Úkryt (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2011, 121 min

Psychologické drama výborně pracuje s napětím mezi tím, zda hlavní hrdina vidí něco, co ostatním uniká, nebo zda na něj naopak neútočí psychická choroba, což ostatně pokládá za reálnou možnost i on sám. Čekal jsem, pro co se na závěr autor rozhodne, ale i tak mne konec překvapil. Michael Shannon ve své dost možná nejlepší formě.(8.7.2018)

Luxusní drama, jehož jediným nedostatkem je hrubě přestřelená stopáž. Celé se to dalo povědět za 90 minut, aniž by byl divák o cokoli ochuzen. Takhle divák dostal kromě luxusních pasáží i pasáže poměrně nezajímavé, což je dost velká škoda, jinak bych byl ochotný vyletět možná i o stupínek výše se svým hodnocením. Důvodem, proč jsem se o snímku dozvěděl byla moje sledovatelka, která ve volných chvílích vypátrala, že se v tomto snímku nachází hned dva pánové ze seriálu Boardwalk Empire. Jeden z pánů dokonce v hlavní roli, kde si vedl naprosto znamenitě. V seriálu hraje podobně vyšinutého jedince, takže je zřejmé, že má Michael Shannon pro tyto role skutečný talent. Velice příjemně se mi sledoval jeho psychický rozpad, se kterým se spojovalo několik dosti živých snů o blížící se katastrofě, ze kterých si tu a tam trošku ucvrkl do postýlky. Není tedy divu, že si pán našel nový koníček na trávení dlouhé chvíle a začal stavět na dvorku menší útulný úkryt, což se nesetkalo s obecným pochopením. Asi každý divák si bude po celou stopáž klást otázku, či se ta hrůzostrašná a destruktivní bouře skutečně dostaví. To nehodlám prozradit, jen bych rád předeslal, že závěr je naprosto skvostný. Už dlouho se mi od napětí takovým způsobem neproháněly po zádech zimomriavky. Nerad bych opomněl vyzdvihnout soundtrack, který je zejména v závěru prvotřídní a skvěle dotváří převelice hustou atmosféru.(7.10.2016)

Velká lahůdka, Michaela Shannona si díky jeho výraznému obličeji budu navždy pamatovat, už v Boardwalk Empire mě dost zaujal a jeho další výstřednější role jako třeba v The Runaways nebudu ani jmenovat. Tenhle film stojí vidět bez toho abyste si četli o čem je, protože tohle je vynikající hra s divákem a v rámci nezapomenutelného zážitku by do toho filmu měl jít každý tak říkajíc "naslepo"... Nebudu spoilerovat a jediné na co se omezím, je že to je opravdu výjimečný film.(17.1.2013)

Upřímně radím nečíst komentáře dřív, než si Take Shelter zažijete na vlastní kůži, a to doslova, protože přesně tam se vám bude od začátku zadírat, aby mohl prostoupit až do míst, kam před světem i sebou samými schováváte všechny svoje obavy, nejistoty i fóbie, díky nimž budete chápat důvody, pro které se Curtis odsoudil k osamocenému boji proti nepříteli, který ho mohl dovést až k doživotní separaci a přitom navzdory nejistotě v duši, nepřízni osudu a posměchu okolí neústupně chránit svoji rodinu. Silný příběh z řady těch, o kterých si myslíte, že se už netočí, s nevídaně civilními výkony Jessicy Chastain a Michaela Shannona a soundtrackem děsivým jak předzvěst duševní choroby.(1.4.2012)

Melancholický, komorný, atmosferický film o človekovi, ktorý má rodinu, pričom akurát prežíva svoje dni, máva nočné mory, myslí si, že dostal údel po svojej matke v podobe diagnostikovania - paranoidnej schizofrénie, ku všetkému sa pridáva i nepochopenie zo strany - jeho najbližšej rodiny, alebo kliniec zabil tým, že si stavia doma na dvore - protitornádový kryt, kde si myslí, že sa schyluje k veľkej búrke, ktorá by priniesla so sebou - apokalyptické tornádo ! Chce len zabezpečiť svoju rodinu, ktorá aj pôjde, do spomínaného krytu, pričom to ešte nie je konečná bodka, matka príroda - uderí, ale až, v podstate na inom mieste, kde nebude k dispozícii - kryt. Vskutku, zaujímavý film s roztržitým strihom, vynikajúcim - Michaelom Shannonom, ktorý predvádza - herecký koncert, samotná, Jessica Chastain, je kus baby, ale nemá taký široký repertoár, ako Mike. Taktiež sa pridáva - smutná hudba, ale i napriek všetkým pozitívnym reakciám, mi na filme vadilo - nesústredenosť, prelínačky dávali na zreteľ - začínajúci chaos. Takéto filmy, určite, nie sú - určené pre dnešné filmové publikum, ktoré vyžaduje - úplne čosi iné, ako v tomto pomaly plynúcom filme, kde sa prakticky nič nedeje, kde najlepšie filmové pasáže, sú v Curtisových nočných morách, inšpiráciu u Nicholsa, vidím v Blízkych stretnutiach tretieho druhu !(20.2.2016)

• - Curtis LaForche (Michael Shannon) jezdí pickupem Chevrolet K-1500 Extended Cab Silverado přibližně z roku 1994. Dalším autem rodiny je čtyřdveřový sedan Ford Focus první generace (verze pro Severní Ameriku), který se vyráběla v letech 2000–2007. (J.F.B.)

• - Jednou z prvních osob, která četla Nicholsův scénář k filmu, byl Michael Shannon. Důvodem však nebyla nabídka na roli, ale konzultace. (Brousitch)

• - Keď Curtis prvýkrát v noci upratuje kryt, Samantha sa pozrie von z okna a vidí, že z krytu vychádza svetlo, akoby v ňom bolo rozsvietené. Hneď v ďalšom zábere však môžeme vidieť, že Curtis má so sebou v kryte iba malý lampáš, ktorý také silné svetlo nedokáže vyprodukovať. (GTS_PUNK)