Odpad

• Brazílie Trash: A Esperança Vem do Lixo (více)
Trailer 2

VOD (1)

Hrdiny filmu Odpad jsou tři kluci, jejichž domovem je centrální skládka v brazilském Riu. Každý den ji prohledávají v naději, že najdou něco, co jim alespoň na chvíli zlepší život. Netuší, že už ten příští nález jejich životy nenávratně změní. Tím mimořádným nálezem, který Rafaela, Garda a Rata čeká, je peněženka, která obsahuje zdánlivě nesouvisející změť poznámek, výstřižků a jeden klíč. Když se o ni ale začne zajímat policie a nabídne jako nálezné značnou sumu, uvědomí si, že našli asi něco hodně důležitého. Rozhodnutím nevydat nález do rukou úřadům se vydají na vzrušující a dobrodružnou, ale nebezpečnou cestu, jejíž směr jim bude pomáhat určovat právě obsah peněženky. Ten totiž není standardním nepořádkem, který máme v peněžence všichni, ale důmyslným kódem, jehož rozlousknutí může jednoho vysoce postaveného člověka pořádně klepnout přes prsty. I proto policie rozjela tak usilovné pátrání. I proto jeden detektiv tak usilovně hledá Rafaela, Garda a Rata. Čím blíž jsou k rozluštění záhady, tím je nebezpečí větší. Ostatně, komu by chyběli tři kluci, kteří žijí na skládce? (CinemArt)

Trailer 2

castor

Korupce, násilí, chudoba, vraždy, špína, sirotci, nijaká budoucnost, Rio. Místy naivní, místy moralizující, místy utahané. Začne to nálezem peněženky na smetišti, končí rozhazováním tak trochu jiného množství peněz chudým. V hlavní roli tři kamarádi, několik zkorumpovaných poldů a politiků, kněz, učitelka angličtiny a jedna velká dětská pohádka, které se lidé ze slumů musí tak akorát smát. Peněženka je totiž dovede ke kompromitujícím materiálům, hoši začnou rozplétat pozadí korupční sítě a režisér Stephen Daldry, který naučil Billyho Elliota skvostně baletit a který pomohl Nicole Kidman k Oscarovi, často mění tempo, dbá na vizuál i rytmickou hudbu. Atmosféra slumů je solidní, několik scén chytne, ale pořád se divák nemůže dobrat toho, proč Daldry vůbec takový film natočil a proč k němu takový scénáristický (na vtipnou romantiku) borec jako je Richard Curtis napsal takový obsah? Malí kluci, kteří před policií dokáží ututlat cokoliv a pouštějí se do nejistého dobrodružství, které je může stát kejhák, nicméně všechny trable přečkají a zaskáčou se ve sluníčkové dohře. Neokoukané prostředí a mladí herci, kteří překypují přirozeností. Nicméně ve výsledku příliš idealistické drama, které sází na až moc velkou jistotu. ()

Pepinec

Páni kluci po brazilsku. Je fajn vědět, že v Brazílii se dělá i něco jiného než kope do balónu nebo paří na karnevalu. Ona se tam omladina taky rochní na skládkách, což možná zní zajímavěji než fotbal nebo Copacabana, ale mně to rozhodně nepřišlo zábavnější. Nicméně jsem rád, že andělský ČSFD sál si aspoň tímto filmem s tématickým názvem zachovává čest a původní myšlenku, což se toho času o dabovaném Hobitovi říct nedalo. ()

octopuska

Obří skládka na vás dýchá svou beznaděj, sociální bahno a nemožnost se z toho vymanit. Ale jak se říká kdo hledá, ten najde. Parta kluků se souhrou náhod ocitne ve správný čas na správném místě, nebo obráceně. Co zprvu vypadá nadějně s přínosem trocha toho vylepšení rozpočtu, se rychle zvrtne a vypadá to pro hošíky dost beznadějně. Boj se zkorumpovanými policajty a politiky, je pohybování se na tenkém ledě. Chlapci ovšem mají pod čepicí a vezmou to z gruntu a vše nabere úplně jiné obrátky a třeste se bídáci!!!!!! ()

Morholt

Milionář z chatrče mě zrovna dvakrát nebral a Trash je jen jeho slabým odvarem. Stupidní příběh, nesympatičtí hlavní hrdinové a zpracování, které necílí na žádnou konkrétní skupinu, takže ve finále je to příliš infantilní pro dospělé a příliš krvavé a depresivní pro děti. Daldry z toho měl udělat brazilské Pány kluky, ale bohužel. 15% ()

Kamca_

Tenhle film měl ze začátku určitě velký potenciál. Ale ve finále bohužel nebyl využitý. Příběh malých chlapců uprostřed velké skládky v Riu mě docela zaujal. Herecký výkony byly hodně dobrý a hudba taky supr. Tak v půlce jsem se ale opět začala nudit. Možná by bylo lepší na tento film koukat v originálním znění a ne v CZ dabingu. A stopáž bych taky trochu zkrátila. 60%. ()

• Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)
  • Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)
  • Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)