La cara oculta

The Hidden Face

Bunker

Thriller / Drama / Mysteriózní

Španělsko / Kolumbie, 2011, 92 min

Za zrcadlem a co tam Belénka našla... Přijít u mysteriózního thrilleru s originálním nápadem, aniž by se zabrousilo do obsahu seriálu Svět tajemných sil, to by se mělo v současné době vyvažovat zlatem. V dobrém slova smyslu triviálnost zápletky i zvolená kompozice vyprávění přináší zasloužené body, ale na pět hvězd by tuhle variaci na téma „sejde z očí, sejde z mysli“ musel režírovat Hitchcock a dirigentskou taktovku třímat Cary Grant.. Docela nechápu, proč si Adrian tahal do ložnice ty malé činely, když už jich musel mít dost z orchestřiště..(3.6.2015)

Prvých 30 minút režisér buduje atmosféru prostredníctvom veľkého domu, čudného vlčiaka, ustavičných výpadkov elektriky, búrok, atmosférických nocí a čudného pocitu, že s domom nie je všetko v poriadku... ale neviete definovať, čo presne. Napriek nulovej krvi a zdanlivej absencii nadprirodzených efektov (aj keď čašníčka je presvedčená, že v dome je duch) je to super horor. Potom sa ale "niečo" stane, prestáva to byť triler a začína to byť čosi medzi drámou, survivalom a neviem čím ešte.(25.1.2017)

Film, co tady nemá v době mého shlédnutí ani český překlad, tudíž se k němu nedostala česká distribuce, a přesto ho tady ohodnotilo na více jak 4 tisíce uživatelů. To už samo o sobě něco značí. Minimálně to, že se tady mezi lidmi o tomto filmu asi docela dost mluví. No a není se vůbec čemu divit. Tenhle španělsko-kolumbijský film je totiž tak vydařený thriller, že by to vůbec nikdo nečekal. A o to je lepší, že vlastně bez varování okamžitě udeří. Ono totiž dobrých thrillerů není zase tolik, aby si člověk mohl vybírat a tady se ještě k tomu každých div ne dvacet minut přetočí příběh o sto osmdesát stupňů, což je jenom k užitku. Příběhově jsem si ho užíval, jako hodně dlouho žádný jiný film. A věřím, že nejsem a do budoucna nebudu jediný. Česká distribuce v tomto případě silně pohořela.(24.11.2014)

Výborný španělský thriller, který opravdu potěší každého fanouška napětí a dobrých scénářů. La Cara oculta se zpočátku projevuje jako tuctové a nezajímavé romantické drama, které předkládá divákům záludně skryté návnady a stopy. V polovině své příjemně krátké stopáže se vše naprosto převrátí a pohled na události z druhé strany je předveden opravdu ukázkově. Stejně tak musím vyzdvihnout samotný příběh, napětí, zvraty či fantastickou hudbu. /80%/ (Kino)(4.7.2015)

Bez trailerů, bez čtení obsahů a jakýchkoliv informací (doporučuji) jsem se do téhle nenápadné španělské thrillerové lahůdky bez krve pustil, a právě oproti jiným jsem si naplno užíval (některými) odsuzované i první desítky minut, kdy si s námi tvůrce spíš pohrává. Jenže právě tahle červená knihovna báječně naladí na to, co bude následovat. Nečekal bych, že mě další minuty čerstvé originality tak pohltí. Atmosféra honosného osamoceného sídla funguje na jedničku, herci jsou patřičně sympatičtí, a i když jsou některé zvraty už lehce čitelné, maestro Adrian a jeho dvě (tři) kočičky se úderným příběhem prodírají s takovou lehkostí, až tuzemský divák závidí, že se něco takového netočí u nás. Pohled z druhé strany, skvěle vygradované scény, hudba, hodně tvrdé prozření, minimum nelogických záchvěvů. Jen ten závěr si žádal o krapet lepší péči. Snad Američané nebudou chtít natočit remake.(29.11.2012)

• - Natáčanie tohto filmu prebiehalo v kolumbijskej metropole Bogota a katalánskej Barcelone. (MikaelSVK)

• - Svastika na nacistické uniformě ve skříni je převrácená. (BlackJoanna)

• - Filmové jméno hlavní hrdinky Belén (Clara Lago) v překladu ze španělštiny znamená "betlém", případně lze jméno v návaznosti na filmovou skutečnost přeložit jako "šlamastyka" či "potíž". (herr_carter)