Lukostřelci

• Jižní Korea Choejongbyeongki hwal (více)

Zrodila se legenda. Akční historický velkofilm s propracovanými bojovými scénami. Za válečných let druhé invaze Mandžuů do Koreje roku 1636 se Nam-Yi a jeho malá sestra Ja-In stanou svědky popravy svého otce a sami jen náhodou uniknou smrti. Když oba vyrostou, z Nam-Yi je skvělý lukostřelec a Ja-In se chystá na svatbu. Uprostřed obřadu je ale napadne horda nájezdníků a Ja-In je unesena přímo ze své svatby. Mandžuové ji prodají knížeti Dorgonovi, v jehož službách je jeden z nejlepších střelců, velitel a elitní bojovník Jyu Shin-Ta. S ním a jeho vojskem se bude muset Nam-Yi utkat, bude-li chtít sestru zachránit. (oficiální text distributora)

Trustme

Lukostřelecky zaměřených filmů mnoho neexistuje. Pokud beru luk jako zásadní zbraň hlavních postav, kterou mezi sebou bojují, tak kromě nějakých indiánek , pralesně domorodých dobrodružných filmů či hrdinské asijské vizuální podívané, tato zbraň v kinematografii nedominuje. Přitom střelba z luku je tolik fotogenická a zvukomalebná. War of the Arrows je film, který všechnu tu smrtelnou krásu i umění lukostřelby přináší v plné síle. To praskání tětivy, pnutí materiálu těla luku, zurčení šípu vzduchem a následný zásah. Zde luky, resp. lukostřelci disponují opravdu razantní silou (průstřely dvou těl ve zbroji jedním šípem, ústřel kusu skály, šípy takřka durch stromem). Přesto se tu neodehrávají nijaké komiksové přeháňky a postavy a jejich konání je uvěřitelné (mají strach, chybují, krvácí, jsou vyčerpáni). Začátek filmu odčiní režie své povinnosti k tradičnímu koloritu asijských příběhů - rodina, tradice, přátelství - a pak už nastává podívaná, která nedá vydechnout. Fantasticky nasnímaná akce pomsty, útěku a soubojů v lesích, skalách. Divák jako by utíkal zároveň s postavami bojovníků. Kamery zde opravdu geniálním způsobem napomáhají tomu, že se přenášíme mezi tu adrenalinovou smršť. K tomu všemu je namixován prostorově zvuk tak, že jsem několikrát uhýbal před nečekaným letícím šípem. Už tak rychlý spád ještě umocňuje vynikající hudba. Tyhle rychlé šípy se prostě povedly. ...Nam-Yi natahuje tětivu, vnímá sílu větru, soustředí se na tuhle střelu a posílá svůj šíp, který jednomu zachrání život a druhého usmrtí... ()

VasaX

Jihokorejci se vytáhli! V tvorbě asijských historicko-akčních eposů sice na stopáži neslevili, ale posunuli vše ostatní do měřítek slibujících parádní podívanou. Posunuli jak postavy, tak boje, o pár kroků k historickému realismu. Jen o pár, ale v těchto končinách je to dost poznat. V eposu samozřejmě nesmí chybět drama, sebeobětování a spoustu mouder, ideálně pronášených v posledním dechu. Ale i tak je to pořád konzistentní, nepřeplácaný historicko-akční epos, co mě mile překvapil. A tolik individuální lučištnické akce a nahánění se po lesích člověk opravdu jen tak nezažije. Takže solidní čtyři hvězdičky putují směr Jižní Korea. ()

Dreadd

Pokud přetrpíte příšernou korejskou digitální bestii, která byla totálním šlápnutím vedle, přežijete pár nelogičností a zmatený začátek, máte rádi svištění šípů a věříte, že tím šípem lze na dost velkou vzdálenost přetnout tětivu, může být pro vás Válka šípů solidní jednohubka. Výhodou může být pro diváka ze zdejších končin fakt, že tu málokdo zná dějiny Mandžuska a tak i kdyby byl celý film naprosto historicky mimo, nikdo to nepozná. Kdekdo však pozná, že na čtvrtkilový šíp by byla potřeba spíš menší balista než obyčejný luk, aby doletěl tak daleko. Úplně by stačilo, kdyby film disponoval stopáží kolem 90 minut, oprostil by se od zbytečných politicko-kulturních námětů, neměl ty rádoby ohromující blbosti (protože obyčejné šípy jsou naprosto dostačující) a soustředil se hlavně na luční a šípovou akci. ()

Sklepkan

Jen by mě zajímalo, jestli na konci v titulcích bežela i hláška "během natáčení nebylo zraněno ani nepřišlo úhoně žádné zvíře", protože kluci šikmoocí během filmu pozabíjeli snad půlku zoo :)..Vlastně sem byl překvapen, na jak moc stravitelný asijský film se vlastně dívám. Děj je jasný, přímočarý a bez nějakých výraznějších zákrutů či zvratů, jak je tomu docela často u asijské produkce. Boje jsou pěkné, dynamické a co víc, i záporné postavy nejsou ve střílení úplné lopaty, jak tomu bývá v západní produkci, kde všichni krom hlavního hrdiny mají při střílení alespoň trojku v žíle. Když se dostanete přes pomalejší úvod (cca. 30 minut), dostanete pravej akčnák z pro nás velmi aktraktivního prostředí. U poslední třetiny filmu nebudete ani dýchat, jen aby jste se taky nestali potravou pro šípy :).. 80% ()

blackJag

Jako by tu někdo kopíroval (konceptuálně) Gibsonovo APOCALYPTO - ta filmařina není sice tak precizní, ale jinak to myslím sedí... Musím říct, že mě to bavilo, kostýmy a výprava celkově mají úroveň, jen bych si to představoval trochu dotaženější. Asi jsem se moc těšil. Film u nás dokonce oficiálně vyšel na dvd, jen na něj distributor zapomněl přidat CZ titulky - přitom originální zvuková stopa nechybí (dobré WTF) 65% ()

Hollohlaway

Asijsky patetické, ovšem děj dobře graduje, a hon osamělého odstřelovače s lukem je výborný a v závěru dramatický jak se patří. Rozhodně to lepší z podobně laděných snímků. ()

Lottr

První půlka filmu není žádný zázrak a pro mě v podstatě zklamání. Spousta scén je spíše komicky laděných a se silnou nadsázkou. Nejspíš šlo o snahu autorů ukázat poklidný život občanů před vojenským konfliktem v kontrastu se samotnou válkou. Ale za to druhá část filmu vše vynahrazuje a určitě stojí za to si počkat. Jako divák jsem si užil povedenou akční podívanou s gradující atmosféru a dobrou kamerou. Sice se jedná o jakýsi akční Rambo styl, ale sniperské záběry s lukem a šípy v historickém hávu nejsou rozhodně k zahození a baví. Nutno taky vyzvednout fakt, že i záporným postavám byl daný určitý prostor a nejednalo se tak jen na hru na ty hodné a zlé, jak tomu mnohdy bývá. ()

DavidS.

Po unylém a pomalém rozjezdu, který uvádí do historických souvislostí a načrtává emoční vazby, film nabere obrátky a změní se ve výborně natočený přespolní běh s nataženou tětivou a do posledního šípu odehraný duel dvou mužů... ()

cachina

Tento akční historický snímek má své klady a zápory. První polovina filmu moc nezaujme (alespoň mě ne). Příliš očividně hraje na divákovi city. Bezbranní vesničané, ženy a děti jsou nemilosrdně zabíjeni a týráni. Záběr na mrtvé dítě v náruči své mrtvé matky apod. Najdeme zde i klišovité motivy (tomu se ale film nevyhne po celou dobu) typu syn vidí popravu svého otce a touží po pomstě. Druhá půlka filmu je ale zajímavější. Mění se sice v typickou nahánečku uprostřed lesů, ale má neskutečné tempo. Šípy tu létají ze všech možných i nemožných stran. Tvůrci se snaží jakoby napodobit západní tvorbu. Při akcích je použita rozklepaná kamera, spousta střihu, zpomalené i zrychlené záběry. Děj je velmi jednoduchý a předvídatelný. Když se ale dostanete přes první půlku, čeká vás poměrně příjemná akční jízda. ()

-Dawe-

Paráda, Korejci překvapili a naservírovali nám historickou podívanou, která má spoustu pěkných záběrů. Velice mě překvapil konec, jehož zakončení jsem očekával úplně jinak a nebýt toho pomalého rozjezdu, šel bych i na 5*. ()

Chipsonator

Parádička! Kam se hrabe Robin Hood, ten ať se de zahrabat, pravím králem lukostřelců je Nam-Yi (a samozřejmě Oliver Queen, ale to sem nepatři). Nam-Yi je frajer, jehož šípy létají z naprosto nemožných úhlů a se smrtelnou přesností. Ač je rozjezd filmu pomalejší, a úvodní akce mě nechala chladným, tak po půl hodině to nastartuje své obrátky a jízda může začít. Střelecká akce je úžasná, atmosféra jakbysmet, v momentech kdy je zapotřebí aby hrálo něco epického, tak hraje něco epického a já v tu dobu prožívám blažený pocit naprosté spokojenosti. Korejci prostě opět ukázali že točit umí, a tentokrát natočili skvělou lukostřeleckou řežbu. 85% ()

Torako.chan

A jsem tu zas..již podruhé setkání s prodanými joseonskými obyvateli za poslední měsíc..možná dva, velmi zajímavé. Ovšem oproti komediálnímu Seondal, který byl skvělá čumenda pro holky i povedená zábava pro obě pohlaví, je toto perla. Začíná se sice vlažně, ale po svatbě polehounku snímek nabírá na akčnosti a vyvrcholí věru dramatickou honičkou, při které jsem měla málem oči až na obrazovce. Menším zklamáním byl tygr. Ani ne tak on jako jeho zasazení do filmu. Ve finále mi to bylo stejně putna, jelikož v dalších pár minutách byl tento prohřešek zapomenut. Určitě to tomu ubralo, kdyby se na tom řádně zapracovalo bylo by to naprosto skvělé, takhle je to jen skvělé. ()

ondrula

Korejci točit filmy uměj, o tom asi už nikdo nepochybuje. A tady máme další vydařený "historický" kousek. Řemeslně je film udělán velmi zručně, akorát že se tvůrci nevyhli všem možným filmovým klišé - pomsta, odloučení, nešťastná láska, překonávání sebe sama apod. Taky jsou tam vyložené nesmysly (střelec například přestřelí šípem jinému střelci napjatou tětivu)... ale co už. ()

Jayem

Tomuto filmu možno chýba lepší scenár ale to vyváži skvelou akciou. Rozhodne som sa nenudil a radiť ho medzi klasické 60% filmy by bola škoda. ()

KoleckoR

Kdyby bylo ve filmu více historických reálií, mohlo by se to považovat za historický film. Toto byla jen lukostřelná vyvražďovačka typu "jeden proti všem". U větších scén, jako třeba dobývání opevnění, mohli posílit jak kompars, tak i délku scény. Celkově průměrný film. ()

Rambo159

Zhrešil som už len tým, že som to pozeral s českým dabingom!!!!!!!!! Fakt neviem, či si to tí dabéri nemohli bližšie naštudovať alebo čo, ale oni nazývajú Čoson ako Joseon. Zjavne preto, lebo sa to tak píše v anglickom prepise. No na výslovnosť akosi zabudli, čuráci sprostí!!! Takto mi to sprzniť! No a čo sa týka filmu, dobre sa na to pozerá, i keď je často vidieť chyby a nelogickosti, no napriek tomu sa to dá. Mne osobne sa najviac páčila prestrelka v lese po útoku tigra. Koniec presilený, divný, mohol zomrieť aj epickejšie, ale to je už jedno. Dajme tomu, že 4*. Alebo 3*??? ()

Bozvav

Na počátku 17. století se to pěkně mazalo nejen u nás v Evropě, ale i na Korejském poloostrově. Mandžuové napadli čískou dynastii Ming a následně i Koreu, která zůstávala k Mingům loajální. Příběh o zázračném lukostřelci do tohoto krvavého období spadá a je velmi dobře udělaný. Souboj dvou silných osobností je napínavý, drsný a místy i romantický (asijským způsobem). Herecky dobře zvládnuté, žádná prázdná místa a díky působivému, byť docela komornímu vizuálu i působivé. Za mne spokojenost i když si to znova asi hned tak nepustím. 75%. ()