Odpad

Milionári zo smetiska

Drama / Thriller / Dobrodružný / Krimi / Mysteriózní

Brazílie / Velká Británie, 2014, 109 min

• D.Moore

Tak si říkám, jestli měl Stephen Daldry vůbec zapotřebí točit tak nezáživný příběh, navíc rádoby stylem Dannyho Boyla. Zřejmě asi měl, Ovšem co mě udivilo ještě více (a dozvěděl jsem se to až po filmu) - scénář napsal Richard Curtis. Film je samozřejmě po všech stránkách profesionálně vyroben - režie, kamera, hudba... Jenže ačkoliv mě zpočátku opravdu zajímalo, co se z příběhu vyvrbí, zhruba od návštěvy ve vězení do konce jsem čím dál více kroutil hlavou a nevěřil svým očím, co se to děje. A závěrečná revolucionářská výzva "Až lidi jednou vyjdou do ulic" se mi nelíbila ani trochu.(28.3.2015)

CITÁT - Až se budete dívat na tohle video, budu asi mrtvej, protože mám něco na jednoho politika............. Těch pět hvězd je na místě. Už dlouho jsem se takhle u normálního snímku nepobavil. Čekal jsem nějakou ušmudlanou Cestu ven, cestu z něčeho, cestu do Anglie, kde je všechna zadarmo - no prostě, Brazílii na vás. Ta skládka je živobytí a svět dnes prostě tone v odpadcích. Dnes je skoro všechno zabalené, opředené umělou hmotou, igelitem, papírem a dalšími obaly, které už možná ani neumíme identifikovat. CITÁT - Policajtům nevěřím, jednají s lidma jako s odpadem........... Policejní brutalita je fakt brutální, jízda v autě je horor. CITÁT - Všechno bude v pořádku, nic se nepokazí......... Vůbec jsem nečekal takové dobrodružství, povedený hudební doprovod, středně dobrá kamera a zajímavostí je herecké obsazení. Zpočátku se mi vůbec nelíbilo, ale o několik minut později, bych ho už neměnil. Po dlouhé době jsem šel z kina naplněn a hlavně s chutí si koupit dvd až to vyjde. 90%(23.2.2015)

Sejdeme se na faře. Stephen Daldry a ukrutně sociální mladí, správní, nadaní a cílevědomí kluci. To by mohlo fungovat, řekl by jeden. Jenže. Billy Elliot měl Town Called Malice, Jamieho Bella stepujícího na cihlové zdi a na plátno neuvádělo jej démonické logo Universalu (nebo jen v USA :-)). Odpad, podobně jako jiné populárně osvětové filmy, poškozuje zjednodušování, které má sice někdo za nutné, aby se něco ze smutných skutečností podařilo předat většinovému publiku, ale jenž zároveň umožňuje cynikům označovat předkládané skutečnosti za zkreslené a úvahy o změnách za sluníčkářský kýč; v této formě oprávněně. Kde příbuzné, nesrovnatelně lepší Město bohů neváhalo chrstnout divákovi špínu velkoměsta do popkornu, Daldry pracuje s reáliemi jako fotograf cestovní kanceláře a scénář má coby s prostředek prezentovat divákovi vše, co je ve slumu cool: parkour, jízdy na motorkách, noční karnevaly a pěkně nasvícené kanály a krchovy. Svět kluků ze smeťáku je vlastně idylický a trestuhodně fotogenický. Někdy má prostá zajímavost potenciál nahradit celý komentář: Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení.... Výmluvné. Postavy chlapců ze smeťáku (a fary) jsou příliš velcí světci, než aby mohl biják fungovat alespoň jako latinskoameričtí Páni kluci. Martin Sheen a Rooney Mara zde platí za neobratně naroubovaná čistá plakátová lákadla. Nalakovaný příběh končí tam, kde Pán much začíná.(14.10.2018)

Solidní jednohubka, na které určitě nejvíc překvapí jména klíčových tvůrců. Curtis si zřejmě chtěl vyzkoušet diametrálně odlišný žánr od pro sebe typických komedií a napsal hodně zajímavou adaptaci, která disponuje především silným a uvěřitelným příběhem, napětím a množstvím zvratů. Daldry nejspíš zase nechtěl točit hluboce lidské a artové drama, ale zvolil atraktivní a relativně nenáročný thriller. Jejich kooperace dopadla více než dobře, protože se oba víceméně slušně doplňují. Kde jeden přichází se zajímavou zápletkou, druhý skvěle pracuje s exotickou atmosférou odvrácené strany brazilského Ria a napětím, které tu rozhodně nechybí. Přidává se i úderná a přesná hudba, krásná kamera a vůbec energický styl režie, v němž není čas na nudu. Zarazí i to, že většina filmu je portugalsky, takže působí dost autenticky. Ústřední chlapecké trio je obsazeno excelentně a tíhu, která na něm leží, zvládá naprosto bravurně. Ostatní už tu jsou vesměs do počtu, protože už nemají tolik prostoru (přesto si nelze nevišmnout, že Selton Melo v roli zkorumpovaného policisty je poněkud topornější) a nemohou tudíž předvést nic zásadního. Je pravda, že některé věci se občas vyřeší až moc rychle a řešení určitých situací jde sem tam proti logice věci. To ale v tomto případě nevadí, protože Trash je docela zajímavý snímek, který tedy nepřináší nic nového a možná si v něm oba autoři naložili trošku víc ambicí, než by bývalo bylo potřeba, jako žánrová oddechovka ale funguje velice dobře. 70%(9.12.2014)

• tommmy89

Presne pri tomto filme sa dokazuje to, že nie všetky novinky, ktoré uvádzajú v kine sú hodné vstupenky ! Film ma veľmi zaujímavý námet a zároveň myšlienku (z čoho sa prosím pekne dalo vyťažiť veľmi veľa). Všimnite si ale pôvod filmu - Brazília / Veľká Británia a to je vlastne kameňom úrazu. Film je celkom "sračkoidný" a stupidne natočený, vo veľa úsekoch nezmyselné scény. Obrovská škoda a zároveň šťastie, že som na ten film nešiel do kina.(15.2.2015)

• - Natáčelo se v Riu de Janeiru v Brazílii a ve městě Old San Juan v Puerto Ricu. (willy1)

• - Scénář byl napsán anglicky a poté pro štáb a herce přeložen do portugalštiny. (Terva)

• - Skládka byla z hygienických důvodů uměle vytvořena speciálně pro natáčení. (Terva)