• Španělsko

• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

Tí ľudia sú proste fakt nepoučiteľní. Tak niekto proste zistí, že v chatke uprostred lesa, veď ako inak, sídli veľké zlo a dotyčný sa tam vyberie sám a ešte aj v noci. Vyzbrojil sa foťákom a strašne smrteľným bleskom, ale asi nevedel, že blesk duchov nevie odplašiť resp. vystrašiť na smrť, ale to je tiež zbytočné kedže sú už mŕtvi. To ako fakt nemôžu počkať kým bude deň? Čo si myslel, že nafotí pár fotiek ducha a on si spokojne odkráča domov, ne?! Mama vo filme, bola naozaj nevkusne celá digitálna, bolo to proste prehnané. A mám jednu otázku, to, že jej ruky vyzerali ako konáre stromu keď už bola zlá bubu ježibaba (chýbala už jej len šošovica na nose) pochopím, ale prečo jej ruky tak vyzerali aj keď žila? Navyše ich mala strašne dlhé, neviem ale podľa mňa jej tvorcovia určite hrávali Dead Space. A ten koniec? Och to bolo tak dojímavé, že som myslela, že keď skočia do vody narazia na ľadovec. No ale aby som tu nesekala hrdinku, pretože tí čo moje komentáre čítajú vedia, že som strašpytlík, tak priznávam sa, že po scéne v chatke (áno tá kde ten kár išiel sám a v noci) som si po izbe musela hľadať srdce pretože nebála som sa ani tak tej scény ako tých nehorázne divných a strašidelných zvukov. Už som si aj chystala aspirín keby ma prepadne len tak znenazdajky infarkt. A samozrejme sa nesmiem zabudnúť vyjadriť k tej malej špine Lilly. No ja keby mám žiť s deckom, ktoré mi uprostred noci chodí po dome po štvornožky a vyzerá jak zo Silent Hillu tak ju zdrapím a vyhodím do smetí. Nie, že ešte jej zaklincujem okno aby neutekala. Sviňa malá tá mi teda riadne dvíhala hladinu strachu. Neviem či som si aj necvrkla! Koniec som tak povediac nečakala, dobre! Tak moje dedukcia stojí za hovno a nečakala som ho vôbec! Ale prekvapil a bol celkom fajn, čakala som niečo na štýl odíď satan, vytiahla by krucifix a zrazu by bola šťastná rodina. Lepšie 3* ale čakala som pri niektorých scénach naozaj viac a pri niektorých som toho dostala až moc, potom som musela od strachu zadržovať dych aby som nevrieskala na celý barák a aby sa náhodou nešírili reči, že som psychicky labilná.(19.12.2013)

• teutates

Po tom co par sukmeňovcu označilo daný „dokument“ za zajímavý jsem se jaksi začal těšit a prvních 50-60 min. mně to nadšení i drželo, noóo následně rozuzlení ve mně vzbudilo neradostné hekání. Mama, co by žánr slušně převedená, bohužel mé oko už má cosi nakukané a jen tak se ojebat nenechá, daný aspekt jsem viděl mnohonásobně v jiných "mámách" a bylo to natolik povrchní, že jsem to nemohl přehlédnout. Proste opět jsem viděl něco v trochu jiném obalu o tom, ale nejčastěji mluví pseudomasturbanti, já neeé. Každopádně ten závěr, ach ten závěr… úplně mne dostal, do smíchu… sám nevím jak bych to zakončil, no tak slibný koncept všeho i když víc krát viděného a nakonec takový šit?! Dík alespoň za tu Chastain a 4/10(26.2.2013)

• bestlama

Tento komentář milerád věnuji svému kamarádovi a úhlavnímu rivalovi na poli žánru horor: Žil byl jednou jeden kus hadru, ten se uměl plazit po zemi, po stěně, po stropě. Uměl vymést kdejaký chuchvalec prachu. Ale on to nebyl jen tak obyčejný hadr. Ten hadr měl hlavu, oči, naprosto vyjebaně neasymetrickou tvář a dávalo to pozor na své malé parchanty, aby si řádně uklízely pokoj. Dokonce to umělo levitovat, krást deky, přihazovat třešně a unášet zlobivé fotry. Ale proč je to unášelo, to nikomu nebylo řečeno. Jednoho dne se objevil statečný Mr. Strejda a jeho škaredá ženská, která byla tvrdší než exekuční tým. Ti si po celý film nevěděli rady s hadrem a sociální pracovnici. Ale ta tvrdá ženská byla nadmíru tvrdší vořech než jsem myslel a tak se rozhodla proti hadru statečně bojovat. A jak končí každá pohádka od Žilerma del Býka, tak žili šťastně až do zmrdi. No, skoro..... Takže milý kamaráde, abych to shrnul ze svého kontrapohledu. Film bych v životě nedoporučil nikomu. Jedině někomu, kdo má těsně před eutanázii. Takhle by ho film unudil a usmrtil dřív, než kdejaké odpojení od přístrojů. Film neexceluje na žádném prvku na kterém se film snaží stavět. To už liška od Spořky umí lépe budovat atmošku. Tahle drzá kopírka každého hororu v intervalu od <2001;2013) je maximálně jebnuta na odstřel do uranového dolu. Jsem převelice šťasten, že mí kamarádi se mi snažili krumpáčem do hlavy nacpat, že film obsahuje 2563 lekaček na minutu čtvereční. Děkuji vám, že tak pečujete o můj hororový život, ale příště si ty kecy strčte za Hadr! Nelekl jsem se ani jednou, ani kdybych byl v kině, ani se sluchátky!! Takže si své pozitivní komentáře strč do prdele! Já si s klidným svědomím půjdu vylejt srdéčko a odrazovat všechny náctileté mrkváče od filmu, protože by jim to mohlo způsobit srdeční kolaps nudou. Takovou samoúčelnou papírovou čmáranici už jsem dlouho neviděl a snad dlouho neuvidím. A to když pominu konec alá Henry Potrat a ET volá Spielbergovi do prdele, tak je to na čistou, krásnou, vyleštěnou Jarem, jednu super hvězdičku, které bych ještě okousal všechny cípy a hodil jako žito sviním! Takže za mě 12,6598548%. Jak řekl strýček Verbal, teď už mi opravdu jen chybí čekat na Tátu. Ten bude super-uhlazený, dojemný, naleštěný horor v novém ultra-moderním kabátku, kde bude Tata radit Mamě jak brát správně antikoncepční pilulky.(26.4.2013)

• pm

Některé fanynky Nikolaje Coster-Waldaua, zvláště ty vyhořelé a středního věku, jsou občas natolik zoufalé, že vděčně skočí i po žánru, kterému se léta symtematicky vyhýbají a zhusta vysmívají: po blbém hororu. Ano, já. Ale že jsou dnes prázdniny, mám volno a sníh slezl ze silnice, budu hodná a s odstupem dvou týdnů snad i objektivní: jedna * za Nikolaje, druhá za počítačového bubáka. Zdál se vážně smutný.(25.2.2013)

Asi bych lhala, kdybych řekla že nejsem zklamaná. Jsem.. a vlastně docela dost. Začnu ale z té lepší stránky. Na rozdíl od většiny hororů, kde se v první polovině filmu nic neděje, Mama vyniká. První polovinu filmu zdobí mrazivá atmosféra, napětí, zvědavost a tím i (ne)příjemný pocit spolu se strachem. V tu chvíli jsem byla opravdu spokojená, měla jsem takový ten blažený výraz, libovala jsem si v tom, rochnila se, že se má očekávání naplnila. Jenže... tady je jedno velké JENŽE, tenhle můj stav trval bohužel jen první polovinu filmu. Ne, že by to byl nějaký velký průser, ale pokud Mama někde trpí a má nedostatky, tak v druhé polovině, nebo spíše v poslední třetině filmu. Ono totiž to napětí, zvídavost a mrazivá atmosféra opadne velmi rychle a to v důsledku toho, že Mama se na obrazovce objeví víckrát, než by měla. Myslím si, že neměla dostat tolik prostoru, ale měla zůstat ve stínu, neodhalená. To už mě více znepokojila ta malá divná holčička Lily, ta byla vážně creepy. Ale abych se tu moc nerozepisovala.. Mama je originální, co se týče původní myšlenky a nápadu, za vidění určitě stojí a většinu diváků uspokojí, především ty nenáročné. Ale nemůžu takový horor ohodnotit stejně, jako např. The Conjuring. Přijde mi to nefér a tak snižuji hodnocení na 3*.(18.3.2013)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (siky25_25)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)