Mexická jízda

• Mexiko Y tu mamá también (více)

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmu MALÁ PRINCEZNA a VELKÉ NADĚJE) ve velmi citovém a otevřeném road-movie MEXICKÁ JÍZDA kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život. (oficiální text distributora)

jedna_vrana

Sladko - horký príbeh o teenageroch, priateľstve, dospievaní, erotike a tak. Príbeh zo života. Dokonca o tom, ako jeden zo životov končí. Trocha to u mňa pokazil dojem, že som sa dozvedela viac o tvare pohlavných údov, ako som potrebovala vedieť. Ale áno, boli tam aj pekné a zapamätateľné momenty. To ich vymyslené - nevymyslené bratstvo ma bavilo. ()

Motinski

Tento film nie je pre každého. Mňa absolutne minul a necítil som tie pocity čo väčšina divákov opisuje. Jedine čo ma ako tak zasiahlo bol koniec. Ten mi ale zas nesedel úplne k tomu ako sa snažil pôsobiť zvyšok filmu. Mexická jazda chce byť portrétom o mladíckom dospievaní, na mňa to ale posôbilo ako roadtrip bez duše. Maratón mikrospránkov začal už niekde v 20. minúte. ()

Leni-cka

Já mám ráda Gaela všude a kdekoli, každý film, ve ktrém hrál byl zatím bezvadný a ani Mexická jízda nezkalama. Citlivě natočeno, přerušování filmu vypravěčem také velmi zajímavé. Mám španělské filmy ráda, spousta momentů mě naprosto dostala a určitě jsem se na tento snímek nekoukala naposled. ()

Eglantine

Je mi líto, ale musím jít proti proudu. To, že na plátně otevřeně předvedeme sex a vše, co s ním souvisí, z nás ještě neudělá dobrý film. A já bohužel téměř nic pod touto skandální skořápkou milostných scén a nekonečných rozhovorů o tvaru penisů neobjevila. Jestli prázdnotu sdělení měly vyvážet politické narážky, tak ty mi přišly nanejvýš zmatené a povrchní. Jestli vypravěč, tak u mě neuspěl, a nejen proto, že berličky vypravěče obecně neuznávám jako regulérní filmový prostředek (filmů, kde vypravěč skutečně plní svou funkci, je podle mě naprosté minimum). Slabé tři hvězdičky za autenticitu, atmosféru, nečekaně vydařený konec a oba chlapce, kteří hráli s obrovským nasazením a prožitě. ()

Helmutek

Furt tady u sposuty filmů nadávám na všechny možný tristní výkony dětskejch nebo dospívajících "herců". Pokud někoho zajímá, jak se to dělá, jak má vypadat film s dokonalejma hereckejma výkonama (a to všech zúčastněnejch - dospělejch i mladejch), ať se koukne třeba právě na Mexickou jízdu, protože to, co tady ta ústřední trojice předvádí (ale nejen ta), tomu se nedá nic vytknout - a sledovat je, to je taková nádhera! Tak trefně realistickej, syrovej a zároveň poetickej, odvážnej ale ani trochu prvoplánovej film jsem neviděl už hodně dlouho. A aby se to tak úzce dotýkalo dospívání, to už vůbec ne. Váhal jsem mezi čtyřma a pěti hvězdama, ale po konci filmu, kterej leccos osvětlí (např. pro mě do tý doby nepochopitelnou a ne zrovna uvěřitelnou motivaci k tahání se dopělý a vyzrálý Luisy se dvěma neplnoletejma cucákama na kdovíjaký roadtripy), jsem vlastně zjistil, že tomu nic jinýho než plnej počet dát nemůžu. A zasáhlo mě to tak, že na to jen tak nezapomenu - a to nemluvím jenom o tom konci, kterej člověka už akorát dodělá. Ono to vlastně celý o ničem moc neni, ale ve skutečnosti to tak jenom vypadá a v tom je největší síla toho filmu - je to totiž o všem, co souvisí s mizejícím mládím, dospíváním, křehkostí lidských vztahů, o životě a změnách... o kontrastech, bezstarostnosti i zodpovědnosti... Cuarónovi se přitom povedlo natočit to tak skvěle a věrně, že nic se tam nemusí řešit nijak přiznaně a stejně to člověka (třeba i mimoděk) zasáhne. A já jsem se už během sledování filmu několikrát přistih u myšlenky, že nechápu, jak je možný, že mě takovejhle film tak strašně moc baví, drží a zajímá. A teď už můžu říct, že nepouští ani po zhlédnutí. Jo, a Maribel Verdú je nádherná. Kurva, to byl ale dobrej film! ()

Nihlathak

Cuaróna a taktéž španělsky hovořící filmy mám velmi rád. V Mexické jízde se snoubí Cuarónův smysl pro drama a nahoustlou atmošku a tradiční "mexikovost" Mexika. ()

MiCM

Velice realisticky a nestandartně natočený film, který bez velkého očekáváni určite stojí za shlédnutí .. ()

terunka003

Životní, tvrdé, tmavé. To byla jízda! Cuarón se vyšvihl, hodně mě tento snímek překvapil. Taky mě překvapily sexuální scény, ale třeba je to v Mexiku normální. Rozhodně to podtrhovalo štěstí, smích, veselost oproti stesku, strachu, smíření se se smrtí. Road movie kdy se odhalí i to, co by mělo být pro záchranu přátelství radši skryto. Odhalí se všechny strachy, obavy, minulosti. Rozhodně velmi zajímavý snímek, který stojí za to vidět. "Kdo mi to udělá?! Jsem tu snad na výměnu plínek?!" ()

lennyd

Julio a Tenoch jsou obyčejní sedmnáctiletí kluci, se svými touhami a potřebami, které jim po většinou splňují jejich přítelkyně. Na jedné oslavě potkají osmadvacetiletou Luisu, a jejího věčně zaměstnaného manžela. Když se jim Luisa svěří, že teď bude pár dní sama, rozhodnou se ji pozvat na výlet na legendární pláž. Ani jeden z nich netuší, že tato jízda změní jak je samotné, ale hlavně dá zabrat jejich přátelství... Tak nevím, čekal jsem od Alfonsa Cuarona trochu víc. U tohoto filmu jsem se docela i nudil, a ani občasné lechtivé scény mne z té letargie nějak nedokázaly dostat. Možná to bylo i tím, že už mi dávno není sedmnáct, a že jsem se duší sedmnáctiletých mladíků už neuměl vžít, a nebo mi to prostě všechno přišlo až hodně nereálně (zvlášť ta závěrečná.. ehm.. noc). Na druhé straně určitě film nechci nikterak odsoudit, protože v rámci žánru je určitě o více než zajímavý příspěvek, jen mi asi prostě nějak tentokrát nesedl. Asi už fakt stárnu nebo co... ()

OHI

Skvělé ztvárnění přátelství, které je možno zničit jednou ženou. Dobré herecké výkony, které jsou doplněny všudypřítomným sexem, kterého zde najdeme víc než dost. ()

dANo

Mňa tento filmový príbeh fakt potešil a k dokonalosti mu chýbalo len to, že druhé zhliadnutie už nebolo až také "silné"... ()

Mytologie

Představte si týden dovolené v nějakém krásném městě s přáteli, kde se každý večer až do rána změní v divokou jízdu plnou oslav, spářek, emocí, duchaplných rozhovorů nad skleničkou a šachovou partií, filozofováním... Mezi tím vším si najdete čas zajít do už dnes zrušeného kina na trochu šílený film o cestě nepodobné realitě, kterou právě prožíváte. Jo a život má narozdíl od filmu sladký konec. ()

KimmyJ

Poslední 2 minuty zlepšily mé hodnocení o 2 hvězdičky. U tohoto filmu se opravdu vyplatí vydržet do konce... ()

Brain-D

Velmi reálně natočený snímek s mexického prostředí o dvou 17-ti letých kámoších, kteří pozvou starší holku na výlet... ()

Andreas83

Julio a Tenoch jsou nejlepší přátelé ale do kdy? Do doby kdy jim do života vstoupí Luisa která díky svým problémům začne život brát z jiného úhlu pohledu a oba zatím ještě chlapci začnou soupeřit o její přízeň a tím pomalu končí to nejlepší přátelství a když si sen o Luise splní oba úplně se vytratí a oni dospějí! ()

MIGHTTREE

Tento film a další z cyklu Noční filmový klub na Čt 2 musím pochválit. Dva kamarádi s pravidly, která v přítomnosti starší ženy najednou nemají žádný význam. Přátelství vs ženská přitažlivost. Otevřenost je zde konečně zpracována reálně a nic nepředstírá. ()

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)

Luna mezi hvězdami

Luna mezi hvězdami

06.02.2005

Příjmení má stejné jak básnické označení měsíce a jeho hvězdný potenciál stoupá, ale dosti astrologie. Mexičan Diego Luna zůstává věrný své mateřštině. Ve filmu TU VIDA EN 65 MINUTOS, jehož natáčení… (více)