Odpad

Trash

Milionári zo smetiska

Drama / Thriller / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Brazílie / Velká Británie, 2014, 109 min

|| Scenár: Richard Curtis | Hudba: Antonio Pinto | Distribúcia: Universal | Štúdio: StudioCanal, O2 Filmes, PeaPie Films, Working Title Films | Rozpočet: ? $ | Tržby: 5,36 milióna $ | Ocenenia: Rome FF - People Choice Award (Stephen Daldry). Spolu - 1 výhra a 3 nominácie || Milo-smutný film, ktorý hrá na súcit, čo sa mu vďaka podarenej autentickosti aj celkom darí. Finálne rozuzlenie, prepletené s na prvý dojem nadprirodzenými prvkami neodpovedá v celej miere odkazu filmu, a nie je tým správnym vyvrcholením. Inak ale podarené dobrodružné drama. 68% | FullHD, THX, EN DTS |(31.5.2015)

Sejdeme se na faře. Stephen Daldry a ukrutně sociální mladí, správní, nadaní a cílevědomí kluci. To by mohlo fungovat, řekl by jeden. Jenže. Billy Elliot měl Town Called Malice, Jamieho Bella stepujícího na cihlové zdi a na plátno neuvádělo jej démonické logo Universalu (nebo jen v USA :-)). Odpad, podobně jako jiné populárně osvětové filmy, poškozuje zjednodušování, které má sice někdo za nutné, aby se něco ze smutných skutečností podařilo předat většinovému publiku, ale jenž zároveň umožňuje cynikům označovat předkládané skutečnosti za zkreslené a úvahy o změnách za sluníčkářský kýč; v této formě oprávněně. Kde příbuzné, nesrovnatelně lepší Město bohů neváhalo chrstnout divákovi špínu velkoměsta do popkornu, Daldry pracuje s reáliemi jako fotograf cestovní kanceláře a scénář má coby s prostředek prezentovat divákovi vše, co je ve slumu cool: parkour, jízdy na motorkách, noční karnevaly a pěkně nasvícené kanály a krchovy. Svět kluků ze smeťáku je vlastně idylický a trestuhodně fotogenický. Někdy má prostá zajímavost potenciál nahradit celý komentář: Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení.... Výmluvné. Postavy chlapců ze smeťáku (a fary) jsou příliš velcí světci, než aby mohl biják fungovat alespoň jako latinskoameričtí Páni kluci. Martin Sheen a Rooney Mara zde platí za neobratně naroubovaná čistá plakátová lákadla. Nalakovaný příběh končí tam, kde Pán much začíná.(14.10.2018)

Takový milionář z chatrče a Město bohů dohromady. Kdy pojivo celého příběhu je neuvěřitelná náhoda a takový dětský naivní pohled na danou situaci. Se závěrem jako vystřiženým z Vykoupení z věznice Shawshank. .. Ale zároveň je to takové příjemně svižné a během těch necelých dvou hodin se nijak nenudíte. .... HODNOCENÍ: 65% (3*)(31.8.2015)

Kino Bohumín, 4.1.2015: 1* dolů za emerický závěr. Takto to asi v Brazilii nechodí. Nicméně reálie jsou vyobrazeny dobře i drsnost onoho prostředí spolu s neuvěřitelnou mírou korupce a brutality i vůči dětem. Potěšily i zmínky o MS ve fotbale. Ono to určitě nebylo úplně košér. Film se mi líbil, až na ten závěr, i když jsem zkorumovaným padouchům samozřejmě nepřál.(5.1.2015)

Tento brazilský kanárek odehravající se částečně na velkém smetišti, do odpadového hodnocení určitě patřit nebude. Po zhlédnutí traileru a přečtení recenze jsem očekával trochu zamotanější příběhovou linku. Nicméně je potřeba říct, že zklamán jsem nebyl. A vlastně mě tahle hra tří brazilských hochů s policií na kočku a myš bavila od první do poslední minuty.(20.4.2015)

• Eduardo Luis

• - Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)

• - Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)

• - Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)