Hudba dokáže spojovat i rozdělovat. Do poklidné domácnosti středoškolského učitele hudby Keitha (Guy Pearce) přichází anglická výměnná studentka Sophie (Felicity Jonesová). Místo předpokládaného přátelství se stejně starou Keithovou dcerou Lauren (Mackenzie Davisová) a obvyklých peripetií cizorodého elementu v novém prostředí se rozvíjí jiný vztah. Životem zklamaný Keith, vzpomínající na někdejší dráhu rockového muzikanta a snažící se vyměnit pedagogickou dráhu za stálé místo v Newyorském symfonickém orchestru, je přitahován Sophie, která je mimořádně schopnou klavíristkou. Právě klasická hudba se stává spouštěcím mechanismem rodící se vzájemné náklonnosti. Americký režisér Drake Doremus (*1983), z jehož nepříliš rozsáhlého díla známe romantické snímky Zamilovaní (2011) a Jako ty (2015), postihuje drobné nuance každodenního předměstského života a přesvědčivě tlumočí pocity hlavních postav, které nevyhnutelně dělají to, co by dělat neměly. Pomáhají mu v tom výkony hlavních představitelů, australského herce Guye Pearce a britské herečky Felicity Jonesové, která už s režisérem spolupracovala na filmu Zamilovaní. Roli opomíjené manželky Megan vytvořila Amy Ryanová. Snímek si odbyl svou premiéru v jedné z nesoutěžních sekcí festivalu Sundance 2013. (Česká televize)

Trailer

italka63

Pomalé tempo, ve kterém se ponoříte do života jedné americké rodiny, jejíž poklid je narušen -zdánlivě-příjezdem studentky z Anglie. Guy Pierce, učitel hudby a muzikant, který vyhrál konkurz do orchestru...jak i docela malá nevinnost může změnit chod rodiny, jak se dokáží i přes věkový rozdíl dva lidé přitahovat...i o tomhle život je.Vynikající Guy a nádherná hudba, to už lépe natočit a zahrát prostě nešlo. ()

erased

Člověk se ani nenaděje a na dveře zase klepe Oscarová sezóna. Breathe In do ní perfektně zapadá jako již mnohokrát viděné malé lidské drama s lehce vykonstruovanou, ale stále uvěřitelnou zápletkou, parádními hereckými výkony a dokonalou prací s obrazem a zvukem. Tempo pak v celém filmu ustupuje zadumané náladě, mnoho scén si vystačí s minimem slov a k tomu všemu hraje krásná hudba. I mezi ústřední dvojicí to od prvního momentu jiskří a jak Guy Pearce, tak i Felicity Jones jsou dost charismatičtí na to, aby jim bylo až příliš jednoduché odpustit to, jak si šlapou po štěstí. Vůbec bych se sice nezlobil za obsáhlejší závěr, nicméně už samotné jméno filmu napovídá, že tady jde víc o ten dlouhý, ale přesto svižně ubíhající nádech před skokem, než o srdceryvný dopad. ()

Arsenal83

K Felicity Jones nemôže nikto povedať ani slovo. Skvele zahrané a takmer tridsiatnička proste vyzerá ako študentka. Ideálny výber. Guy Pearce to je iný súdok. Vynikajúci herec, ale v takom Brimstone, nie ako zamilovaný profesor. Mne tí dvaja k sebe nepasovali. A ani som im neprial, čo je na tom také úžasné podvádzať manželku s dcérinou spolužiačkou? Chvalabohu, že to aspoň dopadlo zdravo tak ako má. A páčili sa mi klavírne pasáže. ()

maddy

Krehké, dojemné, pomalé, zádumčivé ... Viac menej „obyčajný“ film o jednom učiteľovi hudby prežívajúcom v niekoľkoročnom, teraz už stereotypnom vzťahu s manželkou a dcérou a pobyte mladej britskej študentky počas leta v jeho rodine, keď sa návšteva vyvinie pre hlavných aktérov tým najmenej očakávaným, ale pri tom pocitovo najuveriteľnejším smerom. Precízne herecké výkony ustáleného Guya Pierca a krehkej Felicity Jones v reálne uvažujúcich postavách, ktorým bez problémov veríte ich odhodlanie riešiť situáciu, aj napriek tomu, že s nimi (možno) nebudete plne súhlasiť. Vo výsledku len pár charakterov a pritom pohľad každého z nich k vzniknutej situácii je nanajvýš uveriteľný a zbytočne nevyhrotený. Dokonalá súhra kamerových záberov prevažne zameraných na detaily a jemnej klavírnej hudby vytvárajú občas atmosféru ako od samotného Terrenca Malicka (badať to je hlavne pri romantickej scéne v lese pri jazere). Zádumčivý feeling udáva pomaly plynúce tempo; a scenár, ktorý si v závere vystačí len s minimom slov, ale napriek tomu dokáže na scénu priniesť veľmi dusnú atmosféru a poriadnu spŕšku emócii. Precízne napísaná a vynikajúco zrežírovaná nenápadná dráma z každodenného života, ktorá nemá nijaké zvlášť veľké artové ambície a práve o to viac poteší svojou ľudskosťou a určitou jednoduchosťou tým, že nijako zbytočne netlačiť na pílu. Chápem aj zvolený záver prichádzajúci pomerne skoro po konfrontácii, vďaka nemu je nad dlhodobými dopadmi konania postáv možné rozmýšľať ešte dlho po skončení záverečných titulkov, a pritom ani jednu z nich nie je možné bezočivo odsúdiť s jednoznačnými argumentmi. Pár dní po pozretí to vo mne rezonuje ešte viac! CELKOVO: 4* ()

Frajer42 odpad!

Tady budu muset v hodnocení zaplout hodně nízko, jelikož se mi snímek do gusta netrefil ani malinko. Takový příběh o životem znaveném a znuděném tátovi, který by zkrátka rád vyplul z ubíjejícího životního stereotypu a vyzkoušel v životě něco malinko jiného. Jakýsi nový impulz mu do života vloží výměnná studentka. Vztah mezi nimi se pomalu prohlubuje a atmosféra houstne. Každý netrpělivě čeká, kdy konečně Guy polechtá svým pyjem dívčinu vulvu. Samozřejmě jsem to lehoulince nadnesl, ve vzduchu je cítit spíše takové platonické splynutí. Ano, tohle sousloví jsem si právě vymyslel, takže vám možná nedává ani malinký smysl. Co vám budu dále povídat... Celé to plyne až nesnesitelně pomalu a nikdo z herců, ba dokonce ani děj, není až tak zajímavý, aby si divák dovedl vychutnávat jednotlivé okamžiky. Za malou pochvalu stojí snad pouze hudba, ale ani ta mě kdovíjak neokouzlila. Krize středního věku se mě zatím netýká, takže možná snímek dovedu patřičně docenit až v hodně vzdálené budoucnosti, i když bych raději sáhl po nedocenění snímku a vynechávce krizičky. Pěknější odpádek. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatela mat.ilda. ()

• Na notových stojanech v Keithově třídě jsou k vidění knihy z vynikající, již nevydávané série pro výuku hry na nástroj „100 Days to Sight Reading Excellence“ od Timothyho Kotova a Thomase Murphyho. (Johnny.ARN)

Související novinky

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (více)