Býčí šíje (festivalový název)

• Belgie

Rundskop

Býčia šija

(festivalový název)

Bullhead

Psychologický / Krimi / Drama

Belgie, 2011, 124 min

Áno nepopieram, ide o temnú mafiánsku drámu, ktorá sa pozvoľne mení na drámu jednotlivca, čo je zároveň i najzaujímavejším aspektom filmu, no celkovo ma film moc nenadchol. Tá mafiánska časť, čo je takmer polovica snímku, ma skoro unudila na smrť. Vôbec nič sa tu nedialo - len pár nesympatických týpkov si šušká temné slová o hormónoch a obchodoch s nimi kdesi v reštike na obede. A to ani nehovorím o tom, že bolo pomerné náročné sa do príbehu dostať a urobiť si jasno v postavách, keďže to režisér vôbec neuľahčil, ba skôr ešte hodil pár polienok pod nohy. Dráma jednotlivca už bola na tom podstatne lepšie, pričom disponuje i niekoľkými nepríjemnými scénami, ktorých dojem ešte umocnil Matthias Schoenaerts, ktorý tu hral ako o život. Dokonca nie je ani odvážne tvrdiť, že tu podal svoj životný výkon. Najmä vďaka nemu preto hodnotím lepším priemerom. 65/100(1.12.2017)

Debutující režisér si zvolil schéma gangsterky, v níž zdůrazňuje vliv psychologie a probublávající minulosti postav na jejich současné postavení a vnitřní rozpoložení a tím i na celkové zaplétání/rozplétání kriminální zápletky o několika stranách, stojících na různých stranách barikády. Jako debutant tuto vděčnou formulku naplňuje poměrně neotřele a působivě (první setkání je až leoneovsky osudové), flashbacky jsou do celku vřazeny s citem a postavy skutečně mají hloubku (v případě titulní postavy ji lze přičíst na vrub i výtečnému fyzickému herectví Matthiase Schoenaertse). Problémem snímku je, že své postavy nedokáže řádně využít, ani je začlenit do světa zločinu, který je zde nanejvýš plochý. Pokud pak mělo ve výsledku nakonec jít „jen“ o příběh dvou postav a jedné osobní tragédie, doporučoval bych ubrat v postavách a prostředích a jinou formu rozřešení, než onu lacinou paralelu a osudovost v závěru. 7/10 (46. MFF KV - 1.7.11)(10.7.2011)

Nestandardní thriller belgické provenience ze záhadného prostředí vlámské hormonální mafie. Že vám teď trochu posměšně cukají koutky úst a vy vůbec netušíte co je to nějaká hormonální mafie? Nic si z toho nedělejte, já to až dodnes taky nevěděl. Drsný, zemitý, poetický i psychologický příběh s pomalým a vážným tempem, ale přesto místy i zábavný (třeba když se hlavní hrdina pokouší sbalit ženskou). A právě za týpka v hlavní roli dávám čtvrtou hvězdu, protože tak ujetou filmovou postavu jsem už dlouho neviděl - nemluvný svalnatý pořez s vysmaženým mozkem a rozklepanými vejci, který si dlouholetou aplikací všemožných anabolických steroidů nevratně zhuntoval pajšl, celý film se zpoceně potácí v jakémsi depresivním deliriu a divák si až do konce není jistý, jestli v příští sekundě nezkolabuje, nebo jestli mu definitivně nehrábne.(3.1.2015)

Přešla mě chuť dát si steak v Belgii (nebo z belgického masa). Zajímavý pohled na černý trh s růstovými hormony s příměsí gangsterky i psychologického dramatu. Mohlo to být zvládnuté lépe, na scénáři se dalo ještě zapracovat, ale jako debut určitě úctyhodné. Nominace na Oscary však trochu přehnaná...(26.1.2012)

Trochu divný film musím říct. Ono z té Belgie nic normálního asi nevyleze :) Každopádně film o týpkovi, který se nápadně podobá kravám, které s rodinou chovají. Cpe do sebe podobné sračky jako cpou kravám, aby byly takové větší a lepší. Což je záležitost na pomezí mafie. Nicméně našeho hlavního hrdinu trápí jiné trauma, díky kterému se odváží dokonce do parfumérie. Na jedné straně Vám ho musí být líto, na druhé je to hovado.(20.9.2017)

• - Hlavný predstaviteľ filmu, M. Schoenaerts, študoval pred začatím nakrúcania limburský dialekt. Tento jazyk – limburčina – sa používa v Holandsku, Belgicku a v časti Nemecka, predovšetkým v hraničnej oblasti týchto troch štátov. V Holandsku má štatút regionálneho jazyka. (MikaelSVK)

• - Kvůli roli Jackyho Vanmarsenilleho přibral Belgičan Matthias Schoenaerts 27 kg svalové hmoty. (Conspi)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach po celom Belgicku. Celkovo trvalo len 35 dní. (MikaelSVK)