Ledová archa

Snowpiercer, le Transperceneige

• Austrálie

Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční

USA / Jižní Korea / Francie / Česko, 2013, 126 min

,,VLAK JE SVĚT. MY JSME LIDSTVO“… /// Vlak, co nikde nestaví (nemá totiž kde) a ve kterým se chlapi neperou nožem, ale sekerou, což je celkem logický, páč to tady maj filmově na starost Korejci. Celkově jde o zajímavou mezinárodní směsici herců a koprodukcí, ve který se neztratěj ani Češi. Začíná to dost šedivě a vobyčejně, ovšem k mýmu překvapení se krom interiérový nápaditosti (v rámci jednoho vlaku samozřejmě) dočkám dobrejch nápadů v akci i v ději. Poselství může na někoho působit zbytečně melodramaticky, stejně jako ledový efekty, ale žlutá postapokalyptická duše (jenž si do vlaku kupuje dvě jízdenky, aby mohla sedět vedle sebe) vrní blahem. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Komiks ,,Le Transperceneige“, kterej stvořili Francouzi Jacques Lob, Jean-Marc Rochette a Benjamin Legrand, neznám. 2.) Pochopím, proč Levoš Mareš nosil neustále kožich. 3.) Nevím, jak vysvětlit parchantům, proč jsme Eskymáci. 4.) Thx za titule ,,urotundy“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(25.3.2014)

Hehe, světlo na konci tunelu. Některé věci bych si představovala jinak, ale i navzdory tomu jsem zase v lásce. Asi by se to dalo shrnout tak, že bych byla raději, kdyby režisér ještě víc kašlal na všechno a na všechny a frčel si ještě víc svou flow co se surrealismu týče. Můj asi nejoblíbenější moment byl, když Chris vyhrožoval Tildě nožíkem ("You can fucking die, that's what you can do.) a jeho hlas najednou tak krásně, něžně selhal a změknul u slova die. Na film jsem se pro umocnění zážitku dívala ve vlaku a skoro bych si přála mít nějak zaznamenaný výraz paní, která seděla naproti mně a byla tak nedobrovolným svědkem mého expresivního prožívání tance seker. A jak nemám ráda, když se ve filmech kouří, tak tady obě ty cigarety stály sakra za to. K čertu, odpouštím všechny nedostatky! Jeden z nejkrásnějších filmů, jaké kdy byly vyrobeny.(26.5.2016)

Dystopické scífko ktoré v priamočiarosti v smere ťahu na bránku v línii príbehu (prebojovanie sa rebelov zo zadnej časti vlaku do prednej ku samotnému despotickému konštruktérovi) sa snaží byť obzvláštnené postrannými líniami s presahom o sociálny komentár v rozdielnosti triedneho zadelenia spoločnosti, ale robí to príliš povrchne a skratkou. Plusom sú zaujímavé výtvarné riešenia ako aj kamerové kompozície stiesneného priestoru, ale príde mi to ako Bongov zatiaľ najslabší film. 7/10(8.2.2014)

Veľmi zaujímavý snímok symbolicky symbolizujúci striktné pravidlá, ktoré dodnes rozdeľujú všetkých ľudí na planéte do viacerých ekonomických vrstiev. Ani po "zániku" zeme nám tvorca nedáva nádej, že si budú všetci na svete rovní, pričom si obyčajní človek bude musieť opäť všetko vybojovať. Je to smutné, ale bohužiaľ pravdivé. Nepamätám sa, že by som videl niečo obdobné takže sám za seba môžem skonštatovať, že "Snowpiercer" je skutočne výborný film pre mňa až s nečakane originálnou myšlienkou i pointou.(15.12.2015)

• gudaulin

Ten, kdo přistupuje k Ledové arše jako k rozpustilé béčkové ptákovině, může se nakonec slušně pobavit. Kdo by snad hledal seriózně pojatou dystopii, šeredně se spálí. Moje jediná hvězdička souvisí spíš s tím, že se film zpronevěřil jedné z nejdůležitějších zásad, jakou od filmového světa vyžaduji. Už ve svém profilu mám napsáno, že od fiktivního filmového světa, ať je jak chce fantastický, vyžaduju pevné logické základy a jeho hrdinové se musí v jeho rámci pohybovat smysluplně. Tady se režisér a scénárista v jedné osobě budováním nějakých logických základů vůbec neobtěžoval. Vše je podřízeno momentálnímu efektu a následující akční scéně. Na to, jaká je to pulpová slátanina, má ale snímek pozoruhodně slušné obsazení a konec konců, ani Joon-ho Bong není jako řemeslník k zahození. Sem tam u mě probleskla jiskřička zájmu při scénách, které byly zjevně inspirovány temně groteskním světem Terryho Gilliama a jeho slavnými snímky Brazil a 12 opic (typické je to u projevu paní ministryně před zástupem ubožáků z nejnižší třídy). Ale to byly jen takové nesmělé záblesky, které neměly návaznost, takže nakonec za mě pouhých 25 % celkového dojmu.(7.4.2016)

• - Ve školním vagonu lze spatřit ilustrace Josefa Lady. (Ondr0n)

• - Výtvarnou stránku filmu měl na starost český držitel Emmy Ondřej Nekvasil. (agass)

• - Kresby, které pořizoval malíř ze zadní části vlaku, byly ilustrovány Jean-Marcem Rochettem, výtvarníkem původního komiksového románu "Le Transperceneige". (mat.ilda)