• Španělsko

• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

Je to vydarený mysteriózny horor. Má dosť dobrý príbeh o dvoch malých sestrách, ktoré boli po vražde matky unesené vlastným psychicky labilným otcom, lenže havarujú a dievčatá skončia v opustenom odľahlom dome, kde ich za svoje deti prijme tajomná bytosť. Lenže ich strýko sa s ich stratou nezmieril a keď sú po piatich rokoch konečne nájdené, on ich spolu so svojou ženou príjmu za svoje. Lenže všetko nasvedčuje tomu, že sa ich tajomná matka vrátila a spôsobuje len samé problémy a tak sa všetci snažia túto zvláštnu situáciu vyriešiť, no musia pátrať až do dávnej minulosti. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce sa tu nenájde prakticky vôbec nič, čo by sa už nedalo vidieť pred tým a to vo viacerých variáciách, ale aj tak si nemôžem sťažovať, podobné tématiky mám v tomto žánri rád a tu je podaná dostatočne kvalitne. Po celý čas si to udržuje výrazne nadpriemernú úroveň, nájde sa tu plno vydarených situácií, páči sa mi aj záver a nenašiel som nič, čo by mi skutočne prekážalo, takže celkovo som dosť spokojný. Jedine by som vytkol, že tu cítiť tú koprodukciu, keby to bolo čisto španielske, tak by to bolo ešte o trochu lepšie, ale to je len detail. Čo sa týka hororových stránok, tak síce pôsobia pomerne rozporuplne, ale práve tým spôsobom, ktorý mi ani moc neprekáža. Jednoducho ako horor to moc nefunguje, za čo môže samotný až príliš digitálny vzhľad matky, ktorá kvôli tomu nevyvoláva žiadny rešpekt, síce oceňujem, že prvú polovicu filmu je jej prítomnosť podávaná len v náznakoch, lenže už krátko po začiatku ju čiastočne vidieť, takže sa dá urobiť predstava. Ale inak atmosféra je celkom slušná, občas funguje aj napätie, no hlavne samotné scény s matkou sú obsahovo, ale aj vizuálne veľmi dobre zvládnuté, zaujal ma obzvlášť jeden dlhý statický záber bez strihu, počas ktorého postupne vidno všetky postavy, pričom je jasné, že medzi nimi je aj matka, podobne aj fotografovanie v noci a viaceré iné. Herecké obsadenie je výborné, veľmi dobrá Jessica Chastain, ktorú som si v posledných rokoch veľmi obľúbil, síce toto je jedej z jej slabších výkonov, ale aj tak ma bavila, k tomu charizmatický Nikolaj Coster-Waldau, žiadny problém nemám ani s dievčatami, bavila ma aj postava psychológa, toto je úplne ideálne. Réžia a technická stránka sú skvelé, prvotriedny vizuál, či už kamera alebo aj kompozícia jednotlivých záberov, ktoré mi prišli miestami perfektné, k tomu aj spomínaná atmosféra, tu nemám žiadny problém. Som nadmieru spokojný, keby samotná matka nebola tak digitálna, tak by to mohlo byť ešte lepšie, ale aj tak si nemám väčší dôvod sťažovať, dostal som presne to, čo som očakával a aj som chcel, keďže tento typ hororov mám v posledných rokoch najradšej. 78%(22.4.2013)

Uff... Tohle Áno !! Po 10 minutovém prodělaném Infarktu, musím prohlásit, že Máma Exceluje v Žánru Haunted House Horror! Příběh je zcela obyčejný, ničím vyjímečný,objeví se zde řada Hororových Klíše, ale to, co táhne Film vysoko nahoru je Napětí, ZVUK a řada Jump Scares,které působí kure*sky děsivě! Máma: Duch/Entita/Démon vytvořený plného CGI! Musím přiznat, že Máma vypadala občas vtipně, její podivné vlasy a zvláštní asymetrická tvář,i přesto byla Dostatečně strašidelná a smutná ! Máma je vlastně taková Napínavá Pohádka pro dospělé s milým Koncem, při které jsem se bavil Skvěle a mohu ji s Klidným svědomím Doporučit každému! Sluchátka či Kino je povinnost, jinak si Negativní komentáře strč do prdele!... 80%(15.2.2013)

Zhlédnuto v kině. Tento film mě zpočátku kompletně míjel. Neviděl jsem na něj žádný trailer, věděl jsem jen, že tu hraje Jessica Chastain a že to produkuje Del Toro. A když jsem četl první, většinou pozitivní recenze, tak jsem se rozhodl, že na to půjdu do kina. A do 3/4 filmu jsem si pomyslně odškrtával všechny klišé, které tam byly v rámci duchařského žánru (a že jich bylo hodně) ale které mi kupodivu nevadily tak moc, protože některé scény byly opravdu strašidelné. Zkrátka jsem si říkal, že to je takový fajn průměrný horůrek a že je škoda, že vím, jak to skončí. Pak přišla scéna ke konci, stalo se to, co jsem si myslel, už si říkám fajn, jsem chytrý, to jsem věděl a najednou… to dostane zvrat, který jsem opravdu neviděl přicházet, a v té chvíli mi přišlo, že režisér zahodil knížku "10 tipů a triků, které se ti budou hodit, když budeš točit horor" a jel si podle vlastní hlavy. A to mě definitivně přesvědčilo, že průměrné hodnocení pro tento film by bylo nefér. Jediná opravdová výtka směrem k filmu by byla ta strašná černá paruka na hlavě Jessicy Chastain. Zbavit se jí, tak to mohlo být ještě o něco lepší. Především za ten fajn konec a odvahu zabočit mimo koleje hororového žánru dávám 75 %.(30.3.2013)

Gut gut, pomerne dobre odvedená práca. Akurát mi prekážalo zopár logických kiksov. Všetky sa vlastne točia okolo strýčka Nikolaja Coster-Waldaua, ktorý sľúbil, že sa "hneď zajtra vráti z nemocnice", pričom odvtedy prebehli minimálne 2-3 noci. Následne sa miesto návratu domov vydá z nepochopiteľných dôvodov do starej známej chatrče (chce tam ísť kvôli prapodivnému snu, ale nevie čo tým vlastne dosiahne), do ktorej koniec koncov ani nestihne doraziť, lebo ho takmer sprešuje jeho emancipovaná ženuška - na ňu sa prenecháva práca hlavného hrdinu a záchrancu rodiny, čo je viac menej škoda (chcel som holt trochu viac Nikolaja). Polovicu filmu ten chlapík strávi v nemocnici! Sakra, myslel som si, že mu tvorcovia dajú väčší priestor. Ale okrem toho fakt celkom podarený hororík. Lepšie tri hviezdy.(13.8.2013)

Španělsko z toho jenom čiší. Španělsko, speciálně pak rukopis jednoho člověka, jehož jméno si můžete přečíst v úvodních titulcích jako část zdánlivě minoritní informace - "film z produkce Guillerma Del Torra". Celkově jde o tradiční téma (nechci říkat neoriginální) zpracované zase trochu jinak. Samotná postava Mamky i její minulost jsou dobře vymyšlené, její vizuál potom ještě mnohem lépe převedený na plátno. Na stopáži 100 minut se může zdát, že film plyne pomalu, ale je tím dosaženo gradace atmosféry, která film v jeho průběhu skoro neopouští. Nečekejte žádnou krev, na tom snímek nestaví (Sinister byl podle tohoto krvák), dostanete však spoustu v průběhu rozesetých šokantních lekaček, perlou je pak ke konci plně odhalená Mamá, která se svým vzezřením a chováním stává jednou z nejpropracovanějších, nejděsivějších a nejlepších hororových postav poslední doby. Dost nahlas zaskřípe až melodramatické a rádoby smutné zakončení, které mi přišlo celkem laciné, ale vzhledem k předchozímu je to jen malá kaňka. On celý tenhle Mamčin příběh je taková strašidelná pohádka pro dospělé. Chce se mi napsat - vemte tématiku z Prince bez království do jedné ruky, vemte postavu Fauna v celé jeho kráse do druhé ruky a spojte ruce dohromady. Prostě španělská filmařská preciznost skoro ve všech směrech, více než áčkové efekty, výborní herci. Největší díry vidím v i tak výborném scénáři - a) konec, b) nepochopil jsem, proč se udál začátek filmu, tedy proč fotr zmagořil....až na pár drobností super. Doporučuju! 89% P.S.:Ještě jednou na mě vyjde dement, který sedící za mnou v CineStaru má potřebu mít nohy vražený v mojim zátylku či prdeli, prysáhám pry patronu kinematografie, bude odcházet s otevřeným obočím!!! PPS: Po Wanových peckách roku 2013 snižuju o půl hvězdy na konečnej čtveřeček.(24.3.2013)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (henrycruel)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)