Odpad

• slovenský

Milionári zo smetiska

Drama / Thriller / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Brazílie / Velká Británie, 2014, 109 min

Milionář z chatrče akorát bez kari. Výborně natočeno, sestříháno a ozvučeno. Slum kriminálka, se zamotaným, trochu neuvěřitelným dějem. Ale proč by nemohli mít kluci trochu štěstíčka, když už měli tak výborně rozdaný role. Atlet, který dělá parkur na nádraží, chytrák co umí anglicky a umí si dát věci do souvislostí a samozřejmě tahoun celé bandy se statečností a morálními kvalitami. Nechybí starostlivý stařík (kněz) a dobrá americká žena, která se vrhne třeba i do vězení. To všechno by nešlo bez pořádného záporáka, načesaného, voňavého, úlisného, bezkrupulentní policajta, který hájí ještě vyšší zájmy a to už rovnou politické. Trochu genderová nevyváženost je zachráně zjevením v podobě holčičky ze hřbitova. Mohlo to být mnohem, mnohem temnější, depresivnější, ale nakonec se více šlo po příběhu než po silnějších sociálních tématech.(8.1.2015)

Nové Město bohů, které se zhruba od poloviny filmu zkazí tím, že si Stephen Daldry nesebekriticky usmyslel, že může být jako Danny Boyle a díru do světa udělat filmem z třetího světa...takže po první hodně silné syrové brazilské půli najednou přijde druhá západní půle sluníčková - kterak tři brazilské děti s jednou Američankou zažehnou skrze sociální sítě ,,brazilské jaro" (obdobu arabského jara), prostě vivat Facebook, vivat Internet! Ale i přes ten naivní happyend, přespříliš jednoduchou a průhlednou zápletku a hlavně rozporuplnou druhou půlku má Daldryho snímek slušnou kvalitu - naprosto autentickou mizanscénu, výbornou kameru i hudbu, skvěle provedený casting a silné herecké (zvláště dětské) výkony ... škoda těch falešných západních ideálů ve scénáři...(15.2.2015)

Kino Bohumín, 4.1.2015: 1* dolů za emerický závěr. Takto to asi v Brazilii nechodí. Nicméně reálie jsou vyobrazeny dobře i drsnost onoho prostředí spolu s neuvěřitelnou mírou korupce a brutality i vůči dětem. Potěšily i zmínky o MS ve fotbale. Ono to určitě nebylo úplně košér. Film se mi líbil, až na ten závěr, i když jsem zkorumovaným padouchům samozřejmě nepřál.(5.1.2015)

Tesil som sa na Wagnera Mouru,ktory tu hra asi tak dve minuty cisteho casu,ale to nevadi...Co vadi,je to,ze Curtis si sa nehodi na podobne pribehy. Ta miera naivity,tak potrebna pre Boat That Rocked a paradne Love Actually sa sem skratka nehodi. S Daldrym mam tiez asi problem,lebo aj jeho filmove hity ma vzdy nechali skor chladnym. Asi zla konstelacia tvorcov... To,ze favely su vykreslene "pekne" a decka hraju ako o dusu je fajn,ale aj v tejto kategorii tu mame prvu ligu ako Tropa de Elite a Mesto Bohov! Slabucke ***(5.11.2016)

Milionář z chatrče reloaded. Stephen Daldry má sice řemeslo výtečně v malíku a umí ve správnou chvíli přijít s řádně působivou a drsnou scénou. Jenže mu nejde onu drsnost tamních podmínek a kýčovitou pohádku tak efektně, jako se to před lety bravurně povedlo Boyleovi. Hlavní dětská trojice mi navíc nebyla příliš sympatická a v závěrečné třetině tvůrci až nepochopitelně šlápnou na brzdu a finále tak skončí výrazně za očekáváním. Slušně zrežírovaný nadprůměr vás ale čeká i tak.70%(13.12.2014)

• Eduardo Luis

• - Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)

• - Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)

• - Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)