• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

• Boogeyman

Asi osmset samoúčelových lekaček, kdy se něco objeví, zavřeští, hudba zahučí a ....a pak se vlastně nic nestalo. A debilní příběh, kterej, nevím proč, ale - spoiler - vůbec nenáváže na to, proč očividně milující taťka dětí je odveze na chatu, kde je chce popravit, což se mu nepovede, protože ho sežere Mama, ale ten fotřík následně leze do snů svýho bratra, kde ho prosí, aby jeho holčičkám zachránil život. Pyčovina je to.(5.5.2013)

Stejně jako letos oscarová Jennifer Lawrence přišla po svém triumfu s žánrovým veletočem a po romantické komedii nás „potěšila“ hororem, obdobnou cestou se vydala téměř oscarová Jessica Chastain. Její Mama však dopadla o poznání lépe. Představuje malé sestry, které pět let svého života strávily samy v opuštěné chatě uprostřed lesů, kde pozbyly kus své lidskosti. Teď se dostávají do „rodiny“ svého strýce, starost o dívky bez sociálních návyků však padne na jeho přítelkyni, potetovanou baskytaristku s tváří zmiňované (a velmi dobře hrající) Chastain. A ta to mít snadné rozhodně nebude. Snímek námětově vychází z krátkometrážního kousku Mamá argentinského režiséra Andrése Muschiettiho, který díky zlaťákům producenta (a jistě i mentora) Guillerma Del Tora usedl na režisérskou židli znovu. Jen je škoda, že se oba pánové rozhodli ukázat digitálního bubáka hned na začátku (kterak lapil otce obou dívek), protože si tím tak trochu do prachu země zašlapali potenciálně děsivé momenty, které ve změti disharmonických tónů a funkčních lekačkách přicházejí. Příjemně gradující, vztahově napjatý a zručně natočený horor pak bohužel sráží i doslova pohádkový závěr, za který by si tvůrci zasloužili pořádnou facku. Znepokojivá duchařina, které paradoxně škodí často se promenádující Mama. Silné 3*(29.3.2013)

Slzy tvý, mámy zetlelý, padají na polštář... Na jedné straně dobře hrající i vypadající rockerka J.Chastain, pomocí zvuků a hry stínů pečlivě budovaná atmosféra, různé nestandardní pohyby malých divošek ala possessed walk a párkrát mráz po zádech, na druhé klasická duchařská kostra obalená tkání klišé, s postupem času příliš mnoho vizuální přítomnosti ektoplazmatické matičky a závěrečný útesový melodram, při kterém jako by stál za Muschiettiho režisérskou židlí strejda producent Guillermo a chrastíce měšcem požadoval finále ve svých intencích. Stát se toto v Norsku, kostnaté mamá s koňským ksichtem odebere děti sociálka, než by stačila udělat jump scare..(28.4.2016)

Ťažko tento film hodnotiť objektívne.Vzhľadom nato ako veľmi som sa tešil,rozhodne som sklamaný.Ale je to zčasti moja chyba.Nemám rád lakačky.Samozrejme mi nevadí sa zľaknúť,iba mi to skrátka príde strašne prvoplánové.Ja neviem; pri horore by sa mal človek báť a nie zľaknúť.Ak by šlo len o ne,Mama by bola jedným z najlepších hororov posledných rokov (mimochodom v mnohom podobná vlanajšiemu Sinisterovi) a niektoré sú naozaj vražedné,ale mne to proste nestačí.Lakačky by mali byť iba bonus; niečo navyše.Nemal by byť na nich stavaný celý film.Rovnako by mali byť duch a legenda okolo neho aspoň trochu zahalení tajomstvom a to by malo byť odkrývané postupne.V Mame to vykecajú hneď na začiatku; ducha prvýkrát vidíme zhruba po troch minútach a až dokonca sa objaví tak tridsaťkrát,v celej svojej digitálnej nepodarenosti.A záver je nasmiech. Herecky je to zvládnuté dobre,hudba sedí a ako debut je to super,ale nie podľa môjho vkusu.65%. Pôvodné Muschiettiho Mamá,sa mi páčilo omnoho viacej.Vyše hodinu a pol trvajúci film viditeľne nefunguje na rovnakom princípe ako trojminútový kraťas :)(23.2.2013)

jessice chastain som teda drsnú mladú rockerku neuveril, aj keď je to krásna a talentovaná herečka... inak pomerne priemer, taký hollywoodsky hororový štandard, ktorý ľahko vytŕča iba lepším vizuálom a lepšie urobenými efektmi (mama je naozaj urobená veľmi dobre), čo je logické, keďže za tým stojí torrovo meno a teda to má väčší rozpočet a punc "áčkovosti"... logika tu však chýba skoro na každom kroku, všetko je podriadené lacnému efektu a hororové klišé vo svojej najobohratejšej podobe tu defilujú pred divákom, ktorý je ľakaný a detsky strašený klasickými zvukovými efektami a tzv. "ľakačkami"... ale chvályhodné je, že sa to snaží aj o atmosféru a občas to vychádza... slabé tri *(13.4.2013)

• - Andy Muschietti ztvárnil postavu Mama díky inspiraci obrazu od Italského-židovského umělce Amedeo Modigliani. (ARI50)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (henrycruel)