Temný krystal

Trevor Jones

Ralph Kemplen

Kostýmy:

Brian Froud

Vynikající loutkový fantasy film s napínavým příběhem, zajímavými postavami, spoustou originálních stvoření, nápaditou výtvarnou stránkou a výbornou hudbou. Autorům se povedlo svůj svět zaplnit a přitom nepřeplácat a také místo vlezlé pohádkovosti vsadit na celkem dospělý děj. Výsledkem je jeden z nejpozoruhodnějších loutkových filmů vůbec. Uctivá poklona!(25.6.2009)

Po včerejším televizním obdarování se musím tomuto snímku omluvit. Jen neprávem jsem jej míjel v naší DVD půjčovně, i když velmi dobré přijetí jsem znal. Krátký a velmi zajímavý příběh nás zavede do fantastického světa, který si s ničím nezadá s legendami v žánru. Samotný námět, a vlastně i příběhové zpracování, se velmi podobá slavnému Nekonečnému příběhu, i když přiznám se, Temný krystal mě oslovil mnohem více. Mladý chlapec se stává jediným, kdo může podle starého proroctví zachránit svět od nadvlády zlých skeksisů. Nedlouho po narození byla jeho rodina vyvražděna a on byl vychován jedním z nejstarších gelflingů. Čím více pronikáme do děje samotného, tím více můžeme být oslněni nápady, kterými přímo hýří. A nemusíte se bát ani absence vyloženě velmi povedených scén, tenhle snímek by totiž mohl konkurovat i mnoha hraným, loutky tu totiž neslouží jen jako prostředek k ukonějšení publika, ale jen jako příjemné obohacení příběhu, který tak získává ten správný nádech fantasktna.(29.12.2007)

• Terva

CITÁT - V jiném světě, v jiném čase, v dobách divů....... I když se hned na začátku tvrdí, že jsou jen dvě rasy Dobyvačná a Vlídná objevují se v příběhu stále nové a nové tváře a rasy. Mě to celkem kazilo dobrý úvodní dojem z filmu. Film má také velice špatný český dabing. Já mám ten z televize Prima a je to otřes. Po půl hodině sledování jsem se nemohl pořádně do příběhu ponořit. Působilo to divně, nevěrohodně a já se nudil. CITÁT - Jeden den cesty za sluncem k Ogře tě dovede........ Mě to nezavedlo k temnému krystalu, ale spíš do temné uličky a ačkoliv jsou loutky velice zdařilé, mě to neoslovilo.(24.8.2012)

Film je oživlou vzpomínkou na něco, co jsem viděla jako dítě. Znáte to, v hlavě vám zůstanou barevné šmouhy postaviček a vy nevíte, jestli byly součástí skutečného filmu, nebo si je dokreslila vaše fantazie. Ano, toto je kult, dozvěděla jsem se, ale pro mě to drahokam vynořený z minulosti. Muppety jsem nikdy moc v lásce neměla, ale Temný krystal je onou výjimkou z pravidla a kouzelným příběhem o boji dobra a zla.(15.1.2012)

Výborný fantasy příběh i pro dospělé. Paradoxně filmu ted po dvaceti pěti letech od vzniku pomáhá to že postavičky jsou loutky. Vlastně celkově působí velice dobře protože často se jedná o kombinaci loutkových herců se stejně uměle vatvořenými interiery a exteriery. Takže po technické stránce je na tom Temný krystal mnohem lépe než většina hraných fantasy. Nejdůležitější je ovšem samotný příběh. Není nijak komplikovaný a vlastně je již stokrát použitý jinde. Mladý hrdina je poslední nadějí hodných. Musí získat úlomek krystalu a dopravit jej do nepřátelské pevnosti. Cestou se zamiluje a potká hromadu bizardních postaviček a zažije spoustu dobrodružství. Krystal je příjemná oddechovka se skvělým zpracováním a právem patří ke klenotům fantasy.(30.7.2006)

• - Ve Francii a Japonsku se stal nejvýdělečnějším filmem roku 1983. (HellFire)

• - I když je jich dohromady devět, Skeksisové byli původně založeni na sedmi smrtelných hříších. (HellFire)

• - Speciální DVD edice filmu představila několik pracovních návrhů. Skeksisové tak mohli mluvit cizím jazykem, Aughra měl mít velmi podobný přízvuk jako Yoda z Hvězdných válek a původní jméno Mystiků bylo ur-Ru. (HellFire)