Úkryt (festivalový název)

• Kanada

• Nizozemsko

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2011, 121 min

Pár dôvodov, prečo sa tento film oplatí vidieť, je impozantný výkon Michaela Shannona, ktorý toho síce veľa nenahovorí, ale reč jeho tela, každý pohľad, každé gesto precítil so svojou postavou. Na tak nízkorozpočtový film veľmi dobre technicky zvládnuté, kamera skvelá, surround ozvučenie dokonalé. Film má veľmi prekvapujúci dej a odporúčam vedieť maximálne toľko, že sa jedná o veľmi komornú drámu s pár mrazivými momentami a skvelými hereckými výkonmi, ktorá vypovedá o tom, ako strach z niečoho môže ovplyvňovať a zničiť naše životy. Samotný záver dáva filmu trošku iný rozmer, trošku znepokojí a mnohých divákov rozdelí na dva tábory, mne osobne sa páčil. 80%.(12.3.2012)

Velice znepokojivé drama o nastupující psychické poruše (anebo možná taky ne, ale nepředbíhejme) a následném rozpadu dosavadního klidného rodinného života. Michael Shannon je v hlavní úloze úchvatný a Jessica Chastain mu zdatně sekunduje. Klobouk dolů hlavně před postavou, kterou Jessica hraje a která si i pod tíhou těžké životní zkoušky zachovává tvář a trpělivě a láskyplně stojí při svém muži. Některé snové sekvence v tomto snímku nemají daleko k hororu a sledovat běsnícího Shannona je opravdu trýznivé. To vše předznamenává opravdu neveselou finální scénu, ke které to celé nutně směřovalo. Dvouhodinová instantní deprese. [KVIFF 2018](2.7.2018)

Rozporuplná psychologická dráma o mužovi, ktorý začne trpieť podivnými nočnými morami a postupne uverí, že sú predzvesťou búrky apokalyptických rozmerov, ktorá sa u nich má objaviť. Všetku svoju energiu i čas teda začne venovať výstavbe podzemného bunkra a stáva sa tým natoľko posadnutý, až sa odsudzuje nielen svojmu okoliu, ale aj rodine a všetkému, na čom mu doteraz záležalo. Zároveň si však sám sebou nie je istý a tak popri návštevách psychiatra zvádza vnútorný boj medzi svojimi víziami a reálnym svetom. Rovno sa priznám; väčšinu času som sa nudil, keďže konverzačné drámy v ktorých sa udeje iba pramálo nie sú práve mojou šálkou čaju a pozerám ich väčšinou len keď v nich hrá nejaký môj obľúbenec. Michaela Shannona som ale doteraz neregistroval, no v niektorých momentoch mi pripomenul Joaquina Phoenixa v Znameniach (a nie je to jediná vec, ktorú majú tieto filmy spoločné). Je fajn, že rozvláčnosť príbehu miestami pretli jeho drsné vízie a pár napínavých chvíľ, ináč by som to zrejme vypol a 3.hviezdicu pridávam čisto iba za vkusný, uspokojivý záver.(29.1.2012)

Menej mystické, ako Weirova Posledná vlna, menej dejovo nabité, ako Proyasovo Knowing, absolútne neporovnávateľné s trikovými apokalypsami, podobne nezávislo podané, ako Another earth a menej psychologicky prepracovanejšie, ako Trierova Melancholia. Lenže....je z nich jednoznačne najcivilnejší. Už podľa výpočtu filmov, s ktorými má Take Shelter základné styčné body, je jasné, že sa nejedná o žiaden originálny námet. S tým už nič neurobí ani spracovanie. Tento námet je už podľa mňa natoľko prevarený, že by si mali dať scenáristi od neho na čas pokoj. To je aj dôvod nižšieho hodnotenia. Film je to sám o sebe kvalitný.(10.10.2012)

Hutně psychologické, extrémně paranoidní drama o otci mladé rodiny, který pravděpodobně cítí v kostech, že konec světa roku 2012 nebude jen takový indiánský blábol, a který se navzdory krutému nepochopení celého svého okolí snaží zachránít své nejbližší. Není to moc povzbudivá podívaná, nicméně za jedno zhlédnutí to stojí, jelikož z toho plyne ponaučení SPOILER "Vždy dej na své pocity". 70%(29.11.2012)

• - Na speciálních efektech se podílela společnost Hydraulx založená bratry Strauseovými. (Brousitch)

• - Tova Stewart, která hraje hluchou holčičku Hannah, je hluchá i ve skutečném životě, stejně jako oba její rodiče. (-bad-mad-wolf-)

• - Hlavný hrdina filmu Curtis navštívi so svojimi problémami doktora Shannona (Ken Strunk), pričom jeho predstaviteľ sa volá Michael Shannon. (sWONDER)