Malíř, který svým uměním a názory se značně rozchází s konvenční společností malého amerického města, je podezříván, že zavraždil svou manželku. Když jsou proti němu v období místních voleb rozpoutány vášně, zachraňuje si život útěkem do jeskyně v blízkém lese a odtud s pomocí dětí, jejichž důvěru si získal, organizuje formou dětské hry úspěšné pátrání po skutečném vrahovi. (oficiální text distributora)

klúčik

Zaujímavá inscenácia , pri ktorej sa stretli osobnosti - Hubaš, Sequens a Liška. Výborné , pre pána Sequensa tradičné herecké obsadenie. Dávam 65%. ()

xmy

Sequensův noir s výborným Rudolfem Jelínkem v hlavní roli. Hudba od Lišky tradičně též skvělá. Jen škoda, že není Muž v osidlech moc známý, pozornost by si určitě zasloužil. 4*+, na plný počet to není za trošku slabší rozjezd. ()

MartinX.

Rutinér Sequens se zrovna nevytáhl, ale problém bude již ve scénáři. TV film je dost přetažený délkou, závěr je naopak překotný a má nezvládnutý rytmus scén. Herci, i tak zkušení, jako Vinklář nebo Jelínek, předvádějí jen standard, oko muže potěší půvabné dámy Drahokoupilová a Maciuchová, a to je vlastně vše. Smyslem filmu bylo patrně předvést, jak špatně to v té Americe vypadá pro lidi, co tak úplně nezapadají. Ještě, že u nás v té době měli nekonformisté dveře otevřeny. Do kotelny nebo na vrátnici. ()

Drom

Helou! Je škoda, že to bylo tak levný a původ se nepodařilo moc dobře zamaskovat (to plechovkový pivo byl asi největší náklad téhle skoro inscenace). A škoda té okaté propagandy (ach ti oškliví američani). Jo a taky ta děcka, alespoň pro mě, nechtěně zlehčila váhu vyprávění (a to bilý namaskovaný jako černý vypadalo jak z Chánova). Ale jinak dobrý, za pár dní jsem na to mrknul znova (takže si pak člověk všimne stínu mikrofonu na zdi, že Linda neumí kouřit a tak). Nicméně i přes výtky (kterých jsem z paměti zas tolik vylovit nechtěl) to bylo lepší než většina blbostí, které jsem (bohužel) v poslední době viděl (takže zase bod pro černobílé, počítá to někdo?). Potěší většina hereckých výkonů, hudební podkres v dobovém stylu i celkové zpracování, hlavně co se týče plynutí příběhu. Sice to nebylo stupňováno do závratných výšin, ale na skoro sto minut mi to uteklo rychle. A kdyby někdo kuchnul tu babu z pošty, možná bych přihodil hvězdičku ale i tak minimálně tři lepší. Tak báj! ()

javlapippi

"Já neuznávám rasové předsudky, nikdy jsem neměla jiného sluhu než černého." Nekonformný neúspešný maliar Jelínek z New Yorku budí na americkom malomeste pohoršenie, pretože je komunista (spomenuté 1x), kamaráti sa s černochmi (spomenuté 2x), rozumie si s deťmi (aj keď to objímanie a pusinkovanie dievčatiek je hodne na hrane) a bije svoju ženu (čo tak úplne nie je pravda, monokle si hysterka/alkoholička Drahokoupilová spôsobuje sama). Keď sa jedného dňa drahá choť stratí, zanechajúc podozrivé stopy, prerastie postupne odpor lokálnych odmietačov turistického ruchu rozumnú mieru a obyvatelia sa svorne chystajú na tradičnú amerikánsku kratochvíľu zvanú lynčovanie. Na strane nášho hrdinu zostane citlivá univerzálna dedička Maciuchová a banda decák, obsahujúca jeden z mála príkladov blackface v československej kinematografii, neutrálne voči rozohnenému davu vystupuje akurát šerif Vinklář. Slušná krimi/psycho/dramatická inscenácia s jemne kriticky namiereným prstom na prehnitú kapitalistickú spoločnosť, dobre zahraná (občas príliš divadelne, občas trochu afektovane), klasicky dobrá Liškova hudba, akurát stopáž je na môj vkus mierne pretiahnutá. ()

honzic

Hubač má sice divadelní styl scénářů, ale mají dobrou zápletku a rozuzlení, patří k tomu lepšímu v našich filmech, jen trochu škoda toho, že režisér Sequens z toho nevytěžil více, občas na mne role některých herců působí trochu nedopracované a ne plně zvládnuté, třeba Oliva apod., možná to chtělo vzít jiné herce, Jelínek a Drahokoupilová, Maciuchová a Vinklář ale hráli bravurně. Hodnocení: 65 % ()

fooggyy7 odpad!

Něco tak primitivního se málokdy vidí. První půlka hysterická s afektovanými herci a druhá půlka - Záhada hlavolamu. A to toho ta hrozná hudba. Ale divákům se to líbí - je to americké. Co dodat? Jedině, že autor do toho zamíchal McCarthysmus, který byl tak oblíbený v Americe 50-tých let, i když Sequens inscenaci vložil do let začátku 70-tých ()

Hombre8

Ač nerad, tak jen dvě hvězdy, protože si myslím, že Sequens se v tomto případě režisérsky moc nevytáhl a předloha taky nepatří mezi zrovna nejlépe vypointované příběhy autora. Děti v detektivce? A ještě s přídomkem noir? Chm, chm, chm... ()

quokam

Hm, uplne jine kafe nez major Zeman, qd proste umi vypointovat sve pribehy. Zde dokonce zpravovani vubec besustilo papirem, clovek mel pocit, ze neco takoveho de muze stat, coz film radi na uroven nejlepsich kalesovek. Dokonce trocha reklamy na anerickou ustavu? No toto, to jsou veci v komunistické filmografii. Jelinek, Vinklar, Drahokoupilova, Maciuchova, a dokonce i ten Willig, vsichni odehraly znamenite, ba mnohdy zivotni party. Jo, clovek musi uznat, ze cernosskeho dobrehrajiciho chlapce v roce 73 tezko pohledat. Ale i ostatní detske role bravurni. Pochvala reziserovi. 9.5/10 ()

Bragi66

Ostudně propagandistický film - jako že detektivka ze zlé Ameriky v pitomých socialistých kulisách. Hluboké dno TV konverzaček, které nezachrání ani Marie Drahokoupilová a Rudolf Jelínek. Jo a k tomu ještě ty přičmoudlé děti a brnkání na rasistické strunky, to nejde ani z nostalgie. ()