Stud

Shame

• slovenský

Hanba

Velká Británie, 2011, 101 min

Je úchvatné sledovať kontrast a zvláštny paradoxný úkaz dnešnej ultramodernej spoločnosti - na jednej strane primeraná sociálna pozícia hlavného hrdinu, finančné prostriedky a istoty, na strane druhej jeho neschopnosť akceptovať vžité spoločenské normy. Shame rozoberá ,,fenomény" (konkrétne sexuálnu deviáciu) súčasnej doby a zároveň detailne odzrkadľuje zmätok a nešťastie vo vnútri ľudskej individuality extrémnou sexuálnou aktivitou a hľadaním vlastnej psychickej identity. K artovým dielam väčšinou tvorcovia neprispievajú hudbou, no úvodný a záverečný ťaživý motív (track "Brandon") umocnil pôsobnosť jednotlivých obrazov - minimálne niekoľko hodín som bola z neho deprimovaná. Shame ma emocionálne a myšlienkovo rozpitval a z Fassbendera sa zrodila veľká herecká hviezda.(12.7.2012)

Nejnovější snímek S. McQueena si zcela jistě nejvíce užijí (pokud to lze vůbec tak napsat) Ti, kteří při jeho sledování budou mít (ne)příjemný pocit, jako kdyby se (na sebe) koukali do zrcadla. Můj zásadní problém se snímkem jako takovým (a moje hlavní (jediná)výtka směřující k McQueenovi) je fakt, jakoby se sám neuměl rozhodnout, zda snímek pojmout jako studii (výpověď) o vyprázdněnosti dnešní společnosti (povrchnosti, neschopnosti navázat dlouhodobější vztahy, popř. dobrovolného žití „singl“, kdy člověk zjistí, že mu to tak víc vyhovuje, nebo jako podrobnou sondu do duše (nemocného?) člověka posedlého sexem. (Btw, docela by mě zajímalo, jak (a jestli vůbec) by tuhle „posedlost“ vymítal father Karras). Přičemž se nedá říct, že by obě polohy neměly divákovi co nabídnout a byly špatně natočené, ale jednoduše se neubráním dojmu, že vybrat se Steve pouze 1 z variant (popř. natočit 2 samostatné filmy), zážitek by byl o poznání větší (intenzivnější). Takto se to (alespoň podle mého čistě subjektivního názoru) zbytečně tříští. Jedno vím ale zcela jistě. M. Fassbender má tímto výkonem našlápnuto (ne, on se tam právě zařadil) mezi (hereckou) elitu a S. McQueen s kameramanem S. Bobbittem jsou mu hned v patách. Otázkou ovšem zůstává, zda je o co stát a raději (ne)zůstat mírně stranou a ponechat si tak dále určitou volnost ve výběru témat i samotné realizace. Protože jestli něco u Steva obdivuji (vyjma jeho režijního přístupu), potom je to v prvé řadě jeho výběr (neotřelých) témat. Doufám, že v jeho případě bude platit „do třetice všeho dobrého“. Uvidíme… http://www.csfd.cz/film/304544-twelve-years-a-slave/zajimavosti/ S dovětkem, že Bobby Sands a jeho hladovka mi přece jenom sedla o chlup víc, přesto plánuju (v nejbližší době) opakovanou projekci. Edit-po druhé (kino) projekci. Byť „můj problém“ (výhrada) nadále přetrvává, musím (si) přiznat následující. McQueenova syrová, (nervy)drásající, zažírající se člověku hluboko do pórů a spalující ho zevnitř, režie (společně s dechberoucím, (sebe)zničujícím M. Fassbenderem, všudypřítomnou kamerou S. Bobbitta a drásavým hudebním doprovodem H. Escotta) několikanásobně vzpomínaný handicap (v mých očích) přebíjí. Tahle mistrná (sžírající) reflexe současné (vyprázdněné) doby a podrobná sonda do duše nemocného člověka si (ode mě) jednoduše 4* nezaslouží! Na to je příliš kvalitní. Stejně tak oceňuju odvahu tvůrců neklouzat po povrchu, ale jít řádně do hloubky, byť to není dvakrát příjemné (to jak pro samotné protagonisty, tak i diváka) a spoustě lidí (v čele s prudérními Američany) to nebude dvakrát po chuti. Důkazem budiž Fassbenderova absence na oscarech. To je totiž neomluvitelné (čti neodpustitelné). Btw, je to pouze můj čistě subjektivní dojem, že zde M. Fassbender (v určitých scénách) nápadně připomíná (a to jak vzezřením , tak především hereckým projevem) D. Day-Lewise….?(20.2.2012)

• paascha

Začátek: chlap jede metrem a čumí, dám si šlofíka. Probudím se po pár minutách, když na mě skočí kocour a chlap jede metrem a čumí. Pak šuká a honí si ocas ve sprše. Inu, co by ne, kdo z nás to někdy nedělal, že? Ale kokat se na to nemusím. Dám si šlofíka a když se po pár minutách vzbudím, když kocour seskočil, hádejte, co se děje? Chlap šuká a jede metrem a zase blbě čumí. Docela se mi podařilo ,, díky několika delším spánkům, prokousat se až ke konci, kde se konečně něco děje. Chlap běž a blbě čumí, když si z toho všeho podřízla jeho ségra žíly:-/ Volovina(14.7.2012)

Ať už se ráno probouzíte sami, vedle stálého partnera, nebo každý den s někým jiným, Shame útočí na nitro každého z nás. Brandonovo počínání sice velmi dlouho funguje jen jako civilní procházka s nejrůznějším sexuálním kořením, ale poslední půlhodinka sebere veškerou psychologickou tíži a vrhne ji divákovi do náruče. Ta duševní bolest, která Fassbenderovi září z očí čím dál čitelněji, mě neodrazovala, neničila, ale naopak neskutečně fascinovala. Film, který až v posledních vteřinách definitivně dokáže, jak komplexní a hluboký je.(28.7.2012)

Umělecký mrd nedokážu ocenit. Furt tam hraje smutná klasická hudba a Fassbender mrdá a dělá cumshotový ksichty do kamery v hyperdlouhých, nudných scénách. Vidět to v kině, tak si podřežu žíly. Doma jsem si u toho příjemně pokecal a z děje mi opravdu nic neuteklo, a navíc McQueen není dřevo a ta běžecká scéna se mi líbila. Samota z toho filmu úplně čiší, což byl podle mě účel, jen všeho moc škodí.(18.4.2012)

• - Jedná se již o druhou spolupráci Michaela Fassbednera a Steva McQueena, poprvé se setkali při natáčení filmu Hlad (2008). (alyne)

• - V scéne, kde Brandon (Michael Fassbender) uprostred behania zastaví na semafore, je v pozadí možné vidieť reklamu na televízny seriál Army Wives (od r. 2007), kde si zahrala Lucy Walters, ktorá si strihla menšiu rolu v tomto filme. (Fejpof)

• - Keď ide Brandon (Michael Fassbender) von behať, je v pozadí možné vidieť tiene štábu a technického príslušenstva. (Fejpof)