Špína Londýna

• Nový Zéland

Dirty Pretty Things

Drama / Thriller / Krimi

Velká Británie, 2002, 97 min

Když se řekne Londýn, tak si představím širokou plejádu snad všech světových národů a několik set jazyků. Londýn je snad nejmultikulturnější město v Evropě, což je na jednu stranu nádhera, na druhou stranu problém (viz bordel, který dělají muslimové). Přistěhovalců je čím dál tím více, až mi někdy připadá, že už ani samotná královská vláda neví, co s tím dělat. A právě o přistěhovalcích je i Dirty Pretty Things. Frears nás seznamuje s životními přiběhy těch, kteří po nocích vykonávají práce, jež by normální Anglán nedělal. Musím uznat, že se mu to celkem dobře povedlo - romantika byla, drama bylo, i ty prvky thrilleru byly a vlastně i ten happyend byl (což jsem teda moc neočekával). Jen ta Tatou, ta byla fakt... stejná. Musím tady souhlasit s Civalem a jeho výrokem, že "Tatou není herečka, jen holka jednoho výrazu". Ona žádnou mimiku nedělá, žádný pohyby u ní nejsou, prostě jen kouká jak nevím co. Ale jinak skvělý, pane Frearsi, svedl jste to na téměř jedna. Akorát teda s tím, jste mi tak trošku vzal tu domněnku "Londýn = otevřené město pro každého"... Ale i tak budu tomuto malému ráji na Zemi věrný.(9.8.2006)

Dirty Pretty Things jsou ledovou sprchou pro nekritické milovníky Londýna. Knightovi a Frearsovi se podařilo dokonale rozbourat růžové turistické vize o tomto městě a předkládají nám sondu do jeho prohnilých útrob. A v tomto případě se takovýto pohled z druhé strany zatraceně vyplatil - i přes na první pohled těžce nezajímavé téma a vizuální zpracování ne nepodobné německým kriminálkám jsem se bavil od začátku do konce. Audrey Tautou byla pak již pouhou třešničkou na dortu.(7.11.2011)

Film který to opravdu nevidí růžovými brýlemi, ale možná tak, jak to v Londýně opravdu chodí. Fakt skvěle se ne ten film kouká, chytne vás to a pohltí. Možná i proto, že to působí tak děsivě reálně, ale nechybí tomu jakási komická odlehčení. Chiwetel Ejiofor válí a Audrey Tautou konečně zase v opravdu dobré roli.(17.12.2006)

Sergi Lopez jako padouch, kšeftman s lidskými orgány, Seňor Juan, kdo by za tím viděl zamilovaného Casanovu z Pornografického vztahu, že?... Nezaměnitelná Audrey sice měla do Turkyně mnoho km a mil, snad až na depilaci knírku :-).... V každém případě lze suše konstatovat, že tenhle film se povedl. Kladem jsou přesvědčivé herecké výkony, bez některých "přitažených" scénaristických karambólků skýtající černobílé vidění je na scénaři pozitivní to, že je v podstatě vlastně velmi reálný... Nadstandardní muzika na dokreslení je víc než hmatatelná a všudypřítomná.... 90%(9.4.2005)

Vynikající Chiwetel Ejiofor dokonale využil prostor, který mu skýtal skvěle napsaný scénář. Ani Audrey Tautou nebyla špatná, i když Ejioforovi se nemůže rovnat. Po shlédnutí tohoto filmu bych rozhodně nechtěla být emigtantkou kdekoli. Nedávno jsem v rámci Evropského filmu na ČT2 viděla film "Chladný ráj" pojednávající o podobném tématu. Oba dva snímky jsou vynikající a rozhodně stojí za to nad nimi zapřemýšlet.(24.4.2005)

• - První role, ve které Audrey Tautou mluví anglicky. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Film měl původně režírovat Damien O'Donnell, ale dal přednost práci na filmu Krajina srdce. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Okrem angličtiny zaznie vo filme španielsky, francúzsky i somálsky jazyk. (MikaelSVK)