Špína Londýna

• Velká Británie Dirty Pretty Things (více)
Trailer

VOD (1)

Vystudovaný lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) je nigerijský přistěhovalec, který v Londýně pracuje jako taxikář a noční vrátný v hotelu. Přesto živoří na hranici chudoby. Sdílí pokoj s tureckou uprchlicí Senay (Audrey Tautou), která si v hotelu přivydělává jako pokojská. Coby nelegální přistěhovalci žijí Okwe a Senay v neustálém strachu z vyhoštění. Jednou v noci zatelefonuje Okwemu na recepci prostitutka Juliette (Sophie Okonedová) a požádá ho, aby se podíval na rozbitý záchod, kde na něj v ucpané míse čeká děsivý objev. Okwe to nahlásí řediteli Sneakymu (Sergi Lopez), který ho vydírá, aby mlčel. Okwe brzy odhalí centrum pochybné podnikatelské činnosti, což ho uvrhne do prohnilého londýnského podsvětí. (Cinemax)

Trailer

swamp

Kdyby to byl film delší, dal bych hvězdičky 3..ale minutáž je naprosto optimální. Chiwetel Ejiofor a Sergi López podali výborné výkony. Audrey Tautou dle mého názoru poměrně dost přehrávala, ale pro ty její oči jí to jistě odpustíte. :) Stephen Frears natočil tenhle film velmi cíleně, a pouze již zmíněná přijatelná délka ho neshazuje do vod průměrných. Ono totiž není těžké zvolit silné téma, z největších chudáků udělat ty nejudatnější hrdiny a připojit k tomu něco málo drsných scén. Mistrnost ovšem spočívá v dávkování toho všeho..a režisérovi se očividně trochu trhla ruka. Navíc chtěl z celého snímku udělat asi úsměvné drama, protože některé hlášky opravdu nebyly na místě ("How come I've never seen you people before? Because we are the people you do not see. We are the ones who drive your cabs. We clean your rooms. And suck your cocks."). Věřím, že kdyby tento příběh zpracoval nějaký nezávislý režisér, dosadil nezávislé herce a zapojil zdravé zanícení pro věc, jistě by vznikl film velmi nadprůměrný..bohužel se tak nestalo. ()

Cimr

Zpočátku jsem sice úplně nevěděl, o co režisérovi jde, ale zhruba v polovině filmu se to zlomí a začíná napínavá, depresivní podívaná s jedním velmi chytrým nápadem a úžasným koncem. Audrey Tautou není holka jednoho výrazu, nýbrž jedna z nejlepších hereček současnosti. To, že její výkony někdo neustále porovnává s úplně odlišnou Amélii, je vcelku jeho problém; Tautou v tomhle filmu prostě NENÍ Amélií, ale uprchlicí z Turecka a já nemám důvod jí tuto roli nevěřit. Se Špínou Londýna mám jiný problém. Anglii mám totiž moc rád a tak si pořád nějak nechci připustit, že londýnské podsvětí je skutečně plné nelegálních přistěhovalců, obchodníků s lidskými orgány, hororových hotelů a záchodů, ucpaných lidským srdcem. I když... ()

ivishka

Prapodivný snímek o trefně nazvané situaci v Londýně - Špína Londýna.Turecká emigrantka Senay je plná ideálů,že za hranicemi své turecké země najde něco mnohem lepšího a přitom se z ní stane typický vyděděnec v zaběhlém systému angličanů. Pro ni bylo výhodou setkání s Okwem,který ji poskytl azyl sice v márnici ale přece jen lepší něco než nic a jaksi se o ni postaral..Poté si našla šikovná slečna práci a nakonec se málem nechala rozřezat na části kvůli penězům.Způsobem jakým někteří lidé žijí tzv.destruktivním-z toho je člověku kolikrát zle.Konec dobrý všechno dobré. ()

dvopet

Velmi příjemné překvapení. Snímek bez přehnaných ambicí s pečlivou dějovou výstavbou si neustále hlídá tempo vyprávění. Náhled do světa ilegálních přistěhovalců či řekněme emigrantů v podhoubí Londýna je provedený zcela civilně a pro tuto tematiku ne zrovna obvyklým prostředím hlavního města Británie přináší zase trošku jinou optiku do tohoto námětu. Herecké obsazení je velmi vyrovnané. Ejiofor podává velice soustředěný výkon, Lópézovi role hoteliéra sedla velmi dobře. U Okenedo je vlastně jenom dobře že si ji později George "vytáhl" do Hotelu Rwanda. Jen Audrey Tatou polohu neustále ve strachu přikrčené šedé myšky nezvládla zcela přesvědčivě a její kreace je bohužel dost kolísavá. Závěr sice trošku zapadá do klišé o tom jak by to mělo dopadnout než o tom jak to ve skutečnosti dopadá, ale to Frearsovi za jinak velmi povedený snímek milerád odpustím. Myslím že se k němu budu rád vracet. ()

Mi Nü-Chai

Všechno je špatně. Očekávala jsem zajímavou detektivku a dostala jsem bezzubou snahu vylámat z diváka co nejvíc slz a soucitu. Věřím, že realita ilegálního imigranta může být všelijaká, to ovšem neomlouvá styl, jakým je Dirty Pretty Things natočeno. Herci střídavě nedělají skoro nic a přehrávají, příběh je snůška klišé a vykonstruovaných situací. ()

• První role, ve které Audrey Tautou mluví anglicky. (ČSFD)
  • Okrem angličtiny zaznie vo filme španielsky, francúzsky i somálsky jazyk. (MikaelSVK)