Tranzit

• Česko Rodina na útěku (více)
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Aby zlodějský gang propašoval čtyři miliony dolarů skrz policejní zátarasy, ukryje svůj lup do zavazadel nic netušící rodiny na prázdninách. Teď lupiči chtějí své špinavé peníze zpět a nezastaví se před ničím, co by jim v tom mohlo zabránit. Tahle dovolená měla dát rodinu Sidwellových znovu dohromady. Když ji začne pronásledovat a ohrožovat zlodějský gang, který svůj lup ukryl do jejich zavazadel, členové rodiny pochopí, že bez vzájemné spolupráce nikdo z nich nepřežije. (oficiální text distributora)

Trailer

m.a.t.o.

Prvý Negretov film, ktorý som videl bol Overdrive. Zaujali ma na ňom veľmi dobré akčné scény, ako celok však porkivkával. Tak som sa rozhodol pozrieť si niečo staršie od tohto režiséra a voľba padla na Transit. Lenže už od začiatku som nechcel veriť tomu, že ho režíroval ten istý režisér. Akčné scény boli otrasné - prepadnutie obrneného auta prevážajúceho peniaze na začiatku sa udeje tak rýchlo (a je ešte rýchlejšie zostrihané), že skončilo skôr, než som si stihol uvedomiť čo sa vlastne deje. Zvyšok akcie tiež nie je oveľa lepší, celá je doprasená strihom. Celkovo technická stránka je aj na nízkorozpočtový film veľmi chabá – ten hnusný kamerový filter si Negret „požičal” od Ernieho Barbarasha? Zadná projekcia pri scénach v aute, to čo malo byť?? Sme snáď v roku 1960??? Akože nechápal som. Jediné čo v Transite ako-tak funguvalo bolo napätie, ale aj napriek krátkej stopáži (83 minút bez záverečných titulkov) sa mi film zdal byť na pocit príliš dlhý. Takže vo výsledku tu máme dobrý počiatočný nápad v zlom prevedení. 35 % ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný akčný thriller. Má celkom dobrý príbeh o skupinke zločincov, ktorá vylúpi pancierové vozidlo s peniazmi, ale aby neboli na ceste zadržaní policajnými hliadkami, rozhodnú sa dať batoh s peniazmi na iné auto, aby všetci nerušene prešli hliadkami a mohli si ich zobrať, ale nevyjde to presne podľa plánu, vyskytnú sa komplikácie a rodina na čele s bývalým trestancom, ktorá si len vyrazila na rodinný výlet musí bojovať o život, pričom vedia, že keď zločinci získajú peniaze späť, ich život už nebude mať žiadnu cenu. Spracovanie je ale len úplne priemerné, prakticky všetko ide približne tak, ako aj má, nič tu výraznejšie neprekvapí, ale napriek tomu sa na to dobre pozerá, film si aj kvôli krátkej dĺžke udržuje slušnú dynamiku. Ale samotný dej si udržuje dobrú hodnotu hlavne prvú polovicu filmu, ktorá sa odohráva hlavne na cestách, kým je ešte rodina ohrozovaná len pre nich prakticky tajomným autom, nevedia, čo od nich chcú a majú problémy aj s políciou. Ale keď sa už so zločincami plnohodnotne stretnú, dej sa prenesie do močiarov a už všetci vedia, o čo komu vlastne ide, tak už celková zaujímavosť filmu dosť upadne a už mi bolo prakticky jedno, ako to skončí a navyše sa postavy a to hlavne zločinci správajú dosť nelogicky, čo ešte dojmu z filmu uberá. Akcie tu nie je málo a nie je zlá. Nadmieru som spokojný s automobilovými scénami, ktoré sú hlavne vizuálne dobre zvládnuté a aj v rámci možností pomerne napínavé, ale v druhej polovici sa už vozidlá opustia a už ide len o rôzne obyčajné pešie naháňačky, nejaké to strieľanie alebo súboj a síce ani toto nie je nejak zvlášť zle zvládnuté, ale už ma to vôbec nezaujalo. Jedine dynamická hudba ich o niečo vylepšuje. Herecké obsadenie nie je zlé, poteší hlavne James Caviezel, aj keď by sa viac hodil do úlohy zločinca, ale fandiť sa mu rozhodne dá, jeho rodina je normálna, nikto neurazí a aj zločinci si určitý štandard udržia. Réžia a technická stránka sú v rámci tohto typu produkcie dosť vydarené, aj napriek nízkemu rozpočtu to vyzerá dobre, nesklamú ani efekty, s týmto nemám problém. Škoda, že sa celý film nedržal v štýle prvej polovice, tá bola hlavne scenáristicky lepšie zvládnutá a prostredie ciest tomuto námetu sedí viac, ako močiare. Ale raz sa to pozrieť dá. 57% ()

Copacabana

Tranzit hodnotím ako vcelku vydarený, napínavý a ľahko pozerateľný filmík, ktorý sa odohráva v tajomnom prostredí močiarov a letí z vetrom doslova o preteky. Dej je na prvý pohľad jasný a predvídateľný, no má množstvo menších zápletiek ktoré ho posúvajú vždy iným smerom ako divák predpokladá. Výber postáv bol trefný, zlodeji/vrahovia mali niečo do seba a po celú dobu som si nevedela vybrať s kým sympatizovať a komu viac držat prsty, pretože aj tatko rodinky bol zaujímavá postava. Ďalší plusový bod odo mňa získavajú automobilové naháňačky, ktoré vôbec neboli na zahodenie a dodali celému filmu potrebnú dynamiku. ()

fefee

Film kde sa matka dvoch detí zmocní samopalu a začne tam strieľať ako profíčka asi nebude zrovna ten najlepší kúsok. Ale aj napriek svojej naivnosti, predvídateľnosti a pár trápností si film zaslúži aspoň pozornosť svojej neutíchajúcej drámy ktorá pomaly ku koncu síce uhasína ale je zároveň príjemnou thrillerovou jednohubkou. 2,5* ()

korndaddy

Mám rád filmy, kdy se hlavní padouch uprostřed věty zahlédí do dáli, hudba stichne, kamera zabere jeho tvář a on s dramatickým výrazem ve tváři pronese moudro ve stylu " budeme je sledovat tudy, nebo musíme je zabít". Pak na ně vlítnou s nožíkama, při čemž ten co vlastní sekeru je kápo a vzápětí se nože z ničeho nic změní v brokovnice a samopaly. Předvídatelnost byla jaksi bonusem. Caviezel má navíc. ()

• Ve scéně, kdy lupiči pronásledují rodinu a vzápětí naráží do jejich auta, je možné všimnout si, že po několika nárazech zůstavají vozy neporušené. (dc125)
  • Poté, co vyprostí Losada (Harold Perrineau) a Evers (Ryan Donowho) Marka (James Frain) z nabouraného policejního auta, najde Evers v autě zbraň M16. Tu však policie ve voze nikdy nevozí. (dc125)