Demonic

House of Horror

(neoficiální název)

Horor / Thriller

USA / Velká Británie, 2015, 83 min

James Wan vypustil démona. No jo, jenže pokolikáté už, že jo. Hororový příznivec zbystřil, když zjistil, že kvalitní tvůrce produkčně zaštítil celkem nadějný a hrůzyplný projekt. Akorát se v tom filmu skoro nic hrůzyplného neděje, film se pořád na něco celou dobu chystá a pořádně se nerozjede. Případ prokletého domu, v němž před léty (ve filmu zazní, že k rituálním vraždám došlo před 25 lety, posléze že před 20 lety, tak nevím, ale zabít scenáristy) došlo k masakru, opět zaměstnává současnou policii vedenou ostříleným detektivem (Frank Grillo) a pornoidní zkušenou psycholožkou (Maria Bello). Oběma připadlo vyšetřit krvavý masakr, a s tím spojená záhadná zmizení, jehož oběťmi je šestičlenná skupinka mladých lovců duchů, kteří do starého domu zavítali, aby zde zdokumentovali paranormální jevy a zabrnkali na nervy démonům sídlícím v jeho zdech. Prdlajs démoni! Ti ve filmu nehrají prim. Vše se točí kolem mladíka s vidinami, který jako jediný přežil krvavé běsnění. Divák bude svědkem jeho výslechu, který neprobíhá úplně standardní formou, ke všemu se policejní odborníci musí prohrabat tunou kamerových záznamů, které možná odhalí, co se skrývá za celou záhadou a kdo je viníkem a pachatelem celé nevysvětlitelné tragédie. I bez toho, aniž bych naznačoval výslednou pointu, nedá protřelejšímu divákovi práci odvodit si, jak se věci ve skutečnosti mají. Jenže běžná pointa tvůrcům nestačila a rozhodli se film šíleně nakombinovat a posléze překombinovat. Nebýt surového kombinování několika hororových (sub)žánrů v jednom filmu, jen těžko by film uvízl v paměti. Tvůrci do filmu narvali prvky found footage, duchařin, nechybí ani fantazijní prvky aj. Dost často film připomene, o čisté vykradení se tak úplně nejedná, i jiné hororové snímky (Identita, Evidence, Vrána aj.) Tato kombinace může být pro někoho až přebytečná a nežádoucí, pro jiného zajímavá a hororově pestrá. Rozhodně se ale film nijak nepřetrhl ve své hororové intenzitě. Není moc dlouhý, ale s démonem/démony v domě se dost šetří. Dávají si načas, co hůř, ukáží se jen na pár minut. Vyprávění mladíka o tom, co se v domě semlelo a který je krajně podezřelý, zabírá většinu filmu. Takže jsme chvíli v prokletém domě, hned zase zpátky u výslechu s psycholožkou. Do toho tam pobíhá detektiv se svým policejním sborem. Režisér Will Canon má cit pro budování napětí, jen neměl ideální scénář, takže ty nezajímavé scény převyšují ty zajímavé. Hodně filmu pomohl kameraman Michael Fimognari, který horory snímat umí. Jeho snímání tmavých prostor a tmavých koutů domu umí probudit v divákovi představivost a nepříjemné pocity z neznámého. Když se hororu upíše Frank Grillo a Maria Bello, očekával bych horor, ze kterého se mně srolují trenky a po filmu budu mít vlasy na Richarda Gera. Tak tedy nic z toho. Tedy pokud nepočítáme pyj v pohotovosti z Maruny Bellovic. Trochu se to táhlo, pointa až moc překombinovaná, herci, kamera fajn, scénář se nepředvedl, režisér sice režijně neděsil, tvůrčí záměr překvapit diváka se ale minul účinkem. Pokud nemáte v hororech nakoukáno, zřejmě vás to chození po domě asi fakt vystraší. Nějak ovšem ve filmu nenacházím nějaké extra nabušené scény, z nichž by měl divák (démonicky) strachem srát. 60%(19.2.2016)

• peter12

Toto je tak neoriginálne a takou naivnou formou točené až ma to chvíľami rozčuľovalo. Nieje tu nič čo by ma prekvapilo alebo šokovalo. Prítomnosť sa miesi s minulosťou, ale dosť chaotickej forme, tie flashbacky boli totálne mimo. Kamera bola v niektorých momentoch priemerná a v niektorých silno podpriemerná, ktorá neukázala nič. Ale aby som len nekritizoval, páčili sa mi lakačky, tie sa naozaj vydarili. Herci tiež toho veľa neukázali, aj keď to nieje čisto krvný FF projekt, tento na mňa nezabral.(7.6.2015)

Ducharinka s dvomi dejovými líniami, kde prvá je akýmsi backgroundom tej druhej, hororovo omnoho zaujímavejšej (haunted house). Samotné krimi vyšetrovanie záhady okolo vrážd všetkých tých nešťastníkov je zaujímavé, jednoduché a bez zbytočných motaníc či nudnejších pasáží, avšak výrazne uberá druhej dejovej línii na hororovej atmosfére. Kým sa divák stihne spamätať zo šoku nejakej ľakačky alebo nepríjemnej scény, je tu strih a sme z desivého pekla vyslobodení. Dusnota a mrazivá atmosféra tak počas trvania snímku postrádajú akúkoľvek šancu naberať na obrátkach, to sa napríklad s takým Grave Encounters (hlavne s druhou polovicou) nedá ani porovnať. Koniec mi už prišiel trocha uletený a v pár veciach aj nelogický, ale vyslovená hlúposť to zase nebola, takže celkom spokojnosť. Škoda, že samotná kriminálna dejová linka ani pri konci nenabrala výraznejšiu hororovú atmosféru. 65/100(5.6.2015)

Wanovo jméno v žánru už něco znamená a byť se tady nepodílel ani na režii a ani na scénáři, převládala u mě naděje, že by se pod úplný škvár nepodepsal. A taky nepodepsal, ale nejedná se o nic světoborného. Zase tu máme obvyklou partu študentů, kteří se vydají do strašidelného domu vyvolat bubáky a všechno to řádně zdokumentovat. Docela mi seděl styl vyprávění, kdy policie vyšetřuje dům plný mrtvol a z vyprávění jediného přeživšího dává formou flashbacků dohromady celý případ. Byly tu i asi dvě lekačky, které zafungovaly a nějaké to strašidlo se tu také mihnulo, ačkoliv na démonické reje, které název sliboval, můžete zapomenout. Ale chybělo mi napětí, o kterém se dá mluvit snad jen v případě začátku a odpovídající atmosféra charakteristická pro strašidelné domy. Odvázaný jsem nebyl ani z herců. Grillo s Marií Bello dobrý, ale ta duchomilná skupinka byla nesympatická a protivná. Mohlo být líp, ale i hůř. 50%(31.5.2015)

Wau, tak Demonic absolutně předčil veškerá má očekávání a slušně mě posadil na zadek. Film se může pyšnit fajn herci především Frank Grillo a Maria Bello, ale i ostatní teenejdžři hrají velmi slušně. Film je rozdělen na dvě dějové linie a je vyprávěn retrospektivně,což mi sedlo, obě linie mají co nabídnout. První ze současnosti má zajímavé krimi vyšetřování s perfektním závěrečným zvratem a vysvětlením alá Saw, v té druhé je to klasická vykrádačka, ale pozor! neskutečně funkční, film obsahuje spousta lekaček a fakt zákeřných, zlých, že se budete cukat v posteli a přát si ať je konec. Naštěstí jsem vyvázl bez většího zranění, ale naražená ruka po pádu z postele mě neminula. Sluchátka jsou povinnost! Líbilo se. 75ˇ%(10.5.2015)