Špína Londýna

• Nový Zéland

Dirty Pretty Things

Drama / Thriller / Krimi

Velká Británie, 2002, 97 min

Zdařilé temné drama ukazující Londýn z té strany, kvůli které tam určitě nejezdí turisti. V režisérově podání to je temné špinavé místo plné divných a špatných lidí. Převážná část filmu se odehrává v hotelu, kde se kromě prostituce provádějí po večerech daleko horší věci, na které náhodou přijde hlavní hrdina. Film sice nemá nějakou větší gradaci, kterou by si jistě zasloužil a vysloveně napínavých scén je zde pár ale díky výborným hercům a povedené atmosféře uteče rychle a divák nemá šanci se nudit.(30.4.2009)

Odvrácená tvář Londýna, obchod s orgány, sny o lepším životě, všudypřítomná hrozba imigračního a do toho všeho pozvolna probouzejí se láska. Původně jsem čekal krimi thriller, dostal jsem ale především romantické drama bohaté na vážné scény, ale i citlivé momentky a nějaké to dojetí. A nebylo nic snazšího než zcela fandit hlavní dvojici, obzvláště, když je tu Chiwetel Ejiofor takový sympaťák a Audrey Tautou zas ve své roli působí tak křehce a i díky úsměvnému přízvuku maximálně roztomile. Výborný závěr jen potvrzuje slušné 4*.(1.9.2014)

Prapodivný snímek o trefně nazvané situaci v Londýně - Špína Londýna.Turecká emigrantka Senay je plná ideálů,že za hranicemi své turecké země najde něco mnohem lepšího a přitom se z ní stane typický vyděděnec v zaběhlém systému angličanů. Pro ni bylo výhodou setkání s Okwem,který ji poskytl azyl sice v márnici ale přece jen lepší něco než nic a jaksi se o ni postaral..Poté si našla šikovná slečna práci a nakonec se málem nechala rozřezat na části kvůli penězům.Způsobem jakým někteří lidé žijí tzv.destruktivním-z toho je člověku kolikrát zle.Konec dobrý všechno dobré.(21.7.2012)

Po chladnej prvej polovici sa medzi Frearsovymi postavami začínajú vytvárať silné väzby, zápletka začína prihorievať a divácke dojmy sa dostávajú do polohy krásneho pôžitku z čistej, inteligentnej a emocionálne vyváženej koláže viacerých žánrov. Tento film sa nehrá na žiadne umenie. Akurát je to temný thriller a romantická dráma v jednom, veľmi originálnom (a nie pre každého stráviteľnom) balíku.(2.4.2004)

Nič nie je tak nebezpečné ako čestný človek. Výborný a pútavý film od samého začiatku. Okwe pôsobil hneď veľmi charizmaticky a oddane, čo následne dokazuje počas celého príbehu. Všetko sa to začalo nájdením srdca v záchodovej mise, a zistenie, že tento lodnýnsky hotel nefunguje len na ubytovanie, ale deje sa tam niečo nekalé. Ako to už býva zvykom, všetka špina sa po čase vyplaví na povrch a je len na nás, či tú špinu budeme podporovať alebo nie. V hre je veľa peňazí, no najmä ľudské životy. Vynikajúci príbeh, s charizmatickými hercami a hlavne výborne podaný. Presne ako vraví názov filmu: pekné špinavé veci. Ja osobne som nadmieru spokojný, hoci niektoré veci mohli byť určite rozobrané aj viacej do hĺbky, a koniec tiež mohol byť trošku emotívnejší.(25.9.2013)

• - První role, ve které Audrey Tautou mluví anglicky.

• - Okrem angličtiny zaznie vo filme španielsky, francúzsky i somálsky jazyk. (MikaelSVK)

• - Film měl původně režírovat Damien O'Donnell, ale dal přednost práci na filmu Krajina srdce.