Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Každý večer vystupují cirkusoví umělci před obecenstvem v oslnivé záři světel a v blyštivých kostýmech. Jako všechno na světě, má i tato velkolepá podívaná odvrácenou tvář. Jsou jí obyčejné, mnohdy však až tragické osudy „lidí z maringotek“, věčných tuláků a cestovatelů bez stálého domova. Mistrem ve vyprávění příběhů z jejich života byl novinář a spisovatel Eduard Bass. Film Martina Friče z roku 1966 spojuje několik Bassových předloh do jednoho celku. Najdeme zde především motivy ze stejnojmenné povídkové knihy, některé prvky však pocházejí ze slavného románu "Cirkus Humberto". Vraťme se tedy pod šapitó cirkusu National, kde začíná příběh nešťastné lásky jezdeckého akrobata Vincka (Jan Tříska) ke krasojezdkyni s exotickým jménem Nina Gruzia (Emília Vášáryová). Zdařilý snímek umocňuje herecké mistrovství Jozefa Kronera v roli starého klauna. (Česká televize)

(více)

Recenze (68)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Filmy s cirkusovou tematikou nemusím, ale tu ma zaujalo mimoriadne obsadenie aj režisér. Žiadny zázrak sa ale nekonal, ten pribeh lásky mi veľa nehovoril a tiež bolo všetko akosi skratkovité, roky ubehli ako nič, skôr by tomu sedel asi seriál. Najviac ma zaujalo "akrobatické jazdecké umenie" Emílie Vášaryovej, ktoré bolo spracované tak, že nebolo poznať náhradníčku. –––– Naučili mě počítat. Co mi můžeš nabídnout, Vincku? ()

klúčik 

všechny recenze uživatele

M.Frič natočil skoro na konci svojho života nezabudnuteľný film. Cirkus je fenomén a ludia v ňom tiež. Spomente si ako deti, keď prišiel cirkus do mesta hneď sme bežali pomáhať stavať, alebo ta vôňa pilín a zvierat na to sa nedá zabudnúť. Vždy keď sa dívam na filmy z tohto prostredia tak sa vrátim do detstva. J.Tříska a E.Vášáryová aký sú mladý a krásny. Nezabudnuteľný šašo v podaní Jozefa Krónera mi pripomína CH.Chaplina ako starého šaša vo Svetle rámp. Krásny film 80%. ()

Reklama

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Film na motivy Bassových povídek z cirkusového prostředí nepatří k těm mistrovským dílům Martina Friče. Z výkonů vybočuje jen skvostný Jozef Króner, v chaplinovské postavě smutného stárnoucího klauna, ale přesto zahraného osobitým stylem, jaký snad nikdy nikdo nebude umět napodobit. A to je asi vše. Krásná Emília Vašáryová vyznívá dost studeně, Jan Tříska nic moc. Z vlastního cirkusu toho zas tak moc nevidíme a to co, vidíme, je až moc - totiž akrobatické jízdy kolem manéže, kde Vašáryovou a Třísku vidíme na koni jen tehdy, pokud na něm sedí jen klasicky obkročmo (až asi na dvě výjimky), jinak při celkových pohledech akrobacie je zřejmé dublování. Také to setkávání cirkusáckých společností bůhvíkde v Polsku je nějaké takové náhodné. Zkrátka solidně udělaný průměrný film, který neurazí, ale nevede k touze vidět ho znovu. ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Ten film už jsem viděl mnohokrát, ale vždycky mě překvapí, jak je pečlivě udělaný - herecké výkony, scénář, režie. A vždycky mi přijde, že stojí nějak osamoceně, a to nejen v rámci doby svého vzniku. Nějak se vymyká, třeba i tou barevnou křiklavostí (to nemyslím ve zlém, naopak) A vždycky musím konstatovat, že Frič byl opravdu machr a léty zrál. Škoda, že to tak brzy zabalil. K tomuhle filmu se vždycky rád vracím. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Úplně nejzajímavější herecký výkon podal Jozef Kroner, který hrál klauna Ferdinanda. To byla postava, která žila pro cirkus. Na konci filmu mi ho bylo docela líto. Ale takový je život. Vincek mi přišel jako takový frajírek a floutek, ale pro svou lásku udělal opravdu hodně a možná, že by byl schopen udělat ještě mnohem víc. Jen měl jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. ()

Galerie (8)

Související novinky

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (více)

Reklama

Reklama