Odpad

• slovenský

Milionári zo smetiska

Drama / Thriller / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Brazílie / Velká Británie, 2014, 109 min

Stephen Daldry dokázal natočit poutavý film, který se klouže na hranici kýče. Někdy tu hranici lehce překročí (hlavně v posledních minutách), ale většinou si jen tak pohrává s diváky a často si budete říkat: "Není to už moc?" Ale není. Také díky skvělým hereckým výkonům, v čele se sympatickou trojicí chlapců. Nejvíce mě ovšem zaujal netradiční záporák v podání Seltona Mella. Skvělá je atmosféra brazilského Ria, podpořená dobrou kamerou. Nejdůležitější na filmu je samozřejmě ale otevřená kritika brazilských poměrů, korupce, chudoby... Pokud si my Češi myslíme, že se máme špatně nebo nějak extrémně nespravedlivě, tak nemáme. A to věřím, že tento film nakousává tak desetinu problémů Brazílie. Kdyby nebylo pár nesrovnalostí ve scénáři (postava učitelky) a příliš kýčovitě idealizovaného závěru, tak dávám 5*. Ale rozhodně doporučuji!(6.1.2015)

Nové Město bohů, které se zhruba od poloviny filmu zkazí tím, že si Stephen Daldry nesebekriticky usmyslel, že může být jako Danny Boyle a díru do světa udělat filmem z třetího světa...takže po první hodně silné syrové brazilské půli najednou přijde druhá západní půle sluníčková - kterak tři brazilské děti s jednou Američankou zažehnou skrze sociální sítě ,,brazilské jaro" (obdobu arabského jara), prostě vivat Facebook, vivat Internet! Ale i přes ten naivní happyend, přespříliš jednoduchou a průhlednou zápletku a hlavně rozporuplnou druhou půlku má Daldryho snímek slušnou kvalitu - naprosto autentickou mizanscénu, výbornou kameru i hudbu, skvěle provedený casting a silné herecké (zvláště dětské) výkony ... škoda těch falešných západních ideálů ve scénáři...(15.2.2015)

Je fakt, že pár podobných filmů už existuje, takže cestička byla (naneštěstí) prošlapána. Ale na druhou stranu musím říct, že se pořád jedná o zajímavou a pro nás diváky svým způsobem exotickou podívanou. Prostředí, ve kterým se film odehrává, je naprosto neskutečný a musím uznat, že fakt nechápu, jak tam ty lidi takhle můžou žít. Samozřejmě film má k dokonalosti daleko, nějaká ta berlička se najde, ale jinak jsem byl spokojenej a bavil jsem se. Mírnej nadprůměr tomu sluší...(12.3.2015)

A v tomhle městě právě pořádají olympiádu... Každopádně by film měli promítat na sociálce naší chudině, ať vidí, jak se mají dobře. U nás se probírají odpady jenom živly, kterým je zatěžko i vyřízení dávek. V Brazílii funguje na skládce celý byznys. Film má svoje kouzlo a moralizuje pouze na pozadí, protože v popředí se děje dobrodružství, jaké v českých filmech typu Na pytlácké stezce či Záhada hlavolamu nenajdete. Hlavní hrdinové sice jenom přežívají, ale nejsou ještě zkažení honbou za mamonem. Proto se mi pozitivní závěr líbil, protože jinak byl celý film špinavý, hnusný a úchylný.(19.8.2016)

Nechybalo vela a dal by som asi aj 5 hviezdiciek. Pekne natocene, cool napinavy pribeh a hlavne skvele prostredie (hlavne z bezpecia a pohodlia calunenej sedacky v Europe :D). Chalosi su sympaticki, neda sa im nefandit. Na kvalitu a prepracovanost Slumdoga sa to nechyta a trochu mi vadila lavicova agitka, ale inak super filmik a uprimne, cakal by som trochu vyssie hodnotenia.. [#2/2015](26.2.2015)

• Eduardo Luis

• - Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)

• - Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)

• - Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)