poster

Senna

 • Česko

  Senna: Legenda formule 1

 • Velká Británie

  Senna

 • Velká Británie

  Ayrton Senna: Beyond the Speed of Sound

  (neoficiální název)
 • Francie

  Senna

Dokumentární / Životopisný / Sportovní

Velká Británie / Francie, 2010, 101 min (SE: 162 min)

Režie:

Asif Kapadia

Scénář:

Manish Pandey

Kamera:

Jake Polonsky

Hudba:

Antonio Pinto
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Real Tom Hardy
  ****

  "IF I EVER HAPPEN TO HAVE AN ACCIDENT THAT EVENTUALLY COSTS ME MY LIFE, I HOPE IT IS IN ONE GO." ------------ Kvôli uploaderom, ktorí statočne zaspali dobu a žijú v časoch, kedy bolo v pohode zakódovať videosúbor tak, aby 2 hodiny mali 20GB a nie sú schopní spracovať ho v novších, úspornejších kodekoch, som bol z princípu nútený pozrieť si osekanú 101 minútovú verziu tohto dokumentu o legende motorizmu menom Ayrton Senna. Je to komplexné, obsahuje všetko potrebné, nechýba mu intenzita, paleta rôznych emócií a silné momenty. Ako vždy v takýchto prípadoch platí, neznalosť udalostí len prehlbuje výsledný zážitok. Podobné pocity ako tu som mal aj v minuloročnom tenisovom súboji titanov – Borg/McEnroe, čo znamená, že Sennu hodnotím veľmi kladne. Za tip ďakujem Martinovi.(23.10.2018)

 • MikeCool
  *****

  Dokumentárně hraný film o králi F1 jménem Ayrton Senna líčí jeho rivalský život na dráze i mimo něj. Závěr celého dokumentu, ve kterém jsem si ani nevšiml míšení autentických záběrů s těmi hranými je samozřejmě k vzhledem tehdejší tragédii velice emotivní. Pan střihač by si zasloužil za střih závěrečné scény, kterou diváka emočně ždímala nějaká ta filmová ocenění! Nejsem fanoušek F1 a nikdy jim ani nebudu, ale musím uznat, že Sennův pohled na tento manipulativní a politikou dosti propletený "sport" mě uchvátil a mnohém leccos přiučil. "S kým jste v minulosti nebo v současnosti nejraději závodil?" "To se musíme vrátit do let 1978, 79 a 80...když jsem závodil na motokáře! Šlo čistě o ježdění, jen o závodění. Nebyla v tom žádná politika ani žádné peníze, bylo to opravdové závodění! A já na to moc rád vzpomínám."(6.5.2014)

 • troufalka
  ***

  Čím dál tím víc jsem přesvědčena, že opravdu nemusím vidět všechny filmy ze seznamu 1001 film, které musíte vidět ... Klidně umřu bez nich. U dokumentu je podstatné, jestli se zaobírá tématem, které mě zajímá. Mnohem víc, než jak kvalitně je natočený. Formule mě nezajímají, proto dokážu jen těžko hodnotit cokoliv jiného, než osobní přínos.(21.8.2017)

 • Kmotr
  *****

  Více o závodění ve formuli 1jsem se nemohla dozvědět lepším způsobem, než skrz tento špičkový dokument. Jeho přínosem jsou především archivní materiály, mnohdy nevkusně podbarvené vtíravou hudbou a často násilně střihnuté, ale ani tyto nedostatky, jim na zajímavosti neuberou. Dokument sebou nese základní informace jak o sportu, tak samotných závodnících a jejich vzájemné rivalitě. Senna neni filmem o životě geniálního závodníka, ale spíše o jeho kariéře, čímž dochází k tomu, že divák není znuděn dávkou nepodstatných informací z rodiného života Ayrtona Senny. Doporučuji delší verzi.(13.8.2011)

 • borsalino
  ****

  Formuli 1 jsem nikdy nepovažoval a nadále ani nepovažuji za sport, jako spíše za souboj peněz, konstruktérů a technologií. A pilot je "jen" jedním z důležitých článků této motoristické zábavy. Dokument otevřel dveře do minulosti - ještě si vzpomínám, jak v televizi ukazovali smrtelnou nehodu Ayrtona Senny v Imole. Teď po letech zjišťuji, jaký Senna byl pilot a osobnost - bojovník pod vlivem emocí, živel odmítající zákulisní politikaření, ikona Brazílie a citlivý věřící idealista. Tedy úplný opak Prosta, pilota "profesora" (btw pěkně odporná byla scéna, kdy Prost běžel brečet za prezidentem FIA, protože si Senna nehodou "zkrátil" trať a Senna tak byl vyřazen // za rok se všichni piloti shodli, že to je správný postup, protože se otočit a vjet do protisměru je mnohem nebezpečnější). Dokument je trochu jednostranně zaměřený ve prospěch Senny, což mi nikterak nevadilo, spíše mě překvapilo, jak hodně mě dokument zaujal a jak rychle utekl, když mě F1 nezajímá :)(6.9.2015)

 • - K roku 2019 byl zatím posledním jezdcem, který zemřel na následky nehody ve Formuli 1, Jules Bianchi. Havaroval 5. října 2014 na okruhu Suzuka v Japonsku a zemřel 17. července 2015 – 21 let po Ayrtonu Sennovi (1. května 1994). (xisp)

 • - Alain Prost dle svých slov film neviděl. Nesouhlasil totiž s tím, jak tvůrci některé situace zpracovali, přestože se jim během produkce snažil vysvětlit, jak tomu ve skutečnosti bylo. (šerminator)

 • - Režisér Asif Kapadia měl k dispozici rodinný archiv i materiál, který mu poskytl samotný Bernie Ecclestone. (Earl_23)