Ačkoli zbytek světa zná troly především jako figury z fantasy či malé roztomilé skřítky s velkými bříšky a naježenými vlasy, v Norsku jsou postavami národního folkloru, vystupujícími v báchorkách, které čtou rodiče dětem před spaním. Mají vlastní propracovanou mytologii a existují v různých podobách, od dobrotivých bytůstek po gigantická krvežíznivá monstra. Jenže co když trolové opravdu žijí a norská vláda jejich existenci tají? Tříčlenný tým studentů se vydává po stopách bizarních medvědích útoků v horách a lesích Norska a setká se s podivínem, jehož pomlácený džíp se smradlavým karavanem je vždy poblíž podobného incidentu. Muž, jehož mají v okolí za pytláka, o sobě tvrdí, že je lovec trolů, a dovolí štábu, aby ho doprovázel. Důmyslně vystavěný mystifikační pseudodokument se vedle samotných trolů zaměřuje také na otázku, jak by dnes žili bájní rekové bojující s monstry. (oficiální text distributora)

Forsberg11

"Traja študenti nakrúcajú amatérsky dokument o strieľaní medveďov. No ani sami netušia do čoho sa vlastne zamotajú. Pri ich pátraní po akomsi neznámom, zlom pytliakovi narazia na lovca Hansa. Nie je to však taký obyčajný pytliak/lovec, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Hans totižto neloví medvede, ale rovno trolov. Bájnu, mytologickú, rozprávkovú a ešte neviem akú nórsku bytosť/zviera/tvora, alebo bohvie čo to vlastne je. Začína sa zaujímavý kolotoč udalostí, v ktorom pôjde všetkým o krk." Originálny námet to je, to áno... teda aspoň čo do obsahu. Handy cam forma je už naopak stokrát prevarená a aj mňa už začína trocha nudiť. OK, no dajme tomu, že práve k takémuto druhu filmu sa hodí asi viac ako menej. Nórska príroda je úžasná, je nádherná, je fascinujúca, o tom nemusíme ani debatovať. Ak išlo tvorcom len o to prezentovať a reklamovať Nórsko ako krásnu krajinu, plnú zaujímavých miest, tak im to vyšlo dokonale. Hm, ale ak chceli nakrútiť horor, pri ktorom by sa ľudia báli, alebo aspoň pociťovali napätie, tak si myslím, že šliapli poriadne vedľa. NEBÁL SOM SA ani sekundu!! ...atmosféra takmer nulová. A ako tu už písali viacerí užívatelia, trolovia mi prišli viac milí a prítulní ako strašidelní a krvilační. Toto Nórom proste nevyšlo. Trolljegeren je film na jednej strane doslova krásny a nemôžem povedať, že by ma nebavil, alebo nudil, či nedajbože otravoval. To vôbec nie. Len mám taký pocit, že si z nás tentokrát niekto poriadne vystrelil. A to, akože mám humor veľmi rád, hlavne ten čierny, mi príde tentokrát trochu drzé a neférové. Kto čaká plnokrvný horor, ten sa sklame na plnej čiare, a ja som ho veru čakal. 55 %... ()

slovan1

Super dobrodružství. Ze startu hlavně, kdy sem ani netušil do čeho filmaři jdou. Ale po prvním setkání s Troly mě tenhle kousek chytl ještě víc a nepustil. Nadprůměrný fantazijní počin, který mě vrátil do "dětských" let a vzbudil ve mě pocit, kdy jsem věřil na čerty, bubáky a bludičky... Na těch 103 minut jsem se nechal unášet obživlým severským folklórem. Natočeno precizně, bez chyb. Trolové udělaní moc hezky. Zvuk dělá opravdu hodně. Dodává filmu na strašidelnosti a hlavně v noci má tenhle film ještě lepší atmosféru. Konec stal za to, vrchol filmu. ()

sedm.1

Bohužel zklamání. Zbožnuji "handcam" filmy a na rozdíl od většiny uživatelů jich nejsem ani trochu přesycen, spíš naopak. Snímky zpracované tímto stylem mě zkrátka vždy, opakuji VŽDY!!! naprosto rozdrtili a semleli a pokaždé jsem si z nich odnášel dokonalý filmový zážitek. Bohužel, jednou to ale přijít muselo, že i takto natočenému filmu nebudu moci dát prostě plné hodnocení. A odnáší to právě tato norská pohádka. Proč pohádka?Nikdo mě totiž nemůže přesvědčovat, že tento snímek má něco společného s nějakým vážnějším žánrem, tedy že by šlo třeba o thriller, drama nebo snad dokonce horor? Hahaha. Ne, Lovec trolů je napínavější pohádkou, lehkou fantasy, možná snad až bajkou, ale rozhodně není ničím, co by mělo v divákovi vyvolat strach a napětí. A nejvíc tomu napomáhají samotní Trollové. Všichni jsou sice po vizuální stránce výborně zpracovaní, ale jejich výraz a vzhled by slušel spíše právě té nějaké zmiňované, třeba ruské pohádce. Oni jsou totiž takový smutní, ustaraní, ospalí a něco takového ve mě jednoduše nedokázalo vyvolat ani na moment respekt. Navíc vlastně až na jedinou vyjímku, a to si ještě za to mohla oběť prakticky sama, nechtěli ani nikomu ublížit, čímž pak strach z neznáma a nebezpečna zmizel úplně. Jinak spád celé zápletky a vlastně i samotného filmu byl spíše kolísavějšího rázu, okamžiky vyložené nudy se tu sice nevyskytovali, ale že by se jednalo o nějakou super svižnou jízdu, tak to už vůbec ne. Atmosféra pak byla docela přijatelná, ale to spíš než um autorů zařídila neopakovatelná krása místní přírody, napětí tu a tam vystrčilo růžky, ale za to může zase jednoznačně živelný způsob "handcamu" a herci sice nějak extra výrazní nebyli, ale o nich to jednak nebylo a jednak působili docela přirozeně, což také beru jako poměrně velký plus. Lovec trolů je zkrátka filmem, který měl být strhujícím zážitkem s originální "nestvůrou", ale nakonec to na mě zapůsobilo jako mdlý pokus o něco dospěle dramatického, ale ve výsledku to mělo daleko blíž k dětsky napínavé báchorce. Škoda. ()

OughJay

Další růčo kamera, přesně jak to mám rád. Ne, že by to zrovna tady přidávalo na autenticitě, ale stejně mě pořád přitahuje, když je příběh natáčenej z první osoby. Trolové jsou navíc poměrně zajímavou legendou a je jen dobře, že se jí někdo pokusil takhle zvěčnit. Od toho totiž legendy jsou, aby se převypravovaly... Občas se k nim něco přidá, něco ubere, pořád to ale má svoje kouzlo. Kdyby lovec trolů nenudil, nebyl v poslední půlhodině tak stereotypní a kdyby motivy některejch postav nebyly tak neuvěřiteně primitivní, sáhnul bych i k lepšímu hodnocení. Každopádně je pro mě tenhle film velkým překvapením a trolové jsou tu vážně monumentální. :) Hans, trolljegeren: "Troll!" ()

PfefferSalz

So much crazy. Jakýsi hybrid mezi Záhadou Blair Witch, Godzillou a norskými národními pohádkami. Animace trollů jsou sice místy až směšné, ale snažili se, snažili. A mě to bavilo. ()

kenkaku

Co se musí nechtat je neuvěřitelná fantazie a kreativita tvůrců filmu nechat zapadnout existenci trolů do reálného světa. Co je bohužel stupidní je pokus o "nalezený dokument". On totiž v detailech působí zcela zhovadile (př. nechápu proč by dokumentarista který vidí trola, měl vůbec chuť švenkovat kamerou na cokoliv jiného). Celkově totiž podání právě padá na "Blair Witch" stylu. Neumí ho prodat a naopak je děsně otravný. První půlhodina je doslovné utrpení. Spousta zbytečných záběrů a nelogických střihů (náhodné zapínání/vypínání nočního vidění, atd). Je toho tam vážně dost a při stopáži hodina a 3/4 to celkem podívanou otravuje. On totiž Lovec trolů je chytlavá podívaná a umí vtáhnout do děje (jo... cca v polovině jsem se přistihl u faktu, že me opravdu zajímá jak se to vyvine) a chyběla mu opravdu jen troška k nadstandardu jako prase (teda jako trol :)). ()

herr_carter

Až do momentu "odhalení" samotného Trolla se jednalo o atmosféru snad ještě lepší než u Záhady v Blair (jedničky samozřejmě). Samotné monstrum pak ale bohužel vypadalo jak postavička z večerníčku Jája a Pája, takto graficky a vizuálně odfláknuté jsem to vážně nečekal, zklamání přeobrovské.................moje hodnocení = 4 z 10. ()

Gyrphos123

Vážně ? Vážně si tu někdo hraje na zajímavého, jak tvůrce mohla napadnout taková kravina, jako snažit se nás přesvěčit, že tohle je skutečné O.o :D .. ty kecy na začátku a konci o tom, že to bylo zdokumentováno byly fakt trapný, trolové měly býti hororový ? O.o :D.. vážně :D.. byly komický, nuda, jedna velká zbytečnost, nechápu nadprůměrné hodnocení tohoto titulu. Jeden velkej omyl. ()

Melios

Po dlhšej dobe som zhliadol found footage film a taktiež zahraničný film ,mimo USA. A bolo to fajn aj jednoduché. Príbeh o lovcovi trolov a parte študentov ,ktorý ho pritom natáčajú. Čo viac povedať? Pokiaľ máte radi Nórske rozprávky a mytológiu ,film sa vám zapáči - pokiaľ mu teda odpustíte priemerné CGI jednoduchý príbeh a roztrepanú kameru. Jednoduchý film si zaslúži jednoduchých 72% ,po dlhšej dobe konečne niečo kvalitného z tohto ,žánru. Bohužial som sa musel dožiť doby keď sračky ako Unfriended a Paranormal Activity totálne pochovali tento amatérsky žáner :/ ()

DavidS.

Lesní správa v Norsku má problém :) Forma fiktivního amatérského dokumentu dnes sama o sobě již nikoho neohromí...Důležitější je to, jaké emoce má zprostředkovat - strach, napětí, autenticitu...Tady jsem necítil ani jedno...Místy spíše komičnost...A bohužel hodnocení nezvýším ani kvůli tomu, že vím na kolik podruhů se trollové dělí, že je jim těžké vzít krev a že fjordy nabízí opravdu nádherné přírodní scenérie... ()

bari68

Ďalší z filmov found footage, ktorý ale vzhľadom od iných jeho napodobenín nepostráda zaujímavý a originálny námet.V tomto prípade je severská mytológia viac než zaujímavá, ktorá kolísa na hrane medzi fantasy, rozprávkou a hororom.V žiadnom prípade ale toto dielo nie je tzv. nechcene úsmevné.Tejto zápornej šablóny sa zbavilo tým, že Trolljegeren sa v podstate na nič nehraje a jeho hlavná myšlienka je braná s nadhľadom.V neposlednej rade veľkú poklonu treba položiť filmárskemu štábu digitálnych efektov.Práve v tejto oblasti dokonale pasuje porekadlo - klišé: za málo peňazí, veľa muziky. ()

KoRner

"Veríš v Boha, či Ježíša?" - "Nie, som moslimka." WTF? :-D Po prvýkrát som počul, že Aláh nie je boh a moslimovia neveria v Ježíša, ktorý je aj pre nich jeden z najvýznamnejších prorokov. No ale späť k veci. Prvý útek pred lesným trolom bol super, niečo ako Blair Witch. Všetci sa rozutekajú na strany a je z toho takmer survival horor. Potom však príde najväčší problém filmu a tou sú postavy bez duše. Ako sa mám báť o nich, keď sú vždy nebojácni ráno a potom znova večer zosratí, že chcú ísť domov? A ak náhodou nejaká postava zmizne, tak za minútu je tu náhrada. Keď si to nevšimnú ani jeho kamaráti, ako si to má všimnúť divák? ()

Sygi

Opravdu famózní, jeden z nejlepších found footage filmů. Vše v ponurém Norsku, koncept s troly mě opravdu nadchl, rád bych taky jednoho potkal :) ()

charlie_ando

Dnes už klasická koncepce levných hororů natočených technikou found footage nás zavede do neokoukaných kulis norské přírody s jeho dávnými legendami obestřenými obyvateli trolly. Trojice vysokoškolských studentů z university Volda, velkých fandů Michaela Moore, se vydá natáčet dokument o místním pytlákovi medvědů. Jak se velmi brzy ukáže, není podivín Hans (Otto Jespersen) pytlák, ale naopak je státním zaměstnanec agentury TST (Trollsikkerhetstjenesten), který má velmi nebezpečné zaměstnání. Lovci trollů není totiž, co závidět, je bez příplatků za noční práci, neproplácejí mu přesčasy a vlastně má i vcelku nízký plat. Celé je to vystavěné na absurdní atmosféře, která dokáže rychle střídat mezi napínavými a humornými scénami. Co jiného také čekat od filmu, kde Vám tvrdí, že norské hvozdy jsou plné nebezpečných horských a lesních trollů. Zábavná jednohubka s originálním námětem. ()

Zagros

Popravdě moc nechápu, co na tom filmu všem tak líbí. Mě film nezaujal ani trochu. Dokumentární zpracování mě spíše iritovalo, stejně jako nepřesvědčiví "herci" a nudný "scénář". Kdybych u filmu nedělal i něco jiného (začal jsem z nudy), tak se nedodívám vůbec. Slova jako nápadité a kreativní mě teda nenapadají a omezené produkční možnosti to neomlouvají. ()

iXtr3m3

Veľmi slušné spracovanie trolskej témy na dospelejší spôsob. Trikovo to bolo vo svojej dobe slušné a dnes to tiež celkom ujde, ale už by som to pozeral len s dabingom a nie v origináli ako kedysi. ()

Saikov6

Norský film ve stylu "found footage" a ještě k tomu dokumentární... budu, na konci filmu, znechucen, litovat ztráty času? Ne... ! kdo by odolal filmu, ve kterém trio vysokoškoláků dělá dokument o norském lovci trolů! Pokus, ve kterém sice není nic skvělého, ale taky né tak špatného, aby to zkazilo film... Animace trolů jsou skvělé, i když z nich nejde takový strach, jak by si mnohý divák přál. Díky tomu není film mnohdy napínavý, jako spíše nudný, až vtipný... Kdo hledá horor, bude zklamán... Kdo zajímavý snímek s vydařeným námětem, nebude litovat. ()

bila.tecka

Amíci mají svou Záhadu Blair Witch, my Ropáky a Norové... Troly :) Úžasná polodokumentární mystifikace o honbě za mýtickými tvory je vlastně vážným hororem, který se naštěstí nebere tak vážně. Svérázné vysvětlení všech podivných nebo paranormálních jevů je vcelku prosté - jsou za nimi tihle "chlupatci". Trol Security Team a v čele bijec Hans, který je jediný viděl a dokáže vykydlit. Škoda toho přímočarého scénáře, přesto norská, převážně deštivá krajina byla zachycena na jedničku. ()

Holina

Velmi zajímavý počin, přestože je točen stylem Cloverfieldu nebo Blair Witch. A vůbec nevadí, že mytologie trolů je u nás zcela neznámá. Film nastiňuje nejen trolí pověsti, ale zároveň je "vědecky vysvětluje." Plusem je potom luxusní příroda Norska a celkem dobré triky. Ovšem dá se to asi jen jednou. Více zde. ()

matias32

Tlieskam a klaniam sa zároveň. Po dlhej dobe niečo čo skutočne zaujme, ale aj tak výsledný dojem pôsobí, že ide iba o rozprávku pre dospelých. ()

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

Režisér Tomb Raidera chystá Trolla

26.08.2020

Režisér Roar Uthaug (Vlna, Tomb Raider) se upsal režii norské fantasy Troll pro streamovací službu Netflix. Snímek dorazí v roce 2022 a bude se odehrávat hluboko v norských horách, kde se probudilo… (více)

Režisér Lovce trolů se vrací

Režisér Lovce trolů se vrací

29.03.2015

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

Po lovu na trolly hon na pekelné démony

08.03.2012

Nor André Øvredal po víc jak dvou stovkách reklam a krátkometrážních filmů celovečerně debutoval zábavným „found footage“ fantasy hororem Lovec trolů. Udělal jím doslova díru do světa (velký úspěch,… (více)