Rozchod Nadera a Simin

• Írán Jodaeiye Nader az Simin (více)

Strhující manželské drama ze současného Iránu ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Manželská dvojice, Nader a Simin, čelí životnímu rozhodnutí, které ovlivní nejen jejich vztah, ale především budoucnost dcery Termeh. Jedině pokud odejdou z Iránu, zajistí jí svobodný život, ale Nader odmítá opustit vážně nemocného otce. A tak Simin nezbývá, než požádat o rozvod. Jedinou zbraní matky a manželky v iránské společnosti je vyčkávat. Jenže Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů se zákonem. Co mělo být jen zkouškou vztahu se brzy prohloubí v opravdové drama. (oficiální text distributora)

Charlie84

Nebýt to tak lidský film, bál bych se, že budu kamenován...Rozchod Nádera a Simin rozhodně doporučuji ke shlédnutí, ono se těch Íránských dramat totiž našimi kiny moc nemihne. A teď ten zbytek...film řeší naprosto všechny problémy současného Íránu (=je světový), každá věta mi zavání neuvěřitelným kalkulem, prostě abyste si řekli "wow, to je teda síla v tom Íránu" (=úžasný scénář). Vůbec nikomu nevadí, že každá postava každých pět minut naprosto nelogicky mění svůj názor (=žádná postava není černobílá), aniž by k tomu měla sebemenší důvod. Všichni se ze srdce nenávidí, jen aby se sebe mohli za dalších pět minut okázale zastávat a měli jsme další dramatický oblouk (=odlišná mentalita a to přece musíte vidět!). Nikomu nevadí, že to poslední o čem to je, je rozchod Nádera a Simin a v úvodu postulovaná zajímavá premisa Simin, která chce odejít a Nádera, který se chce starat o otce, ustupuje ohňostroji třeskutých dramatických situací, které mají nesmyslné příčiny a bizarní vyústění. Nikdo v tom filmu neví co chce, neví proč to chce...a nejhorší, nikdo z nich za to nemůže, protože se tak děje ne proto, že je to Írán, ale protože jim to tak scénárista napsal!! Je to komorní, je to Íránské a je to tuctové a proto, že se to odehrává ve světě, který funguje jinak, tomu nebudu dávat palbu pěti hvězd.Obejktivně 50%, ale vzhledem ke zdejšímu hodnocení... ()

Biopler

V dvojhodinovej dráme sa polku filmu rieši dookola točiaci sa problém, ktorý je horúci, avšak neustále naťahovanie je unavujúce. A ani scenár ma nenadchol, jedine výkon 11-ročnej dcéry stojí za povšimnutie. To, že napríklad práve v Iráne sa problémy či priestupky riešia hneď za horúca na súde a ľudia prisahajú na korán, že hovoria pravdu, mi bolo popravde ľahostajné. Skutočnej filmárčiny z tohto exotického prostredia je pramálo. ()

denisavary

Překvapující drama pro mě, čekala jsem úplně něco jiného,než to co jsem viděla...podle ohlasů možná i mnohem víc...Bylo zajímavé vidět jinou kulturu, jinou společnost a jinou mentalitu....ale nebyl to fascinující příběh...skoro normální rodina, která prochází krizí, kde během rozvodu bohužel musí řešit "falešné obvinění z ublížení" ošetřovatelky. Ve filmu nebyla ani jedna záporná osoba, každý tam měl svoje pro a proti....nad každou osobou přemýšlíte a litujete ji...ale to je tím, že my na to koukáme jinak..věřící muslimové to vidí po "svém". Nemůžu říct, že mi to nic nedalo, byla jsem zasvěcená do jiné země, udivena mentalitou, ale když už hodnotím film, tak příběh byl docela nudný.. ()

Gabretta

Tak pro kterého rodiče ses rozhodla? Otázka, kterou bych nikdy nechtěla slyšet a dokonce ji ani vyslovit. Je totiž sama o sobě strašná. Vážný film, v němž atmosféra houstne každým okamžikem. Ačkoliv většina Evropanů žije v jiném kulturním a společenském prostředí, děj filmu a problémy, na které se zde naráží, jsou aktuální prakticky kdekoliv a i z tohoto důvodu je určitě zajímavé a přínosné snímek vidět. ()

Kingjiri

Čekal jsem, že se bude příběh soustředit na postavení žen v muslimský společnosti a ukáže, jak jsou v ní ženský chlapama utlačovaný. Zároveň mi ale bylo divný, že by si někdo z Íránu vůbec dovolil něco takovýho zfilmovat. Nakonec jsem ve filmu (asi z důvodu nábožeský korektnosti) nenašel vůbec nic, co by zásadnim způsobem ukazovalo na výrazně odlišnou mentalitu muslimskýho světa - až na požadovanou přísahu na Korán, jedno zavolání na "náboženskou" linku a spoustu zahalenejch ženskejch. Jinak všude na světě platí, že: domluva účastníků rozvodu je vždycky těžká; dítě se často musí v případě rozvodu samo rozhodnout, u koho chce žít; starat se o člověka s alzheimerem je těžký; SPOILER: když má ženská za manžela dementa a tyrana, často se bojí říct, že potratila vlastní vinou KONEC SPOILERU. Muslimové jsou známý teroristi, takže je příhodný říct, že mě tenhle snímek po většinu doby lehce terorizoval svym nudnym příběhem a šnečim tempem vyprávění. Jedinou pochválení hodnou věcí jsou slušný herecký výkony a zjištění, že se v Íránu věnujou i něčemu jinýmu, než rozvoji jadernýho programu. Hype, kterej se vždycky vytvoří kolem těhlech "malejch, velkejch" snímků však většinou dává tušit, že výsledek zase tak úžasnej nebude. Do příště se snad poučim a budu chytřejší při výběru "kvalitních" dramat. ()

Dr.Cilka

"Prosim nech to teraz skonci, prosim nech to teraz skonci a bude to dokonale" .. skoncilo:) Skvely polootvoreny koniec urobil bodku za vynikajucou dramou. Moj prvy kontakt s iranskym filmom, a rozhodne dufam, ze nebude poslednym. ()

PEZ

Tak toto bolo velke prekvapenie pre mna. Nechal som sa zlakat skvelymi odozvami ludi ako aj cenami z festivalov a dobre som spravil - navsteva kina mi bola odmenou (mimochodom Oscar 2012 za najlepsi cudzojazycny film + nominacia za scenar). Iransky film, ktory je moderny, rozumny, a napriek istym rozdielom, lahko pochopitelny aj pre ostatny svet. Skvela rodinna drama a i ked takyto popis znie paradoxne odpudivo (aspon pre mna :)), urcite odporucam pozriet. Film, ktory mi ostal v pameti dlho po pozreti. ()

Lucas87

V takovém právním systému kde vládne šária je možno se hádat o každou blbost, pro Evropana je zde zajímavé hlavně sledovat mentalitu jednotlivých protagonistů. Mentálně jsou o pár století pozadu, proto nemohou muslimové nikdy zapadnout do Evropy. ()

Miki68

Moje první setkání s íránskou kinematografií. A jsem velmi mile překvapen... Přestože jsem podle názvu čekal trochu něco jiného, výborný scénář mě strhnul. Tak trochu dominový efekt malých lží, nesprávných rozhodnutí, neschopnosti se dorozumět , ale taky horké krve a hrdosti - spouští mašinérii, která už dávno není jen o rozchodu hlavních hrdinů, ale která může zničit celé životy a rodiny. Nevím nic o hercích obsazených do hlavních rolí, ale přišli mi vážně skvělí. Uvěřitelní, přirození, až tak,jako bych sledoval dění v rodinách nějakou skrytou kamerou. A ten závěr byl krásně vymyšlenej. 4,5 hvězdy. zaslouženě. ()

matt85

Proklatě propracované drama. Nasere vás systém, víra, chudoba i lidi(ale vlastně je jich vám i trochu líto). Ve 120 minutách je tu odhaleno a prokresleno tolik problémů iránské(bohužel si myslím, že nejen iránské) společnosti, až je to k neuvěření. ()

bono22vox

ÚŽASNÉ... Díky tomuto filmu se začínám vážně zajímat o íranskou kinematografii a předevsim o tohoto pana rezisera... vyborna podivana, vrele doporucuji... ()

bianca19

Zajímavý poutavý příběh ze zcela odlišné kultury. Pohled do běžného života rodiny a jejích problémů. Náboženství a jeho chápání a uctívání v této zemi. Film byl zcela něčím jiným - proto to bylo pro mě tak zajímavé. Herecké výkony naprosto věrohodné. ()

stratocasta

Írán je tak pokroková země, že jsou jeho filmy reminiscencí snímků natočených v povalečných tajících totalitách. Nice! ()

terx

Rozpad manželství dokonale zasazen do kontextu íránské společnosti a jejího otřesného právního systému. Pro většinu Čechů jakožto ateistů nejspíš nepochopitelné, jak víra dokáže ovlivnit lidské životy. I pomocí postavení ženy se Farhadi snaží přiblížit pohled na íránskou kulturu a mentalitu zdejšího obyvatelstva. ()

Ceberus

Samotný rozchod ústřední dvojice nehraje až takový prim jako detektivní linie o tom, kdo mluví pravdu a kdo lže, na čí straně je právo. Osobně bych dokonce Simin nepovažoval za jednu z hlavních rolí, tou je spíše najatá pečovatelka. Každopádně jde o zajímavý vhled do cizí kultury, podobný efekt jako sledovat samurajské filmy z ještě dálnějšího východu. Je ovšem otázkou, nakolik přesný ten obraz tamní kultury v tomto filmu je. ()

Dan

Účastníci rodinného dramatu, kteří se navzájem neposlouchají a neříkají sí vše podstatné. Nad to prezentují své perspektivy poměrně agresivním a cholerickým způsobem. Z toho nemůže vzejít nic dobrého. Jen drama. Evropan by mohl mít tendenci hledat hlavní příčinu vyhrocenosti celé situace v kulturních a náboženských tradicích současného Íránu. Řekl bych však, že příčiny mohou být univerzálně lidské - jen v naší kultuře na sebe berou trošku jinou podobu. Snad i proto může tento film poměrně silně promlouvat i ke Sředoevropanovi. ()

neo93

Skvěle natočené drama z Iránského prostředí. Musím nejprve přiznat, že jsem si musel ze začátku zvyknout na jazyk a prostředí, jelikož toto není úplně můj šálek kávy, ale není to něco, co by mi bránilo dokonale prožít tento film. Název snímku sice zní Rozchod Nadera a Simin, ale klidně by se mohl jmenovat zcela jinak, protože rozchod je zde pouze úvodním článkem, kde všechny problémy začínají. Sledujeme snímek plný nečekaných zvratů, působivých dialogů a téméř nezkrotných emocí hrdinů. Samozřejmě k tomu příspívá i prostředí,v němž se vše odehrává. Vynikající film s výbornými herci, který právem obdržel Oscara. ()

junxi91

Tak tohle je už třetí film z perských luhů a hájů, které jsem zatím viděl, a musím bohužel říct, že mě bavil ze všech nejméně. Příběh ze země, kde musí ženy mít neustále zakryté vlasy, a to nejen na ulici, ale také doma. A také nesmí pracovat bez povolení svého muže, jinak se na ně začne manžel zlobit. Země, kde polovina lidí vypadá jako Indové a druhá polovina jako Evropané. Nader a Simin jsou manželé, kteří spolu mají jedenáctiletou dceru Termeh, žijí v bytě v Teheránu a jsou sekulární středostavovská rodina. Simin chce opustit Irán a pro tento účel připravila víza, ale Nader chce zůstat, aby se mohl starat o svého otce, který trpí Alzheimerovou chorobou. Simin proto podá žádost o rozvod, ale rodinný soud považuje důvody za nedostatečné a žádost zamítne. Simin se stěhuje zpět do domu svých rodičů a Termeh zůstává se svým otcem. Nader najme Razieh, hluboce věřící ženu z chudého a vzdáleného předměstí, aby se přes den starala o jeho otce. Přichází každý den se svou malou dcerou Somayeh. Nadir jí dá naprosto směšnou mzdu za tak náročnou práci. Razieh brzy zjistí, že se s tím nedokáže vyrovnat, zejména proto, že Nadirův otce trpí inkontinencí a ona nemůže být v přítomnosti nahého cizího muže. Jednoho dne, když jsou Razieh a Somayeh zaneprázdněni, vyklouzne otec z bytu a toulá se po ulici. Razieh spěchá ven a všimne si jej na druhé straně silnice, a tak se musí proplést mezi auty, aby se k němu dostala - to ale ve filmu ukázáno není. Další den se Nader a Termeh vrátí domů dříve než obvykle a objeví starého otce ležícího v bezvědomí na podlaze v jeho ložnici, navíc přivázaného k posteli. Razieh a Somayeh jsou venku a nestarají se o něj. Když se vrátí, Razieh říká, že měla nějaké naléhavé osobní záležitosti; Nader ji obviní, že zanedbávala jeho otce a ukradla v bytě nějaké peníze (které Simin ve skutečnosti použila na zaplacení stěhováků). Když Razieh odmítne odejít, dokud nedostane zaplaceno, tak ji Nader násilně vytlačí z bytu. Razieh zřejmě spadne z několika schodů. Nader a Simin později zjistí, že Razieh potratila. Pokud by Nader celou dobu věděl o Raziehině těhotenství a způsobil při tom potrat, mohl by být vinen z vraždy. Nyní existuje řada nároků a protinároků, vznášených před soudcem: na jedné straně Nader se Simin a Termeh; na druhé Razieh a její manžel Hodjat. Je to vznětlivý muž, zahořklý, ponížený ztrátou dlouholetého zaměstnání ševce, a k tomu je ještě zadlužený a šikanovaný věřiteli. Více než jednou se pokusí napadnout Nadera za to, co udělal jeho ženě. Razieh říká, že Nader věděl o jejím těhotenství, protože slyšel v bytě rozhovor mezi ní a učitelkou od Termeh, ve kterém jí učitelka doporučila lékaře. Nader to popírá, naštěstí učitelka dodává důkazy na jeho podporu. Termeh najde důvody, proč se domnívat, že to není pravda, a Nader se jí nakonec přizná, že lhal kvůli ní a kvůli svému otci - prostě nemůže jít do vězení. Učitelka stáhne své důkazy. Aby ochránila svého otce, Termeh řekne soudci, že o těhotenství nevěděl, dokud mu to neřekla. Nader tvrdí, že když Razieh vytlačil z bytu, nemohla spadnout ze schodů, ale byla chráněna zábradlím. Dokonce celou scénu ukáže přímo na místě činu. Razieh se Simin přizná, že když šla přes cestu, aby přivedla domů Naderova otce, srazilo ji auto a tu noc měla bolesti; bylo to den předtím, než ji Nader postrčil a ona šla hned potom k lékaři. Hodjat se pořád nedovede ovládat a chová se násilně, proto se Simin se bojí o Termehino bezpečí. Simin přesvědčí Nadera, aby zaplatil Hodjatovi, ale Nader nejprve požádá Razieh, aby přísahala na Korán, že on je příčinou jejího potratu. Ona to však neudělá. Hodjat ji k tomu nemůže přinutit a začne se ve vzteku bít. Později se u rodinného soudu Nader a Simin rozvedou. Na konci filmu čekají odděleně před soudem, zatímco Termeh říká soudci, s kterým rodičem se rozhodla žít, a to raději bez přítomnosti rodičů. A takhle otevřeně to skončilo. Už jsem se nedozvěděl, zda se ti dva rozvedli, s kým chtěla Termeh zůstat a jak dopadl soud s Raziehidiným potratem. Musím uznat, že jsem se chvílemi nudil a film mi utíkal celkem pomalu. () (méně) (více)

john.h

Pohled pod pokličku naprosto jiné kultury prostřednictvím rodinných dramat. Z celého filmu mě nejvíc šokoval ten v uvozovkách soud, díky kterému si snad začnu vážit těch zkorumpovaných soudů tady v Čechách. ()

coinneach

Žena toužící odejít ze země za lepší budoucností svého dítěte a muž trvající na setrvání ve svém domově kvůli vážně nemocnému otci, mezi těmito protipóly pak balancuje skrytá hlavní hrdinka, jejich dcera, předmět sváru i tmelicí prvek v jednom, jejíž úloha se naplno projeví až se závěrečnými titulky. Pohled Středoevropana sice ze začátku upoutá moderní vybavení domácnosti ve světě, kde očekává snad jen hlad a ústrky, otěže snímku ale nato převezme zprvu nenápadně doutnající spor mezi najatou ženou pečující o nemocného otce a rozzlobeným mužem, jenž je podrážděn liknavostí pečovatelky. Začíná veliká hra, do níž sice státní systém zapustí čas od času svá chapadla, aby popohnal lidské osudy daným směrem, stěžejní se ale stává otázka lidské morálky, příběh, jehož nejednoznačnost dráždí a svádí diváka k zamyšlení se nad hodnotovými otázkami lidské bytosti. Být film přesazen do evropského prostředí s jeho problémy a nedostatky, ztratil by možná kouzlo exotiky, omámení dokonale vyprávěným příběhem by však přetrvalo. 80 % ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky

27.02.2012

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Oscarové nominace 2012