Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

FeriusParfax

Nešla jsem do tohoto dokumentu jako úplný laik. Sice jsem o nedělích koukala na MotoGP, ale občas i ta Formule 1 padla. V průběhu dokumentu jsem byla přesvědčena o 4* hodnocení, ale konec a jeho pojetí mi vyrazilo dech. Celou dobu jsem seděla na posteli a s naprostým zaujetím hltala každou minutu. Jedná se o dokument o, řekla bych pokorném, mladém jezdci, který chtěl tak jako ostatní ukázat, že je nejlepší. Dokument však neukazoval jen jeho sluníčkové a dobré vlastnosti.  Ukazuje i stinné stránky slávy (pořád rozhovory, žádné soukromí, všude vás někdo sleduje). Pro Brazílii byl jeho skon zřejmě opravdu strašlivá rána. Občas z jeho vět mrazilo po zádech, když víte, co nakonec přijde. ()

Monroe1991

Jak řekl Jeremy Clarkson : " Kdybyste viděli jeho pohřeb, věděli byste, že byl víc než jen skvělý pilot F1, který tragicky zahynul." A tento dokument mi to dokazoval celých 162 minut. Jsem fanoušek F1. Na Sennu jsem se strašně moc těšil a chtěl bych tímto poděkovat tvůrcům za naprosto mimořádný filmový zážitek. Dokumentů o takové síle se moc nenatočí a já doufám, že Senna dojme k slzám i případné odpůrce tohoto Sportu. ()

Forty-

Považujem sa za fanúšika F1 a pozrel som si predĺženú verziu. Čakal som troška "filmovejší" zážitok, toto bolo silne dokumentárne. Dozvedel som sa o Sennovi všeličo a atmosféru dobovej F1 som plne nasával. Inak som čakal trošku viac, 4 hviezdičky dávam s prižmúreným okom, presvedčil ma hlavne emotívny záver. ()

ktL

Vzpomínám si na rok 1994, kdy jsem na eurosportu, jakožto sedmiletej kluk, viděl živě Ayrtonovu nehodu. V paměti mi zůstalo hlavně to ticho poté... hodně nepříjemné ticho. Samotný dokument je zaměřen na Sennovu kariéru tzv. od píky, na jeho vnitřní prožitky, které tvůrci filmu perfektně okomentovali a vystihli. Velký důraz byl kladen na vztah Senna - Prost, jejich vzájemnou nevraživost, která byla velká a zároveň pochopitelná. Já sám jsem se o formule nebo motorky nikdy moc nezajímal, zde jde však především o komplexnost Senny jako člověka a lépe ji dle mého nelze vystihnout. On opravdu byl něčím víc, resp. měl něco, co na něm každý musel mít rád. Dokumentů o jeho nehodě a jejích příčinách byly natočeny mraky. Zde jde hlavně o závodní život předtím, jde o snímek, který o Sennově soukromém životě sice ukázal málo, ale řekl mnoho. Skvělá práce. 90% ()

LordMysti

Dlouho jsem neviděl dokument u kterého jsem téměř tři hodiny strávil přilepený na obrazovce. Vynikající zpracování, emotivní vyprávění všech zůčastněných, hezky zmapovaná celá jeho kariéra včetně kontroverzních míst, prostě dokonalá práce. ()

Homer.p

V tomto případě nehodnotím pouze tento dokument, ale předevšim osobnost, o které je. Jedná se o dokument o skvělém člověku (sympaťák, který si na nic nehrál a každému podával pomocnou ruku) a nejlepším pilotovi F1 všech dob. Vřele doporučuji i těm, kteří jméno Ayrton Senna neznají, protože po tomto snímku každý zcela jistě zjistí, že byl skutečně nejlepší a kdyby nedošlo k tomu neštěstí, tak by byly tabulky všech rekordů zcela jiné, než jsou nyní. Čest jeho památce. Jo a já zažil dobu, kdy byl na vrcholu a byla to prostě paráda ho sledovat. Ten den kdy se zabil, mi navždy utkvěl v paměti a ještě dnes je mi, jenom při pomyšlení, strašně úzko na srdci. A ještě jedno doplnění, Alain Prost je u mne rovněž velký sympaťák a fantastický pilot F1 a vůbec nic proti němu nemám. Spíše naopak. To jen pro úplnost. ()

bakeero

Pomník legendě, která si ho prostě zasloužila. Moderní technologie sebrali F1 kouzlo, které tenhle brazilec představoval a dokázal s ním vyhrávat i nazvdory politickým a zákulisním tlakům. Ole, ole, ole, ole, Senna! ()

aLCaP0Ne

Povinnosť pre každého fanúšika motošportu. Jeden veľký príbeh s neskutočne dojemným koncom o asi najlepšom alebo jedným z troch najlepších jazdcov všetkých čias vo Formuly 1. Odkrýva nekalé praktiky s ktorými sa Ayrton stretol počas svojej kariéry až po jeho fantastické umenie a príchod dnes už mojej legendy Schumachera... Najviac ma sklamal postoj Prosta a jeho vymodlenie, keď zjavne on odstrelil Ayrtona v poslednom závode čím si zabezpečil titul.. Jeden z najlepších životopisných a športových dokumentov 95% ()

Chip89

Uznávám bomba. Nedá se tu hodnotit kamera a herecké výkony, tohle napsal prostě sám život. Formulím rozumím asi stejně jako komunistům, takže vůbec. A přesto jsem seděla jak opařená. O tom, že i jeden člověk může dosáhnout svého snu. Což v dnešním světě není tak jednoduché, obzvlášť když ten sen není o představě mít rodinu a děti... Pro spoustu Brazilců byl poslem štěstí a víry. Pomáhal lidem, kteří to potřebovali. Film ukazuje, že tenhle sport už není jen o vítězství,ale o politice a intrikách. Už ani neukazuje schopnosti řidičů. Samotný sport se změnil v to , kdo má lepší techniku a ne o tom, kdo je schopnější a šikovnější. Líbilo se mi,že i tenhle výjimečný člověk začínal úplně obyčejně a to,že řídil motokáry. Když jsem viděla, že zemřel první pilot formule, přemýšlela jsem jestli bych si do vozidla znovu sedla. Ale asi ano, když si každodenně sedneme i do auta a riskujeme životy. Jediné, co mě zklamalo a zklamává dál je to, že musí někdo natáčet při pohřbu. Chápu,že někdo natáčí průvod,ale nechápu, že nenechají pozůstalé se v klidu rozloučit..... ()

FreeDooM44

Když si odmyslíte silný příběh, který napsal život, tak samotný film,dokument, není zpracovaný až tak dobře. Navíc to mohlo být aspoň tak o půl hodiny až hodinu kratší... ()

markotter

Dlouho jsem neviděl dokumentární film, kde by ve mně mluvící hlavy společně s autentickými záběry z prostředí F1 a Sennova života vyvolaly tak silné emoce. Neměl jsem Sennu rád, ale tady jsem absolutně otočil - to byl teda chlapík! Přátelský, živelný, sršící touhou vyhrát za každou cenu. Jaký rozdíl oproti nudnému Prostovi nebo nyní třeba Vettelovi. Vůbec - F není už to co bývala a asi to bude ještě horší. Už delší dobu pozoruju, že je lepší koukat se na nižší série, kde když člověk přejede o 5 cm čáru nebo drkne do druhého, tak se z toho všichni neposerou. Ale zpátky k dokumnetu - to jak se tvůrcům podařilo držet diváky pořád v napětí, jak nakombinovali akci, fakta a vzpomínky zúčastnených, z toho jsem byl jak přikovaný. A to jsem koukal na nesestříhanou verzi. ()

bono22vox

Dokument všech dokumentů. Jako dítě jsem Sennu miloval, skládal si jeho monopost a hrál si na něj, při projížďkach na kole. O to víc mě pak ranila ta na vlastní oči viděna, tehdy na německém Eurosportu, osudová nehoda a smutný konec mého sportovního idola... Tomuto dokumentu vděčím za krásné vzpomínky a především děkuji za poctu, kterou tímto tvůrci vzdali Sennovi... Se slzami shlédnuty film-dokument, který ve finálním režisérskem dlouhém vydání je naprostou špičkou... Děkuji tisíckrát... ()

lakart

Příběh formulového závodníka se mi líbil, ale bohužel mě nechytl u srdce jako jiné. Je to skvělá podívaná, ale nedokázal jsem se vžít do Senny a užít si jeho pocity z jízdy, úspěchů i zklamání. 90% ()

Patrik200s

Veľmi zaujímavý dokument. Oproti iným mám výhodu že som najskôr videl film Rivali a je skvelé na tento film nadviazať kariérou Ayrtona Sennu , pretekárskym hrdinom nasledujúcej generácie. Súboje Ayrtona a Alaina Prosta nebolo o nič menej zaujímavé. Príbeh Ayrtona však umocňuje tragický koniec legendy pri ktorej sa rodila samozrejme ďalšia menom Michael Schumacher. Jedinou škodou je to, že v dnešnej dobe už nie sú ozdobou tohto športu osobnosti. Súboje sú umelo narušované rok čo rok nezmyselnými zmenami a tým pádom sú súboje a príbeh ako bol ten Ayrtona Sennu o to cennejšie. ()

VanMagnifico

Nejlepší a nejemocionálnější dokument, který jsem kdy viděl... Senna byl opravdu nejrychlejším a nejlepším jezdcem F1 v historii, jelikož po něm už vozy byli zčásti řízeny a kontrolovány počítačem. On byl poslední nejlepší opravdový závodník... "Pure driving and real racing - that.......that makes me happy" ()

Perr

Dal jsem delší verzi a oplatilo se, velmi dobře a zajímavě zpracovaný životopisný dokument s prvky drama, pro laika i plný zajímavých faktů, pro zasvěcené příjemné zavzpomínání rozšířené o nové zákulisní informace. ()