Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 2008 se senzací světových (nejen) žánrových festivalů stal celovečerní dokument Marka Hartleyho Kam se hrabe Hollywood mapující produkci béčkových filmů v Austrálii od začátku sedmdesátých do konce osmdesátých let. Fascinující dynamický snímek poskládaný z výživných ukázek a uhrančivě bezprostředních rozhovorů s celou škálou dobových i současných osobností si získal srdce filmových fandů, zpropagoval australskou žánrovou produkci a na řadě festivalů (včetně loňského MFF Karlovy Vary) inicioval nadšeně přijaté retrospektivy. Motivován úspěchem svého debutu se Mark Hartley s totožnou vervou vrhnul do nového projektu, jenž měl zpopularizovat další neprávem přehlíženou kapitolu světové kinematografie – béčkovou produkci Filipín. Holky s mačetami útočí! se zaměřují na sedmdesátá a osmdesátá léta, kdy ostrovní stát v jihovýchodní Asii nejen vytvářel řadu domácích filmových obskurit, ale díky levné pracovní síle platil za vysněnou destinaci četných hollywoodských brakových producentů v čele s legendárním Rogerem Cormanem. Dokument sází na osvědčený koncept Kam se hrabe Hollywood, takže chce nejen informovat, ale především pobavit. Při tom humor není vůči tématu dodávaný navíc, nýbrž tvoří jeho zásadní součást, protože k tomu, aby někdo natáčel filmy na Filipínách, musel v prvé řadě mít nadhled nebo být cvok. Diváci tak jednak uvidí ty nejbizarnější, nejkrvavější, nejlascivnější i nejkontroverznější ukázky ze zmiňovaných filmů, ale také dostanou osvěžující pohled na úděl herců, vychytralost producentů, macgyverovskou zručnost režisérů i samotnou podstatu filmové tvorby. Slovy famózního Johna Landise: „Nikdy dříve jste nespatřili látku tak zralou k masturbaci!“ (Festival otrlého diváka)

(více)

Recenze (15)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Výborný název. Zajímavý vhled do kinematografie, ze které jsem neviděla ani kousek filmu a po shlédnutí dokumentu mě to ani neláká. Dobře vybrané a hojné ukázky, hodně respondentů. Vcelku vtipně jsou stříháni na sebe, ve výpovědích, které si vzájemně odporují. Když někdo mluví o emancipaci žen v příšerných biácích a druhý, o dost, logičtěji řekne, že šlo hlavně o sex a prachy. Musím říct, že s těmito komentáři rozhodně souhlasím, zejména, když vidím, jaké šílenosti se tehdy na Filipínách točily. Těmhle filmařům šlo o umění jen vzdáleně a ani zábava pro ně většinou nebyla důležitá. Těm šlo fakt jen o výdělek. A taky bylo hnusné, jak se chovali k Filipíncům (kaskadérům a dalším členům štábu) – jak plantážníci k otrokům. A dokonce ani po letech, při natáčení tohoto dokumentu, neukázali žádnou lítost nebo aspoň omluvu. /2. 8. 2017/ ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Nie tak kompaktne a z hladiska research zaberu dosledne ako predchodzi "Not Quite Hollywood: The Wild, Untold Story of Ozploitation!", ovsem stale velmi zabavne a trailerove (vo vyzname, ze niektore prezentovane filmy by som si fastforwardom rad pozrel....za vsetky spomeniem tie s hercom - trpaslikom Weng Wengom). A informacne minimalne to pozadie 70´s produkcie vdaka nastupu vtedajsieho politickeho rezimu je popularno-naucne. Ze by dalsou zastavkou bola thajska B-produkcia dekad 70´s - 80´s na cele s vtedy akcnou superhviezdou Panna Rittikraiom? :-) ()

Reklama

DonBraso 

všechny recenze uživatele

Nevím jestli to byla i taková jízda za docela slušné éry brakových exploit filmů,ale já dostal jen Filipíny a zbytečně moc filmů na jednom písku,kde se historky vlastně stejně jako prsa stále opakují.Druhá polovina dokumentu mě přišla i kupodivu lepší,ale nic hodnotnějšího jsem nedostal,asi jen to,že v 70. letech to bylo vlastně nejvíc cool brutální a někde bylo herectví i o život a Roger Corman je řízek.Pravda je taková,že jsem dostal chuť na nějaký to pořádný béčko.70% ()

zelda82 

všechny recenze uživatele

Nektere vesele historky nataceni jsou opravdu k nezaplaceni. Treba ta, kterak obri filipinska krysa odnasela v zubech kotatko. Nebo ta, kdy si filmari objednali ctyri vojenske vrtulniky a kdyz stroje dorazily se zpozdenim, velitel letky se omlouval, ze museli o kousek vedle bombardovat rebely a to je krapet zdrzelo:))) ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Výborný náhľad do bizarnej etudy, kedy sa Hollywood presunul na Filipíny a dobrých desať rokov tam točil superlacné exploatačné fláky (viaceré z nich sú regulérne pecky). Spomenie sa tam azda každý jeden film, sú tam zastúpení skoro všetci tvorcovia danej éry a prehľad je chronologický, zrozumiteľný a plný šialených príbehov, ktoré to celé sprevádzali. Jednoznačne najlepší je John Landis, ktorý vtipne zhadzuje celý mýtus okolo "presahu" exploatačných filmov. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama