syphoon

Na tak trochu perverzním snímku bych asi nejvíce vyzdvihl výkon hl. představitele M. Fassbendera. Za zmínku stojí i místy vynikající hudební doprovod. Co mě však příšiliš nenadchlo, byly až místy zbytečně NESKUTEČNÉ dlouhé a hlavně zbytečné scény ( např. zpívání písně New York, New York - to jsem myslel že koukám na záznám nějakého koncertu)! Ale jinak solidních 70%! ()

Stanix

Fassy v roli sexuálního sociopata ukázal všem, že neexistuje nic co by nedokázal ztvárnit se svým německým důrazem a smyslem pro detail. Samotná sociální sonda, jež nám Steve předkládá, nemá žádný klasický děj, podobně jako v předchozím Hladu. Přesto se dostáváme do hloubky až na kořeny lidských pocitů. Hodnotit McQueenovy filmy je velmi ošemetná záležitost. V podstatě se dá nad filmem buďto zajásat jako nad neobvyklým originálním uměleckým dílkem nebo nechápavě kroutit hlavou či v nejhorším případě znechuceně odvrátit zrak. Tyto tři pohledy jsou patrné téměř ze všech komentářů. Já to hodnotím neutrálně a pro forma, tedy opět za tři. U takovýchto neobvyklých záležitostí je stejně jakékoliv numerické hodnocení bezcenné a nevypovídající. ()

andulasafarova

Ve zkratce: Dlouhý záběr na týpka, týpek mrdá, dlouhý záběr na týpka předstírajícího práci, týpek onanuje, kdesi se zjeví jeho nesympatická sestra, týpek mrdá, dlouhý záběr na týpka, týpek bere drogy (och božínku), potkává borku-má o něj zájem, týpek bere borku domů a nepostaví se mu, týpek celý zhrzený mrdá se vším, co přijde pod ruku, sestra se konečně podřeže, bohužel neumírá... přísámbů že v tom není nic jiného, než onanie zženštilých hošánků nad evidentním nedostatkem skutečných životních problémů, což evidentně bylo záměrem, ale ten způsob mě vytáčí, protože nejde nijak do hloubky a navíc ty rádoby umělecké záběry, tak předvídatelé. Závěr taky na hovno, protože prostě není. Nie ďakujem, radšej porno! To si na nic nehraje ()

Colchack

Strhujúce Fassbenderové predstavenie o psychických problémoch, závislostiach a rodinných záležitostiach. Atmosfericky mrazivé. 85% ()

BuchtiCZ

Perfektní "artová" studie Brandonovy bezcílnosti, sobeckosti a neschopnosti sblížit se v podstatě s kýmkoliv, kterou řeší hledáním rychlého uspokojení těla. Úvodní scéna v metru je nejerotičtějším momentem celého filmu, a to i přes to, že Fassbender je oblečený, ač se tu jinak obnažuje velice často. ()

J.e.r.e.c

Jak natočit film o vnitřní prázdnotě ? O moc líp to asi nešlo. Byť k některým scénám mám výhrady (bezeslovné „balení“ dlouhými pohledy funguje možná tak v harlekýnech, ne ve skutečnosti), Fassbenderův strhující výkon a téma samotné z toho nedělá nevšední podívanou. Vzbuzující emoce, ač samo chladné. 80 % ()

Gertruda.W

Vynikající existenciální drama. Svoboda jednice postavená nade vše, sobeckost a samota, bez východiska a uspokojení. Film s nezvyklou hloubkou s minimem prostředků. Je hloupým zjednodušením ve filmu vidět jen šokující otevřené ztvárnění sexuality jednoho singla. Nejde jen o popis vyprázdněného člověka moderní doby. Je to hlubší a starší problém smyslu života vůbec. Vynikající práce režiséra a hlavního protagonisty. Jsem naprosto unešená, zasažená, hotová. Toto je film, který klade otázky, ale odpovědi si musíte najít sami. Film, který (ostatně jako správné umění) vyvede z míry, změní váš úhel pohledu, naruší vaše jistoty. ()

Shredder

Shame je pribeh o hanbe jedneho dysfunckneho muza a jeho rovnako dysfuncknej sestry. Brandon, navonok uspesny a sebavedomy tridsiatnik ma svoju odvratenu stranku. Je zavisly od nezavazneho sexu a masturbacie do takej miery, ze prakticky ovladaju jeho zivot. Utvoril si akusi bublinu, svoj vlastny svet, v ktorom je jeho konanie uplne normalne. Vsetko sa meni v momente ked prichadza na scenu jeho sestra Sissy. Nesebestacne mlade dievca, ktore krici o pomoc kazdym svojim gestom a nedostatkom zabran. Aj ked to nikdy nie je povedane priamo, vo filme su vyrazne naznaky, ze obidvaja boli v detstve zneuzivany, pravdepodobne sexualne a kazdy sa s tym vyrovnava v dospelosti po svojom. Sissy je pre Brandona zatazou, kotvou, ktora ho vracia naspat do reality. Kvoli nej uz nemoze kazdy vecer onanovat, nosit si domov prostituky a masturbovat v kupelni a to, co povodne bolo len docasna neprijemnost sa zacina postupne menit v hanbu, ktoru Brandon poctuje coraz silnejsie. Nanestastie, ked sa konecne rozhodne nieco s tym spravit a zacne sa naozaj romanticky zaujimat o svoju kolegynu, zistuje, ze ked sa zbavil citovej impotencie prichadza ta skutocna. Napriek hanbe sa prepadava coraz hlbsie, az kym ho netradicnym sposobom "nezachrani" jeho sestra. McQueen vsak divakom v zavere zasadzuje poslednu ranu, kedze miesto vykupenia sa Brandon opat ocita tam, kde zacinal ()

BruceW

Stud je velmi tísnivý příběh o osobním vězení svého vlastního těla a vnitřních tužeb. Velmi expresivně je přiblížena emocionální vykořeněnost dnešní materialistické společnosti vyobrazená na osamělosti hlavního hrdiny, kterého fantastickým způsobem ztělesňuje Michael Fassbender. Tomu podobná role sedla už v předchozím McQueenově filmu Hlad, ale teprve Stud dává možnost vyniknout jeho hereckému umění. Celý film je epicko-lyrickým zamyšlením nad moderním světem a hledáním místa v něm pro každého z nás. Zvláště výjimečná je kamera, která střídáním dynamiky se statikou a jemným sledováním detailů skutečně vtahuje diváka až do nitra hlavního hrdiny. Dlouhé záběry s melodickou hudbou jsou pak jednoduše nádherné a oslňující a přitom hluboce dramatické zároveň. ()

hospoda96

Fassbender je prostě pan herec a zahraje naprosto vše dokonale silné drama o prázdnotě, odcizenosti a hledání slasti v dnešní společnosti. ()

Lofrod

Keď už kokot, tak poriadny. Jaj, film, hej, nooo. Taky nič moc. Prve porno, čo som dopozeral do konca a ja som vedel, že to nemám robiť. ()

sethi

CHLAD, ukojení,bolest, SAMOTA. Film bych přejmenovala na Chlad. Bylo mi hodně stísněně a bylo mi líto lidí a tohle když film dokáže, stojí za to ho vidět. Město je industrializované, všechny pokoje i byt jsou bílé a prosklené a neosobní,mám z nich jakýsi klaustrofobický pocit. Forma úžasně dokresluje příběh (?) nebo spíš pocit.... Odnesete si dva základní poznatky: Člověk je tvor společenský a nejen sexem živ je člověk.....takže vlastně nic nového, přesto působivého. A Fassbender je skvělý, dlouhé záběry na obličej musely být psychicky náročné. Vlastně i ty scény v úvodu s bimbající se výbavou ;) ()

1mArc0

Shame on you, Brandon. Shame on you, Brandon. Je to presne ten typ filmu, kde sa človek dozvie v čom spočíva dobré herectvo, v čom dobrá filmárčina (dialógy vo filme) a čo je dôležité v živote. Steve McQueen je talentovaný režisér. Krutý film. Odporúčaný film s Michael Fassbender 2/4. Odporúčaný film s Steve McQueen 3/3. Odprúčaný film s Carey Mulligan. /85%/ ()

Oudee33

Po Hladu trvalo delší dobu než jsem našel odvahu na další projekci opěvovaného McQueena... Ovšem máme tady krok kupředu... Podotýkám krok, protože skok se dostaví až u 12 let v řetězech. Pan režisér nám tedy evidentně začíná zrát jako víno. Těším se, i když pln očekávání, na další tvorbu... Co mi tu nesedí jsou delší pasáže doblbakoukání a jednodušší příběh, ovšem výpovědní hodnotu má snímek dobrou, donutí člověka k zamyšlení a to, že se můžu během snímku věnovat i partnerce, má taky své plus :) 69% ()

dogma97

Film mě nechal naprosto chladným. Neinvenční pokus o popis mechanizmu závislosti. Místo porna mohl Brandon stejně nudným způsobem konzumovat alkohol nebo drogy - vyšlo by to nastejno. ()

Duke90

Zajímavé.... Váhal jsem se čtvrtou hvězdičkou už jen kvůli Fassbenderovi, který se do své role dokázal perfektně položit a člověk by v tom jeho stejně posmutnělém výrazu dovedl pomalu číst na co právě myslí, ale většinou myslel právě na jednu jedinou věc, která ho neskutečně frustrovala. Když ale pominu herecké vystoupení, ke kterému si ještě může přihodit bod (nesympatická) Carey Mulligan, tak mě už asi nic jiného do děje pořádně nevtáhlo. Není to v tom, že bych se vyloženě nějak moc nudil, ale zkrátka mi tento všemi vychvalovaný snímek nepřišel nijak extra šokující. Nechci film moc kritizovat jen proto, že zrovna mě příliš neoslovil, ale abych to shrnul - vidím v tom velmi dobře odvedenou práci jak ze strany herců, tak ze strany režiséra, která mě ale zanechala naprosto chladným.... ()

wege

McQueen prostě umí, jen mi vždy něco málo v těch filmech chybí k dokonalosti a nedokážu přesně říct co. Tady byla ta studie sterility, odsazení od normálního života, od normálním mezilidských vztahů fakt hluboká. Zároveň, i když tam byly mírné náznaky, mi chybělo větší (nebo vlastně jakékoliv) pochopení toho, jak se do takového stavu dostal. Pro mě by to bylo zajímavější. ()

MaxForValue

Shame je, jednoducho hanba. Film, ktorý staršia generácia odsúdi a tá mladšia ho prijme ako soft-porno exhibíciu Fassbendera a ďalších. Pozitívne je to, že vôbec takto odvážny a otvorený film vôbec vznikol, že téma "sexu" (pokiaľ ho vezmeme doslovne a nielen, ako u mnohých v náznakoch) vznikla. Čo ma však zamrzelo najviac je to, že film je, prakticky, dejovo dosť prázdny. Príchod Sissy nie je, ako by sa mohlo zdať, katalyzátorom deja, ale skôr len vsuvkou, ktorá v konečnom dôsledku nič nové neprináša, keďže vzápätí sa všetko dostáva späť ku Fassbenderovi. Treba ho však oceniť, že všetko odťahal sám a zároveň skritizovať McQueena, že nešiel v niektorých témach viac do hĺbky. Za normálnych okolností by to bolo za 3*, ale kvôli krásnej hudbe, Fassovi a vydarenej priam divadelne podanej poslednej scéne idem na 4*. Avšak, spokojný až tak nie som. ()

Barghest

Jako by se sžíravá prázdnota Brandonovy emočně vyprahlé duše promítla do celého filmu. Bylo to odtažitých, a přesto bolestných 101 minut. ()

Hank

S odstupem času dávám pouze průměrné hodnocení. Po čase, kdy vyprchá počáteční nadšení a efektivnost daná fyzickým herectvím Michaela Fassbendera, zůstane pouze matný dojem, že film pouze klouzá povrchu, nejde do hloubky a přitom se tváří jako převelké umění a málem jako umělecká výpověď určitého pseudo-světonázoru. Prostě takový pěkný mid-cult:-) ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz