Ledová archa

Snowpiercer, Le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

• MAXIKILLER

Tohle snad někdo ani nemohl myslet vážně...Ano já chápu, že se to má vymykat, a že to má být cosi jako parodie, ale já to opravdu nepochopil..Jedna hvězda za Chrise Evanse a pár komických scén.(25.5.2014)

Ale ano, myslim, ze tie 4 hviezdy si tato snimka rozhodne zasluzi... Predovsetkym ide o to, ze uz samotny namet a nasledne celkovy scenar je pomerne originalny. To skratka tazko moze niekto tomuto "post-apoc snow trainu" zobrat. Niekto moze, samozrejme, trucovito tvrdit, ze dane, pomerne vysoke hodnotenie, je akurat tak na draka. Lez, zamyslime sa spolocne, kedy naposledy sa medzi nami objavil film s podobne originalnou tematikou? Obavam sa, ze uz peknych par rokov sa nic podobne skratka neobjavilo. Tym skor posielam "Snowpiercer" medzi vyssiu ligu a prajem autorom, aby ich opat osvietil podobne originalny vytvor... 75%.(1.6.2014)

• Agent Orange

Jedna hvězda za Tildu Swinton. Jinak odpad!(2.6.2014)

Tak to byla velmi slušná splácanina. Vysekávám hlubokou poklonu těm, kteří tohle vymysleli a přemluvili ty blázny, co jim na to dali prachy. Jako Bčko ok, ale i tak jsem to dokoukal v podstate jen ze zvědavosti, jak velkou chujovinu ještě tvůrci vymyslí. Ta největší si počkala až na konec.(12.6.2014)

• Sentinel

Dlouho jsem přemýšlel co vlastně k tomuhle filmu napsat a napadá mě snad jen to, že tak zoufale nefungující svět jsem snad ještě neviděl. A i když se snažíte uvěřit, že lidskou civilizaci tvoří stovka lidí ve vlaku, ostatní věci dávají smysl ještě míň. To by nemuselo tolik vadit, kdyby tohle scífko bylo aspoň trochu zábavné. Akce je pomálu a největší bitka je raději schovaná ve tmě. Jedinými plusy jsou tak slušné herecké výkony a samotný nápad, jehož realizace však mohla dopadnout o několik stupňů lépe.(12.6.2014)

• srolyma

Když se globální oteplení změní na globální omrazení a vše živé zmrzne, tak jedinou nadějí na záchranu je nastoupit do vlaku. Cože? Jeli jste někdy v zimě vlakem? No tak vidíte. No nic. Ten vlak krouží permanentně a bez zastávek kolem světa. Cože? Viděli jste mapu světa? Ty velký modrý plochy? Ano, přesně tak, oceány. Teď sice zamrzlý, ale když ty koleje stavěli, tak byl, předpokládám, ještě hic. Jdeme dál. Ve vlaku není jen hrstka vyvolených, ale taky daleko větší hrstka, no jak to říct, takových hnusných umolousaných a bezesporu smradlavých ztroskotanců. Cože? To si jako koupili jízdenky na slevomatu? Můžeme pokračovat? Pár umolousanců se snaží dostat do 1.třídy, přichází velká sekyrková bitva v tunelu, načež následuje poklidná večeře v suši baru a návštěva školy, přestřelka kulomety, sauna, boj na nože, kadeřník, diskotéka a cože? počtvrté, popáté, pošesté... Slovy Járy Cimrmana, vydržel jsem do konce jen proto, abych zjistil, jestli bude druhá půlka stejně slabá, jako byla ta první. Byla.(11.7.2014)

viděno na 49. MFF KV 2014 nedotažený scénář(13.7.2014)

Zajímavý a netradiční, pobavilo mě to.(21.7.2014)

Maskeri sa genialne vyhrali a ktomu vyborne postapokalipticke prostredie, super! A aj nevsedny napad s vlakom.(4.8.2014)

"So it is." Naprosto geniální jihokorejsko-americko-britsko-česká kolaborace dala vzniknout jednomu z obsahově nejlepších postapo filmů vůbec. Co se týče podobného typu filmů z posledních pár let, tak si opravdu nevzpomínám, že by mě nějaká sci-fi verze budoucnosti zaujala více nežli tato Bongova. Snowpiercer je výborně natočenou směsicí brutálních bojových scén, filosoficko-sociálně-politického přesahu a zajímavé možné verze sociálního soužití v dokonalé zmenšenině světa, tedy v neprodyšně uzavřeném ekosystému neustále jedoucího vlaku, ve kterém mají všichni své úkoly a vše je uměle spravováno, i když to tak na první pohled nevypadá. I přesto se po téměř osmnácti letech spokojeného soužití v kastovním systému (eventuálně v systému třídním) ti nejnižší vzbouří a rozhodnou se dojít si pro svou "spravedlnost". Z hvězdného obsazení jednoznačně vybočuje dokonale slizká Tilda Swinton, charismatický duchovní vůdce John Hurt a svým způsobem i feťáckej zámečník Kang-ho Song. Třeba takový Chris Evans žádné extra herectví nepředvádí. Závěrečné zúčtování a poslední minuty ve vlaku jsou pak už jen zdrcující svou pravdivostí a neovlivnitelností, jenže rudoši si stejně budou mlít svojí.(8.8.2014)

Sice nakonec jen 4*, ale stojí to za vidění. Pointa příběhu je inteligentnímu diváku jasná už v prvních pěti minutách, ale tomu se v tomto prostředí zkrátka vyhnout nedá (jaký k ní kdo zaujme postoj, je na každém z nás - jde o aktuální a silně politické světonázorové téma). Z toho důvodu je patrné, že se nedá mluvit o kdoví jak převratné filosofické myšlence. Na druhou stranu jde vzhledem k současné produkci stále o silný nadprůměr. Postapo, dystopie, akce, efekty, slušná pointa... co víc chtít. Jen je potřeba odpustit spoustu nesmyslů, které vznikly zjevně pro dokreslení atmosféry.(14.8.2014)

• Saxos

Být pacientem psychiatrické kliniky v Bohnicích s rozvinutou paranoidní schizofrenií asi by se mi film, který bych musel sledoval ve svěrací kazajce, hodně líbil. Od hodnocení mě neodradili ani amarouny i když barvy černé.(18.8.2014)

Pri tomto filme som očakával nejaký horor, alebo niečo podobné. Dostal som výborný post-apokalyptický sci-fi thriller, ktorý ma bavil od začiatku až do konca.(20.8.2014)

Perfektní postapo. po dlouhé době. Byť se odehrává celou dobu ve vlaku. Drsné scény, super příběh, par překvapivých zvratů, skvěle obsazení. Prostě přimrznete k televizi na cele dvě hodiny. 95% Skvělí film.(22.8.2014)

Velmi dobře odvedená práce. Skvělý příběh, chytlavá hudba, pěkně triky a dobře udělaná atmosféra vlaku. Herci výborní nejlepší jsou trojice Evans, Swinton a geniální padouch Ed Harris. Ano, má to svoje mouchy, ale závěr, kdy se vàs tvůrci nesnaží prudit nějakým přehnaně šťastným koncem je boží. Navíc i velmi solidní akce(dominuje Jekatěrinský most).(28.8.2014)

Veľká októbrová revolúcia prezlečená do Sci-fi kabátu - Asi takto sa to dá zhrnúť. Žiadne prehnané efekty, žiadna prehnaná zápletka a dej. Zato film plný zaujímavých podobenstiev z reálného života. 65%(22.10.2014)

• kolly13

A to jako mělo být co, zábava pro nejprázdnější mozky nebo snad pokus o film? Pořád jsem si říkal, že mi snad něco uniká a on mi jen unikl čas ztrávený na této splácané imbecilitě.(18.11.2014)

Geniální ve všech směrech.Hodně mi to připomíná hru Bioshock...(2.12.2014)

Tak nevím. Na jednu stranu výborný nápad připomínající jednu z mých nejoblíbenějších sci-fi knih Nonstop. Na druhou stranu možná až zbytečná slátanina.(13.12.2014)

• ondrasz

Proč? :-) Neuvěřitelně čekatelná kravina!!!!! Proč tak složité zbavování se spodiny? Mám-li náboje, jdu a postřílím, oni by byli poslušní hned po pár kulkách. Ale to by nemohl být film. Pokud někomu není jasné od počáteční věty, že droga vyžadovaná klíčníkem je silně výbušná a píše tu o překvapeních ve filmu obsažených, nechť si nechá přeměřit IQ :-)(17.1.2015)