Úkryt (festivalový název)

• Irsko

• Kanada

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2011, 121 min

Rozporuplná psychologická dráma o mužovi, ktorý začne trpieť podivnými nočnými morami a postupne uverí, že sú predzvesťou búrky apokalyptických rozmerov, ktorá sa u nich má objaviť. Všetku svoju energiu i čas teda začne venovať výstavbe podzemného bunkra a stáva sa tým natoľko posadnutý, až sa odsudzuje nielen svojmu okoliu, ale aj rodine a všetkému, na čom mu doteraz záležalo. Zároveň si však sám sebou nie je istý a tak popri návštevách psychiatra zvádza vnútorný boj medzi svojimi víziami a reálnym svetom. Rovno sa priznám; väčšinu času som sa nudil, keďže konverzačné drámy v ktorých sa udeje iba pramálo nie sú práve mojou šálkou čaju a pozerám ich väčšinou len keď v nich hrá nejaký môj obľúbenec. Michaela Shannona som ale doteraz neregistroval, no v niektorých momentoch mi pripomenul Joaquina Phoenixa v Znameniach (a nie je to jediná vec, ktorú majú tieto filmy spoločné). Je fajn, že rozvláčnosť príbehu miestami pretli jeho drsné vízie a pár napínavých chvíľ, ináč by som to zrejme vypol a 3.hviezdicu pridávam čisto iba za vkusný, uspokojivý záver.(29.1.2012)

Příběh o Curtisovi,který trpí děsivými sny a viz,že nastane hrozná bouřka,která bude pro lidi zkáza,akorát se neví jestli Curtis zdědil po mámě paranoiu a nebo opravdu má pravdu....Film vás celou dobu nechá v napětí a jak to dopadne vám nepovím :-)) .Michael Shannon svou postavu zahrál opravdu věrohodně a i poklidná atmosféra a pomalu plynoucí příběh dobře zapůsobil a opravdu vás celou dobu nechává přemýšlet jak to celé je.Tyhle mysteriozní filmy mam rád a tak za mě celkově 75 % jako je zdejší hodnocení a čtyři hvězdy.(29.3.2015)

Hutně psychologické, extrémně paranoidní drama o otci mladé rodiny, který pravděpodobně cítí v kostech, že konec světa roku 2012 nebude jen takový indiánský blábol, a který se navzdory krutému nepochopení celého svého okolí snaží zachránít své nejbližší. Není to moc povzbudivá podívaná, nicméně za jedno zhlédnutí to stojí, jelikož z toho plyne ponaučení SPOILER "Vždy dej na své pocity". 70%(29.11.2012)

• bouncer

Tady jsem si přečetl, že je lepší o filmu nic nevědět - no, to mi moc nepomohlo. Hra s divákem? Ano, ale hra jednostranná, zavádějící a spějícící jen ke dvěma možným koncům, z nichž dostanete něco od obojího, až to působí trapně - tak se sakra rozhodni scénáristo! Pokud vám na způsobu vyprávění něco nesedne, tak končíte. Mně nesedlo a Michael Shannon je mi už od Boardwalk Empire (je tu více společných herců) strašně nesympatický, takže mi bylo celkem jedno, jak to s ním dopadne. Škoda.(14.10.2012)

Vynikajúca "klubovka", ktorá ťaží predovšetkým z paranoidnej temnej atmosféry, ktorá sa zhusťuje až k záveru, nad ktorým som dumal ešte nasledujúce ráno po nočnej projekcii. Michael Shannon je parádny herec - vie byť citlivý, dramatický, démonický, bláznivý, pričom všetko mu veríte a jeho dvojmetrová postava to celé iba umocňuje. Jeff Nichols zabodoval!(30.1.2014)

• - Film měl premiéru v lednu 2011 na filmovém festivalu v Sundance. (Brousitch)

• - Jednou z prvních osob, která četla Nicholsův scénář k filmu, byl Michael Shannon. Důvodem však nebyla nabídka na roli, ale konzultace. (Brousitch)

• - Herec Shea Whigham ztvárňující postavu kamaráda a kolegy hlavního protagonisty hrál s Michaelem Shannonem již v seriálu Impérium - Mafie v Atlantic City (od r. 2010). (Helo)