Hudba dokáže spojovat i rozdělovat. Do poklidné domácnosti středoškolského učitele hudby Keitha (Guy Pearce) přichází anglická výměnná studentka Sophie (Felicity Jonesová). Místo předpokládaného přátelství se stejně starou Keithovou dcerou Lauren (Mackenzie Davisová) a obvyklých peripetií cizorodého elementu v novém prostředí se rozvíjí jiný vztah. Životem zklamaný Keith, vzpomínající na někdejší dráhu rockového muzikanta a snažící se vyměnit pedagogickou dráhu za stálé místo v Newyorském symfonickém orchestru, je přitahován Sophie, která je mimořádně schopnou klavíristkou. Právě klasická hudba se stává spouštěcím mechanismem rodící se vzájemné náklonnosti. Americký režisér Drake Doremus (*1983), z jehož nepříliš rozsáhlého díla známe romantické snímky Zamilovaní (2011) a Jako ty (2015), postihuje drobné nuance každodenního předměstského života a přesvědčivě tlumočí pocity hlavních postav, které nevyhnutelně dělají to, co by dělat neměly. Pomáhají mu v tom výkony hlavních představitelů, australského herce Guye Pearce a britské herečky Felicity Jonesové, která už s režisérem spolupracovala na filmu Zamilovaní. Roli opomíjené manželky Megan vytvořila Amy Ryanová. Snímek si odbyl svou premiéru v jedné z nesoutěžních sekcí festivalu Sundance 2013. (Česká televize)

castor

Chtěli, dokonce moc, ale oba pochopili, že svoboda je hodně vrtkavá. Málo slov, hodně detailů, výmluvné pohledy, dokonalá hudba. Komorní drama mi jednou připomnělo už starší kousek V ložnici Todda Fielda, režisérovu předchozí vztahovou imigrační romanci, pak tu dokonce nějaké záchvěvy á la Terrence Malick, abych si vzápětí potvrdil, jak soustředěný výkon podává herecký chameleon Guy Pearce, který ještě před několika lety tak nějak nepatřil k mým oblíbencům. Dnes je všechno jinak. Ostatní jsou tu prakticky za statisty. Jen ona a on v zádumčivém balení. Talentovaná a stále neokoukaná Britka Felicity Jones (mladý režisér Drake Doremus si jí vytáhl právě z předchozí spolupráce Like Crazy) hraje neuvěřitelně pomocí rtů a očí, Pearce zase svým nemalým charismatem dokazuje, že je jedním z nejzajímavějších britských herců své generace. Scénář není zbytečně vyhrocený, nenutí k hysterickým výstupům, jen dle pevného režisérského vedení nabídne sprchu emocí, aby za pár okamžiků umně navodil atmosféru zoufalství a beznaděje. Do počínající krize středního věku umělecky zaměřeného otce od rodiny totiž vstoupí přemýšlivá Britka z výměnného studentského programu, takže ušlápnost rodinného a profesního života dostane alespoň na pár okamžiků do zubů. Samozřejmě najdeme i leckteré chyby, ale proč je pro tentokrát nenechat ve skříni? Uhrančivé a dospělé!! ()

Sarkastic

Plnit si sny a následovat své touhy je přece tak snadné…anebo ne? Ten domeček z kostek v úvodu příběhu předznamenal ráz prakticky celého filmu. Ostatně hned od začátku je jasné, že výměnná studentka Sophie je nejen obrovsky hudebně nadaná, ale také velmi vnímavá, zvlášť k o mnoho let staršímu Keithovi…Nadechni se má v podstatě dost jednoduchý a předvídatelný příběh, žádný ze zvratů diváka nijak zvlášť nepřekvapí. Jenže na druhou stranu nabízí převážně příjemnou, vtahující atmosféru (podpořenou opravdu krásnou hudbou), uvěřitelné emoce, hezky vystihnuté náznaky problémů, podezření, žárlivosti, a více než solidní herecké výkony. Má řadu silných scén, od perfektního klavírního „ahoj“ přes lekce dýchání, osamocení v dešti až po hořký konec (sice také předvídatelný, ale to mu nijak neubralo na působivosti). A nejvíc se mi na filmu líbilo, jak pracoval s tou spoustou všeříkajících pohledů, z nichž každý má svou důležitost a nahrazuje spoustu (zbytečných?) slov postav. Tomuhle filmu o zakázané lásce dám silné 4*. ()

TeeAge

|| Scenár: Drake Doremus, Ben York Jones | Hudba: Dustin O'Halloran | Distribúcia: Cohen Media Group | Štúdio: Indian Paintbrush, QED International, Super Crispy Entertainment | Rozpočet: ? $ | Tržby: 298,445 $ | Ocenenia: - || Film, ktorý bol kôli jeho tamatike odsúdený na neúspech, pretože sa za jeho podtext hambý každý druhý človek, čiže každý, kto niekto podobné zažil vo forme vzplanutej "mladej lásky" voči novej osobe v priebehu už existujúceho vzťahu alebo nebodaj manželstva. Pointa filmu je však pre mňa naopak presne to, že i keď k životu patria podobné nevypočítateľné momenty, zdravý rozum, "dospelá láska" a životné a rodinné hodnoty ďaleko prevyšujú niečo, čo možno neni ani pudová alebo emočná záležitosť, ale hladanie niečoho oborovo blízkeho, čo sa na prvý pohľad človeku zdá vždy naplňujúcejším aspektom, než fakt, že to vôbec nemusí byť funkčné a dlhodobo láskyplné. 90% | HD, THX, EN DTS | ()

Aluska88

Úžasným minimalistickým způsobem zpracovaná romance mezi muzikantem ve středních letech a dospívající dívkou. Příběh je vystavěn s lehkostí, citlivostí a přesvědčivostí. Guy Pearce v jedné ze svých mála kladných a "obyčejných" rolí a krásná Felicity Jones mezi sebou předvádějí ukázkovou chemii. I když tento výraz asi není ten nejvhodnější, protože to napětí mezi nimi, ty pohledy, necítila jsem to jako sexuální vášeň, bylo to spíše něco jako čistá láska a splynutí duší. I jejich společné scény jsou tak krásné, jemné, bez jakéhokoliv náznaku nějaké "sexuální agrese.":) Hudební stránka už jen doplňuje tento osobitý snímek, který bych zařadila mezi jeden z těch "malých velkých filmů." ()

emma53

Křehké a nenásilné drama s minimálním množstvím slov, ale o to víc jsem si vychutnala ty emoce, které nešly přehlédnout, protože pulzovaly celým příběhem jak pravidelný tlukot srdce. Od letmých pohledů, doteků, úžasných klavírních vyznání lásky a mnoha jiných zdánlivých maličkostí, tak tohle všechno tvořilo navíc ještě dokonalou atmosféru, kde nechyběla ani jistá dávka napětí. Amy a Guymu jsem to pouto, které je přitahovalo a současně z něj měli strach naprosto věřila. Škoda, že postava Sophie nebyla ještě trochu víc rozvinutá. Ono je zajímavé, že ten film není až tak zvlášť vyjimečný, ale po jeho skončení mně bylo tak trochu teskno na duši i když vím, že důležité je přece umět se správně nadechnout a vydechnout............... ()