Temný krystal

Když se Jen, člen kmene Gelflingů, vydává hledat chybějící úlomek krystalu, na své nebezpečné cestě se na každém rohu setkává tváří v tvář s monstry. Jen, který se na své planetě rozhodl obnovit mír, se ale jen tak nevzdává! Jiný svět, jiný čas - ve věku zázraků. Před tisíci lety byla tato země zelená a vlídná. Pak ale puknul krystal a kus z něj - Křišťálový střep - se ztratil. Započal konflikt a zrodily se dvě nové rasy: krutí Skeksiové a vznešení Mystikové. Skeksiové se na Křišťálovém hradě chopili moci svými tvrdými a zkroucenými těly, pevnou a zvrácenou vůlí. Vládnou po tisíc let. V údolí Mystiků žije i Gelfling jménem Jen, jehož rodinu vyvraždili Skeksiové a zničili celý jeho klan. Přežil jenom Jen, kterého vychovali ti nejmoudřejší z Mystiků. Existuje však proroctví. Uplynulo tisíc let a svět musí znovu podstoupit zkoušku. Buď se uzdraví, nebo navždy propadne zlu. Jen je v tuto chvíli jediným vyvoleným, který může svět přivést ke spáse... A tak se vydává na cestu. (Cinemax)

Brooks

Čisto fanúšikovská záležitosť. Veľmi ponurá, depresívna fantasy, pre deti prakticky nepozerateľná. Vizuálne spracovanie prekrásne. Bábky a prostredie čarokrásne, občasné prepojenie s reálnymi lokáciami zaujímavé. Len tempo po úvodnej vysvetlovačke drhne a znova sa nájde až vo finále. Chcelo by to podstatne prepracovanejšiu zápletku. Tá je na dospelé fantasy až príliš naivná a ohraná. 3*. ()

Pitryx

Precizně vyrobený film. Loutky jsou detailisticky vypracované a přímo skvělé. Po technické stránce se tedy snímku nedá nic vytknout. Ale bohužel děj mi připadá „hluchý“ a postrádá jak akci, tak napětí. Snímek sice nenabízí „realitu“ a vlastně proto se v podstatě nedá hodnotit. Nedá se vlastně hodnotit, ani co se týče efektů. No, přesto to zkusím a dám něco pod zlatý střed. Řadím jej zde jen proto, že je i v EFF. Prima 28122007 8656/9137 ()

Quendi

Asi mi chybí nějaká potřebná perspektiva, ale ten film mě teda absolutně otravoval, lehce ekl prostředím a zejména dějem, který byl tak předvídatelný, že se mi chtělo brečet :/ ()

Stejšn

Vizuální stránka je naprosto odzbrojující, svět je neskutečně živý a přestože všechny postavy - hlavní, vedlejší, kladné i záporné, jsou bez výjimky ohavné obludy, je radost na to koukat. Příběh už tak slavný není, je tu typický problém "hodná víla (v tomhle případě teda ohyzdná čarodějnice) má předmět / zbraň, kterým jde zvrátit přiběh, ví všechno a má magické schopnosti, aniž by ovšem bylo zřejmé odkud to všechno ví a jak předmět získala". Ale rozhodně je to nadprůměrný film a Aughra (v původním dabingu) je zkrátka boží. ()

Detak

Člověk taknějak musí přihlédnout k roku zrodu, tj. 1982. V té době to byl kult. Z dnešního pohledu jsem váhal jestli 3 či 4 hvězdy, ale je pravda, že ocěňuji to, že celý film je v 90 minutách (to byly super časy), příběh je tím pádem místy trochu víc svižný, ale celkově to má hlavu i patu. Masky svou bizadností z dnešní pohledu dostávají jiný rozměr a jo, celkově to nebylo špatný. ()

eSakk

Tenhle film sem hledal hrozně dlouho. Viděl jsem ho kdysi jako malej a dlouhou dobu sem měl večer noční můry. :D ()

jack_scott

Velice povedené loutky. Technicky na svou dobu super. Jen ten příběh... nějak mi to nesedělo, ale nejsem moc fanda fantasy tak mě to nepřekvapuje. Každopádně 70% a 3 a půl hvězdičky dám. ()

CrazymanM

Krásný příběh,bohužel to stáří snímku je zde dosti markantní,věřím,že ta animace dala spoustu práce,ale měl jsem co dělat,abych vydržel.Člověk už je prostě zvyklej na vyšší level triků atd.! ()

Joe16210

Dlouho jsem tuhle "klasickou loutkovou" fantasy míjel a vlastně ani nevím proč. Ale zpracování je velice zajímavé, na svou dobu se dá říct až nadčasové. Samozřejmě z dnešního pohledu se nejedná o žádné veledílo po stránce příběhu, ale technické zpracování je povedené. Jsem zvědavý, jak u mě obstojí v přímém srovnání i seriál z roku 2021. ()

Trinculo

Tenhle film má pro me zvláštní poetiku. Nezapomenutelným pro mě bude pochod mystiků k věži skexů stojící uprostřed rozlehlých planin a burácivé dunění brouků vojáků. ()

Zabuza

Najvačším záporom tohoto filmu nie je paradoxne film samotný, ale čas kedy som ho videl. Videl som ho príliš neskoro. Verím, že keby som ho sledoval v časoch svojho detstva, dal by som ju aj plný počet. Skutoční ľudia sú nahradený "loutkami" čo dodáva filmu ešte viac na rozprávkovosti. Na 80. roky výborné spracovanie. Príbeh je priamočiary a nesie sa v duchu road movie, kde hlavný hrdina musí zachraniť svet nájdením zvyšnej časti temného kryštálu. Ako som už spomínal, škoda, že mi táto fantasy unikla v čase môjho detsvta. ()

Ruadek

Nemusíte být Cameron ani Lucas, nemusíte točit podle nabušené předlohy jakou měl Nekonečný Příběh, aby jste dosáhli dokonale vytvořeného světa s vlastní historií a pravidly. Velkolepá loutková podívaná, s jedním vyvoleným, co zachrání svět a vyléčí šutr - víc netřeba chtít, stačí se tu kochat prostředím a fantazií tvůrců. **** 6.3.2010 ()

kolly13

Viděno příliš pozdě. Kdybych to zhlédl v dětském věku, tak tomu dám čtyři hvězdy, preferuju fantasy. Ale nyní, po filmech, které byly průlomové a spektakulárně závratné, mi tohle přijde amatérské, přiliš pomalé a hlavně, nudné. Postavičky se mi nelíbí vůbec. Pořád jsem se ptal sebe, jestli se mi to už líbí jako ostatním, po hodině jsem se rozhodl přejít na jiný film (Harold and Maude). ()

Scaevola

Nad technickým zpracováním a visuální stránkou snímku nemám slov - tak podmanivou a přitom jednoduchou krásu jsem nečekal! Příběh už je drobet slabší, maje i několik vyloženě nudých okamžiků, a je zřejmé, že i sami autoři se více zaměřovali na podlé nestvůry nežli na nevýrazného hrdinu a jeho družku, ale s přihlédnutím k rodinnému zaměření filmu nelze vytknout žádný výraznější problém. ()

Sunwheel

Viem si predstaviť, že v detstve by to na mňa mohlo silno zapôsobiť. Doslova nesympatické bábky dotvárajú ponurú, desivú atmosféru pomerne nelineárneho príbehu. Dnes na tom badať zub času, pri ktorom mi chýba nostalgia na ignorovanie akejsi ťažkopádnosti. ()

KukulienkaHO

"The Dark Crystal" je film, na ktorý som pozeral s otvorenými ústami. A to kvôli dokonalým a precíznym bábkam s rovnako precíznymi pohybmi (nie je sa čomu čudovať, keď na ňom pracovali Jim Henson a Frank Oz). Chvíľami som mal dokonca pocit, že sa dívam na animovaný film. Čo ale nie je také dobré, je príbeh, ktorý je moc jednoduchý. A ďalšia vec je nedostatočné predstavenie celého fiktívneho sveta. Je mi ale veľmi ľúto, že bábkové filmy a aj divadelné predstavenia nie sú momentálne tým, čím kedysi bývali, navyše postupne bábkový žáner upadá (podobne ako westerny). P.S.: Dúfam, že v chystanom seriáli nám bude tento veľmi zaujímavý fantasy svet podrobnejšie ukázaný. ()

BlackAdder87

Masterpiece loutkové animace, který má kromě nádherné vizuální stránky a podmanivé hudby i výborný příběh. Líbí se mi, jak až roztomilé ztvárnění kladných postav ostře kontrastuje se skeksisíky, kteří vypadají jak kuřata z kafilerie. ()

Další svalovec s obrovským mečem?

Další svalovec s obrovským mečem?

20.11.2008

Že by nám hrozil comeback akčních fantasy filmů plných kulturistů máchajících nabroušeným železem? Conan je, zdá se, definitivně na cestě zpátky do kin, a zřejmě se dočkáme i jeho blonďatého a trochu… (více)