

Radek.SCH

Nejsem ekonom, takže některým věcem jsem asi úplně neporozuměl, ale to základní jsem pobral. Akorát nechápu pobuřování se nad skutečností, že pánové z Wall Street šňupou koks a chodí za prostitukami, přičemž „poté bez výčitek svědomí jdou domů za svými ženami.“ Nemělo to absolutně žádnou spojitost s finanční krizí a byl to vyloženě jejich soukromý život. Holt puritánská Amerika. Navíc ustavičné opakování, zobrazování grafů bez vysvětlení nebo popisů, laciné usekávání rozhovorů s "padouchy" uprostřed věty a skutečnost že to "moderuje" člověk, který o ekonomice ví asi tolik co já, tomu moc nepomálo, o absenci humoru nemluvě. A zobrazení ztráty domu mexické rodiny v důsledku toho, že neumí anglicky a nepřečetli si smlouvu byla naprosto nemístná. Ale i tak - 80 % Výborná věc, pokud chcete vědět, jak to všechno začalo. ()

owwidius

Velmi slusne spraveny dokument o financnej krize v 2008. Vacsinu 'hlavnych hrdinov' sa sice nepodarilo dostat pred kameru, ale skor je to o tom, ze clovek dostane na jednom mieste dost zrozumitelne vysvetlene, ako vlastne k tomu doslo. K tomu daky background, ze preco bola legislativa taka aka bola a tiez nie moc uteseny zaver... Ale vazne velmi zaujimavo a prehladne spracovane. K tomu vyborny 720p rip, no radost sledovat :) 8/10 [#72/2012] ()

myc-hal

Ten film rozhodně není nestranný jak se občas snaží tvářit (mezititulky o tom, kdo všechno odmítl vyjádření pro film, ač se autoři snažili), vůbec se nebaví o možných kladech finančních derivátů, potažmo finančních trhů. Svou střídmostí a nepatetičností je však ze svého pohledu seriózním přístupem k hledání počátků finanční krize a ve zjednodušené zkratce dokáže mnohé vysvětlit. Jestli dokáže svým lehce buřičským závěrem něco změnit, to je jiná otázka. ()

agassi68

Je to dosť rýchle a pre laika ťažko pochopiteĺné. No každý normálny človek by týchto nenažraných panákov bez problémov defenestroval. A potom sa čudujeme proruským trolom, ktorí si naivne myslia, že na opačnom konci sveta sa toto nedeje. Čistá skepsa.. ()

mi-ib

Řekl bych, že je tady pro našince těžké se orientovat ve všech těch jménech finančníků a jejich společností. Pro amíky asi ne, protože ty v tom žijou, ale my tu mame jiné společnosti a jiné vykuky. Ale základní princip minulé, tedy doufejme už minulé, krize je zde vysvětlen celkem jednoduše a pochopitelně. Dále už je to jen ta známá písnička z Zeitgeistů a podobných filmů. Dokumentu bych vytkl, že sice popsal svinstvo kolem nás, dokonce vyzval k boji proti němu, ale tak nějak neřekl, jak bojovat. Avšak dozvěděl jsem se něco nového a zajímavého, a o to jde u dokumentu především. ()

Castielo

Celkem zajímavý dokument popisující finanční krizi v USA. Ta popisová část byl OK, tak se to opravdu stalo. Bavilo mě poslouchat všechny ty detaily, následky apod. Co mi ale vadilo, bylo autorovo zaujetí proti ekonomům, ekonomické profesi a šéfům jednotlivých firem. Sakra tak dostávají zaplaceno za poradenství, tak si tamten zaplatil šlapku za firemní prachy, tamten zas nechal zbankrotovat firmu vydělal 100 000 000 $. Dostali se na dobrej flek s dobrým vzděláním. No a ? Ruku na srdce, kdo by to neudělal ? Kdyby měl někdo možnost vydělat 100 miliónů dolarů, kdo by to nechal ? Jeden ze sta by si možná vzal jen 50mil. Taky zde v "dokumentu" dělají, jako kdyby byl každej svatej, jen ti zlý ekonomové, šéfové firem, lobisti měli smlouvu s ďáblem. Ne. Každej podvádí, každej si chce urvat kus pro sebe a svojí rodinu, nikdo jinej to za něj neudělá. Ano, na druhou stranu by měli být lidé v takových pozicích na určité úrovni. Ale bohužel, klasické selhání lidského faktoru, které vídáme dnes a denně. Bohužel v tomto případě to mělo větší důsledky. Co mi ale přijde hodně směšný je to, že ti lidé, kteří to všechno podělali jsou znova ekonomičtí poradci v nové vládě. To už je někde opravdu chyba. V tomhle ohledu souhlasím s režisérem. Ale když se na to podíváme z pohledu "těch zlých", investice několika miliónů do lobistů za účelem nahrabání si více peněz není vůůůůbec špatná:-). Abych to shrnul, celkově mi to nepřijde moc jako dokument(až na první třetinu), ale jako závist "těm nahoře". Jako kdyby autor neudělal vejšku a nestal se ekonomem a teď se za to mstí všem kolem. Sory tak to je. Byl to průser, ale spoustu lidí na tom vydělalo(bohužel mnohonásobně víc prodělalo), ale tak to v dnešním světě chodí. I já, obyčenej čecháček jsem na to dojel, ale dovolávat se spravedlnosti nemá cenu. Smiřte se s tím závistiví levičáci ! ()

Lucas87

Velice podrobné vylíčení ekonomického poklesu ve světě, stačí pár osob s příjmy kolem 450 milionů, několik lobbistů a je na světě nová chřipka ve finančním systému. Myslím si, že každého i toho co nestuduje ekonomický obor toto nadchne. ()

guri

Je skvele, ked sa dokumentu podari zlozite veci podat divakovi jednoducho a zrozumitelne. Tento dvojhodinovy pohlad do zakulisia najvacsej kradeze na ludoch iba ukaze na to, ze vdaka chamtivosti niekolkych jedincov trpi cely svet. A ked naviac nikto z tohto podvodu nie je realne obvineny alebo cela zalezitost zostava takmer bez nasledkov, je nieco, co odradi od cohosi podobneho ludi v buducnosti? Svinstvo v podani americkych "financnikov"!!! ()

FOCKE_WULF

Měl jsem to původně puštěné jenom jako kulisu k práci, ale pak mě to čaplo. Zajímavé souvislosti => po skončení studené války se hodně matematiků a fyziků přesunulo ze zbrojního průmyslu do ekonomického sektoru a začali vymýšlet nové finanční produkty - deriváty - tzn. balíky hypoték, u kterých se předpokládalo, že jsou bezpečné, protože jsou tam rizika rozložená v čase. Stal se z toho investory vyhledávaný produkt a začalo být snadné získat hypotéku a to i pro ty nejchudší američany, souběžně s tím zaznamenalo enormní nárust stavebnictví. Příčiny toho, proč to gradovalo, byly jednak v ratingových agenturách "ratingové agentury i přes některá varování přidělovaly balíčkům složených z hypoték diskutabilní návratnosti vysoký rating, čímž podporovaly zájem o tento produkt" (wiki) a také v pasivitě FEDu a administrativy prezidenta Bushe, prostě zde nebyla žádná regulace. Nakonec realitní bublina praskla a protože jsou trhy globálně propojené, tak se krize z USA přenesla do celého světa. Film vyvolává hodně otázek, například: Proč nebyl nikdo ze zodpovědných lidí potrestán? Proč to všechno odskákali obyčejný lidi, z jejichž daní se nalily obrovské částky na záchranu firem Chrysler, AIG, GM atd + ještě přišli o práci a o ty domy, protože se splátky hypoték dramaticky navýšily? Proč Obamova administrativa zachovala status quo? Mě osobně by i dost zajímalo, proč jsou světové měny fixované na dolar a ne na zlato, to je přece dost nestabilní situace, když vidíme, jakej mrdník maj amíci ve svejch financích. ()

iNKa 1104

Žraloci v akvárku... pohrdající těmi >hlupáky< tam venku, milující hazard a život v luxusu. Nic jiného neznají, s normálními lidmi se nestýkají, a když, tak je využívají jako servis. Jsou neohrožení, nic a nikdo na ně nemůže, ani svědomí, které zavřeli do nepropustného trezoru. Stát je jejich rukojmím, ti >hlupáci< jsou v lepším případě jen rukojmím státu. Je třeba si přece utáhnout opasky, aby se měli dobře a ještě líp, tihle ďáblové bez tváře. Je mi z tohohle bezskrupulentního světa na blití, přátelé, a mé srdce tiše pláče. P.S: ponaučení? Nejít jim naruku a nevěřit chimérám o "lepším životě", který si nemůžeme dovolit. Nezadlužovat se. "Lepší život" totiž dopřejeme především jim... Ovšem stát je zadlužen za nás a v tomto nám v budoucnu dopomáhej Bůh, kam to půjde dál... Do chudoby? ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky