Odpad

• slovenský

Milionári zo smetiska

Drama / Thriller / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Brazílie / Velká Británie, 2014, 109 min

A v tomhle městě právě pořádají olympiádu... Každopádně by film měli promítat na sociálce naší chudině, ať vidí, jak se mají dobře. U nás se probírají odpady jenom živly, kterým je zatěžko i vyřízení dávek. V Brazílii funguje na skládce celý byznys. Film má svoje kouzlo a moralizuje pouze na pozadí, protože v popředí se děje dobrodružství, jaké v českých filmech typu Na pytlácké stezce či Záhada hlavolamu nenajdete. Hlavní hrdinové sice jenom přežívají, ale nejsou ještě zkažení honbou za mamonem. Proto se mi pozitivní závěr líbil, protože jinak byl celý film špinavý, hnusný a úchylný.(19.8.2016)

solidní jednohubka na jedno podívání,která ovšem v rámci žánru nepřináší nic nového.Největší problém Odpadu je nejen v jeho přílišné délce,ale hlavně v tom,že Daldry pořádně neví co by divákům chtěl servírovat.Ve finále tak nejde ani o syrové drama ani o svým způsobem rodinou podívanou.A možná až moc je z Odpadu cítit,že by se chtěl vyrovnat Boylovkám...60%(2.4.2015)

Tenhle Odpad se mi celkem pozdával. Má vynikající první polovinu a trošku slabší druhou, ale určitě jsem se nenudil. V Brazilských filmech se moc neorientuji, ale tenhle bych řekl, že není zdaleka až tak dětskej, jak tu někteří vytýkají. Naopak bych řekl, že je to celkem kritická sociální sebereflexe která ukazuje, že Brazílie není jenom fotbal, Copacabana a festival v Riu a chudí tu žijí doslova na smetišti. Někomu taky vadí ten happyend, ale mě tenhle příběh o tom jak tři chudí kluci vyřídili bohatého a zkorumpovaného politika docela chutnal. Takže ve výsledku celkově netradiční věc a solidně filmařsky zvládnuté řemeslo.70%(14.3.2015)

Na fenomenální Cidade de Deus tenhle snímek nemá, ale zapůsobil na mě určitě víc, než třeba Slumdog Millionaire. S prvně jmenovaným má Trash společné syrové prostředí favel Ria de Janeira, s druze jmenovaným pak to, že je to opět film o lidech "třetího světa" točený člověkem z "prvního světa". V tomhle případě jedním anglickým levicovým intošem, který do filmu propašoval i jedno své zcela jasné poselství - a to nic menšího, než výzvu k nové, celosvětové (nebo aspoň celobrazilské) kleroproletářské revoluci! Ale co, kašlu v tomhle případě na všechna trapná poselství i na klišé i na pathos, kterými Trash (hlavně v druhé půli) přetéká, kašlu na ně, protože se mi film prostě hodně líbil a hotovo. Líbily se mi lokace, líbila se mi hudba, líbila se mi jeho celková vizuální stránka. A líbila se mi samozřejmě jako vždycky i Rooney Mara, líbili se mi dětští herci (nejvíc předčasně zestárlý Rafael), líbil se mi celkem i Estévez/Sheen coby ožralý katolický flanďák. A nevidět už dávno před lety Cidade de Deus, možná bych v návalu prvotního nadšení uvažoval i o pěti hvězdách.(24.8.2015)

• Morholt

Milionář z chatrče mě zrovna dvakrát nebral a Trash je jen jeho slabým odvarem. Stupidní příběh, nesympatičtí hlavní hrdinové a zpracování, které necílí na žádnou konkrétní skupinu, takže ve finále je to příliš infantilní pro dospělé a příliš krvavé a depresivní pro děti. Daldry z toho měl udělat brazilské Pány kluky, ale bohužel. 15%(17.6.2015)

• Eduardo Luis

• - Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)

• - Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)

• - Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)