Reklama

Reklama

Úkryt

(festivalový název)
  • USA Take Shelter (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (369)

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Pokud se Vám začnou zdát apokalyptické sny, tak máte v celku asi jen dvě možnosti, buď si zajít ke cvokaři a nebo si vybudovat nějakou bytelnou pevnost, která vydrží skoro všechno. Hlavní hrdina Curtis, v podání výborného Michaela Shannona zvolí obě dvě možnosti a k odporu všech známých, ale i své vlastní rodiny si rozhodne u svého domu vybudovat takový menší bunkr. A my už pak můžeme jen trpělivě čekat, spolu s jeho výtečným hereckým přerodem a pozvolně stupňujícím se napětím, o co tady vlastně jde a kdo má tedy nakonec pravdu. Přemýšlel jsem, hlavně k posledním asi 20 minutám i o pětce, ale nakonec dám hodně lepší čtyři, nechci si totiž rozhněvat bohy a do rána přijít o střechu nad hlavou :) ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Hutně psychologické, extrémně paranoidní drama o otci mladé rodiny, který pravděpodobně cítí v kostech, že konec světa roku 2012 nebude jen takový indiánský blábol, a který se navzdory krutému nepochopení celého svého okolí snaží zachránít své nejbližší. Není to moc povzbudivá podívaná, nicméně za jedno zhlédnutí to stojí, jelikož z toho plyne ponaučení SPOILER "Vždy dej na své pocity". 70% ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Psychologické drama výborně pracuje s napětím mezi tím, zda hlavní hrdina vidí něco, co ostatním uniká, nebo zda na něj naopak neútočí psychická choroba, což ostatně pokládá za reálnou možnost i on sám. Čekal jsem, pro co se na závěr autor rozhodne, ale i tak mne konec překvapil. Michael Shannon ve své dost možná nejlepší formě. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Luxusní drama, jehož jediným nedostatkem je hrubě přestřelená stopáž. Celé se to dalo povědět za 90 minut, aniž by byl divák o cokoli ochuzen. Takhle divák dostal kromě luxusních pasáží i pasáže poměrně nezajímavé, což je dost velká škoda, jinak bych byl ochotný vyletět možná i o stupínek výše se svým hodnocením. Důvodem, proč jsem se o snímku dozvěděl byla moje sledovatelka, která ve volných chvílích vypátrala, že se v tomto snímku nachází hned dva pánové ze seriálu Boardwalk Empire. Jeden z pánů dokonce v hlavní roli, kde si vedl naprosto znamenitě. V seriálu hraje podobně vyšinutého jedince, takže je zřejmé, že má Michael Shannon pro tyto role skutečný talent. Velice příjemně se mi sledoval jeho psychický rozpad, se kterým se spojovalo několik dosti živých snů o blížící se katastrofě, ze kterých si tu a tam trošku ucvrkl do postýlky. Není tedy divu, že si pán našel nový koníček na trávení dlouhé chvíle a začal stavět na dvorku menší útulný úkryt, což se nesetkalo s obecným pochopením. Asi každý divák si bude po celou stopáž klást otázku, či se ta hrůzostrašná a destruktivní bouře skutečně dostaví. To nehodlám prozradit, jen bych rád předeslal, že závěr je naprosto skvostný. Už dlouho se mi od napětí takovým způsobem neproháněly po zádech zimomriavky. Nerad bych opomněl vyzdvihnout soundtrack, který je zejména v závěru prvotřídní a skvěle dotváří převelice hustou atmosféru. ()

George Stobbart 

všechny recenze uživatele

Psychologická dráma o mužovi, ktorý začne trpieť podivnými nočnými morami a postupne uverí, že sú predzvesťou búrky apokalyptických rozmerov, ktorá sa u nich má objaviť. Všetku svoju energiu i čas teda začne venovať výstavbe podzemného bunkra a stáva sa tým natoľko posadnutý, až sa odsudzuje nielen svojmu okoliu, ale aj rodine a všetkému, na čom mu doteraz záležalo. Zároveň si však sám sebou nie je istý a tak popri návštevách psychiatra zvádza vnútorný boj medzi svojimi víziami a reálnym svetom. Miestami som sa nudil, keďže konverzačné drámy v ktorých sa udeje málo nie sú práve mojou šálkou čaju a pozerám ich väčšinou len keď v nich hrá nejaký môj obľúbenec. Michaela Shannona som ale doteraz neregistroval, no v niektorých momentoch mi pripomenul Joaquina Phoenixa v Znameniach (a nie je to jediná vec, ktorú majú tieto filmy spoločné). Je fajn, že rozvláčnosť príbehu pretli jeho drsné vízie a pár napínavých chvíľ, ináč by som zrejme nepridal 4.hviezdicu čisto za vkusný, uspokojivý záver. ()

Galerie (110)

Zajímavosti (19)

  • Tova Stewart, která hraje hluchou holčičku Hannah, je hluchá i ve skutečném životě, stejně jako oba její rodiče. (-bad-mad-wolf-)
  • Film měl premiéru v lednu 2011 na filmovém festivalu v Sundance. (Brousitch)
  • Hlavný hrdina filmu Curtis navštívi so svojimi problémami doktora Shannona (Ken Strunk), pričom jeho predstaviteľ sa volá Michael Shannon. (sWONDER)

Související novinky

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu

11.11.2020

Letošní rok mělo do kin přijít pokračování hororového hitu Tiché místo od režiséra Johna Krasinskiho, nejspíš ale nemusím říkat, jak to dopadlo. Druhého dílu se tak s trochou štěstí dočkáme až 23.… (více)

Reklama

Reklama