Odpad

• Nizozemsko

Trash

Drama / Thriller / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Brazílie / Velká Británie, 2014, 109 min

Milionář z chatrče akorát bez kari. Výborně natočeno, sestříháno a ozvučeno. Slum kriminálka, se zamotaným, trochu neuvěřitelným dějem. Ale proč by nemohli mít kluci trochu štěstíčka, když už měli tak výborně rozdaný role. Atlet, který dělá parkur na nádraží, chytrák co umí anglicky a umí si dát věci do souvislostí a samozřejmě tahoun celé bandy se statečností a morálními kvalitami. Nechybí starostlivý stařík (kněz) a dobrá americká žena, která se vrhne třeba i do vězení. To všechno by nešlo bez pořádného záporáka, načesaného, voňavého, úlisného, bezkrupulentní policajta, který hájí ještě vyšší zájmy a to už rovnou politické. Trochu genderová nevyváženost je zachráně zjevením v podobě holčičky ze hřbitova. Mohlo to být mnohem, mnohem temnější, depresivnější, ale nakonec se více šlo po příběhu než po silnějších sociálních tématech.(8.1.2015)

Na tento film z brazílskeho prostredia som sa dosť tešil. Rád sa dívam na to ako niektorí pindajú jak je u nás na chuja a pritom nedovidia za roh. Potešila aj prítomnosť Wagnera Mouru známeho hlavného hrdinu z Elitnej jednotky. Film je doplnený o Rooney Mara a Martina Sheena čo mu dodáva na exotičnosti. Keďže títo dvaja pracujú ako vyslanci. Starý pán Sheen ako kňaz a Mara ako učiteľka angliny. Práve jej žiakom sa podarí životný objav. Na smetisku nájdu dôkaz. Majú 14 rokov, do školy ani ovoňať tak pracujú v slume pri spracovaní odpadu. Tu sa dostávajú do konfliktu so zákonom, ktorý túži všetko ututlať a trom malým hrdinom ide o život. Odpad je skôr filmom pre mladšie publikum. Trošku som čakal niečo v štýle Mesto Bohov, Jerusalema, ale dej je príliš jednoduchý a priamočiary. Je však úžasné vidieť, že aj keď človek žije v meste, ktoré má možno najkrajšie pláže na svete, má to zo slumu asi tak ďaleko ako mi zo Strednej Európy.(10.4.2015)

|| Scenár: Richard Curtis | Hudba: Antonio Pinto | Distribúcia: Universal | Štúdio: StudioCanal, O2 Filmes, PeaPie Films, Working Title Films | Rozpočet: ? $ | Tržby: 5,36 milióna $ | Ocenenia: Rome FF - People Choice Award (Stephen Daldry). Spolu - 1 výhra a 3 nominácie || Milo-smutný film, ktorý hrá na súcit, čo sa mu vďaka podarenej autentickosti aj celkom darí. Finálne rozuzlenie, prepletené s na prvý dojem nadprirodzenými prvkami neodpovedá v celej miere odkazu filmu, a nie je tým správnym vyvrcholením. Inak ale podarené dobrodružné drama. 68% | FullHD, THX, EN DTS |(31.5.2015)

solidní jednohubka na jedno podívání,která ovšem v rámci žánru nepřináší nic nového.Největší problém Odpadu je nejen v jeho přílišné délce,ale hlavně v tom,že Daldry pořádně neví co by divákům chtěl servírovat.Ve finále tak nejde ani o syrové drama ani o svým způsobem rodinou podívanou.A možná až moc je z Odpadu cítit,že by se chtěl vyrovnat Boylovkám...60%(2.4.2015)

• Morholt

Milionář z chatrče mě zrovna dvakrát nebral a Trash je jen jeho slabým odvarem. Stupidní příběh, nesympatičtí hlavní hrdinové a zpracování, které necílí na žádnou konkrétní skupinu, takže ve finále je to příliš infantilní pro dospělé a příliš krvavé a depresivní pro děti. Daldry z toho měl udělat brazilské Pány kluky, ale bohužel. 15%(17.6.2015)

• Eduardo Luis

• - Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)

• - Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)

• - Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)