• Španělsko

Mamá

• Španělsko

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

Gut gut, pomerne dobre odvedená práca. Akurát mi prekážalo zopár logických kiksov. Všetky sa vlastne točia okolo strýčka Nikolaja Coster-Waldaua, ktorý sľúbil, že sa "hneď zajtra vráti z nemocnice", pričom odvtedy prebehli minimálne 2-3 noci. Následne sa miesto návratu domov vydá z nepochopiteľných dôvodov do starej známej chatrče (chce tam ísť kvôli prapodivnému snu, ale nevie čo tým vlastne dosiahne), do ktorej koniec koncov ani nestihne doraziť, lebo ho takmer sprešuje jeho emancipovaná ženuška - na ňu sa prenecháva práca hlavného hrdinu a záchrancu rodiny, čo je viac menej škoda (chcel som holt trochu viac Nikolaja). Polovicu filmu ten chlapík strávi v nemocnici! Sakra, myslel som si, že mu tvorcovia dajú väčší priestor. Ale okrem toho fakt celkom podarený hororík. Lepšie tri hviezdy.(13.8.2013)

Přestože v tom má prsty Guillermo del Toro, přestože režisér výborně zmákl krátkometrážní "preverzi" Mamá, přestože mám tento typ hororů rád - nijak zvlášť mě Mama neuchvátila. A to ani díky jindy výborné Jessice Chastain - tu její potetovanou postavu jsem jí prostě nesežral. :P Ale mamča se povedla. ;)(22.2.2013)

Tí ľudia sú proste fakt nepoučiteľní. Tak niekto proste zistí, že v chatke uprostred lesa, veď ako inak, sídli veľké zlo a dotyčný sa tam vyberie sám a ešte aj v noci. Vyzbrojil sa foťákom a strašne smrteľným bleskom, ale asi nevedel, že blesk duchov nevie odplašiť resp. vystrašiť na smrť, ale to je tiež zbytočné kedže sú už mŕtvi. To ako fakt nemôžu počkať kým bude deň? Čo si myslel, že nafotí pár fotiek ducha a on si spokojne odkráča domov, ne?! Mama vo filme, bola naozaj nevkusne celá digitálna, bolo to proste prehnané. A mám jednu otázku, to, že jej ruky vyzerali ako konáre stromu keď už bola zlá bubu ježibaba (chýbala už jej len šošovica na nose) pochopím, ale prečo jej ruky tak vyzerali aj keď žila? Navyše ich mala strašne dlhé, neviem ale podľa mňa jej tvorcovia určite hrávali Dead Space. A ten koniec? Och to bolo tak dojímavé, že som myslela, že keď skočia do vody narazia na ľadovec. No ale aby som tu nesekala hrdinku, pretože tí čo moje komentáre čítajú vedia, že som strašpytlík, tak priznávam sa, že po scéne v chatke (áno tá kde ten kár išiel sám a v noci) som si po izbe musela hľadať srdce pretože nebála som sa ani tak tej scény ako tých nehorázne divných a strašidelných zvukov. Už som si aj chystala aspirín keby ma prepadne len tak znenazdajky infarkt. A samozrejme sa nesmiem zabudnúť vyjadriť k tej malej špine Lilly. No ja keby mám žiť s deckom, ktoré mi uprostred noci chodí po dome po štvornožky a vyzerá jak zo Silent Hillu tak ju zdrapím a vyhodím do smetí. Nie, že ešte jej zaklincujem okno aby neutekala. Sviňa malá tá mi teda riadne dvíhala hladinu strachu. Neviem či som si aj necvrkla! Koniec som tak povediac nečakala, dobre! Tak moje dedukcia stojí za hovno a nečakala som ho vôbec! Ale prekvapil a bol celkom fajn, čakala som niečo na štýl odíď satan, vytiahla by krucifix a zrazu by bola šťastná rodina. Lepšie 3* ale čakala som pri niektorých scénach naozaj viac a pri niektorých som toho dostala až moc, potom som musela od strachu zadržovať dych aby som nevrieskala na celý barák a aby sa náhodou nešírili reči, že som psychicky labilná.(19.12.2013)

Ťažko tento film hodnotiť objektívne.Vzhľadom nato ako veľmi som sa tešil,rozhodne som sklamaný.Ale je to zčasti moja chyba.Nemám rád lakačky.Samozrejme mi nevadí sa zľaknúť,iba mi to skrátka príde strašne prvoplánové.Ja neviem; pri horore by sa mal človek báť a nie zľaknúť.Ak by šlo len o ne,Mama by bola jedným z najlepších hororov posledných rokov (mimochodom v mnohom podobná vlanajšiemu Sinisterovi) a niektoré sú naozaj vražedné,ale mne to proste nestačí.Lakačky by mali byť iba bonus; niečo navyše.Nemal by byť na nich stavaný celý film.Rovnako by mali byť duch a legenda okolo neho aspoň trochu zahalení tajomstvom a to by malo byť odkrývané postupne.V Mame to vykecajú hneď na začiatku; ducha prvýkrát vidíme zhruba po troch minútach a až dokonca sa objaví tak tridsaťkrát,v celej svojej digitálnej nepodarenosti.A záver je nasmiech. Herecky je to zvládnuté dobre,hudba sedí a ako debut je to super,ale nie podľa môjho vkusu.65%. Pôvodné Muschiettiho Mamá,sa mi páčilo omnoho viacej.Vyše hodinu a pol trvajúci film viditeľne nefunguje na rovnakom princípe ako trojminútový kraťas :)(23.2.2013)

• zelvopyr

Nízké sebevědomí autorů: Dusnou a ponurou atmosféru vyšperkovali lekačkami -- pro jistotu, kdyby atmosféra na někoho nezabrala, tak "aby bodovali sichr aspoň v něčem" -- čímž u mě body naopak silně ztratili. A bohužel, když už se příběh čím dál kostrbatěji doklopýtal k finále, začal být strašlivě rozvláčný a co se mělo odbýt beze slov dvouminutovou vypjatou scénou bylo ukvílené, pětkrát popotažené, dvacetiminutové fuj se stupidní myšlenkou i animací. Ach jo. Přitom nápad o hned několika adoptivních maminkách v různém stupni životnosti, soupeřících místy dost nefér o přízeň dětí, byl výborný...(31.3.2013)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (siky25_25)