Život v jednom dni

• USA Life in a Day

Unikátní internetový projekt, snad dokonce mezník ve filmovém myšlení. 24 hodin sestříhaných do hodiny a půl nabízí pohled na svět očima tisíců lidí z celého světa. 24. 7. 2010 od soumraku do úsvitu zachycen na bezmála 80 000 amatérských kamer v událostech úplně všedních i vypjatých a emotivních. (punchandcoffee)

Makky

Deň v životoch rôznych ľudí 24. júla 2010 bol v mnohých prípadoch zaujímavý, i nič nehovoriaci zároveň. Narodenie malej žirafky v pražskej ZOO, kórejčan cestujúci naprieč zemeguľou za zjednotenie Kórei, kábulský fotodokumentarista snažiaci sa dokázať, že Afganistan nie je nebezpečná krajina, homosexuál priznávajúci svoju orientáciu starej mame a tak ďalej a tak ďalej. Množstvo emócií však sršalo aj z letmých záberov (usmievavé španielske dievčatko). Zjednotenie množstva videí do výsledného celku muselo dať množstvo roboty. Life in a Day určite stojí za pozornosť, ide o zaujímavý počin. ()

džanik

Mě se to líbilo hodně! Na rozdíl od Koyaanisqatsi (1983) mě tenhle dokument svým obsahem, formou a hudebním doprovodem opravdu dostal. Život JE nádherný. ()

salalala

Jeden z filmů, u kterých hodnocení není důležité, protože na každého zapůsobí úplně jinak. Originalita se tomu nedá upřít a nutno smeknout před Macdonaldem, že se prohrabal tisícema hodin materiálu a sestříhal výsledný tvar. Přesto si nemůžu pomoct, ale ty technologický rozdíly mi tam vadily docela hodně. Jednou koukáme na ruční a amatérskou kameru, za moment hned na takřka profesionální práci. Těžko se na to zvyká. Taky mi přišlo, že to trošku prvoplánově hraje na emoce. Škoda, že tu zkrátka někteří lidé jsou víc a jiní méně. Uznávám ale, že je to těžká práce. Hudba se ale povedla velmi dobře a dokonale podkresluje atmosféru. Uvedení na plátno se dá pochopit, ale na menší obrazovce nebo monitoru by to asi vypadalo líp. Pro mě lehce nadprůměrný dokument, který by mohl ukázat cestu, jak dál. Hezké zamyšlení nad pomíjivostí běžného života. 60% ()

iHyik

Tomuto filmu, či spíše projektu, jsem silně fandil už jenom kvůli tomu skvělému nápadu, že každý z nás může být součástí něčeho "tak velkého". Přesto ale musím říct, že po obsahové stránce a vůbec celkovým provedením mě tento život v jednom dni - v hodině a půl - docela nudil. Chytrý nápad, pokulhávající ztvárnění. ()

Aelita

Ano, to bude dlouhý den, stejně jako všechny ostatní. Každé ráno vždy září radostí. Fofrem do sprchy. Začínáme nový den. Je zapotřebí pracovat, všechno stihnout, jo-jo, se všemi se setkat, všechno změnit. Chci ověřit své síly. Chci zdolat nejvyšší horu, vyšplhat na vrchol beze zbytečných slov. Chci ověřit své síly. Víte, kolik sil je zapotřebí, abychom nebyli jako všichni? Bůh by nás nestvořil, aby pak na nás zapomněl. ___ Jeden den života vševidoucím okem Boha a ten Bůh je YouTube a ten život je obyčejný. A co jiného se očekávalo? Zásadní události? Ty tam nejsou? Nejsou snad? Vždy se něco děje. Nikdy se neděje nic. Hádám, že Malickův Strom života bude úplně stejný, akorát profesionálně natočený a doplněný o obyčejné dinosaury. A dost možná bude nakonec i horší a omezenější než tento youtubovský kolektivní pohled. Myslím, že ta obyčejnost je daná tím, že tyto filmy koncipují režiséři v pokročilém věku, kteří se již na život holt koukají okoukaně. ()

Wladi.mir

Super nápad, super zpracování, hodně jsem se pobavil a někdy i dojal, ale jako celek mě to moc neuchvátilo. Bohužel. I když jde o mimořádný projekt, nic tak úžasného to není. Nicméně za shlédnutí to určitě stojí! ()

Vignette

Trochu (trochu dost) mi vadí, že na mě snímek působil asi přesně tak, jak tvůrci zamýšleli, ale nemůžu si pomoct... Myslím, že s tím materiálem, co měli k dispozici a dostatečně působivou hudbou z toho prostě špatný film vzniknout ani nemohl... ()

Ice123

Film je hlavně o kontrastech, o kterých všichni víme, ale i tak se každé ráno budíme s našemi malichernými problémy. Jsou zde zahrnuty snad všechny emocionální stránky (radost, smrt, smutek, neštěstí, nemoc, svatba, zrození, demence (nemyslím nemoc), atd.). Snímek, který stojí za to shlédnout. Ano je to sice sestříhané a upravené tak, aby to působilo hodně emocionálně, ale stále to jsou opravdové lidské životy, ikdyž jen jejich malá část..... 100%, jen je škoda, že nevzali moje video :D ()

Carrie_3

Nápad dát dohromady dokument, na jehož jednotlivých obrazech se podílely tisíce lidí, je jistě výjimečný. Vznikly desítky hodin různých záběrů z nejrozmanitějších koutů světa, které zachycují životy mnoha osob. Každý, kdo by dával dohromady tento dokument by jej sestavil jinak, zvolil by jiné příběhy, jiné záběry, jiné pořadí. V tomto právě já osobně vidím největší problém, ztotožnit se s tím, co dal dohromady někdo čistě podle svého subjektivního názoru a pocitu. Během sledování snímku jsem měla možnost narazit na pro mě výjimečné záběry či příběhy, které by si nepochybně zasloužily delšího zpracování. Na druhou stranu zde byly záběry slabší, které do celkového konceptu příliš nezapadaly. Další skutečnost, se kterou příliš nesouhlasím je, že jsem po zhlédnutí dokumentu měla pocit, že se jeho tvůrci snažili divákovi servírovat příběhy s přílišným důrazem na rozdíly. Vadilo mi, že bylo příliš jak se říká "tlačeno na pilu", jako příklad bych uvedla rozdíly mezi blížící se smrtí a pocity největšího štěstí. Každý víme, že existuje tenká linie mezi tím, co právě je a co se může stát, jen si nemyslím, že je nutné, je takto prezentovat. ()

bartias

Life in a Day nejen ukazuje nejrůznější podoby života během jediného dne. Jako den také začíná, ubíhá a končí. Zní to naprosto banálně, ale v podání Kevina Macdonalda a za dohledu Ridleyho Scotta to je nečekaně dynamická podívaná. Spíš než dokument protkaný zlomky stovek příběhů je to film s detailně propracovaným, přitom lehce srozumitelným dějem. Videoklipové záběry zpomalují a zase zrychlují. Některé scény ukrývají potenciál, který by sám o sobě vystačil na celý film. Takhle jsou aspoň částí povedeného celku. Z fragmentů mnoha zajímavých i úplně obyčejných osudů ze všech koutů Země se nakonec zrodil jediný příběh jednoho konkrétního dne na naší planetě. ()

Pája=)

Bez předsudků, názoru na pohlaví, rasu, náboženství ukazuje život lidí v jednom dni. That's it!. Neovlivňuje nás, netlačí na nás, neříká nám co si máme myslet, nesnaží se nás o něčem přesvědčit, neargumentuje. Life in a Day je jen zprostředkovatelem - vypravěčem je jen a jen život - takový jaký je, plný protikladů, protipólů, lásky ale i nenávisti. Emotivní? Ano - ale záleží kdo jste a co vám přijde emotivní. Tohle je život nic víc nic míň :) ()

Blacks

Musím říct, že se mi to opravdu líbilo. Jen mi chybí nějaký spojovací prvek, takhle jsou to jen střípky - i když hodně dobré. A co jsem já dělal 24.July 2010? Byl jsem na Táboře a večer s Julii připravoval odvahu, budil rozespalé malé kluky a vůbec jsem měl skvělý den a večer :-) ()

rowdys

Film popravde ničím neprekvapil a je presne taký ako si ho po prečítaní synopsy predstavíte so schémou typickou pre tento typ dokumentu. Jedinečným ho robí len to, že sa na ňom podieľali tisíce amatérskych filmárov z celého sveta. Vcelku vtipné no zakoktané Q&A, ktoré nasledovalo po premietaní a ktorého sa zúčastnili jednotliví YouTube filmári bolo miestami zaujímavejšie než samotný dokument. Hudba Harryho Gregsona-Williamsa bola tentoraz miestami až veľmi sentimentálna, napriek tomu so mnou nepohla, podobne ako v celkovom ponímaní ani samotný film. Príjemné dve hodinky ponocovania, no ako časová kapsula lepšie obstojí asi samotné YouTube. ()

neoBlast

Přicházel jsem s výrazným skepticismem, ale odcházel jsem spokojen. Nejsem všeobecně fanoušek různých Bara-qatsi filmů (a bohužel můj zdejší oblíbený Harry Gregson-Williams není můj ještě oblíbenější Philip Glass), ale tohle v průběhu času fungovalo a koukalo se na pěkné záběry hezky. Nic víc, nic míň. Otázku "života, vesmíru a vůbec..." nechal dokument otevřenou, ale jsem zvědavý kolik nápadů nebohým youtube obětem Kevin Macdonald ukradne ve svém příštím snímku. 55 % ()

Minimie

Nemůžu si pomoct, ale na tohle mě prostě bavilo koukat. Moc jsem nevěděla, co čekat, a dostalo se mi střípků z celého světa, fůry myšlenek, pocitů, obyčejných i neobyčejných věcí… prostě všeho, co k životu patří. To celé nádherně sestřiženo (jak si ten střihač nevyrval všechny vlasy na hlavě, je mi záhadou). Kdyby se mohl zachovat jen jediný film jako dokumentace lidské civilizace, vybrala bych bez rozmýšlení tenhle. A ačkoliv se na první pohled jedná “pouze” o zachycení jednoho obyčejného dne v historii, ten film je mnohem víc než to. Je plný podnětů k zamyšlení a bylo jednoduše inspirující ho sledovat. ()

sskrblik

O tomto projektu jsem se dozvěděl ještě než předtím než se uskutečnil. Rozhodně jsem se na nevšední film těšil už jenom z toho důvodu, že někdy náš běžný den v životě bývá to nejhezčí i to nejhorší, co můžeme zažít. Anebo je to každodennost, stereotyp chcete-li. Avšak i takový stále se opakující okamžik může být zajímavý. Film se časově posouvá průběhem celého dne. Máme možnost vidět jak lidé spí, čistí si zuby, jsou na toaletě, jí, povídají si, smějí se, brečí, radují se. K těmto působivým záběrům notuje pěkná hudba, která má dodat výraz pro daný moment filmu. Možná jsem čekal více a že mi film promluví do duše. Na jednu stranu se tak stalo a na druhou tu byly i pasáže, které bych vynechal a uspávali mě. Life in a Day je oslavou každodennosti. 3* za film a 1* za nápad a poentu. ()