A také déšť

• Česko Dokonce i déšť (více)

Ve snímku režisérky Icíar Bollaín se prolínají dvě dějové linie. Zatímco první je zasazena do období španělské kolonizace Latinské Ameriky, druhá se odehrává v současnosti a zachycuje režiséra a producenta, kteří připravují v bolivijském městě Cochabamba snímek o Kryštofu Kolumbovi. Jejich práci však naruší nepokoje, které se v městě rozhoří kvůli privatizaci vodovodního systému.

Snímek vyslaný Španělskem do boje o sošku Oscara porazil u akademiků taková díla jako napínavé vězeňské drama Cell 311 nebo životopisný snímek Lope o dramatikovi Lope de Vegovi.  Ve filmu zaujme svojí typickou hereckou živelností především Gael Garcia Bernal v jedné z hlavních rolí. (MFF Cinema Mundi)

lucijelucije

A tak ano, tohle historické drama je nápadité, ale trochu mi tam chyběl šmrnc..takové to bušení v těle, když víte, že teď by měla přijít ta scéna, která buďto snímek posune nahoru, nebo ho naopak sesadí dolů. Even The Rain je takové nesesazeně posunuté drama. ()

Vesecký

Dvě dějové linie? Vždyť tam jde jen o natáčení filmu. Není-li myšlen jako druhá linie boj občanů Cochabamby za zdroj levné pitné vody proti mezinárodnímu vodnímu kartelu.Všechno do sebe nádherně zapadá a bylo vytvořeno skvostné dílo. Filmaři přijíždějí do města, aby vybrali kompars a některé představitele na svůj film o krutém zacházení evropských conqvistadorů proti domorodým Indiánům. Během natáčení dojde ke střetu domorodců proti zglobalizovanému kšeftu s vodou. Vlastně se za těch pět set let nic nezměnilo. Vždy jde o mamon. A vždy na to doplácí obyčejný chudý člověk. V Bolívii a kdekoliv na světě... Skutečně skvělý film, který mě připoutal před televizní obrazovku na půldruhé hodiny skutečně prvotřídního zážitku. Sociálně kritické filmy umějí dnes v Evropě především Španělé. Oni se ještě odváží ukázat pravou tvář kapitalismu. ()

piranha

Gael působí jako režisér-fanatik (což bylo asi chtěné), diletant (což asi nebylo chtěné) a velmi nedůvěryhodná osoba (což určitě chtěné nebylo!). Celkově jsem v tom filmu identifikovala velmi zajímavou myšlenku, a to komplikovaný vztah původních a "přistěhovalých" obyvatel, ale tahle myšlenka je chvílemi až nepřístojně hluboko zakopaná v telenoveloidním korpusu, myšleno svou nedopracovaností. Je to asi jejich styl, kterého se prostě nemůžou zbavit, nebo si ho dokonce hýčkají, ale já si na to jednoduše nemůžu zvyknout. ()

Hpatrik

Líbila se mi paralela mezi utlačováním indiánů Columbem v minulosti, a utlačování indiánů vládou a nadnárodní společností v součastnosti, a to pohledem filmového štábu, který se snaží film o Columbovi natočit. A nelíbila se mi předposlední scéna v ateliéru, nepochopil jsem proč se zrovna museli sejít tam, nebyl mi jasný ani časový odstup od těch událostí, a připadalo mi to příliš strojené. Celkově ale velmi silný zážitek. ()

Ygnor

Mám rád filmy o filmu ve filmu, zde to působí poměrně nadmíru autenticky. Mám problém však s kašírovaným morálním přesahem, jakoby koupě odpustku za španělskou katolizaci Ameriky (se všemi jejími aspekty o kterých sem neměl nikdy žádných iluzí). Bohužel s poslední rovinou snímku-záchrany děvčete, mi připadala tato epopej šroubovaná až nad míru snesitelného patosu. Nejen pro mne je to zřejmě relativně hodně mířený úder na solar, který nemůže nedostat filmovou cenu. Na druhou stranu, určitě zhlédnutelný snímek z dokumentárního hlediska, kdy Bolívii "on-line" tak často Evropané nevnímají, tak jako z podstaty věci komparace k jiné filmové produkci produkci jedno státu Severní Ameriky, je film dozajista lepším gurmánským zážitkem. ()

AloeB

Nerad bych se ohlížel na možné i nemožné nekvality tohoto filmu, protože mě También la lluvia neuvěřitelně zasáhl, dojal a stal se dalším krůčkem k mému přestupu na misantropickou stranu síly. Na poměrně malém prostoru totiž zahrnuje velké množství témat, které mnou rezonují; od genocidy původních obyvatel Ameriky přes sociální nerovnosti, rasismus vůči původním obyvatelům, špatnou ekonomickou situaci, elitářství autorit a dalších až k neuvěřitelnému odhodlání stvořit "umělecké" dílo i přes krev. Natočit prachobyčejný snímek o Kolumbovi, Bartolomé de las Casas či Montesinosovi by v žádné žité realitě nemělo takovou sílu jako ukázat kontrast mezi minulostí a současností, mezi původními a evropskými Jihoameričany; mezi křesťanskými dogmaty a "humanismem" fray Bartolomé; mezi jistotou míru a chaosem vzpoury; mezi zaopatřenými a trpícími; mezi těmi, kteří usilují o umění, a mezi těmi, kteří musí uživit rodinu; mezi těmi, kteří mají vodu a mezi těmi, kteří musí bojovat za něco pro nás tak přirozeného. Možná se ve mě postupně probouzí sebemrskačství bílého +- heterosexuálního muže, nicméně něco mi říká, že souznít s těmi, kteří trpěli nebo v horším případě ještě trpí, je univerzální nehledě na barvu pleti. Snímek je inspirativní nejen pro úsilí obou hlavních postav ve věci jejich zájmu, ale především proto, že člověka toto svědectví bolí. Proto se, milé děti, podívejte na tento film a pak buď přispějte na salesiány, nebo spáchejte sebevraždu, protože co dělat v tak hrozném světě. Perfektní příklad postmoderního filmu, který skrze svá témata nutí člověka přemýšlet; tvoří kompozici několika vypravěčských linií včetně narativu uvnitř narativu; dělá si meta legraci sám ze sebe (jako když se filmový štáb snaží co nejvíce ušetřit, zatímco tento film šetří tím, že nevykládá tolik na historické kostýmy, jako kdyby točil skutečný historický film). V poslední řadě je nutné dodat, že kromě věčně mladého Gaela Garcii Bernala čím dál víc miluju posledního španělského akčního hrdinu, uzavřeného bolševika a ultimátního drsňáka Luise Tosara, který si zaslouží přesně takové role, jako měl v tomto filmu, a ne zaprdlé fanoušky fotbalu z Way Down. ()

Hashirama

U spousty filmů má mysl oxiduje i dlouhé dny po zhlédnutí, avšak někdy je to naprosto jisté a bezkonkurenční. Třeba zde je od první minuty jasně viditelné, že je film absolutně o hovně. A na to, že "má" dvě linie, přestože z mnoha zjevných důvodů dvě nebyly, tak se stěží dala udržet pozornost u jedné, která snad ani neměla nějaký hlavní motiv. Nebudu se tak rozplývat nad formálními a technickými kvalitami, protože tohle byl dvouset pesosový rozpočet vyhozený do nefunkční hispánské kanalizace. Jediné poučení a přesah, který z tohoto filmu vyplývá, je fakt, že Bolivijci jsou nesnesitelní santusáci neustále se dožadující pomoci, kterou poté sveřepě a hrdě odmítají. Opravdu jsem během filmu nabýval silného dojmu, že je u nás velice protěžované cigánské etnikum původem z Bolívie. ()

john.h

Celkem působivé. Líbilo se mi, jak člověk vedle sebe viděl Bolívii v době kolonizace a Bolívii současnosti a ono to tak nějak bylo obojí stejné. V popisu k fimu je mimochodem chyba. Žádná dějová linie zasazená do období kolonizace tam není. Jen se film točí okolo štábu, který kolonizaci natáčí a ta "linie zasazená do období kolonizace" jsou jen jakoby natočené filmové záběry tím štábem. ()

štíple

Ze začátku jsem měla pocit, že mě film moc neoslovuje. To se ale brzy změnilo. Druhá část filmu, respektive 2/3 filmu opravdu stály za to. S hodnocením jsem váhala. Nakonec jsem se rozhodla pro hodnocení nejvyšší. Dávám 90 procent. ()

miligretchen

Poselství tohoto snímku: Největším dárkem, který člověk může dostat v takovém šílenství, které přímo Bolívii zasáhlo, je právě VODA. ()

Pete

Celkem nesourodý mix typických trampot při fiktivním natáčení filmu a vyobrazení skutečné indiánské revolty kvůli přístupu k vodě. Snímek veskrze průměrný, zajímavější než konkrétní děj je však zamyšlení nad souvislostmi. A tak si přitom diváci uvědomí, jak málo se změnilo za toho půl tisíciletí od Conquisty Nového světa. Pořád platí, a zřejmě vždycky bude, že původní dobyvatelé a původní obyvatelé jsou každý na úplně jiné úrovni ve všech směrech. Jejich vzájemný vztah připomíná dospělé a děti, se všema možnými interpretacemi - technicky vyspělí, podnikaví, často soucitní Španělé, dokáží být nemilosrdně krutí, a jde jim vždy pouze o zisk; versus naivní, s přírodou spjatí Indiáni, kteří jsou často až zákeřní, a nerozumní, jelikož jdou do všeho jen srdcem. Jejich vzájemné soužití není vždy jednoduché, uvidíme za dalších 500 let. ()

Phex

Film o tom, že postavení indiánů v Latinské Americe je dnes v podstatě stejné dnes jako za konquisty. Globalizace = konquista dneška a je to minimálně taková svině jako Santa Maria, Pinta a Nina dohromady. Za zmínku stojí i nefoglarovský vývoj postav - kdo byl zlý na začátku je hodný na konci a naopak. Samozřejmě krom indiánů ti jsou hodní a čistí pořád. ()

godd

También la lluvia. Tento film zaujme především svým nápadem. Filmová skupina z Mexika se přesouvá do Bolívie, aby natočili "lacinější" film o zacházení španělských kolonistů s místním domorodým obyvatelstvem a jeho konverzi ke křesťanství. Film se nesnaží o jednoduché vykreslení minulosti, dává si větší cíl - najít paralely v minulosti, za doby kolonizace a v současnosti, za utiskování místního indiánského obyvatelstva pomocí jiných prostředků - zde konkrétně vody. Film je zajímavou sondou, které se víc než metaforicky daří zachytit tyto dva momenty v historii stejných lidí. Vzhledem k historickému kontextu se nedá s vykreslenou minulostí nic než souhlasit. Určitě je tento film zdařilým pokusem o reflexi současných indiánů a jejich problémů v Bolívii. ()

pafka

Film, ktery pomerne dost tlaci na socialni notu. Ale nic extra to nebylo. V zasade nejlepsi byly ty"natocene" zabery z nataceneho filmu. Jinak jednim okem dovnitr a druhym ven. ()

CorvusBlek

Tento film mě velmi překvapil, ač to ze začátku nevypadalo, děj postupně graduje na několika úrovních a kromě výborného příběhu také v sobě nese poselství. Myslím, že dozvuky tohoto snímku přetrvají ještě dlouho, navíc je tu i podobnost se současným děním na Ukrajině...85% ()

efialtes

Velmi solidně zahrané,to především.Téma hutné a je potřeba o těhle věcech točit.Ano,je tam přeparalelováno,skutečně je to trochu prvoplánové a nemůžu si pomoct,Celda 211,ačkoliv méně "angažovaná",měla větší koule a zároveň byla i upřímnější.Tosar ovšem exceloval tady i tam.. ()