V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

Lenka_J

Zvláštní pojetí pohádky, která si myslím, že až tak pro děti není, jelikož je to přece jenom trošku politická satira. A herci, možná nejsem v tomhle zcela objektivní, ale jelikož Tomáše Kluse znám z osobního vystupování, tak prostě ta jeho postava a celé jeho působení mě dostalo, přiznám se, stačilo mi, když se poprvé zasmál a to mě udrželo v milém rozpoložení až do konce pohádky. To však nemění nic na tom, že je to podle mě opravdu povedená satira, která reaguje na aktuální témata. ()

Cejny

Satirou nabité až po okraj. Navíc to bylo poměrně dobře vyvážené. Ono natočit v dnešní době povedenou pohádku, aniž by nebyla konfrontována s českou pohádkařskou tradicí, není jen tak. Písničkář Klus nezklamal, své role se ujal celkem obstojně. Paralela se současnou českou vládou a utahování si z ní je tak české, až je to hezké. 65 % ()

Ferinka

Bylo to moc pěkné - takové čisté, upřímné, výstižné a vtipné (zaměňování cizích slov atd..) Klus jako princ předvedl úplně jinou princovskou polohu a mně se moc líbila, udělat z holky loupežníka není sice úplně originální, ale nevadilo mi to. A Vetchný může hrát třeba kůla v plotě a povede se mu to.. ()

made1

Tak nějak je mi líto, že je to jenom pohádka. S takovým králem by se snad i do práce rádo chodilo. PS: I v pohádce byl přítomen dvouocasý lev. PS2: Původně jen čtyři hvězdy, ale pohádka je opravdu svěží vánkem, takže dávám plný počet bodů. Mimochodem, asi půl dne si broukám tu jejich písničku, "Ó můj ty světe". PS3: Králův pohled, když si Karaba odvádí po soudu dceru, ten je opravdu pravdivý. Tomáš Klus umí hrát. ()

j.anek

Já už asi nechápu vůbec nic. Jak může mít tahle zrůdnost 65%, když má Micimutr 47? Jen klišé, upachtěnost + tisíckrát viděné ubohosti. ()

netahlo

O minulych vanocich necekana pecka. Netradicne pojata pohadka, ve ktere je toho k videni spousta z nasi politicke sceny. Kluse vubec nemusim, ale tady zapadl dobre. Samozrejme ale Vladyka s Labusem tvrdili muziku :-) ()

gutshoter

Je to něco mezi 3* - 4*. Já se rozhodl dát čtyřhvězdičkovou porci kvůli Tomášovi a Kamile. Jedna z nepovedenějších pohádek za posledních 5 let. Po druhém zhlédnutí jsem nadšen! 4 hvězdy patří téměř všemu. Skvělá průprava, výborné písničky, originální námět... Super! ()

Firebug

Tak jestli je tohle "ta lepší z moderních pohádek", tak to jde se žánrem prudce z kopce. Se satirou (jak ji vnímám já) to má společné jen pramálo. O politiku lehce otřený "humor" děcka nedocení a na to aby oslovil dospělého diváka, který není na cukrovém tripu ze sladkostí a vaječňáku, je příliš primitivní. Výběrčí jsou trapně se pitvořící karikaturky. Mnohé příběhové zákruty nedávají smysl a jsou tam jen proto, aby natáhly "příběh"... škoda slov, škoda promarněného času. ()

vitekpe

...aneb pohadka, kde byli vsichni herci zpoceni a mastni. Ono taky, kdyz na Vas sviti 100kw svetla, neni se co divit (ironicky naznacuju brutalni presviceni vsech scen). To bylo jako moderni, nebo proc??? ()

velkyvezir

Kudla, celou dobu jsem si říkal, jestli Miroslav Kalousek je Lorenc nebo Ferenc nebo oba dva v jednom. Čtvrtá hvězda za aktuálnost pohádky. ()

noctambule

Pohádka, která mě každou chvíli překvapovala nějakým wtf momentem. Zapnula jsem to v okamžiku, kdy se nějaká holka podivovala, že ji rostou prsa. Z téhle slečny se vyklubala hlavní hrdinka, která má být chytrá a hájit spravedlnost? K tomu "přiteplení" Vladyka a Lábus jako královští rádci, kteří spolu spí? "Bojová scéna", kdy Ondřej Vetchý přepere nevím kolik vojáků. A co měla znamenat ta hláška "kudla"?:D Rozuměla jsem různá slova, až na ČSFD jsem se ujistila, že jako fakt kudla. Kdybych si předem zjistila, že pan režisér má na kontě Panice, nedivila bych se během sledování ničemu, jenže kdybych to věděla, vůbec bych se na to nepodívala. Mě to vlastně svým ujetým způsobem bavilo, víc než mdlý Micimutr, ale ani jedno už nechci vidět. Když už tak u mě vítězí léty prověřené české pohádky. ()

islanzadi

Klasická televizní pohádka. Není to nic přelomového, ale v porovnání s tím, co se dnes točí, patří tato pohádka do té lepší skupiny. A to možná i tím, že až po sté řeknou kudla, tak se neudržíte a zasmějete se. ()

Herráček

Já vím, já vím... Na pět to asi nebylo, protože satira byla až příliš do očí bijící... Ale například mě osobně Klus příjemně překvapil... Čekal jsem větší topornost... A celkově šlo o vcelku vyvedenou pohádku, i když spíše pro dospělé... ()

Flaveus

Tomáš Klus si konečně zahrál svého vytouženého prince a musím přiznat, že se mi v té roli nesmírně líbil. Inteligence příběhu a s tím i jednotlivých aktérů je bohužel velice prostinká, nicméně kladem této pohádky jsou herci, namátkou Vetchý, Cibulková a další. ()

Benedygtus

Chvilky trapnosti tam byli, ale konec se mi opravdu zalibil a vzhledem k tomu, jak prihodne to je pro nasi dobu. 3 plnohodnotne *. ()