• Španělsko

• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

Mama působí jako film někoho, kdo má vedle nesporného talentu nulové zkušenosti. Andrés Muschietti celovečerně adaptoval svou tříminutovou prvotinu a kvalitativně se rozstřelil ve dví. První půle filmu je atmosférická, napínavá a do jisté míry nevyzpytatelná žánrová pecka, která ví, kdy zasadit úder v podobě standartní lekačky, kdy zasadit lekačku podpásovou a kdy děsivou scénu nechat zcela apaticky plynout v pozadí. V momentě, kdy začne titulní zlo infiltrovat plátno, sice pořád není nic ztraceno, jelikož je panímáma dostatečně škaredá svině, avšak v závěrečné třetině je už fantasmagorie příliš a střídá v objasňování jedno klišé za druhým (stará léčebna, pomatená ženská, duchové, varování/nápovědy zemřelých ve snu apod.), přičemž digitální bubák z plátna téměř nesleze. Nuda.(17.2.2013)

Zprvu jsem se bál, jak si s tím Andres Muschietti poradí. Kraťas byl naprosto super a nakonec ani celovečerák nezklamal. Nechyběla ani scéna z kraťasu, která byla poněkud pozměněna, aby pasovala do filmu. Horor je to opravdu parádní. Miluju horory, kde příšery vydávají nepříjemné zvuky a navíc, když vypadají děsivě a rychle se pohybují, tak to je potom něco! Konec byl dobře pořešen, takže jsem spokojený.(23.6.2013)

• Boogeyman

Asi osmset samoúčelových lekaček, kdy se něco objeví, zavřeští, hudba zahučí a ....a pak se vlastně nic nestalo. A debilní příběh, kterej, nevím proč, ale - spoiler - vůbec nenáváže na to, proč očividně milující taťka dětí je odveze na chatu, kde je chce popravit, což se mu nepovede, protože ho sežere Mama, ale ten fotřík následně leze do snů svýho bratra, kde ho prosí, aby jeho holčičkám zachránil život. Pyčovina je to.(5.5.2013)

• pm

Některé fanynky Nikolaje Coster-Waldaua, zvláště ty vyhořelé a středního věku, jsou občas natolik zoufalé, že vděčně skočí i po žánru, kterému se léta symtematicky vyhýbají a zhusta vysmívají: po blbém hororu. Ano, já. Ale že jsou dnes prázdniny, mám volno a sníh slezl ze silnice, budu hodná a s odstupem dvou týdnů snad i objektivní: jedna * za Nikolaje, druhá za počítačového bubáka. Zdál se vážně smutný.(25.2.2013)

Potom čo Jeffrey zavraždí svoju manželku, naloží svoje dve malé dcéry do auta a dá sa na zbrklý útek. Uprostred hôr havaruje. Našťastie natrafia na starú, opustenú chatu. Tam sa ukryjú. No hneď prvú noc Jeff zahynie. Jeho dcéry tam v úplnej izolácii strávia ďalších päť rokov. To sa viditeľne podpíše na ich vývoji a psychike. Ich návrat do spoločnosti je veľmi komplikovaný. Zvlášť keď sa na nich v horách upol duch mŕtvej šialenej ženy. Dievčatká volajú tento prízrak "Mama". ****(14.5.2016)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (henrycruel)