Take Shelter

Scénografie:

Chad Keith

Kostýmy:

Karen Malecki

Precizně budovaná atmosféra, dokonale nejednoznačná sémantika filmu... Zámořská Melancholia je vystavěna mnohem rafinovaněji a důmyslněji než její evropská sestra (a to říkám při vědomé úctě k jejímu slavnému režisérovi). Mnohoznačnost a sémantika filmu vyvěrající spíše z iracionálního v nás jsou zjevné klady snímku, který je motivován onou zvláštní atmosférou, která je charakteristická pro vývojové stádium, do kterého dorazila západní civilizace, blíží se nějaký zásadní zlom a možná i kolaps (=transformace) euroatlantického systému.(23.3.2012)

KAŽDÉ JEDNO SLOVO, NA KTERÉ BYSTE MOHLI V SOUVISLOSTI SE SNÍMKEM NARAZIT, SE DÁ POVAŽOVAT ZA SPOILER. Michael Shannon vidí bouře - a to je asi tak všechno, co potřebujete vědět. Drama, horor, nebo něco úplně jiného? Jako nikde jinde se právě tady vyplatí naprostá nevědomost/ignorace veškerých informací, komentářů, nebo recenzí o filmu: prostě se teď hned seberte, utíkejte do obchodu a, SEŽEŇTE SI TO!!(26.2.2012)

There's a storm coming, Mr. Curtis. Komentár obsahuje spoilery. Curtis má znepokojivé nočné mory, pričom každá sa začína silnou búrkou. S pribúdajúcim časom sa stupňuje jeho strach a paranoja. Aby sa ochránil pred búrkou a tým aj utiekol pred svojím ochorením začne stavať bunker, ktorým sa stane posadnutý. Stratí prácu a zhorší sa jeho vzťah so ženou. A divák je stále na pochybách ako to v skutočnosti všetko je. Film má unikátny záver, ktorý sa dá interpretovať viacerými spôsobmi a nedá sa povedať ktorý je ten správny. Prvá možnosť je, že scéna na pláži je len ďalší Curtisov sen. Jeho choroba sa prehlbuje, ale vidíme tu rozdiel – búrku vnímajú už aj jeho žena a dcéra. Znamená to, že ho milujú a podporujú, čelia búrke (jeho chorobe) spolu s ním. Druhá možnosť je tá, že sa blíži skutočná skaza a Curtis nebol až tak úplne pomätený. Jeho sny boli akési predtuchy toho, čo príde. Take Shelter vyniká excelentným Shannonovým herectvom, výraznou hudbou a tiesnivou atmosférou s niekoľkými emotívne vypätými pasážami.(30.1.2013)

V podstatě takový "nezávislák" o problémech jedné rodinky v čele s potrhlým taťkou, který všem vytře zrak. Velkou škodou je neúměrná délka filmu. Vyprávění a příběh by to chtělo mnohem více zhustit, tedy film zkrátit a přesto nevynechávat. Takhle je všechno takové utahaně dlouhé a člověk tak jen dlouho čeká na konec. Navíc když už je tam těch efektů minimum, o to mohly být uvěřitelnější. ~~~ 2,5*(10.2.2012)

• LihO

Myslel som, že to bude hlavne thriller a že dôraz bude kladený na tie "desivé" sny a preludy, ktorých som tam čakal ďaleko viac. Bol som sklamaný, keď vysvitlo, že ide o rodinnú drámu postavenú na mŕtvych statických záberoch a neskutočne nudných dialógoch. Vadil mi pomaly sa vyvíjajúci dej. Film ako celok mi pripadá nezaujímavý, nudný.(7.2.2012)

• - Na speciálních efektech se podílela společnost Hydraulx založená bratry Strauseovými. (Brousitch)

• - Tova Stewart, která hraje hluchou holčičku Hannah, je hluchá i ve skutečném životě, stejně jako oba její rodiče. (-bad-mad-wolf-)

• - Jednou z prvních osob, která četla Nicholsův scénář k filmu, byl Michael Shannon. Důvodem však nebyla nabídka na roli, ale konzultace. (Brousitch)