Temný krystal

Ralph Kemplen

Kostýmy:

Brian Froud
  • gudaulin

Některé návraty by si člověk měl raději odpustit. Temný krystal jsem měl zafixovaný jako skvělou temnou loutkovou fantasy, jenže ouha, zub času na ní bolestně zapracoval. Snímek vyčpěl, žije z nostalgie pamětníků, současným loutkovým filmům, jako je dejme tomu dánský Strings se nepřibližuje ani vzdáleně. Většina české animované tvorby ve zkoušce časem obstála se ctí, ale slavný Temný krystal, co se kvality animace týče, spolehlivě nechávají za sebou dokonce i filmy Týrlové a Trnky z 50. let. Celkový dojem: 40 %.(23.9.2017)

Vynikající loutková fantasy pohádka z dílny muppeťáckého Jima Hensona není rozhodně žádnou veselicí se zpíváním a potrhlými figurkami. Pro děti bude poněkud pomalá, temná a místy brutální. Na své si přijdou zejména dospělí, kteří jistě ocení úchvatnou výtvarnou stránku snímku, jež před vámi otevře uvěřitelný svět plný nejpodivnějších míst a tvorů. Loutky sice vypadají jako loutky, ale pohybují se jako by byly skutečně živé. Henson holt umí.(14.1.2004)

Jedinečný rozprávkový svet so šarmantnou bábkovou estetikou a troškou tých režisérskych nápadov k tomu (snová retrospektíva pri dotyku rúk a tak :-) Nedá mi to však nevyjadriť sa k (nekritickým) ováciám všade naokolo - áno, áno, bolo to úchvatné, ale úchvatné len po audiovizuálnej stránke. (Čo mne nestačí.) Príbeh ako taký by nestačil na vykrytie plochy jednoho večerníčka. Fantasy pre dospelých? Pche, ale kdeže. Naivné a nelogické chovanie postáv miestami berie dych. Premárnená šanca :´-((28.12.2007)

Po včerejším televizním obdarování se musím tomuto snímku omluvit. Jen neprávem jsem jej míjel v naší DVD půjčovně, i když velmi dobré přijetí jsem znal. Krátký a velmi zajímavý příběh nás zavede do fantastického světa, který si s ničím nezadá s legendami v žánru. Samotný námět, a vlastně i příběhové zpracování, se velmi podobá slavnému Nekonečnému příběhu, i když přiznám se, Temný krystal mě oslovil mnohem více. Mladý chlapec se stává jediným, kdo může podle starého proroctví zachránit svět od nadvlády zlých skeksisů. Nedlouho po narození byla jeho rodina vyvražděna a on byl vychován jedním z nejstarších gelflingů. Čím více pronikáme do děje samotného, tím více můžeme být oslněni nápady, kterými přímo hýří. A nemusíte se bát ani absence vyloženě velmi povedených scén, tenhle snímek by totiž mohl konkurovat i mnoha hraným, loutky tu totiž neslouží jen jako prostředek k ukonějšení publika, ale jen jako příjemné obohacení příběhu, který tak získává ten správný nádech fantasktna.(29.12.2007)

Tohle jsem měl vidět jako dítě. Bohužel se tak nestalo, nemám k filmu žádné nostalgické vzpomínky, zcela jasně si uvědomuju každou nedokonalost díla a že jich je hodně. Vizuální stránkou až kýčovitá fantasy-pohádka, pochopitelně srovnatelná především s Labyrintem. Jenže Labyrint měl alespoň Davida Bowieho, zatímco Temný krystal má jen loutky, které na sebe neustále vřeští.(16.5.2010)

• - Koncepční návrhář Brian Froud a návrhářka loutek Wendy Midener se potkali poprvé při natáčení a později se vzali. (HellFire)

• - I když je jich dohromady devět, Skeksisové byli původně založeni na sedmi smrtelných hříších. (HellFire)

• - Ve Francii a Japonsku se stal nejvýdělečnějším filmem roku 1983. (HellFire)