Mexická jízda

• Mexiko Y tu mamá también (více)

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmu MALÁ PRINCEZNA a VELKÉ NADĚJE) ve velmi citovém a otevřeném road-movie MEXICKÁ JÍZDA kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život. (oficiální text distributora)

Tanner

Mně to celou dobu přišlo jak mexický snowborďáci, jen méně vtipní a oplzlejší. Snaha to na závěr prohloubit byla naopak dost křečovitá a nevěrohodná. Tohle se v mém případě nějak minulo účinkem. ()

godspeed

Viděno dnes podruhé po devíti letech a fantastický zážitek. "Život je jako pěna, musíme si ho užít jako moře". ()

TommyDiamond

Tenhle film mě zrovna nepadl do noty. Spíš mám více kritiky než kladů. Přišlo mě to trochu jako levný erotický film. Hlavně scéna,kde kluci masturbují u bazénu a baví se o holkách. Zrovna tohle bylo na hranici vkusu. Režisér se snaží vyobrazit pocity sedmnáctiletejch kluků,kteří svou nesmělostí dobývají srdce osmadvacetileté paninky. Budu spravedlivý a musím dát dvě hvězdy,protože jsem se nenudil. Celkově 49% ()

Mijagi

Road trip nejen do duší tří hlavních postav, ale také do krajiny a městeček Mexika se vším svým folklórem, podél silnice se doslova míhají svatby, pohřby, slavnosti… perfektně vybrané lokace, ač nejsem milovník dlouhého povalování se u moře, tak na plážích v závěru filmu bych dokázal prozevlovat klidně i celý měsíc:-) Přesvědčivé výkony herců ztvárňujících Julia, Tenocha (Gael García Bernal předvádí svůj talent naplno již na začátku kariéry) a Luisy... Jediné, co filmu ubírá na hodnocení, je vypravěč, který tu a tam k divákům promluvá, dle mého názoru příliš rušivý prvek. A také nedoporučuji sledovat v českém dabingu. Výstižný je komentář uživatelky Galadriel: „… i film o problémech teenagerů, dospívání a sexu se dá natočit vkusně, poeticky a inteligentně a ne oplzle, jak tomu obvykle bývá…“ Takže si nandejte sombrero, otevřete baleni nachos, lahev corony a s chutí do příjemných 106ti mexických minut:-) ()

Chasida

Skvělá road movie Alfonsa Cuaróna. Na filmech ze španělské jazykové oblasti něco je, něco co jinde nelze nalézt! Film v sobě skrývá určitou syrovost a velice pěkné zachycení "telecího věku" a jeho kladů/záporů. Krása! ()

DadysGirl

Zajímavý film... V něčem mě donutil přemýšlet, v něčem sklouzl ke klišé... Depresivně pojatá roadmovie o dospívání, umírání a přátelství s erotickým poddtextem... Mě nejvíc zaujalo dokumentární pojednání a komentáře nesouvisející?! s dějem... Cuarón je rozhodně zajímavý umělec... Nadějné vyhlídky, Harry Potter a tohle... Jdu na potomky lidí, abych si o něm dotvořila obrázek :) ()

liberita

Po všeobecne pozitívnom ohlase som mala zrejme prehnané očakávania, ktoré tento film nenaplnil. Od road movie vyžadujem zbesilú jazdu plnú odbočiek, stretnutí s čudákmi, bláznivých a nezabudnuteľných historiek a hlavne humoru. V Mexickej jazde som sa síce pár krát zasmiala a pobavila, ale postupne sa dobré a vtipné momenty strácali v množstve úplne nadbytočných scén. Napriek účinkovaniu inak skvelého Gaela, pre mňa veľmi slabý filmový zážitok, ktorý sa viac krát vidieť nechystám a po pár dňoch mi z neho prakticky nič hodné zapamätania nezostalo. ()

Oudee33

Celkem slušná road movie, kde je hlavní trojice celkem dobře ulítlá a film hlavně v pudové nápaditosti moc nestrádá. Je to celkem odvázané... Nicméně vypravěče který mluví naprosto nečekaně jsem moc nepochopil, pro mě celkem ujeté komediální vložky bez vyššího cíle.. Snad jen dát nahlédnout hloub do rodinných vztahů a oživit mexické dění. Ale proč? Nebylo třeba. Konec tak nějak vyplynul do ztracena, aneb jak se rozplynulo jedno pozitivní až pokroucené přátelství... 65% ()

rottik-cb

Obyčejný a přitom výjimečný film o tom, jak snadno se přihodí osudové věci. Přelomové, přesné, sexuálně explicitní. Vtipné, autentické, syrové. Atmosféra vás pohltí, okamžitě jsem zatoužila jet do Mexika. Jeho reálie jsou tu zobrazeny jen tak mimochodem, protože jsou běžné, pro Evropana jsou ale o to víc zajímavé. Detailní popisnost i úplně náhodných postav mě ve filmu nejdřív rušila, ale pak jsem si zvykla a myslím, že tvoří významnou část kouzla. Důležitá je také útržkovitá forma vyprávění, která působí, jako by někdo líčil příběh, který se stal před mnoha lety. Konec mě dostal. Cuarónova režie je výtečná, nejvíc ale září všichni herci v hlavních rolích. Je velká škoda, že Ana López Mercado (Luisa) už nikdy v ničem jiném nehrála. „Sabo teď studuje vyšší stavy podvědomí.“ „Zajímá se o mystiku?“ „Ne, spíš o drogy.“ ()

wege

Marně jsem se při dívání snažil vzpomenout, jestli jsem to tehdy viděl nebo ne. Některé scény jsem měl pocit, jako bych už viděl, ale děj filmu mi nic neříkal. I když mě to minout přece nemohlo ne? V době vzniku jsem byl v ideálním věku, kdybych v tom filmu viděl zhmotněné své tajné sny. Takto po dvaceti letech na to nahlížím trochu jinak. Je to skvělý film, krásná studie dospívajících kluků a jejich života, zážitků a hledání zkušeností. Zejména oni působí velmi realisticky, přirozeně a jak to prostě v tomto věku chodí. Ženský doplněk mi tak přišel jako pouze to, co plní jejich sny. Ač s nepopiratelnými přednosti herecky se chlapcům nepřiblížila. ()

Meescha

Film me dokazal zaujimat po celou dobu a nevim, co zasadniho bych mu mohl vytknout, eroticno, road-movie i tragika, vse pekne skloubene a otevrene. Je to dobe! ()

Jaromír

Romantika po mexicku :) ve stylu každý s každým, hlavně když je sranda a stejně o nic nejde :D. Český název filmu je o ničem (jako vždy), originál "Y tu mamá también" a přeložený anglický"And Your Mother Too" jsou mnohem lepší. Nechápu, kdo ty české názvy vymýšli :(, proč je prostě nepřeloží "kreativci" :(. ()

glide4ever

Mexická jízda na mě nějak nepůsobila. Třeba to bylo extrémně špatným českým "dabingem"... Proč v uvozovkách? Přišlo mi, že si deset kamarádů sedlo k mikrofónům a četli... Za to sice film nemůže, ale ani tak jsem nenašel momenty, kde bych se bavil, dojal nebo prostě jen koukal s otevřenou pusou. Konec zachránil alespoň tři hvězdy. 50% ()

LaValse

ALe ano, bylo to dobré. Snad to vylepšil Gael García Bernal, jinak si to vysvětlit nedokážu. Film o tom, jak tři mladí lidé vyrazí na podivnou cestu a neví kam, užívají si, a občas se pohádají. Jak jedna žena dokáže zamotat hlavu sedmnáctiletým klukům.. Nebylo to myšlenkově tak úplně prázdné, nebylo to špatné.. ale na víc to u mě asi nemělo. ()

d1x

Hezky vyprávěný příběh o přátelství, životě a sexu. Zapomeňte na klasické americké teen komedie a pusťte si radši tohle. Zajímavá psychologie postav, neznámí herci skvěle hrající, živelnost a nespoutanost - to vše vás na tomhle filmu dostane. Bravo Alfonso:-) ()

obscurite

Film o podobách přátelství, o náhodném setkání, o sexu na pozadí nádherné mexické kultury a přírody. Mexická jízda je o volnosti, která na všechny čeká, když se poddame hormonům. Život nejsou pouze pravidla, a jak tento snímek dokazuje, když se budete řídit instinkty, můžete zažít něco uvolnujícíhoa neopakovatelného. Je to jak s tou pěnou... ()

Bigwave

Je to jen obyčejná cesta na pláž, která existuje někde v našich duších. Tři lidé, dva dospívající muži, jedna vyspělá žena. Strhující podívaná o křehkých mezilidských vztazích, doplněna špetkou vyhrocených situací a přirozených emocích. Celý film je doladěn o vypravěče, který celému konceptu dodává koule. ()

B_Dup

Mexická jízda velmi přesně a názorně ukazuje, jak se může výrazně proměnit život teenagerů po jedné výletní eskapádě se zralou ženou. Cuarón nechtěl zobrazit pouze erotické choutky dvou mladíků nebo nalezení smyslu života smyslné Španělky. Zaměřil se i na historický a politický kontext té doby, té dané země. Ráz tomuto snímku dodává vypravěč, který nenásilně komentuje dění a doplňuje tak vlastně to, co samy postavy nám říci nedokážou. Neobvyklý film ještě umocňuje finální pointa. ()

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)

Luna mezi hvězdami

Luna mezi hvězdami

06.02.2005

Příjmení má stejné jak básnické označení měsíce a jeho hvězdný potenciál stoupá, ale dosti astrologie. Mexičan Diego Luna zůstává věrný své mateřštině. Ve filmu TU VIDA EN 65 MINUTOS, jehož natáčení… (více)