• Španělsko

• Španělsko

Mamá

Horor / Thriller

Španělsko / Kanada, 2013, 100 min

Zručne natočený horor ako je z produkcie Guilerma del Tora už zvykom a aj dej je vcelku rozsiahly na to že sa jedná o film z mini kraťasu (čo našťastie nie je vôbec poznať). Herci vynikajúci, pár prekvapení nechýba a výborná jedna scénka hrajúcich sa detí s Mamou. Škoda trošku slabšieho zobrazenia strašidla ktoré sa dostane k plnej paráde v závere.(5.3.2013)

Potom čo Jeffrey zavraždí svoju manželku, naloží svoje dve malé dcéry do auta a dá sa na zbrklý útek. Uprostred hôr havaruje. Našťastie natrafia na starú, opustenú chatu. Tam sa ukryjú. No hneď prvú noc Jeff zahynie. Jeho dcéry tam v úplnej izolácii strávia ďalších päť rokov. To sa viditeľne podpíše na ich vývoji a psychike. Ich návrat do spoločnosti je veľmi komplikovaný. Zvlášť keď sa na nich v horách upol duch mŕtvej šialenej ženy. Dievčatká volajú tento prízrak "Mama". ****(14.5.2016)

Jen houšť, chtělo by se zvolat! Jenže otázkou zůstává, s kým bych potom chodil do kina? Páju jsem po filmu našel smotanou pod sedačkou v prázdném kelímku od ledové kávy a Jirka se objevil o řadu výš, kde týden starým rohlíkem neúnavně mlátil dvě puberťačky, které si spletly kino s dámským klubem na Frekvenci 1. Vážně, děcka, nechoďte nám na horory, když ještě nosíte plenky. Začíná jaro, tak vyrazte s rodiči třeba na kolotoče. Pak vám ještě všem můžu říct, že se docela bojím dalšího setkání s mojí mámou... Nebylo to to nejlepší, u čeho jsem se kdy bál, ale dovolte, abych si tu veřejně obhájil svoje čtyři růžence. Atmosféra - efekty - hudba - holčičky - Jessica. To je dohromady sice pět, ale Jess bych si s dovolením nechal pro sebe. No, a teď jdu zavolat mámě, abychom si ujasnili náš vztah.(26.3.2013)

Španělsko z toho jenom čiší. Španělsko, speciálně pak rukopis jednoho člověka, jehož jméno si můžete přečíst v úvodních titulcích jako část zdánlivě minoritní informace - "film z produkce Guillerma Del Torra". Celkově jde o tradiční téma (nechci říkat neoriginální) zpracované zase trochu jinak. Samotná postava Mamky i její minulost jsou dobře vymyšlené, její vizuál potom ještě mnohem lépe převedený na plátno. Na stopáži 100 minut se může zdát, že film plyne pomalu, ale je tím dosaženo gradace atmosféry, která film v jeho průběhu skoro neopouští. Nečekejte žádnou krev, na tom snímek nestaví (Sinister byl podle tohoto krvák), dostanete však spoustu v průběhu rozesetých šokantních lekaček, perlou je pak ke konci plně odhalená Mamá, která se svým vzezřením a chováním stává jednou z nejpropracovanějších, nejděsivějších a nejlepších hororových postav poslední doby. Dost nahlas zaskřípe až melodramatické a rádoby smutné zakončení, které mi přišlo celkem laciné, ale vzhledem k předchozímu je to jen malá kaňka. On celý tenhle Mamčin příběh je taková strašidelná pohádka pro dospělé. Chce se mi napsat - vemte tématiku z Prince bez království do jedné ruky, vemte postavu Fauna v celé jeho kráse do druhé ruky a spojte ruce dohromady. Prostě španělská filmařská preciznost skoro ve všech směrech, více než áčkové efekty, výborní herci. Největší díry vidím v i tak výborném scénáři - a) konec, b) nepochopil jsem, proč se udál začátek filmu, tedy proč fotr zmagořil....až na pár drobností super. Doporučuju! 89% P.S.:Ještě jednou na mě vyjde dement, který sedící za mnou v CineStaru má potřebu mít nohy vražený v mojim zátylku či prdeli, prysáhám pry patronu kinematografie, bude odcházet s otevřeným obočím!!! PPS: Po Wanových peckách roku 2013 snižuju o půl hvězdy na konečnej čtveřeček.(24.3.2013)

Výborný horor, určite jeden z najlepších za posledný rok-dva, nevsádza na ľakačky, ale pomalú plýživú atmosféru strachu v skvelo napísanom príbehu. Dej samotný je najsilnejšou zložkou filmu, je napínavý, možno nie až tak strašidelný ako som čakal, ale film má hlavu a pätu a pôsobí celistvo, čo sa o mnohých hororoch povedať nedá. Herecké obsadenie výborné, hlavne J.Chastain, ktorá prerazila v Hollywoode neuveriteľne rýchlo, ale úplne zaslúžene. Trochu mi chýbala desivejšia hudba, ale i tak je film pre hororového fanúšika určite milým prekvapením. A musím pochváliť aj skvelý záver, ktorý nie je ani krvavým masakrom, ale ani happyendom. 80%.(27.8.2013)

• - Film začal výrobu v Pinewood Studios v Toronte dňa 3. októbra 2011 a skončil 18. decembra 2011. Časti filmu sa tiež natáčali v Quebec City. (ludovit14)

• - V roce 2008 stejnojmenný tříminutový snímek Barbary Muschietti zaujal Guillerma del Tora natolik, že se rozhodl financovat celovečerní film na stejné téma. (Chatterer)

• - Premiéra filmu měla být původně v říjnu 2012, ale nakonec byla přeložena na 18. ledna 2013. (henrycruel)