Život v jednom dni

• USA Life in a Day

Unikátní internetový projekt, snad dokonce mezník ve filmovém myšlení. 24 hodin sestříhaných do hodiny a půl nabízí pohled na svět očima tisíců lidí z celého světa. 24. 7. 2010 od soumraku do úsvitu zachycen na bezmála 80 000 amatérských kamer v událostech úplně všedních i vypjatých a emotivních. (punchandcoffee)

tomino28

V první řadě je potřeba ocenit originální nápad a s ním související břímě, které si na sebe tvůrci vzali. Ale musím se přiznat, že důvod existence tohoto "youtube snímku" mi asi uniká. Nejsem si ani jistý, jestli je to vlastně vůbec dokument, ale to je vedlejší. Některé záběry byly dojemné, některé vtipné a některé byly... zkrátka divné. Poslání mi uniklo, ale asi by to mělo být něco ve smyslu, že život je super příležitost a že je jen na nás, jak s ní naložíme..? ()

ButterflyEl

Tento dokumentární film mě doopravdy překvapil svou upřímností, střihači a vůbec všichni tvůrci si na tom dali hodně záležet a vznikl z toho podle mého názoru naprosto unikátní snímek o lidech ze všech možných koutů světa, kteří mají každý svůj odlišný způsob života, a my tak máme možnost alespoň z části poznat jiné kultury. V některých případech jsem si říkala, jaké já mám ve svém životě vlastně štěstí (ačkoli to může znít komicky a sentimentálně). ()

bigbromax

Tenhle unikátní filmový projekt mě nadchl už během minulého roku, kdy jsem si v novinách přečetl, že se Kevin Macdonald a Ridley Scott chystají rozeslat do světa stovky kamer, aby jimi mohli lidé ve všech koutech planety natáčet svůj den. Na výsledek jsem se dlouho těšil a ten rozhodně nezůstal za očekáváním. Macdonald prostřednictvím nejobyčejnějších lidských činností jakými jsou probouzení, čištění zubů či snídání je divákovi mezi řádky schopen sdělit obrovské množství důležitých faktů, které si mnoho z nás často neuvědomuje. Já sám jsem si z filmu odnesl skvělý zážitek a pouze jsem si potvrdil, že jsem skutečně rád za místo a čas, ve kterém žiji… ()

5yrius

Skutečně zajímavý projekt, který jsem si i občas docela užil. I přesto, že se jedná o skutečně diametrálně odlišná a nehomogenní videa z různých prostředí natočená různými lidmi, dohromady to pasuje celkem hezky (dobrá práce). Nicméně i tak se nemohu zbavit dojmu, že tento dokumentární snímek je celkově nudný a místy až depresivní. Proč jsem ale vůbec čekal, že to bude jinak, když téma samo o sobě je tak fádní - normální den na Zemi? Asi proto, že v životě samém hledám to krásné, co stojí za to si zapamatovat. V tomto snímku ale nic k zapamatování nebylo, tedy až na ono znovupotvrzení manželského slibu starým párem po padesáti letech manželství. To bylo originální, vtipné, ale přesto nevtíravé a vkusné. Vše ostatní je ale zašlapáno patosem a všudyobklopující všedností. Mít voyerskou povahu a nevědět co s časem, asi bych tento snímek ohodnotil lépe. Dvě ** za originalitu. ()

meeow-glee

Konečně někdo protlačil tenhle koncept (nepočítaje koncertní DVD Nine inch nails) do vizuální podoby. Film 2.0. Leckdy skvělé záběry, leckdy muzika, která sama o sobě jediná ospravedlňuje ten onen záběr, leckdy prvoplánová jímavost. Ve výsledku u mě dobrý. ()

intheend

Hodinu a půl trvající film sestříhaný z obrovského množství videí poslaných od lidí po celém světě. Všechna videa sou natočená v jeden den a je to podle mě hodně zajímavý. Viděl sem ho živě přenášenej přes youtube a myslim, že za nějakou dobu se o něm bude určitě muvit jako o jednom z takovejch milníků v historii filmu, protože způsob jeho natočení a vytvoření je prostě unikátní. ()

koci

Jedna hvězdička je navíc za snahu všech a za 'pražskou' žirafu. Alespoň v tomto jednom dni ve mně nepřevládl cynik, ačkoliv je to tak strašně moc těsně na hraně... ()

misuleee

Life in a Day dodává filmu jako takovému úplně nový rozměr. Ta rozmanitost, co je zde zachycená, je prostě úžasná. Nic není dokonalé, ale za tu inovaci si 4* určitě zaslouží. ()

Alvin

Vůbec nezávidím střihačům, kteří museli projít těch 5000 hodin videa, protože takovýhle projekt musel nutně přilákat spoustu exhibiconistů s videokamerou. Do výsledných 95 minut se jich naštěstí dostalo jen minimum a vlastně tam jako vzorek patří, protože i takoví jsou lidé. Diskuze jestli je to film zásadní nebo zbytečný a jestli emoce ždímá nebo ne, jsou myslím v tomhle případě docela zbytečné. Dalo se čekat, že tu budou dojemné scény, záběry lidí osamělých, nemocných nebo strádajících, ale taky zaběry lidí štastných a spokojených. To že tvůrci pochopili, že nejen obraz, ale i hudba vytváří emoce a náležitě toho využili, považuju za plus. Za další pak těch pár společných dotazů jako "Co máte v kapse?" nebo "Z čeho máte největší strach?" na kterých se podle očekávání dají taky krásně ukázat kontrasty života lidí v různých koutech planety. Je to pestré, je to uvěřitelné, je to o nás a jsem rád, že jsem toho součástí. ()

PoprockCZ

Zpočátku jsem si říkala, že střih nedopadl zrovna šťastně: spoustu nudných dlouhých sekvencí, kompilace homemade videí bez jediné zajímavosti. Pak jsem ovšem přistoupila na hru tvůrců a střihový dokument se projevil ve své síle → kromě struktury, která běží od 0:01 do 24:00, vidíme prostřihy, kdy stejnou činnosti dělají různými způsoby lidé po celém světě. Skrze asociace se postupně dostáváme od umývání k posezení s přáteli či lásce, narození dětí a zvířat atd. Jako příjemné oživení též působí otázky, na které pak lidé po svém odpovídají: "What do you love?" "What do you fear?" "What is the most important thing to you?" Díky těmto propojením dokument začíná dávat smysl, formuje svou výpověď. Co mě naopak zklamalo je fakt, že výrazně více času dostávají angličtí rodilí mluvčí a pár jednotlivců, které evidentně externě točil filmový štáb. To je možná ono zvláštní uvědomění → moc lidí v odlehlých místech např. v Africe či Asii kamery a přístup na internet nemá, proto je jejich den zachycen z pohledu "turisty", točí je někdo, kdo do jejich kultury nepatří, takže je to pohled zprostředkovaný. U jiných lidí mě pak udivovalo, co všechno jsou schopni ze svého života zveřejnit (wc, sprchování, slzy...). Nápad na film je geniální z pohledu toho, že lidi mi ho sami natočí a jeho sledovanost bude vysoká, protože každý v něm chce najít svou natočenou část. Jen tedy tvůrcům nezávidím probírání několika tisíc hodin materiálu. Zaujal mě samotný konec, který konečně chytne spád, diváka lehce dojme, protože si uvědomí, kolik se toho naráz ve světě děje, od veselých až po tragické události, a hlavně kolik emocí lidi zároveň prožívají. Závěr je pak vybraný velmi pěkně: Žena před půlnocí povídá, že chtěla, aby její dnešní den opravdu byl něčím speciální, aby byl pro lidi zajímavý, ovšem bohužel se nestalo vůbec nic. Jenže i přesto vlastně je speciálním, protože i ta, pro někoho, obyčejnost je svým způsobem unikátní a krásná. A soundtrack! Ten je pěkný. ()

paket

A takhle to na zemi vypadá každý den... Líbí se mi ten nadhled nad životem; Chyběla mi nějaká videa ze zaměstnání nebo školy. I když, ona to byla sobota; Myslím, že love parada tam dost rušila. Tím, že to není každodenní událost; Také mi chybělo víc Evropy [jako uživateli Lovedeath]. ()

P/\/EL

koncept nijak extra, což se pokusím rozvinout, ale nakonec celkem velmi slušný sestřih, podobných projektů je více, no, no, pro začátek třeba Berlin - symfonie velkoměsta z roku 1927, tak pochopitelně nebylo možné sbírat materiál od různých lidí, fotografie nebyla zdaleka tak demokratizovaná, tam tedy také šlo o život v jednom dni - sice jen v Berlíně, ale....No, je logické, že Život v jednom dni vznikl, demokratizace technologií : kamery, foťáky (nyní velká revoluce - zrcadlovky za málo peněz, kdy video vypadá dost filmově, no..Canon hlavně, no..ehm..), tedy cokoliv, co natáčí, mobily, čím dál tím dostupnější, levnější a kvalitnější záznam, snázeji a rychleji zpracovatelný a publikovatelný...obával jsem se, aby dokument nebyl příliš sentimentální, dojemný až kejčovitý, není to tak zlé, střihači odvedli velice dobrou práci (kdo ví něco málo o střihu, tak ví, že ikdyž se to dělá na kompech, tak je furt pěkná piplačka), ze začátku jsem se delších záběrů obával, ale fungují dobře (no, jasně, někomu bych dal prostoru méně, jinému více, třeba nakonci slečna - už se opakovala), bohužel dokument ztrácí stejně trochu soudržnost, něco je i fakt otravné,....no, dále, na objektivitu kašlu, čet sem recenzi Spáčilové, byla až příliš nadšená, je mi jedno, jesti řadu věcí lidé inscenovali, beru to prostě tak, že někde na světě se to skutečně děje, no, tak jasně, to u toho porodu, to bylo reál, přece by si kvůli videu tam tak nelehal :), v dokumentu mi to nepřišlo až tak patrné, spousta věcí působí značně autenticky, jinak se ještě vrátím k podobným věcem, loni, myslim, vyhrál na vimeu jeden takovej videoart, kdy autor dal dohromady materiál nalezený na yt, spojováky tvořilo taková ta amatérská chyba, kdy lidé odkládají kamery a foťáky a třeba je nevypnou a ony dál točí, víte co, teda pro mě to třeba až taková chyba není, jinak, u těhto dokumentů je problém v délce, jak to nemá nějakou patrnější kostru, ano, je to řazené, ale prostě řada opravdu zajímavých věcí, jasně, život je všelijaký, někde je nuda, někde se děje zajímavého, ale ono to pak jaksi splývá, jinak pro mě osobně byla většina materiálu nějak zajímavá, ale........ale....tématické otázky, jasně, tak těch mohlo být více (ta pasáž o tom, čeho se lidé bojí m ipřišla asi nejsilnější, ano, ale je jich tam více, určitě pán po operaci srdce mě nenechával uplně chladným), nebo to mohlo být na tom více postaveno, ty mikropříběhy jsou jistě zajímavější, pak to člověku příde více jako dokument složený z dokumentů, tedy více příběhových částí, někdo tady taky, že záměr tvůrců byl asi ukázat, jak je život pestrý, to je jistě dobré připomenout, naštěstí to není jen o normálních a radostných věcech, ale i o těch, co přijdou většině méně pěkné, pochopitelně záleží dost, co, kdo jim poslal a co sestřihačům hodilo, jinak na yt je snad materiálů více, oslava humanity, života, chápu, možná mi tam trošku chyběly konflikty....no...jasně, proč by někdo točil, jak se někde někdo hádá, ale já to třeba vidím venku každou chvíli...no, tak Praha je už taková trochu....mohl bych sem také vypsat seznam podobných věcí, které nejspíš moc lidí nezná......tady u tohohle si člověk říká, že to je takové mainstreamové, ale zase na druhou stranu, to až tak zábavné není, resp. pozornost to uplně dokonale neudrží.........nápad originální prostě uplně taky ne, videa a filmy posílali lidé do televize už kdovíkdy, ale o to nejde, čekal jsem, že dokument bude nejspíš "nemastný a neslaný", jak někdo napsal, je to logické, ale zase je fajn, že se lidé nesnažili posílat jen vyloženě zajímavé věci, tedy takové, které se na yt obvykle těší popularitě, jsem rád, že se tvůrci vyvarovali takového sestřihu, takže zase cením, že to vlastně tak divácky vděčné není....mohl by to být větší kýč, jímavější, více zvířek a bizarností.....jinak dokumentů, které ukazují pestrost života jsou mraky.....takže myšlenka mi příde banální, ale nakonec nejpodstatnější, mě se vždy líbila pestrost,...........co dále..třeba ten zpěv černošek při práci - byla pro mě asi nejotravnější pasáž, hudba celkově mě moc nevytrhla, mohla být zajímavější (nerušila, ale..občas to dobře šlo s obrazem), ale mohla být dynamičtější.....já určitě nejsem takový cynik jako někteří, co to předem odmítají jako sladkobolný kýč, děti, zvířátka, mě tohle nevadí, záleží na pojetí...obraz nejsou kýčovité kvůli obsahu, ale zpracováním...jelen není kýč, je to krásné zvíře...ale dá se zprznit v kýč.........................no, co se konceptu týče, ono to není prvně ani na tom internetu, je spousta projektů a soutěží, kde chtějí amatérská videa, různá, většina teda bohužel tzv. zajímavá - takže kravi*y, ale.......zpočátku se mi zdálo, že bude chybět humor, ale nechyběl, a bylo to fajn, bylo to i vkusné.............ale jasně, chápu, že pro řadu lidí, kteří si jedou jen to své a o svět se moc nezajímají to může být poučné nebo naopak to rychle vzdají.......je to těžké, vlastně to pro každého úplně není........jak napsala MichaelaL**, ano, jistě, prohlížejte si youtube,...já přidávám špehujte třeba fb :) :), život a autentické materiály jsou všude možně, chce to jen hledat, ale né, prostě tohle nemůžu hodnotit jako nejlepší dokument všech dob, dokument nad dokumenty, protože je všeobjímající....jen holt to chtělo trochu více nápadů....Bigwave *** napsal, že není čas na emoce, jistě, bylo by fajn, kdyby šlo dokument zastavit a třeba ten či ten příběh rozvinout, nějak tak to ale na yt snad i de, nevim, ale já mám rád nejednoznačnost, náznakovost, od čeho má člověk přece fantazii (někdo míň, někdo víc), může si domýšlet, co kdo, kde a jak....), to je také pravda, člověk z toho může mít smíšené pocity, což je jednu stranu zajímavé, ale pro mě to holt uplně zážitek nebyl....a na jeden zátah jsem to nedal..............ale, pozor, teď se dozvídám, že Scott a spol. rozesílali do světa stovky kamer, aha, no, tak jistě, to už zajímavé je, já si řikal, videa z tolika zemí světa, z tolika chudých zemí, kde neni ani, kde kameru - baterku nabít, nj, to je pěkné, tak se mohl dokument zaměřit je na toto, jinak....kamery lidem dávali u Bestie Boys - 50 kamer, 40 000 očí se to myslim, jmenuje....no...podobnejch věcí jsou fakt mraky.......ještě mě napadá, u těhle věcí, si řikám, že to je takové trošku vyděračské, jakoby se to každému muselo líbit nebo to docenit, protože to je přeci o světě, lidech, životě.....život je prostě pestrý...........já jsem to věděl dávno před tímhle veledílem, zajímavé to je svým způsobem, kdekoliv na světě, možná je dobrá ta myšlenka, že to nemusí být špatné vzít kameru.....videoamatéři často filmují spíše oslavy, dovolené, věci, které jim připadají důležitější, někdo zase fotí zdánlivě vše, ale spousta věcí mu může unikat....možná by to mohlo být inspirativní pro některé, že by mohli také začít točit zajímavá videa, tedy nejen videa, kde se někdo rozplácává o zeď, blbě zpívá......no, já vím, člověk musí být trošku extrovert.........což je také dobré zmínit, projektu se účastnili lidé, co mají některé věci celkem společné, tedy nemyslím, že to jsou lidé, to je samozřejmé, ale cejtím tam určitou soutěživost...víte co.............jo, ještě teda...beru, že někdo může mít pod vlivem médií, teda to asi máme svým způsobem všichni - pokřivený pohled na svět, smaozřejmě, že ucelený obrázek o světě mít nikdy nejde, ale média prezentují svět jako celkem temné místo, zřídka vidíte, že ve skutečnosti se lidé snaží žít, jak jen to jde....dobře...........jako je mi jasný, že třeba lidi posílali mnohdy samou těžkou nudu, plné klišé (ale zase nikdy nevíte, který záběr se vám může hodit), přišlo mi trošku patrné, že dokument tvořili Američani, dost prostoru bylo věnováno třetímu světu - jo pro samotné Američany to je asi důležitější, často se říká, že jsou dost zahledění do sebe a nemají vůbec ponětí o životě jinde, no, většinou píšu celkem neuspořádaně, nikdo mi za to neplatí, takže sorry, ani to neznámkuje učitelka na sloh, je to vlastně trošku těžké hodnotit výsledek projektu, protože jsem neviděl, ani nechci vidět všechen materiál, ani to sakra nejde, ale ok, pozitivní poselství, mě nikdo nemusí připomínat, ikdyž moc zcestovalý nejsem, že Země je úchvatné místo, ale.......víte co...a co ještě, část o Love parade je logická, když to byla zřejmě největší - tedy aspoń mediálně událost toho dne, kdy se mělo točit a nebylo jí tam příliš, jak někdo píše, zabitá kráva...nejvíc jsem se bál, aby dokument nebyl příliš pozitivně laděný (cenzurovaný :), spousta lidí nechce ošklivé věci vidět, ale k životu patří, ke konci se tedy ukazuje i temnější tvář světa, požár, brek, aha, nj, tak je to vlastně film o dost obyčejných lidech, ale je i pro ně, pochyboval jsem o tom již na počátku tohohle psaníčka, aby to bylo divácky vděčnější, muselo by to být kratší a dynamičtější, ale o to asi úplně nešlo, já fakt nevim, spousta věcí se lidem podařila natočit pěkně, někdo ani nevěděl, co dělá, někdo měl štěstí, konec je povedený, ale zase jak jsem již zmínil, moc dlouhý, bylo tedy fajn, že se lidé s úkolem snažili nějak vypořádávat, napadlo mě ještě, že, možná jsem se už zmínil, nebudu to hledat, ale projekt přilákal lidi, co mají něco společného, jistou dávku exhibicionismu, je určitě fajn, když to někdo vzal vážně a využil příležitost, tvůrci to dokázali ocenit zařazením do dokumentu, nevím, jestli to obnášelo nějakou cenu, moc jsem se o to nezajímal, asi možná ještě budu....no, ještě bych se možná mrknul na dokument o dokumentu.......xxmartinxx** trochu ano, možná, ale tak to je, Marigold *** hehe, no, víte, co, je tam všecko a vlastně nic....já teda určitě minimalista nejsem a mozaiky mám celkem rád, mám rád více postřehů...jen....jedna věc je koncept, projekt, tady prostě existují podobné věci, druhá věc je výsledek film...a já nevím...možná měli zkusit spíše seriál, více částí, více okruhů....no.....PSSSSS: jo a tohlecto, hm, tak jako...ježiš, fuj, ještě megalomanštější, bezva, ukázky zatim pěkně na h*vno, sorry, ale příde mě, že zase jen někdo dá dohromady něco, čeho je všude přepříliš, ach jo, já rači autorštější věci....jo...trajler příšernej...stejně jako ten jeden pro Život v jednom dni, takovej asi 1,5 minuty...hudba blbá a nudný částečky....ach... http://kultura.idnes.cz/ridleyho-projekt-prekoname-tvrdi-tvurci-dalsiho-zivota-v-jednom-dni-1iz-/filmvideo.aspx?c=A110812_180140_filmvideo_tt () (méně) (více)

borboleta

Čekala jsem, že se během filmu budu nudit a hrát Solitare, ale hned během prvních scén jsem byla přinucena obrazně i doslova přepnout do celoobrazovkového režimu. Střípky ze života řady lidí jsou poskládané do chytlavé a logické mozaiky, některé postavy se objeví vícekrát a člověk pak má pocit, že je už vlastně zná a chápe. Přiznávám, není potřeba se na to dívat, aby člověk zjistil, že lidé žijí v různých podmínkách, ale přesto jsou si všichni podobní, protože každý má své starosti, své obavy a své lásky, a že ačkoliv je to těžké a dějí se zlé věci, tak stejně máme naději a stejně bude dobře. Tohle poselství není nic nového, ale to neznamená že je nedůležité nebo špatné a já se s radostí nechám občas vodit za nos, budu sentimentální a emocionální. Pzn.: plně souhlasím s komentářem Brygmi. ()

norionn

Tak nevím, asi jsem čekal od tohoto celkem slibného experimentu víc. Tak nějak mi tam ale chyběla hloubka, což by se u dokumentu, navíc takového formátu, stát nemělo. Hvězdičku za zajímavý experiment si ale film zaslouží. Zajímavé komentáře: Pethushka, swamp, heyda. ()

Meily

Spíše mě zaujal trailer než samotný film. Jinak zajímavě zpracované, ale víckrát si to nepustím. Námět je fakt dobrý, ale asi jen ten námět než celkový film. ()