Orfeus v podsvětí (TV film)

Hudební

Československo, 1980, 90 min

V titulcích filmu uvedeno: název Jacques Offenbach: Orfeus v podsvětí.(23.8.2020)

Burleskní opera? Ona je to sice opéra bouffe, parodie na Glucka a zároveň první Offenbachovo dílo považováno za první celovečerní operetu vůbec (1858), ale budiž. Odměnou je skutečnost, že je to točené na barvu a největší humor padá na Bekova ramena. Závěrečný kankán pak patří mezi největší odvaz, jaký normalizační ČST zažila. Těžko si vybírat, ale snad raději tuto televizní srandu, než aktualizované Cabanovo ND pojetí, kde se příběh přesunul do Evropského parlamentu... A místo klasického kankánu nabídl stejný tanec v pánské verzi.(1.2.2020)

Nádherně zpracovaná opereta jako televizní inscenace , která mě utkvěla v paměti a ještě tam stále je!!(31.7.2017)

Ze známých top operet pro mně asi ta nejslabší. Chybí mi pořádný sympatický hrdina, vybírat si mezi starým bohem a vládcem podsvětí je holt o ničem. Dále chybí pořádný motiv, jediné známé je kankán, který je sice fajn a zazní dvakrát, ale to je na pořádnou operetu málo. Sice výpravou je to naopak jedna z těch bohatších operet, ale to není to základní, na co se divák těší. Základní je hudba, a ta je tady pro mně osobně slabá.(29.7.2020)

Tohle by asi vážně málokdo čekal, ale tahle prastarost je doopravdy legrační! I když jde o záznam divadelního představení z Karlínského hudebního divadla, nepostrádá situační komiku, která z něj činí celkem zdařilou parodii na antické báje. Pomineme-li písničky, které jsou notoricky známou klasikou, zbude nám komedie, jakých opravdu není tak moc. Vlastně ani nevím, byla li vůbec někdy parodie na antiku natočená. A pozorovat, jak se Josef Bek v roli Jupitera promění v mouchu pouhou změnou kostýmu je skutečně k uválení!(13.10.2016)