Svobodná umění

• USA Liberal Arts

Třicátník Jesse se kvůli rozlučkové oslavě vrací na svou bývalou univerzitu. Setkává se tu se studentkou Zibby a netrvá dlouho, než mezi začne vznikat intenzivní pouto. (Filmbox)

papaJA21

Je to celé tak romanticky předvidatelné a naivní, ale pro vášeň pro knihy, kterou částečně sdílím se na to dalo docela dobře dívat. ()

klida

Všechny (rozuměj oba) filmy Joshe Radnora se vyznačují takovou určitou lehkostí a nenásilnou zábavností a to je přesně důvod, proč první hodina uteče jako voda, aniž bych se třeba chtěl dívat na hodiny. Pak se to sice začne trochu drolit, ale pořád moc příjemná zábava. PS: Co čert nechtěl, hned následující díl How I Met Your Mother poté, co jsem viděl Liberal Arts, má velmi podobnou zápletku. ()

dr.fish

Tak jako existují komedie pro primitivy-American Pie-tak existují komedie pro ty ostatní, kteří nemyslí penisem či jíným orgánem nízko položeným. Já jsem primitiv, který otevřeně dokáže mluvit o sexu, chodit mezi lidi, pokud to za to stojí, veřejně se opít, jsem takový jaký jsem a kašlu na ty, kterým se to nelíbí. Každý takový není. Někdo prostě výše uvedené věci považuje za příliš intimní respektive společensky nevhodné a s tímto typem lidí si až na vyjímky nemám moc co říct, protože furt všechno řeší. Abych se dostal k jádru pudla- tohle je komedie, která neustále něco řeší a výsledkem je hromada nudy, která ovšem lidem "z druhé strany barikády" může připadat nesmírně přínosná a posouvající osobnost mílovými kroky vpřed. Nic proti. Já se s hlavním hrdinou neztotožnil, sympatický a reálný mi přišel jen Richard Jenkins jako stárnoucí profesor. Rozhovory mezi dvěma rádoby milenci se zoufale vlekly a nesnesitelné bylo čekání až zjistí, že se milují. Já se nedočkal, protože když ho ona zatáhla na pokoj, on se rozklepal, a ona mu řekla, že na to půjdou pomalu, rozklepal jsem se já a zmáčkl tlačítko Stop. 40% ()

Estrellita

Upřímně řečeno - byla to děsná nuda. Jasně, některé filozofické myšlenky za to stály, ale opravdu to člověk chce poslouchat přes hodinu a půl? Každopádně, jelikož já sama mám knížky ráda a nečtu je jenom proto, že bych měla, ale proto, že mě baví, lehce nadhodnotím a dám tomuhle filmu tři hvězdičky - s odřenýma ušima. 45% ()

LiborGondek

Drama? Ano, navíc romantické. Komedie? Ne, v žádném případě. A přesně to mi ve filmu chybělo. Byl moc vážný, řešil mnoho problémů, jak starých, tak mladých lidí. Celé to bylo provizorně zabalené do scénáře, který nudí a ne baví. Chyběl nadhled, ironie i vtip. Proto mne Svobodná umění příliš nenadchla a ne jednou jsem chtěl u filmu usnout. Což vzhledem k normální, průměrné délce kolem hodiny a půl příliš nelichotí. Jediné pozitivum filmu - Efron už nevypadá jako Bieber... 45% ()

Johnny.ARN

Sú filmy, pri ktorých pozeraní sa chcete dopichať plastovým príborom. Sú filmy, ktoré vás vcucnú a nepustia do záverečných titulkov. A potom sú filmy, ktoré vystihujú vaše aktuálne mentálne rozpoloženie a presne tam zapasujú. Svobodná umení taký film bol. Užijete si ho len vtedy, keď si ho pustíte v tej správne chvíli a väčšinou úplne náhodne. Príjemné obsadenie, príjemný dej a situácie a dialógy, ktoré si jednoducho zapamätáte a ktoré vám ukáže, ako žiť. Lebo nič nie je stratené, len si netreba ulietávať a občas stretnúť feťáčika Efrona, aby vás vrátil späť na cestu. Treba len trafiť ten správny moment, inak vás to nebude baviť. 4 z 5 ()

marvan

Radnor ve svém druhém filmu opět modeluje (a opět sám hraje) postavu chronického romantika. Feel good movie, trocha lží pro lepší pocit ze života. ()

Pavlínka9

Skvělý realistický film, který plno lidem přijde nudný, jelikož tam není žádná extra akce, není tam superúžasná zápletka a něco tomu prostě chybí. Ale opak - je to tak realistický, jak jen to jde. Jsou tam trapné scény přesně jak zažijete i ve svém životě. Podle mě tam není nic přikrášleného a proto to pro plno lidí může být nudné :) Ale já jsem si skvěle 1,5 hodiny proplouvala skvělým průměrným světem, kde člověk stejně reaguje jako 80%lidí na této planetě. A přesně tak si i myslím, že to autor měl v plánu :) Zcela chápu jak se cítí člověk v prostředí univerzity, kam se vrátí po několika letech a nemá k tomu již žádné závazky :) A ocitne se na party, kam ani neví jak se dostal :) A rolička Zaca Efrona? Nejlepší jakou kdy měl :) ()

hroubek

Už při Bezvadíkyješteprosím jsem moc dobře bavil a byl jsem nadšený, ale chtěl jsem se osobně přesvědčit, že to nebyla náhoda. Svobodná umění jsou klasická indie komedie říznutá dramatem, nebo drama říznuté komediáními výstupy. Je celkem jedno, jestli je to jedno, nebo druhé. Hlavní, že Josh Radnor rád vypráví příběhy zakřiknutých intelektuálů, kteří mají osobní problémy a nejsou schopny pochopit, že odpověď mají celou dobu pod nosem. Radnor se nijak nepáře se zápletkou a proto se postavy více méně neustále náhodně potkávají a vedou mezi sebou inteligentní debaty o literatuře a hudbě. Ono je to fajn a dobře se na to kouká, jen prostě máte pocit, že chcete více, než to co Vám Radnor nabídne. Chybí tam scéna, která by nám pomohla lépe se sžít s postavami, jako třeba lepší vysvětlení proč se hlavnímu hrdinovi rozpadl vztah, nebo proč se v půlce filmu zachová úplně nelogicky a přímo pokrytecky. Josh Radnor jako režisér není vůbec špatný, jako herec to samé, jen ty jeho příběhy potřebují trochu více, než snílky co hledají světlo na konci tunelu. Svobodná umění nejsou vůbec špatný film, jen hodně záleží na Vaší ochotě jestli přistoupíte na to co Vám Radnor přednese nebo ne. ()

Dreadd

Na Radnorovi se mi líbí především jeho přístup k filmotvorbě jako takové, ale určitě bych se vyhýbal srovnávání s Allenem, sice zvládne napsat si sám scénář, ten scénář si zrežírovat a zahrát hlavní roli a trochu se tématicky shodují, ale přece jenom do takové persony má ještě dost daleko. Navíc by neuškodilo vyzkoušet spolupráci se zkušenějším scénáristou, který zachová myšlenky, ale vyplní ty obrovské mezery, kterých má zrovna Liberal Arts víc, než bych snesl. A kazí to dojem z celého filmu, protože základní poselství, které by měl film předat na druhou stranu obrazovky, aspoň tak, jak jsem ho pochopil já, jistě nezůstane bez divácké odezvy a postavit prakticky všechny scény na pouhé konverzaci, to chce taky koule. ()

d@v3tranc3

Josh Radnor je pro mě budoucí Woody Allen. Tento film asi není pro každého, ale myslím že každý v něm může objevit určité kouzlo. ()

Lukyn007

Nic extra, ale neurazí to. Možná mám výhodu v tom, že jsem viděl dohromady tak 2 seríe HIMYM, takže Radnora (Teda) moc neznám. Navíc se mi zdál v seriálu dost nevýraznej. Tady se mi líbil. I jako scénárista a režisér. Fakt nadprůměrnej film. 70% ()

jefff

Herecky je na tom Radnor dobře, režijně film zvládl poměrně bez potíží, ovšem scénář měl buďto ještě dopilovat nebo nechat zkušenějším. Na intelektuální univerzitní romanci to bylo málo hluboké a Radnor brouzdal po povrchu aniž by z tématu vytěžil nějakou kloudnou pointu nebo silný příběh, na hravou letní romantiku to však zase bylo příliš upovídané a bez vtipnějších momentů. Tyhle filmy napůl bohužel často nemají šťávu a tento patří mezi ně. Vyloženě špatné to sice není, ale příště hlubší nápad prosím. ()

Sheffield

Ta vášeň pro umění, literaturu a klasickou hudbu mě přistihla nepřipraveného. A naprosto mě dostala. Nač hledat štěstí tam, kde není? Někdy je pro něco dobré vzdát se minulosti a zaměřit se čistě na budoucnost. Doufám, že nám v blízké budoucnosti Josh Radnor ještě něco předvede. ()

Seti

Mosbyovské "rádobyintelektuální" přemítání o mládí, stáří, dospívání, životních hodnotách a především překrásných studentských letech na vejšce. Měls pravdu Tede : "You nailed it!" ()

Hanys_

Tak někde na půli cesty k Allenovi. Výživná konverzačka, která má rozhodně co říct, ale která boužel taky dokazuje, že Radnor by už měl stát jen za kamerou..6/10 ()

adam9

Rok 2013 zakončuji s velkou grácií na jednoduché téma: život. Liberal Arts se netváří jako velký film, který se Vás pokouší oslnit za každou cenu, a to je jedině dobře. Ono totiž právě to nenucení být svěží, originální a strhující je hlavní výhodou filmu. Snad u každého dialogu jsem se načapal na vážkách a uvažoval o životních etapách. Studentský život, dospívání, střety několika generací nebo i prosté vjemy jako morálka, pocit viny, samota a nevědění si rady, jak naložit se svým životem...tohle všechno tu je jednoduše perfektně zachyceno. Někdy se zkrátka zasekneme a potřebujeme najít něco/někoho, aby nás vrátil zpět na palubu jménem život. PS: Elizabeth Olsen - nová American Sweetheart. ()