Špína Londýna

• Nový Zéland

Dirty Pretty Things

Drama / Thriller / Krimi

Velká Británie, 2002, 97 min

Prapodivný snímek o trefně nazvané situaci v Londýně - Špína Londýna.Turecká emigrantka Senay je plná ideálů,že za hranicemi své turecké země najde něco mnohem lepšího a přitom se z ní stane typický vyděděnec v zaběhlém systému angličanů. Pro ni bylo výhodou setkání s Okwem,který ji poskytl azyl sice v márnici ale přece jen lepší něco než nic a jaksi se o ni postaral..Poté si našla šikovná slečna práci a nakonec se málem nechala rozřezat na části kvůli penězům.Způsobem jakým někteří lidé žijí tzv.destruktivním-z toho je člověku kolikrát zle.Konec dobrý všechno dobré.(21.7.2012)

„„Zajímavý příběh o těžkém životě přistěhovalců, vznikl z vyjímečného scénáře, zvukově zajímavého soundtracku a celkové atmosféry, která vás po celou dobu příjemně podbízí a nutí k neustálému přemýšlení. Sergi López je zde mimořádně nabit energií a Audrey Tautou...Jako vždy špica !!... I když si v duchu říkám, zda-li by moje oblíbenkyně zahrála tvrdou kriminalistku ??...No..určitě !!““(1.7.2004)

Poznávací zájezd do Londýna, s jednou zážitkovou jízdou přirozením Audrey Tautou a nakouknutím do kuchyně pouličním chirurgům, aneb nečiň druhým to, co nechceš, aby oni činili tobě. Ledviny jako obyčejné (kradené) zboží, panenství odevzdané lidskému hovadu - výstavní sviňák Sergi López - a ve finále trocha té (zaslouženě kruté) spravedlnosti. Co byste taky čekali od Londýna, velkoměsta se vším, co k tomu patří. Včetně kanálů a stok, plných lidské špíny. Města tak krásného a fotogenického pro turisty (BTW, doporučuju vystát si tu tříhodinovou frontu, pohled z kola London Eye opravdu stojí za to!) a tak krutého a nemilosrdného k nelegálním imigrantům. Audrey Tatou, jako pokojská Senay vláčená osudem, na mě sice působila trochu unyle a moc mě za pajšl nevzala, ale i tak to byl uvěřitelný a drsný příběh, který mě dostal k sobě na plátno.(27.10.2013)

Londýn je nejkosmopolitnějším městem Evropy. Žije v něm spostu přistěhovalců, ať legálních, či nelegálních. A právě o těch vypráví drsné drama Stephena Frearse "Špína Londýna". Provede vás nejtemnějšími a nejšpinavějšími zákoutími současného Londýna a vy budete jen zírat, co se tam děje. Falešná víza, falešné pasy, obchod s bílým masem, obchod s lidskými orgány. To je jen zlomek tamější trestné činnosti. "Špína Londýna" je spíš menší film (tím v žádném případě nemyslím horší) co se týče výpravy, výrobního štábu a herců. Herci jsou ale skvělí, z nichž Chiwetel Ejiofor exceluje na celé čáře. Audrey Tautou ani moc hrát nemusí, její oči si vystačí samy. "Špína Londýna" je bezesporu jedním z těch nejzajímavějších současných filmů, co jsem měl tu čest vidět. 80%.(24.4.2007)

"My jsme ti, co nikdy nevidíte, lidi, co řídí vaše auta, uklízí vaše pokoje, kouří vaše p...." Tíživá sonda mezi tvrdě pracující ilegální imigranty, aneb na čem je mimo jiné také postaveno bohatství naší euroamerické civilizace. Chiwetel Ejiofor působí spolu s Forrestem Gumpem jako ten nejupřímnější chlapík na světě (hodně podobnou roli si zopakoval o 6 let později - mistr Terry v Červeném pásu). 80%.(30.10.2010)

• - Okrem angličtiny zaznie vo filme španielsky, francúzsky i somálsky jazyk. (MikaelSVK)

• - První role, ve které Audrey Tautou mluví anglicky. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film měl původně režírovat Damien O'Donnell, ale dal přednost práci na filmu Krajina srdce. (Zdroj: ČSFD.cz)