Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)
Trailer 1

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

Trailer 1

Real Tom Hardy

Po svojom znamenitom režisérskom debute Shotgun Stories, ktorý je možno rovno jedným z najlepších plodov americkej nezávislej scény, sa rodák z Arkansasu Jeff Nichols rozhodol prekonať a posunúť nielen vlastné tvorivé hranice, ale aj možnosti samotného indie filmu. Tie sú tu našponované na maximum a dovedené k dokonalosti. Jeho počin Take Shelter je v mnohých ohľadoch exemplárnou ukážkou "ako točiť snímky" s čestne vydupkaným miestom v učebniciach filmu. Absolútne strhujúca symbióza filmárskych prvkov, kde to, ako bezchybne dokopy spolu pracuje kamera, Wingove tóny, znepokojivý scenár s pomalou, ale za to intenzívnou gradáciou, jeden z najpozoruhodnejších výkonov vôbec (poklad Shannon kurva na trón a/alebo herecký Olymp) s pôsobivými vedľajšími (Chastain & Whigham), ruka v ruke vedené silnou autorskou režijnou víziou ovplyvnenou kultúrou a tradíciami amerického Juhu, mi už symbióza príde ako slabé slovo. Take Shelter – číry orgazmus, nie filmový, ale filmársky. Ak som sa kedysi raz zamiloval do filmov, po zhliadnutí tohto som sa druhýkrát. Päť hviezd len preto nie, lebo som dement... (26.06.2018) (25.11.2018) (7.2.2022) ()

Superpero

Velice znepokojující snímek a zároveň naprostá lahoda pro ty, co mají rádi takové to sluníčko před blížící se bouří. Hrozně se mi líbilo, jak tam byli vždy na zahradě v klidu a blížily se mraky. Nevím jak to popsat, ale ten film ve mně dokázal vyvolat takový až mystický pocit a zároveň mi bylo prostě strašně nepříjemně z toho dění. Michael Shannon je tam megadobrák, co miluje rodinu a stejně se nemůžete zbavit pocitu, že je psychouš. Jessica Chastain je perfektní a naprosto přirozená. Fakt jsem to chvílema musel pausovat, protože jsem byl nervní, i když se tam vlastně nic extra neděje a rozhodně to neobsahuje žádné šokantní scény. ()

Trajektt

Tak jsem si před nedávnou dobou chtěl stáhnout kriminální drama s Jodie Foster s názvem Úkryt a místo toho jsem si čirou náhodou stáhnul film se stejným názvem, ale úplně jiným obsahem a hereckým obsazením. Tak jsem si sednul před moje domácí kino, připravil jsem si popcorn, coca-colu a další nezbytné ingredience, které potřebujete ke sledování filmů. Konečně jsem si pustil tento film a vidím, že místo filmu s Jodie Foster tam hraje Michael Shannon a že jsem si asi stáhnul jinej film. Představení jsem vypnul a DVD jsem uložil na nějakou dobu do šuplíku. Pak jsem si stáhnul ten pravej film s Jodie Foster a byl jsem celkem zklamán. Oni totiž existují čtyři filmy s tímto názvem a pravděpodobnost, že si stáhnete úplně jinej film je poměrně vysoká, hlavně pro takový trumbery jako jsem já. Včera jsem si prohrabával šuplík kvůli hledání ztracených diplomů z pionýrských táborů, abych si připomněl jakej jsem býval štramák a narazil jsem jsem na toto DVD, které jsem se rozhodl zkouknout. Nečetl jsem si ani obsah, ani recenze na tento počin a nechal film volně běžet, jak zákon káže. Vidíme v něm příběh celkem šťastné rodinky, která se skládá z matky, otce, psa a jejich malé hluchoněmé dcerky. Všechno probíhá v pohodě až do doby kdy otec této rodiny začne vídávat ve snech živé představy děsivých událostí připomínající apokalypsu. Takže z původně rodinného filmu jsme se přesunuli k psychologickému dramatu s hororovými prvky, kdy tento otec rodu, kterej se začne chovat jako vidláckej paranoidní magor a začne si na zahradě budovat protibouřkový bunkr, aby ochránil svou rodinu. Nikdo v jeho okolí ho nechápe a mají ho za blázna, což by se dalo pochopit, jelikož těm buranům kouká zpoza uší seno a piliny. Ale hlavní hrdina si jede ve svým a nehledí na své okolí a na to kdo si co myslí. Až po jednom excesu si uvědomí, že by se mohl mýlit a začíná o své představě pochybovat, že dokonce navštíví psychiatra. Ve snímku se prolínají dva dějové proudy a to zaprvé opravdová realita a za druhé to jsou jeho snové představy při kterých mi občas můj kyblík s popcornem začal bezdůvodně poskakovat tak, že jsem pak zbytek popcornu musel sbírat z podlahy. Jak to skončí psát nebudu, ale z původního nulového napětí a bezstarostné pohody místních buranů až po srdcervoucí houstnoucí atmosféru, která by se dala na konci tohoto snímku krájet a také za skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů souhlasím s místním hodnocením 75%. ()

pornogrind

Tíživý psychologický drámo o Curtisovi(Michael Shannon)jenž začne mít děsivé sny o blížící se ničivé bouři. Sny jsou natolik silný a Curtis je jimi natolik posedlej, že se rozhodne vybudovat protibouřkovej kryt. Postupně se mu rozpadá rodina, poštvává proti sobě přátele, dostane vyhazov z práce, okolí si o něm myslí že je blázen. Je snad opravdu šílený? Nebo se u něho začíná projevovat schizofrenie jako u jeho matky? Nebo jsou jeho sny předzvěstí blížící se hrozby? Kdybych nekoukal na zdejší % tak bych normálně řekl, že svým pojetím a pomalejším tempem tenhle film moc diváků neosloví. Ale zdejších 75% ukazuje že bych se evidentně mýlil. Je zajímavý, že některý snímky jsou diváci schopní přijmout a akceptovat a některý ne. Popravdě mi to někdy hlava nebere. Take Shelter je bezesporu dobrým filmem, že bude mít s takovým počtem hodnotících takový procenta bych netipoval ani omylem. Za mě 4hvězdy. ()

darkrobyk

O něco pomalejší a méně naléhavější než Půlnoční dítě, ale poslední záběr si pátou hvězdu prostě zaslouží. Skvělá hudba, sny, ptáci, kryt, plynové masky a čekání na bouři. Tenhle snímek je ovšem bouří plný... Michael Shannon jakoby vypadl z oka Richardu Kielovi (Jaws - Zub z J.Bonda), jen ocelové čelisti mu chybí. Duševní rozpolcenost ovšem zvládl na jedničku! Pro neznalé je lepší neprozrazovat nic. ()

• Film měl premiéru v lednu 2011 na filmovém festivalu v Sundance. (Brousitch)
  • Keď Curtis prvýkrát v noci upratuje kryt, Samantha sa pozrie von z okna a vidí, že z krytu vychádza svetlo, akoby v ňom bolo rozsvietené. Hneď v ďalšom zábere však môžeme vidieť, že Curtis má so sebou v kryte iba malý lampáš, ktorý také silné svetlo nedokáže vyprodukovať. (GTS_PUNK)
  • Na náradí a nástrojoch pri ropných prácach je možné vidieť názov McKay and Gould. Jedná sa o skutočnú vrtnú spoločnosť so sídlom v Ohiu neďaleko miest natáčania. Skutočná bola taktiež poisťovacia agentúra. (Real Tom Hardy)

Související novinky

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu

11.11.2020

Letošní rok mělo do kin přijít pokračování hororového hitu Tiché místo od režiséra Johna Krasinskiho, nejspíš ale nemusím říkat, jak to dopadlo. Druhého dílu se tak s trochou štěstí dočkáme až 23.… (více)