1911: Pád poslední říše

• Čína Xin hai ge ming (více)

Na počátku 20. století čelili Číňané nejen vnitřním nepokojům ale i útokům zvenčí. Politické reformy, které zavedl dvůr dynastie Čching, selhaly. Revolucionáři vedení Sunjatsenem byli odhodláni svrhnout pravidla nastolená vládnoucí dynastií a zřídit republiku. Ke konci roku 1910 znovu požádal Sunjatsen o podporu stežejních zámořských členů Tchung-meng-chuej (Čínská revoluční aliance) a chtěl, aby své síly shromáždili při povstání v Kantonu. Klíčové osoby v alianci Chuang Sing a Sü Cung-chan předstírali, že jsou manželé, a tajně se vkradli do Kantonu. Následky tohoto povstání byly prosté: dvůr dynastie Čching pokračovala ve snaze vymýtit revolucionáře a zároveň se všemožně snažil obchodovat s imperialistickými mocnostmi, aby doplnil státní pokladnu.
Povstání Wu-čchang nečekaně uspělo a revolucionáři ovládnili sídlo guvernéra. Li Jüan-chung byl poté zvolen jako prozatimní vojenský guvernér. Dvůr dynastie Čching jako svou poslední možnost jmenoval Jüana Š’-kchaje, aby vedl Pej-jangskou armádu a potlačil revolucionáře. Bitva na obranu Jang-sia byla nelítostná. Chuang Sing a Li Jüan-chung nedokázali zahnat nepřítele. Chuang musel provést strategický krok a přesunul armádu revolucionářů dolů po Dlouhé řece. Číňané zaplatili velkou daň za konec 2 800 let trvajících feudálních zákonů. Sin-chajská revoluce napomohla k vytvoření první republiky v Asii, což představuje zásadní kapitolu ve světových dějinách. Úspěch revoluce taktéž poukázal na to, že v toku dějin lze těžko vzdorovat revolucionářskému nadšení a naději. (Canal+)

majo25

Taká bolševická revolúcia v čínskom podaní. Škoda, že ju točili samotní Číňania, pretože idealizmu revolúcie sa nevyhla žiadna súčasť príbehu, vrátanie zidealizovaných predstaviteľov tejto revolúcie. Toto by mal natočiť niekto z nadhľadom a odstupom. A hoci spracovaním kvalitné, príbehovo ma to aspoň v prvej hodine príliš nechytalo, možno aj vďaka početným vojnovým scénam a formalisticky podanej histórii. Netypické vidieť v Jackieho Čena v revolucionistickej postave, naviac - až na jednu krátku výnimku na lodi - bez ukážky svojich bojových schobností. ()

Johnny.ARN

Ako je pri čínskych filmoch zvykom, stratíte sa hneď v úvode. Všetci vyzerajú rovnako, rovnako sa volajú a každý ma dôležitú úlohu, ktorú musí splniť a všetko sa to križuje a preplieta. Potom sa už trochu človek chytí, ale načo. Ako historický film nič moc, ako vojnový by ušiel. Tie bojové pasáže boli skvelé. ALe tak to nejak pekne plynie, že sa to dá zniesť a dopozerať. 2 z 5 ()

fabecc1222

Nejsem odborník na Čínskou historii, a už vůbec ne na Čínskou revoluci v roce 1911. Každopádně si nedělám iluze, že při současném politickém rozpoložení v Číně je tímto film určitě značně ovlivněn, což je vidět na tom, že všechny postavy socialisticko-lidového zaměření jsou vykresleny jako obrovský hrdinové, bez jediné morální chybičky. Jackieho tu tentokráte doplní i pár hereček známých z mimo Čínské produkce, což určitě není na škodu, takže se člověk aspoň dokáže orientovat podle herců, jelikož postavy budou pro většinu lidí asi spíš velkou neznámou, a v té rychlosti, jakou film šlape, se v nich i docela těžko orientuje. Jackie sám tak má spíš mnohdy vedlejší roli, ale je fajn, že si zkusim film úplně odlišného ražení, než kdykoliv dříve, a k tomu jako takové pomrknutí přidá i jednu typickou mlátičkovou scénu. ()

iXtr3m3

Opäť k vážnejšej téme a serióznejšiemu spracovaniu a opäť sčasti aj režisérsky podpis Jackieho Chana, ktorý sa ale celkom dosť bije s jeho dlhoročnou tvorbou, ktorá je z väčšej časti diametrálne odlišná. Videl som, druhý raz už nemusím. ()

darkreider

Činilo mi problém orientovať sa v postavách, ktorých tam je hneď na začiatku strašne moc. Človek, ktorý má tieto dejiny naštudované si to určite užije viac ako napríklad ja, ktorý sa snaží vstrebať všetky tie informácie, aby stíhal. Ale musím uznať, že vizuál, kamerové uhly a celkový feel je super. Veľmi potešila aj typická čenovina (bojová scéna), ktorá sa sem možno až tak nehodí, ale znalci zaplesajú. Celkovo je akcie habadej a je solídna. Ak sa k tomu prepracujem ešte raz a teda sa nebudem musieť snažiť vnímať titulky, dejové linky a postavy, tak asi pridám po hviezde. ()

helrohir

Film vznikol ako pripomienka stého výročia zvrhnutia poslednej čínskej imperiálnej dynastie, ale kvalita filmu nanešťastie nie je poplatná významu onej udalosti v čínskej histórii. Z historicko-informačného hľadiska ide o miestne chaotický súhrn, z ktorého sa bežný divák dozvie len hrubé obrysy oných udalostí. Film však ešte viac upadá z pohľadu aspektov základnej filmovej tvorby. Síce sa snaží kombinovať politické dianie s výbušnou vojnovou akciou, ale výsledný strih je dosť neforemný a chaotický. Charakterizácia a rozvoj postáv je tiež na slabej úrovni, vo filme proste vidíme len Jackieho Chana, ktorý sa snaží o stvárnenie nejakej historickej postavy, ale ani on, ani žiadna iná z postáv nemá potrebnú hĺbku. Výsledok je proste nezáživným pokusom o historickú drámu, ktorá má slabý scenár a nevýrazné postavy. 40%. ()

backi

Historicky a vizuálne celkom slušne zvládnutý film. Nepresvedčivý a agitáciou presiaknutý záver mi však pokazil dojem z celej snímky. Naozaj neviem, či komunistická strana a napr. Maova kultúrna "revolúcia" viedla ľud k zotaveniu národa. Dosť o tom pochybujem. ()

muti

ako sniper18 spomina, "nikto tu nemá až tak moc priestoru" ale presne to film cely cas opakoval. revolucia nie je o jednotlivcoch, je to vyssi ideal. Tak ako prezident odstupuje ked to slubil, nedrzi moc pevne v rukach. ak vas nezaujima politika alebo cinska historia tak si mozno nepridete na svoje. a naopak - pokial si chcete pozriet kus historie ked po 2000 rokoch konci posledna dynastia v Cine, nevahajte a film si pozrite. no necakajte ze to vyhra Jackie ;) vyhrava cinsky lud... ps: doporucujem si nieco predtym prejst na wiki pre ziskanie lepsieho rozhladu. ()

Saxos

Jackie Chan si také chtěl střihnout vážnější roli čínského revolucionáře, ale stejně si neodpustil alespoň jednu filmovou scénu odpovídající jeho nátuře. Film jede po trase čínského dějepisu o konci mandžuské dynastie Čching, která vládla v letech 1644 - 1911, a vzniku Čínské republiky. Nechybí mu komentáře popisující co se vlastně událo. Plusy - bitvy, čínské dobového kostýmy, chrámy. Mínusy - až moc dějepisu. ()

othoson

Snímek o "čínském Masarykovi" a jeho věrných (aneb jak se budovala republika), jenž nenabídne divákovi krom rutinního příběhu nic navíc. Což je asi vzhledem k důležitosti zachycených událostí trochu zklamání. Alespoň že Jackie Chan zde nemá po celý film koláč od ucha k uchu. ()

headshotd

Všudypřítomný patos, všudypřítomná propaganda, poněkud chaotický děj a třetina dialogů působí silně uměle (pro ty čínské bych ještě měl přeci jenom více pochopení, jde mi hlavně evropské postavy - když jediným jejich repertoárem jsou zvolací věty v průměru o pěti slovech nebo pokorný souhlas s názory čínských revolucionářů, takže to ve výsledku působí do té míry přehraně, že je to až komické, člověk se začne ptát, kde je chyba). Když překousnete zmíněné, tak se na film dívat dá. Vysoký rozpočet je vidět a odpovídá tomu i vizuální stránka filmu, která se mi líbila. ()

morlumak

Bez hlubších znalostí tématu jde o dost zmatenou podívanou. Jinak nemám moc námitek,po řemeslné stránce se film může bez problémů rovnat západním velkofilmům. Patos k filmům tohohle typu patří, podobně jako propaganda, která se taky dá překousnout. ()

Mark1983

No,abych pravdu řekl tak mě film docela překvapil, a to jak příběhově tak dějově a zároveň se zpracováním. Podle mého názoru se jedná o čínský historickoválečný snímek, u kterého se divák nemá čas nudit. Už nemám víc,co bych řekl. ()

tahir odpad!

Chan chi nepride, namiesto neho pride chu xiau, brat chin jaua. No ale ak by prisiel aj hun chi - vodca armady a brat jeho svagrinej sestry syn hun cinh, tak revolucia by mohla porazit bin funga brata fang sh...zzzzzz..... ()

zeromen

Nejhorší film Jackie Chana, co jsem zatím vyděl. Vyloženě čínská propaganda, takový vítězný únor ale po čínsku. Velká škoda k čemu se musel Jackie upsat, nebo šel dobrovolně pod gilotinu? Škoda vyhozených peněz. ()

Hornet.CZ

79% / I přes fakt, že informace i téma filmu jsou pro mne jako Čecha silně irelevantní, tak je třeba uznat, že je to velmi slušný film, bohužel na mne příliš krátký, tím myslím hlavně příliš rychlé odvyprávění, které by šlo více rozvinout aby se toho cizinec dozvěděl o mnoho více, jinak doporučuji. ()