V tátově stínu

• Austrálie

Being Flynn

Komedie / Drama

USA, 2012, 97 min

Ale tak nějak jakože i vlastně teda docela jo... Švihle dekadentní De Niro je zase jednou po delší době bezchybný a naštěstí pro Paula Dano/u/a (-nehodící se škrtni) se v Being Flynn objevuje často a zachraňuje tak co může. Ono i ten scénář vlastně není úplně hloupý a když to vezmu kolem a kolem tak sice pořád nechápu proč zrovna De Niro do těch Weitzových filmů leze, ale já se tentokrát docela dobře zabavil. Tři hvězdy to tentokrát vystihují docela přesně. America has produced only three classic writers - Mark Twain, J.D. Salinger and me. (8.12.2012)

Uplne nechapem to nizke hodnotenie tohto filmu. Asi ludi prilis nezaujal pribeh, ale aspon nesporne kvality samotneho filmu mohli ocenit. No co uz. Mna uplne nadchol aj pribeh, co ma vlastne celkom prekvapilo, lebo rozobera vztah otca a jeho syna, co je tema, ktora ma bezne prilis neberie. Do velkej miery za to môze obsadenie dvoch najlepsich hercov svojej generacie. Osvedceny matador De Niro tu po dlhsej dobe dostal prilezitost znova naplno vyniknut a v ulohe luzra, ktory si neustale nahovara aky je uchvatny spisovatel a postupne padne na uplne dno az sa z neho stane bezdomovec, podava sthrujuci vykon. Aj napriek vsetkym tym srackoidnym komediam dokazuje, ze stale patri medzi herecku spicku. No a druhy herecky koncert predvadza nenapadny herec Paul Dano, ktory si starostlivo vybera svoje ulohy a dokazuje, ze vie drzat krok ci uz s De Nirom alebo aj Daniel Day-Lewisom vo filme za ktory dostal Oscara. Tentoraz hra cloveka, ktory sa nevie zmierit so svojou minulostou a stale sa v zivote hlada. Z ostatnych stoji za zmienku aspon nadherna Olivia Thirlby. Cele je to perfektne napisane a zrezirovane, takze ja som z filmu stale nadseny aj po druhom pozreti. Mozno trochu necakane pôsobi dokonaly happyend, ale obcas dobre padne, ked sa nejaky smutny film skonci dobre. 9/10.(5.7.2017)

• ABLABLABLA

Tak to pardon, ale v tomhle jsem fakt nic hlubokomyslného neviděla, podle mě to byla 90 minutová nuda s nezajímavými postavami a naprosto nesympatickým Paulem Danem (ano vím, že to píšu u každého jeho filmu. Můžy vyvstat otázka, proč se na filmy s ním dívám, ale to je to samé, jako kdyby jste se mě zeptali, proč se dívám na filmy a Angelinou Jolie, když ji nesnáším.. prostě jim chci dávát nové šance, a fakt je ten, že třeba Angelina mě párkrát překvapila, Paula jsem ocenila pouze jednou, ale stejně mi tam byl taky nesympatický.) Upřímně nechápu, jak mu mohli napsat takovou roli, ve které má přítelkyni letušku, totální kočku, kterou podvede s někým jiným, pak v baru sbalí jinou kočku a nakonec má dítě s jinou kráskou. Whaaat? Není reálné, ještě když se choval, tak jak se choval. Co už. Jinak po takovém otci, který se ozve po 18 letech a chová se jako kdyby to bylo normální, a potřebuje pomoct se stěhováním a pak už se zas neozve, asi touží každý, že? Ta 1* je za Roberta De Niro.(30.11.2013)

Asi jsme tu měli hodně podobných témat. Hledání cesty k otci, kterého syn ani nepoznal, matka se mu navíc zabila, všechno naruby. Otec je opravdu týpek k pohledání, sebevědomí až na půdu a přitom vágus jako prase. Přesvědčený o svém vyjímečném nadání psát skvělé knihy, terorizuje své okolí. Jak se s takovými věcmi vyrovnává syn, jež ho má v azyláku ošetřovat? Těžko. V podstatě ale banální příběh o hledání své vlastní cesty, vyrovnání se s "odkazem" rodičů. V roli ovšem Robert de Niro, dostal prostor a využil ho až s divadelní grácií. Film je dosti depresivní, pokud ho člověk dokáže brát vážně, líčí totiž všechno hodně zjednodušeně a schematicky (je americký). Závěr je trochu odlehčen, aby na něj taky někdo vůbec šel. To je ale dnes nutnost, dát divákovi naději. Schematičnost jsem si doplnil a jednoduchá místa dokomplikoval sám, takže můžu říct, že jsem se nechal úplně v klidu unášet celých těch sto minut. Líbilo a dost.80%(14.11.2012)

Being Flynn je poměrně zvláštní film, který stojí především na výjimečném herectví ústředního dua Robert De Niro a Paul Dano, což jsou pro mě osobně dvě obrovské filmové osobnosti a zde to prokázali více než dostatečně. Pro film samotný je to navíc pak fakt o to důležitější, že bez nich by šlo jinak o skutečně hodně slabou a nevýraznou podívanou, která nemá praktiky vůbec co nabídnout. Žánrově se tedy jedná o čistokrevné vztahové drama, které se ovšem po celou dobu pohybuje jen tak pozvolna po povrchu, což ve výsledku zapříčinilo, že se tu nesetkáme prakticky s žádnými emocemi, vypjatými scénami, působivými momenty, prostě celé to působí velice chladně, samotná zápletka je pak vážně nezáživná a za celou dobu nenabídne snad ani jeden zajímavější či vzrušivější moment. Závěr na mě zapůsobil též spíš jako jen výstřel do prázdna, bez jakéhokoliv vyústění a v podstatě i pointy. Větší zájem a oživení vzbudí alespoň tedy nevšední způsob vyprávění, ale pravdou stejně zůstává, že Paul Weitz prostě neumí točit působivé filmy. V tátově stínu je zkrátka film, kde si divák může vychutnat akorát tak skvělé herecké výkony, zbytek ale za pozornost bohužel nestojí ani trochu.(12.7.2016)

• - Pôvodný názov filmu mal byť Another Bullshit Night in Suck City. (m.a.t.o.)

• - Celý film bol natočený v americkom meste New York. (MikaelSVK)

• - Počas prestávky medzi natáčaním jednotlivých scén sa Robert De Niro v kostýme vybral do hotela The Greenwich, ktorého je spoluvlastník. Ochranka ho však nespoznala a nepustila dovnútra. (m.a.t.o.)