Odpad

• slovenský

Milionári zo smetiska

Drama / Thriller / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Brazílie / Velká Británie, 2014, 109 min

Tenhle Odpad se mi celkem pozdával. Má vynikající první polovinu a trošku slabší druhou, ale určitě jsem se nenudil. V Brazilských filmech se moc neorientuji, ale tenhle bych řekl, že není zdaleka až tak dětskej, jak tu někteří vytýkají. Naopak bych řekl, že je to celkem kritická sociální sebereflexe která ukazuje, že Brazílie není jenom fotbal, Copacabana a festival v Riu a chudí tu žijí doslova na smetišti. Někomu taky vadí ten happyend, ale mě tenhle příběh o tom jak tři chudí kluci vyřídili bohatého a zkorumpovaného politika docela chutnal. Takže ve výsledku celkově netradiční věc a solidně filmařsky zvládnuté řemeslo.70%(14.3.2015)

Odpad rozhodně není filmovým odpadem. Zajímavej, možná trošku nataženej příběh,kterej bohužel nemá s thrillerem moc společnýho, ale nevadilo to. Vždycky mě zajímalo, jak se žije ve favelách a na skládce, když lidi nemají ani real. Závěrečnej braziljackpot je trošku přitaženej za vlasy. Ale za kouknutí to rozhodně stojí. 55%(21.4.2015)

• Stoka

Film Odpad se odehrává v jedné z nejnuznějších chudinských čtvrtí v Riu de Janeiru, kde je také hlavní dějiště filmu místní skládka. Ta se stává pro většinu tamních obyvatel příležitostí, jak zde nalézt něco, co by jim pomohlo přežít další den v krutém slumu. Dva mladí kluci jednoho dne naleznou peněženku, která jejich životní příběh (na skládce) obrátí o 180 stupnů. Bohužel to nebude jen dobrému. Autor knižní předlohy Andy Mulligan k filmu dodává: ''Jako filmoví diváci máme rádi, když nás příběh zavede na mimořádná místa. A myslím si, že každý kdo uvidí Odpad, odejde z kina se silným zážitkem''. Já sice v kině nebyl a také mám rád ve filmu mimořádná místa, ale s Andym nemůžu souhlasit, protože dějová línie nebyla stvořena k obrazu svému a ve filmu bylo mnoho hluchých míst. Toto je film, který ukazuje rupci a násilí, ale ve skutečnosti to je spíše o boji proti nim než o pocitu, že jsou lidé v beznadějné situaci.(2.8.2016)

Tenhle film měl ze začátku určitě velký potenciál. Ale ve finále bohužel nebyl využitý. Příběh malých chlapců uprostřed velké skládky v Riu mě docela zaujal. Herecký výkony byly hodně dobrý a hudba taky supr. Tak v půlce jsem se ale opět začala nudit. Možná by bylo lepší na tento film koukat v originálním znění a ne v CZ dabingu. A stopáž bych taky trochu zkrátila. 60%.(7.2.2016)

„NEVĚŘ POLDŮM! ZACHÁZEJ S CHUDEJMA JAKO S ODPADEM…“ /// Nalezená portmonka změní Rafaelovi (+3 dalším) život… Vlastně je to téměř do konce přesně to, co jsem očekával. Život v městě bohů trochu jinak. Bez gangů, ale s korupcí, se kterou tihle týpci dostali šanci (jo, je to trochu naivní…) zatočit. Vyprávění je to svižný, a přestože jim jde o kejhák, udržuje si to takovej „chlapeckej“ nadhled. A zkazit to může jen konec. A taky, že jo. Ne, že by snad „pánům klukům“ optimismus neslušel, ale přeřadit z thrilleru na sociální pohádku alá Danny Boyle, nebyl zrovna ten nejlepší nápad. Ovšem to bude spíš problém scénáře a ne Daldryho. 3a½! A fláknu 4*, i když se na to už znova nepodívám! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal v roce 2010 Andy Mulligan, číst nebudu. 2.) Přemejšlím o sídláku na smeťáku. 3.) Thx za titule „Mark82“ /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(16.2.2015)

• - Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)

• - Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)

• - Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)