Milion let před Kristem (festivalový název)

One Million Years B.C.

Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie, 1966, 100 min

Don Chaffey

Michael Carreras, Mickell Novack (původní scénář), George Baker (původní scénář), Joseph Frickert (původní scénář)

Wilkie Cooper

Michael Carreras

Kostýmy:

Carl Toms
  • dobytek

Viděno kdysi dávno. Přišlo mi to fakt neskutečně debilní. Nicméně Raquel je překrásná a výhoda je v tom, že k filmu nepotřebujete titulky. Postavy tam jen vydávaj různý skřeky. Triky stojej za hovno. Ať si řiká, kdo chce, co chce, ale ty různý boje s ještěrkama, tyranosaurama a podobně jsou spíš k smíchu. Je to holt 40 let starej film.(8.12.2008)

,,THIS IS A STORY OF LONG, LONG AGO WHEN A WORLD JUST BEGINNING...“ __ ...alebo z čias keď všetko okrem ľudí bolo obrovské a kúpanie nebolo ani len snom... S prvými dvomi komentármi kolegov nemôžem nič iné než súhlasiť. Snáď prvou prapodivnosťou je, že film produkovalo štúdio Hammer, známe svojimi béčkovými gotickými horormi. Ďalšou, že aj napriek tejto skutočnosti, film nemožno preliať do žiadnych vôd béčkovosti. Iste sa nejedná o žiaden opus magnum a neodpovedá tomu ani réžia, beztak je vidieť veľké zanietenie pre prácu. Okrem trikov a výpravy je snáď najviac zaujímavá hudba, ktorá v sebe veľmi schopne vie miešať ako veľkolepé melódie tak aj radu primitívnych zvukov či ruchov, ako akúsi prirodzenú hudobnú kulisu odpovedajúcu dobe príbehu. Harryhausenove triky sú samozrejme hlavnou devízou celého filmu a určite patria k tomu (naj)lepšiemu čo tento mág vytvoril. O to viac je pre mňa nepochopiteľné ako nedocenená ostala jeho práca. Hammeri si inú variáciu príbehu z praveku zopakovali aj o niekoľko rokov neskôr pri filme ,,Keď dinosauri vládli svetu.“ založenom na rovnakej forme, tentoraz ale bez Harryhausena, zato však s neznámym Jimom Danforthom, ktorého triky (nijako neprevyšujúce tie Harryhausenove) boli nominované na Oscara. A aj keď napokon zo zlatého plešivca nebolo nič, každý správny fanúšik (patrím medzi nich aj ja) tejto legendy to snáď inak ako krivdu nemôže pochopiť. Zadosťučinením nech je pre film aspoň to, že ako kvalitatívne prevyšuje svoju predlohu z roku 1940, taktiež víťazne vychádza z boja so svojim ďalším nasledovateľom. Nenáročný a tiež aj príjemne ubiehajúci filmový zážitok s pôsobivým finále. (68. hodnotenie, 13. komentár k filmu)(11.8.2010)

Príjemné prekvapenie. Až na tie vizuálne, animované efekty, ktoré tu boli skôr len rušivý element, som si užil celkom príjemný a zaujímavý príbeh, v ktorom si divák nájde všetko možné - od bratskej nenávisti, zrady, pomsty, lásky... až po žiarlivosť a konečné "prírodné" zúčtovanie. A to som si myslel, že sa budem trocha nudiť, ale viete čo, nenudil som sa ani chvíľu. Obsahová stránka bola teda fajn. Škoda tých animácií, to už sa mi viac páčili napr. v Zemanovej Ceste do praveku (1955). V porovnaní s týmto snímkom boli nadčasové. 65/100(25.11.2016)

• liuk

U tohoto filmu nezáleží snad ani tak na tom, jestli je divák schopen přistoupit na totální fikci a historické výmysly včetně obrovských mloků vandrujících po horách jako kdyby měly kamzičí nohy. Spíš záleží, jestli je schopen užívat si 100 minut záběrů na krásnou Raquel Welch, zpestřenou občas nějakým tím nezapomenutelným soubojem s obrovským dinosaurem, přerostlým hmyzem nebo ptákem. A jak sexy, resp. zajímavé tyto elementy jsou, na celovečerák to mě bohužel nestačilo. Je sice pěkné, že pravěcí lidé žijící ve stejné době jako dinosauři nemluví anglicky, jenže to jejich štěkání také není žádné terno. Holt pochodování Raquel a jejího milence po rozpražené zemi, jejich pendlování mezi dvěma znepřátelenými kmeny a občas nějaký pěkný trik nebylo nijak extra záživné, ale s podobným naivním, hloupým příběhem tento epos o pravěké Barbarelle asi o moc jinak a lépe natočit nešel, kouzlo ale určitě má a povedený závěr také. Teď nastává otázka, co je lepší. Jestli zcela jasně ujeté a vymyšlené One Million Years B.C. a nebo připravovaný opus Rolanda Emmericha 10.000 BC, který se asi bude snažit tvářit realisticky, ale ve výsledku při dolování totální zábavnosti z něj může vylézt ještě větší blbost.(12.7.2007)

Nazvat tento film historicky nepřesným by byla ještě pochvala :-D V naivním Hammerovském pojetí pravěku žijí vedle sebe dinosauři, obří pavouci, obří želvy, obří leguáni, lidoopi, jeskynní lidé a topmodelky s hladce oholenýma nohama. Máme tady dva hlavní kmeny - tmavovlasé, kteří jsou poměrně barbarští celý den loví a celý večer se perou o jídlo, a o něco civilizovanější světlovlasé, mezi jejichž záliby patří rybolov, výroba ozdob a jeskynní malba. Co se vám v tomto pravěku může přihodit? Například si můžete lovit rybičky v jezírku, očumovat bábovky v kožešinových bikinkách a najednou se z ničeho nic vynoří tyranosaurus rex a sežere vás. Další možností je, že se koupete v jezírku a najednou si přiletí pterodaktyl a odnese vám v pařátech slečnu jako potravu pro svá mláďata. Zkrátka v hammerovském pravěku se určitě nudit nebudete. Oceňuji, že pravěcí lidé nemluvili anglicky :-)) Triky na tehdejší dobu nejsou vůbec špatné a celkově se jedná o docela zábavné béčko, i když by určitě sneslo trochu kratší stopáž.(11.9.2011)