• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

• kingik

Jsi moje máááááááma, moje máma, kterou mám nade vše rád, ale moc strašidelnosti a originality si nepobrala. Dvě malé holčičky nám tak trochu po pěti letech (!) strávených v lesní chatce zdivočely poté, co jejich tatík zvolil dobrovolný odchod z tohoto světa odkrouhnutím se z pistole. A dvě siroty byly svěřeny do péče jeho bratrovi, který z nich má radost, a jeho potetované manželce s tvrdým rockovým "páčem" by taky nevadily, kdyby si ovšem z lesa nepřivedly strašlivě žárlivou mámu. Je úžasné, jak tenhle film strašil bídně, naivně, přihlouple a v podstatě byl zcela nestrašidelný. Nezpůsobil mně jediný úlek. Prostě nic. V tomto ohledu se filmu mimořádně nevedlo. Nechci to svádět na zadek Jessicy Chastain, jehož civěním na něj jsem byl velmi často zaneprázdněn, ale lekačky a strašení byly v tomhle horůrku trapas. Trikaři se u kreatury zjevně inspirovali Erbenem, Švankmajerem a dokonce i klasickou scénou s létajícími příšeramp ze Švandy dudáka. Smál jsem se také, že bratry ztvárnil jeden a ten samý herec. Finále také žádná velká bomba. Obstojnou fazonu měla pouze vizuální stránka, také pád ze schodů byl vydařený a Jessica Chastain, která ačkoliv předvedla jen běžný herecký standard, tak se na ni dobře koukalo a film táhla. Nebýt její účasti, tak by možná byl propad ještě větší. Vše totiž už působilo okoukaně a tudíž neoriginálně. Tenhle hororový jogurt je tak řídký, že by v něm lžička opravdu nestála. Zkrátka horůrek, co je založený na ubohém strašení, s absencí gore, není žádný horor, ale přitroublá pohádka. 40%(5.5.2013)

• Dudek

Zase jeden z těch žánrových prefabrikátů, které se liší pouze kvalitou základní myšlenky, ale jsou naprosto identické ve svém zpracování. Tomuhle snímku by mnohem více slušela španělská duchařská škola, kterou jsem tak nějak kvůli produkující zemi očekával, Muschietti bohužel sází na druhou provařenou variantu, Japonsko v americkém vhskovém podání. Bohužel to nezachraňuje ani máma s koňským ksichtem, která si asi odskočila z nějakého staršího animáku.(27.3.2013)

Výborný horor, určite jeden z najlepších za posledný rok-dva, nevsádza na ľakačky, ale pomalú plýživú atmosféru strachu v skvelo napísanom príbehu. Dej samotný je najsilnejšou zložkou filmu, je napínavý, možno nie až tak strašidelný ako som čakal, ale film má hlavu a pätu a pôsobí celistvo, čo sa o mnohých hororoch povedať nedá. Herecké obsadenie výborné, hlavne J.Chastain, ktorá prerazila v Hollywoode neuveriteľne rýchlo, ale úplne zaslúžene. Trochu mi chýbala desivejšia hudba, ale i tak je film pre hororového fanúšika určite milým prekvapením. A musím pochváliť aj skvelý záver, ktorý nie je ani krvavým masakrom, ale ani happyendom. 80%.(27.8.2013)

Průměrný bubácký horror, o kterém se toho hodně namluvilo a napsalo, leč výsledek za pochvalnými komentáři notně pokulhává. Co je především špatně? Že není strašidelný! Lekačky umí každý, ale napětí nulové. Hudba je místy podařená, jenže v momentě, kdy má diváka napínat a děsit, jí dojde dech. Strašidlo nevídaně pixelové, což bych ale nakonec odpustil. Během sledování jsem si několikrát vybavil Truffautovo mistrovské Divoké dítě, které filmaře jistě inspirovalo. Chata v lesích, rozlehlý dům, děsivá historie nešťastné ženy...Dobré motivy, co dohromady dají, bohužel, průměrnou bubákovinu šmrncnutou Asií. Zatraceně, kam se poděla báječná monstra 60.-80.let? Jakoby nestačilo, že čínské už je snad úplně všechno! Ztracený večer to nebyl, na jedno podívání ale dostačující. p.s.chtěl bych vidět, jak najde pes po pěti letech stopu v lese...(1.5.2013)

"Čo je to?" - "Krivda." Spoilery. Po fantastickej prvej hodine sa "niečo" stane a film jednak zhlúpne (pozoruhodná náhoda, že teta išla do domu práve "vtedy") a jednak namiesto toho, aby začal veci vysvetľovať, začne univerzum "mamy" paradoxne práveže komplikovať a rozširovať. Netuším, čo sa stalo tete, prečo „mama“ nezabila poľovníkov (môže duch nebyť doma?) a prečo z nej majú deti vo finále panický strach, keď dovtedy sa na jej návštevy tešili a hrali sa s ňou. Chápem, že v horore sa musia diať hororové veci, ale nemalo by k tomu dochádzať samoúčelne. Psychiater vie, s čím si zahráva a minimálne raz to videl (a evidentne to bolo nadprirodzené a nebezpečné), napriek tomu nemá problém ísť to sám skúmať do hlbokého, temného lesa uprostred noci. Hm! Zaujímavé sú tiež schwarzeneggerovsky pevné nervy mladej ženy, ktorá bez väčších problémov zvláda spoločné bývanie v strašidelnom dome s dvojicou strašidelných dievčatiek, ktoré o polnoci vydávajú absolútne šialené zvuky a po dome sa potme zakrádajú štvornožky. Ja byť na jej mieste, zbláznil by som sa z toho, fakt. Niekoľkokrát sa stane svedkom udalosti, ktorá jasne ukazuje, že v dome je cudzia osoba/duch, napriek tomu v dome v pohode býva, varí, stará sa o deti, spí atď. Dole klobúk, to by nezvládol ani Sly Stallone v 80-tych rokoch. Finále na skale je potom už len vyložená akcia v štýle "no dobre, nejako to zakončime a šupnime to do kín". Plus, samozrejme, zlé je aj používanie počítačových efektov. Ale opakujem - prvá polka je skvelá a za 80%. Akurát nerozumiem občasným tunajším hláškam o "nechutnom happyende". Ste si istí, že ste videli ten istý film, ako ja?(13.2.2017)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (henrycruel)

• - Andy Muschietti ztvárnil postavu Mama díky inspiraci obrazu od Italského-židovského umělce Amedeo Modigliani. (ARI50)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)