V tomhle filmu se objevila druhá nejvýraznější role, kterou jsem v tomhle roce viděl. Po Ryanovi Goslingovi ve filmu Drive tak nyní Michael Fassbender ukázal, co je skutečný herecký výkon, za který by si zasloužil minimálně dva oskary. Za herecký výkon a za obětování, které filmu dal. Tohle obětování je totiž opravdu OBĚTOVÁNÍ. Stud je totiž neuvěřitelně těžce stravitelný film. Psychologicky náročný na sledování, ale o to více uvěřitelný na postavy. Vypráví totiž klasický příběh o tom, jak si stěžujeme, když něco nemáme a jak si stěžujeme, když nám to něco chybí, klasicky hozeno do extrému. Výborný příběh, ale je potřeba se nebát a dívat se na téma sexu z trochu jiného úhlu...a hlavně, chtít porozumnět.(20.8.2012)

Krutý paradox závislosti je, že transformuje zdroj potěšení do nevyhnutelné a nenasytné potřeby. McQueen natočil Shakespearův sonet 129 pro 21. století - Mrháním sil v tmách hanby pustošivé // je chtíč, když rve, co chtěl. Když teprv chce to, // zná jenom krev a zrady, sliby křivé, // surovec, vrah a lhář a sketa je to. // Hnusí se nám, jak poskytne nám slast, // jak máme to, co zoufale jsme chtěli, // hned nepříčetně zoufáme si zas, // že jsme mu, blázni, takhle naletěli. // Blázni, když chcem to, blázni, když to máme, // šílíme před tím, při tom, po tom též, // vteřinu štěstí dlouze odpykáme - // z příslibu blaha bláhová je lež. // To všechno každý ví, však nikdo neví, // jak peklu uniknout, když číhá v nebi.(17.2.2012)

Jak utéct realitě? Skrze sex, hrající hlavní roli. Sex jako vášeň, sex jako apatii. Sex jako radost, sex jako nenávist. Sex jako nutnost, sex jako zbytečnost. Jako sobeckost a zároveň altruismus, svobodu a vězení, sdílnost a mlčení, upřímnost a přetvářku. A přitom: život zdaleka není jenom o sexu! Fuck. Teď si to přeberte... vážně tuhle artovou pecku s Fassym (ne)chcete vidět?(12.5.2016)

Takže,hercom a Harrymu Escottovi a jeho úžasnej hudbe sa nedá vytknúť zhola nič.Steveovi McQueenovi sa podarilo niekoľko fakt silných momentov a točiť scény na jeden záber tak,aby naozaj fungovali(a fungujú) asi nebude zrovna jednoduché.Práca s hercami tiež zvládnutá dokonale,ale aj tak mám určité výhrady voči jeho réžii.No,je to trochu nuda.Kamera sa sústredí na detaily a niekedy toho zaberá trochu viac ako by mala(napríklad Fassbenderov penis som videl vo filme asi desať krát).Pri podobnom filme by to nemalo byť na škodu,ale niekedy je proste menej viac.Zbytočne naťahované erotické scény sa snažia pôsobiť veľmi artovo,ale občas nudia a vyznievajú trošku lacno a v porovnaní s takým Eyes Wide Shut skoro až pornograficky.A pár dialógov navyše by tiež nezaškodilo...Dlho som rozmýšľal medzi tromi a štyrmi hviezdami a aj keď je Shame film rozhodne skôr vydarený a moje hodnotenie je rovných 70 percent,rozhodol som sa dať mu nakoniec nižšie hodnotenie,pretože sa proste nemôžem zbaviť dojmu,že keby McQueen nemal dvoch tak vynikajúcich hercov,výsledkom by bol predsa len trochu prázdny,nedokončený príbeh. PS:Myslím,že krátka scéna v gay bare a Mulliganovej "New York,New York" filmu tiež dosť pridali na intenzite.Posunuli ho na vyššiu hranicu úchylnosti(v tom dobrom slova zmysle)(31.5.2012)

• hellstruck

Shame na mě působí jako drama na kterém si budou honit ego pseudointelektuálové, kteří si myslí, že za dlouhými scénami v metru za doprovodu klavíru a scénami vystřiženými jako z nějakého soft porna se skrývá neskutečné umění. Netvrdím, že to nemělo něco do sebe, ale chybělo mi něco, po čem bych si říkala "Páni!" Takhle jen koukáte na povislý penis Fassbendera a jeho postelové skotačiny a povislá prsa příšerné Carey, která jen hysterčí ( tak už si oboje můžu vyškrtnout z bucket listu;)) ). Deprese?Ale kdeže. Mě to chvílemi dost nudilo, i když uznávám, že např.běžecká scéna vystihla hrdinovu samotu dokonale. Zajímavý komentář: Morien.(26.8.2012)

• - Film byl natočen za pouhých 25 dní. (Vlk17)

• - Do rozpočtu 6,5 milionu amerických dolarů přispěla společnost Fox Searchlight Pictures částkou 400 000 dolarů za distribuční práva do Spojených států. (Dr Lizal)

• - Michael Fassbender získal na Benátskom filmovom festivale (2011) cenu za najlepší mužský herecký výkon. (rscott)