• Španělsko

• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

V roce 2008 Andres Muschietti vytvořil krátký snímek s názvem Mamá, jímž představil hororovým fanouškům novou formu děsu, která Vás dokáže vyděsit a polapit do svých sítí během několika málo minut. Toto celovečerní zpracování rozhodně nedělá své krátké prvotině ostudu, ale přece jen... Navzdory výborné atmosféře i vizuálu, zajímavému příběhu, i hereckému obsazení jsem měla pocit, že tomu něco chybělo. Z herců vyniká Jessica Chastain, kterou sice nijak nemusím, ale coby drsná rocková zpěvačka, s černými vlasy, tetováním a černýma linkama se mi líbila. Z dvojice malých holčiček předvádí úžasný výkon zejména Isabelle Nélisse coby Lily. Hudba mi občas připomínala Faunův labyrint a Harryho Pottera. Naprosto úžasná je pak sekvence, kde se dozvíme, co vlastně Edith Brennan/Mama se svým dítětem provedla. Ten vizuál je dokonalý. Takže Mama rozhodně nezklamala, jen jí chybělo něco z toho, z čeho mě v krátkém snímku polévala hrůza. Ale možná že to všechno, co parádně fungovalo na malém prostoru, nemůže přesně stejně tak fungovat na prostoru celovečerní stopáže.(5.10.2014)

Jen houšť, chtělo by se zvolat! Jenže otázkou zůstává, s kým bych potom chodil do kina? Páju jsem po filmu našel smotanou pod sedačkou v prázdném kelímku od ledové kávy a Jirka se objevil o řadu výš, kde týden starým rohlíkem neúnavně mlátil dvě puberťačky, které si spletly kino s dámským klubem na Frekvenci 1. Vážně, děcka, nechoďte nám na horory, když ještě nosíte plenky. Začíná jaro, tak vyrazte s rodiči třeba na kolotoče. Pak vám ještě všem můžu říct, že se docela bojím dalšího setkání s mojí mámou... Nebylo to to nejlepší, u čeho jsem se kdy bál, ale dovolte, abych si tu veřejně obhájil svoje čtyři růžence. Atmosféra - efekty - hudba - holčičky - Jessica. To je dohromady sice pět, ale Jess bych si s dovolením nechal pro sebe. No, a teď jdu zavolat mámě, abychom si ujasnili náš vztah.(26.3.2013)

Na čtyři pětiny stopáže budu za devět měsíců jistě s klidem vzpomínat jako na ukázku toho nejlepšího, co se letos v rámci hororového žánru urodilo. Pomalu budovaná atmosféra, znepokojující momenty, dobří herci. Je to přibližně na úrovni loňského Sinistra, takže spokojenost veliká. O to větší je škoda závěru, který po emoční stránce dost možná fungoval na papíře (takovéhle vcelku dojemné zakončení by mohlo mít něco do sebe), ale na plátně prostě nefunguje. Může za to tuna zbytečného CGI, kdy digitální není jenom bubák (má fakt divnej ksicht, což v tomto případě nemyslím jako pozitivum), ale imho i všechno okolo (skála) - a pokud ne, tak to tak alespoň vypadá. Jak říkám, je to fakt škoda, ale ani ta závěrečná desetiminutovka pořád není tak strašná, aby zcela vygumovala předchozí hodinku a kus veskrze příjemného strašení.(23.3.2013)

Tuhle MAMU bych tedy fakt nechtěl... Atmosféra je výborná, z daného příběhu nešlo snad ani vyždímat více. Děj není kdovíjak objevný. Tady je třeba spíše pochválit kameru, režisérovu práci a herce. Tenhle horor je o drobných a nenápadných detailech, o nasvícených (nenasvícených) záběrech. Vizuál je opravdu moc krásný. Konec je z kategorie slabších, ale do té doby jsem měl několikrát solidně nahnáno.(3.5.2013)

Velká škoda toho finále, lepší by byl devastující konec, který by srazil diváka na kolena, ale dokážu to přehlédnout. Velmi dusná atmosféra, která se stupňuje v napětí na maximum. Neviditelné zlo nás děsí, i když ho "nevidíme". Tajemné zvuky jsou geniální (repro i subwoofer doporučuji hodně vysoko). Po velmi dlouhé době opět horor na úrovni, a vřele doporučuji. Španělé opět dokazují svojí kvalitu. Horor MAMA mě přitahuje na další zhlédnutí, jako můru světlo. Moc rád bych viděl pokračování MAMI ve spolupráci s Jamesem Wanem - v prostředí domu a pod lupou Sama Raimiho - v prostředí lesa.(29.5.2013)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (siky25_25)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)